O burzy czarno-białych poglądów – czyli nowela antyaborcyjna w oczach kobiety po przejściach

Spread the love

Oburza mnie. Mnie, jako kobietę, jako matkę oczekującą, jako kogoś, kto przeżył poronienie i lęk o losy kolejnej ciąży. Oburza mnie to, co dzieje się wokół nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwanej powszechnie ustawą antyaborcyjną. Oburzają mnie zapisy nowelizacji, nieumiejętność zrozumienia drugiej strony, ale również to całe polityczne zamieszanie, które powoduje, że dyskusja na tak ważny temat, staje się polem do kalkulacji, ile dana opcja polityczna może stracić lub zyskać, w zależności od tego, po której stronie się opowie. Oburza mnie machina, która ruszyła, gdy tylko na tapecie pojawiło się słowo „aborcja”. Oburza, bo kiedy googlując ten temat przeglądam poszczególne artykuły, w głowie pojawia mi się jeden obraz – dwie strony barykady, po jednej stoi dziecko, płód, embrion, w zależności od tego, kto nazywa, a po drugiej kobieta. Za nimi, naprzeciwko siebie, krzyczący, wymachujący przeróżnymi transparentami, nienawistny tłum, który tylko czeka, aż podniesie się szlaban i będzie można rzucić się do walki. Walki na śmierć i życie. Jedni za dziecko, które ma prawo żyć, drudzy za kobietę, która ma prawo o tym życiu decydować. Problem polega jednak na tym, że obserwując ich dłużej, można mieć wrażenie, że rzucając się do tego ataku, zgniatają to, o co walczą. Znika dziecko, znika matka. O ich losach decydują obcy ludzie, którzy uważają, że wiedzą, co dla nich najlepsze. Zostaje tylko nienawiść, polityka, walka społeczeństwa z klerem, kleru ze społeczeństwem i społeczeństwa ze społeczeństwem. I strach. Mój strach. Strach, że o sprawie tak ciężkiej i skomplikowanej dyskutuje się, jakby wszystko było albo czarne, albo białe. A tutaj akurat najważniejsze są odcienie szarości.

W całej tej sytuacji kluczowe są dla mnie trzy rzeczy. Po pierwsze, sposób dyskusji o początku człowieka – czy to w jajowodzie, czy w macicy, czy na porodówce się dzieje no i czyja racja jest tą właściwą, bo dwóch racji nie ma, prawda? Po drugie, wykorzystywanie tematu do walki politycznej. Po trzecie, narzucanie własnych poglądów, zarówno jednej, jak i drugiej strony. Jedynych właściwych poglądów, w opinii narzucających.

Zastanawiam się czasem, jak mogę mieć w głowie tak sprzeczne podejście do tematu. Ja, która dokładnie rok temu dowiedziałam się, że noszone przeze mnie dziecko przestało się rozwijać, że ciąża obumarła, że trzeba ją zakończyć. Właśnie – to było moje dziecko, tak uważam. Przestało się rozwijać w 10 tygodniu ciąży, więc według wielu osób jeszcze nim nie było. Niejednokrotnie, unosząc się na blogu z powodu natarczywego udowadniania mi przez niektórych internautów, że płód straciłam, a nie dziecko, rozpisywałam się na temat momentu, od którego stajemy się człowiekiem. Twardo bronię tego, że dla mnie to nie był tylko płód i proszę wszystkich, którzy za punkt honoru stawiają sobie udowodnienie mi, że nie mam racji, żeby już dali sobie spokój. Jednocześnie popieram in vitro. Uważam, że ograniczenie parom dostępu do tej metody jest okrutne i niesprawiedliwe. Uważam, że tłumaczenie bezpłodnej kobiecie, że taka wola Boga i może pomoże psycholog albo picie naparu z fusów, zmieszanych z płatkami bławatka i robienie mężowi naparu z tymianku, a przecież adopcja też jest fajna, jest chore i zacofane. Myślę, że pary korzystające z in vitro, często mają w głowie to, że gdzieś tam, w zamrażarce, czekają ich zapłodnione komórki, które nie zostały wybrane do transferu. Że gdyby taką komórkę wybrać, mogłaby właśnie teraz być ich dzieckiem. Nie wszystkie pary, ale część na pewno. Taki pogląd nie powinien przekreślać ich możliwości posiadania własnego dziecka,  stworzonego z niej i niego, noszonego u niej pod sercem i przez nią urodzonego. I nikt nie powinien stać im nad głową i tłuc, jakie to niezgodne z naturą i jak to sumienia nie mają. Nie powinien, bo skoro obecnie medycyna daje taką możliwość, to trzeba z tego cudu korzystać, a nie wykrzykiwać nienawistne hasła i wchodzić ludziom z butami do łóżka tłumacząc, co im się należy, a co nie. Te pary, przechodząc całe leczenie, które ma miejsce w przypadku bezpłodności, przeżywają już wystarczający koszmar, zmagają się z wystarczającymi dylematami. Zostawcie ich już, cieszcie się swoją płodnością, jak nie, to adoptujcie, ale zostawcie ich już.

Idąc tym samym tokiem rozumowania, ja, głaszcząca rok temu pusty brzuch w rozpaczy po stracie dziecka, które powinno tam być, a już go nie było, czuję się zażenowana i w głowie mi się nie mieści, jak można w Polsce, wolnym kraju, wprowadzić całkowity zakaz aborcji. Moja ciąża obumarła sama, bez konsultacji ze mną. Nikt nie pytał, czy chcę łyżeczkowania, czy nie. Ani dziecko, ani lekarz, ani ówczesny rząd, ani proboszcz. Organizm zdecydował, dziecko się nie rozwinęło, decyzja podjęła się sama. O obumarciu dowiedziałam się w 12 tygodniu ciąży, na umówionym USG, kiedy to pan doktor miał mierzyć przezierność. Zamiast informacji o stopniu prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych, otrzymałam informację, że nie ma tętna, że już po ciąży, że trzeba usunąć. Ani ja, ani ojciec dziecka, nie musieliśmy decydować o tym, czy robić dalsze badania, czy jak dziecko będzie chore, to chcę je urodzić. Natura zadecydowała za nas. I nikt inny nie miał prawa za nas tej decyzji podjąć, natura to jedyna dopuszczalna opcja-jeżeli decyzja musiała by zostać podjęta, podjęlibyśmy ją my, jako rodzice. Nikt inny. Nie rząd, nie ksiądz, który (o ile wytrzymuje w celibacie jak Pan Bóg, a raczej Kościół przykazał), nie ma pojęcia, o jakie emocje chodzi, nie pan z organizacji pro life, ani rozwrzeszczana feministka. Tak naprawdę jestem wdzięczna, że moja ciąża obumarła sama, bo naprawdę, uwierzcie mi, mimo, że dla mnie to już było dziecko, nie wiem, co bym zrobiła, gdybym ja musiała o tym decydować. Jestem również wdzięczna, że w ciąży, którą właśnie kończę, nie otrzymałam informacji, że dziecko może być chore. Wyniki badań, pomiary, wszystko w normie. Za tydzień nasz syn powinien być z nami i mam nadzieję, że będzie cały i zdrowy. A co do tych wszystkich kobiet, które nie miały takiego szczęścia i musiały decydować? Współczuję, naprawdę, nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić. A kobiety, które w dopuszczalnych aktualnie przypadkach decydują się na usunięcie ciąży – naprawdę myślicie, że robią to bez jednego mrugnięcia? Naprawdę są według was złe i wyrodne?

I to są właśnie te odcienie szarości. Dylematy ludzi wierzących, którzy od zobaczenia różowej kreski na teście ciążowym pokochali swoje dziecko, a później okazuje się ono być tak chore, że po urodzeniu może cierpieć przy każdym oddechu. Szarość w głowie dziewczyny, która została skrzywdzona i teraz ktoś nakazuje jej w czarno-biały sposób podejść do tematu rozwijającej się w niej ciąży. Szarość, która pojawi się w życiu rodziny kobiety, która utrzymując ciążę zabije siebie.

Dlaczego tak łatwo napisać komuś nowelkę ustawy, która mówi, że nie masz prawa decydować? Bo poglądy większości parlamentarnej, przebicie organizacji broniących życie u ekipy rządzącej i pozycja kleru w Polsce jest taka, a nie inna? Nazwijcie mnie hipokrytką, ale naprawdę uważam, że dotychczasowy kompromis aborcyjny w naszym państwie był dobry. W uzasadnionych przypadkach możesz skorzystać z prawa do aborcji. Możesz, nie musisz. Jeżeli twoje poglądy, wiara, sumienie, nie pozwalają ci na to, to nie korzystaj. Masz prawo donosić ciążę, urodzić chore dziecko, lub dziecko poczęte z gwałtu. Jeżeli jesteś wystarczająco silna, możesz to zrobić. Jeżeli uważasz, że tak jest lepiej, że nie masz prawa podejmować decyzji o usunięciu ciąży, jeżeli twoja psychika jest w stanie udźwignąć noszenie i wychowanie dziecka poczętego w skutek traumatycznego przeżycia, lub urodzenie dziecka, które zaraz po porodzie umrze, to masz do tego prawo. Jeżeli donoszeniem ciąży chcesz ryzykować własne życie, zrób to, bo możesz i nikt poza tobą nie powinien tego oceniać. Jednak nie można zabrać prawa do decyzji kobietom, które czują inaczej. Bo ten kraj póki co jest wolny.

Żeby nie było, druga strona nie lepsza. Ilość macic, pokazujących środkowy palec, który krzyczy do mnie ze zdjęć na portalach społecznościowych, jest dla mnie sygnałem, że praktycznie wszyscy dali się ponieść fali nienawistnej dyskusji. Ile z tych postujących osób zadało sobie trud, by przeczytać założenia nowej ustawy, albo faktycznie usiąść i się nad tym wszystkim chwilę zastanowić? Tak na spokojnie, z powagą, której wymaga ten temat? Czy tylko wykrzykujemy hasła w obronie kobiet, wykorzystując temat do dania upustu swoim frustracjom i przelewając w odmęty Internetu hasła o wolności naszych macic i jajników powoli zapominamy już, jak poważna jest sprawa, o której się dyskutuje?

Ja nie nakazuję osobie, która poroniła ciążę myśleć, że straciła dziecko. Jeżeli ktoś uważa, że to jeszcze nie było dziecko, to ma do tego prawo i ja nie stoję i nie udowadniam, że jest inaczej. Nie pozwolę jednak, by mi wmawiano swoje poglądy i przekonania. To samo dotyczy sprawy aborcji. Nie jestem liberałem, który głosi totalnie wolnościowe podejście do przerywania ciąży. Nie uważam, żeby dobre było to, że w niektórych krajach usuwanie wczesnej ciąży staje się powoli metodą antykoncepcji, a tabletki wczesnoporonne są powszechniejsze w użyciu, niż prezerwatywy. Jednak całkowity zakaz? Narzucenie komuś swoich poglądów, jako lepszych, mimo że to może totalnie zmienić czyjeś życie? Wywody pana w garniturze, jak to kolejka czeka, aż urodzisz i oddasz, a zresztą, może jak urodzisz, to pokochasz i nie będziesz chciała oddawać, a chore dzieci mają prawo żyć, a ty masz obowiązek swoje życie dla nich poświęcić…czy to jest normalne? Nie mogę tego słuchać. I zazwyczaj mówią to ludzie, którzy nigdy z problemem się nie zetknęli, którzy przepisując bezmyślnie paragrafy ustaw, zgubili gdzieś empatię i zrozumienie dla drugiego człowieka. No i oczywiście w swojej miłości do życia poczętego, liczą głosy wyborców, kalkulują korzyści. W całej tej abstrakcyjnej, nakręconej przez media paplaninie trzeba pamiętać, że to, o czym mowa, może kiedyś dotknąć ciebie, albo twoją córkę, przyjaciółkę, siostrę. Do wszystkich więc narzucających i nawracających – jesteście pewni, że nie nagniecie swoich poglądów? Bo życie nie jest czarno-białe, więc przestańcie się do cholery zachowywać, jakby było.

, , ,
2 485 comments to “O burzy czarno-białych poglądów – czyli nowela antyaborcyjna w oczach kobiety po przejściach”
 1. Pingback: generic viagra cost

 2. Pingback: free slots online

 3. Pingback: virgin casino online nj

 4. Pingback: levitra online pharmacy

 5. Pingback: generic vardenafil

 6. I do trust all the concepts you have offered for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for newbies. May just you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 7. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to
  be at the net the simplest thing to take into account of.
  I say to you, I definitely get irked even as other people consider issues
  that they plainly do not recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing with no need
  side-effects , other folks can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thank you

 8. take out a loan online i need loan to pay off debt ineedloan.me borrow money interest calculator. apply for a loan online and get it today help online payday loans for bad credit 0f8_42f i need financial help please, get a loan with low interest rate. payday loans online near me help u bank loan online apply get a loan online in nigeria, loans online fast bad credit, apply for a loan online. online loans ohio no credit check do u need a financial advisor, check n go loans loan online near me. cheapest rate to borrow money borrow loan online in kenya, need a financial blessing allied cash advance online reviews.

 9. Excellent way of explaining, and nice post to get facts
  concerning my presentation subject matter, which i am going to
  deliver in institution of higher education.

 10. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back down the road.
  I want to encourage continue your great work, have a nice evening!

 11. take student loan online i need a loan with bad credit need loan borrowing money from friends interest rate. calculate interest rate on a loan Need commerce serviceapprove now 70f6_6c online loans in memphis tn, merchant cash advance reviews. advance cash review money management helpon line poor rating i need some financial advice, calculate interest rate on a loan, payday cash advance app. i need financial help who can help me payday loans online texas, interest rate calculator loan take out a loan online. where to get a personal loan with low interest rate u bank loan online apply, a financial need average interest rate to borrow money.

 12. Pingback: vardenafil online

 13. warts removal at home how to treat warts on dogs feet. warthin’s tumor removal wart treatment duct tape best wart remover how to treat warts on hands at home, infected wart on finger. warts removal bulacan treat warts with apple cider vinegar, wart on dog eye. wart treatment chemist, home treatment for wart on finger treatment for plantar warts on fingers. pregnancy and warts on feet blood blister on foot after wart treatment, treatment warts in mouth infected wart finger. treating genital warts in mouth, genital warts treatment boots. warts removal liquid, treatment for viral warts on hands treatments for warts on hands. wart on face uk wart on feet treatment, treatment for skin warts on face boots warts treatment. plantar warts on foot, treatment warts nhs.
  warts treatment topical treatment for warts on face uk anes 70f8_02 warts around the eye. treatment for planters wart on foot Comments – wart verruca treatment boots wart treatment usmle wart on face keeps growing back.

 14. Pingback: cialis generic

 15. hello there and thank you for your info – I have certainly picked
  up anything new from right here. I did however expertise a few technical points
  using this website, since I experienced to reload the website a lot
  of times previous to I could get it to load properly. I
  had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a
  lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 16. Hi, i believe that i saw you visited my website so i got
  here to go back the desire?.I am attempting to find issues to improve my site!I guess its good enough
  to use a few of your ideas!!

 17. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the
  nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this in my search for something relating to
  this.

 18. wart treatment duofilm wart treatment gel. wart on hand finger treatment treating warts on hands at home wart removal products warts removal video, how to treat warts on your face. is it safe to use wart remover while pregnant how to treat warts in fingers, treat wart on bottom of foot. removal warts youtube, treat dog warts naturally how to treat warts on my feet. wart treatment for foot genital warts vitamin treatment, topical treatment for warts on hands how to treat warts on face naturally. wart remover homemade, wart removal machine. warts treatment edmonton, wart removal nyc natural treatment for warts on fingers. is wart remover safe while breastfeeding treating genital warts with tea tree oil, wart treatment chemist how to remove warts on dogs. genital warts treatment hong kong, homeopathic treatment for warts on fingers.
  warts removal acid Comments – warts removal training philippines 6a724a9 warts removal using intellicare. wart on face pics Comments – genital warts treatment medicine wart treatment duct tape plantar warts on fingers.

 19. We stumbled over here by a different web page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page for a second time.

 20. Pingback: cialis generic

 21. You actually make it seem so easy with your presentation but I in finding this topic
  to be actually one thing that I think I’d never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I am having a look ahead for your next post, I’ll attempt
  to get the cling of it!

 22. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your website provided us with valuable info to work on. You’ve
  done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 23. Pingback: online pharmacy

 24. Admiring the hard work you put into your blog and detailed information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same out of date rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 25. Hi! This is my first visit to your blog! We are a
  group of volunteers and starting a new project in a community in the same
  niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 26. Pingback: canada pharmacy

 27. What i don’t understood is in truth how you’re not actually a lot more neatly-preferred than you might be right now. You’re very intelligent. You know thus considerably in the case of this subject, made me personally believe it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. All the time care for it up!

 28. Hello AdminI present to you: Google Local Raider – $5000 Or More Each Month Working With Local Businesses. Interested Or Not?Google Local Raider is a complete Google Guarantee business-in-a-box. Everything you need to start earning passive monthly commission check is provided in a done-for-you format including a detailed, no-fluff guide that walks through the entire process step by step.With these materials, you can help local businesses sign up Google Guarantee for improving their ranking in search results.With no hard selling or rejections BUT with complete formula to put in practice right away.MORE INFO HERE=> https://bit.ly/2ScyL7k

 29. I am now not certain the place you are getting your information, but good topic. I must spend some time studying much more or understanding more. Thank you for wonderful information I was on the lookout for this info for my mission.

 30. Pingback: cialis 10 mg

 31. Pingback: pills for erection

 32. I used to be suggested this website via my cousin. I’m not positive whether this publish is written by way of him as nobody else know such designated about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!|

 33. Pingback: best ed pills online

 34. Appreciate you for sharing these wonderful posts. In addition, the optimal travel plus medical insurance plan can often eradicate those worries that come with visiting abroad. A medical emergency can before long become very costly and that’s guaranteed to quickly decide to put a financial load on the family’s finances. Setting up in place the ideal travel insurance bundle prior to leaving is definitely worth the time and effort. Cheers

 35. Pingback: ed meds online

 36. generic for cialis tadalafil tadalafil 40 mg tadalafil 5mg buy tadalafil tablets tadalafil vs sildenafil

  tadalafil canadian pharmacy tadalafil generique en pharmacie tadalafil liquid tadalafil dosage tadalafil generic usa

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil cialis

  cialis vs tadalafil generic tadalafil liquid generic cialis tadalafil tadalafil mylan tadalafil cost

  tadalafil cost cvs tadalafil generic tadalafil cialis tadalafil lilly 5mg prix generic tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – cialis tadalafil

 37. tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil generique en pharmacie cheap tadalafil tadalafil cost cvs tadalafil vs sildenafil

  tadalafil dosage tadalafil 20 mg cialis tadalafil tadalafil avis tadalafil 10 mg

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil dosage

  side effects for tadalafil cialis vs tadalafil generic tadalafil liquid tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil prix en pharmacie

  tadalafil pronunciation buy tadalafil tablets tadalafil dosage tadalafil 5 mg tadalafil dosage

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil dosage

 38. tadalafil 5 mg tadalafil 10mg prix cialis tadalafil tadalafil dosage tadalafil 20 mg tablet

  tadalafil vs viagra buy tadalafil liquid tadalafil tadalafil 20mg tadalafil vs sildenafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20mg

  tadalafil generique en pharmacie tadalafil reviews liquid tadalafil generic for cialis tadalafil tadalafil 20mg prix

  tadalafil 20mg avis tadalafil prix liquid tadalafil tadalafil 20 mg tablet tadalafil 20 mg best price

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil liquid

 39. generic tadalafil liquid tadalafil tadalafil dosage sildenafil vs tadalafil tadalafil vs viagra

  tadalafil prix en pharmacie tadalafil cialis tadalafil 20 mg tadalafil vs sildenafil cialis generic tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil dosage

  tadalafil dosage vardenafil vs tadalafil tadalafil dosage tadalafil liquid tadalafil generique

  buy cialis ebay find tadalafil tadalafil lilly generic cialis tadalafil tadalafil generique generic cialis tadalafil 20 mg from india

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil generic

 40. tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafila tadalafil reviews tadalafil canadian pharmacy generic cialis tadalafil 40 mg

  tadalafil tablets 20 mg tadalafil dosage tadalafil cialis prix tadalafil tadalafil 20mg

  https://supertadalafil.com/ – liquid tadalafil

  tadalafila 20mg buy tadalafil tablets cheap tadalafil generic cialis tadalafil 20mg tadalafil biogaran 20 mg prix

  tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil biogaran 20 mg prix liquid tadalafil tadalafil en ligne generic cialis tadalafil 20 mg from india

  https://xtadalafilx.com/ – cialis tadalafil

 41. what is tadalafil tadalafil for women generic tadalafil liquid tadalafil buy tadalafil 20mg price

  tadalafil cost purchase peptides tadalafil tadalafil generic tadalafil prix en pharmacie tadalafil cialis

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil 20 mg prix cheap tadalafil tadalafil generic tadalafil cost cvs generic tadalafil

  mylan tadalafil tadalafil 10mg prix cheap tadalafil tadalafil 10mg prix tadalafil online

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 42. tadalafil 10mg tadalafil 5 mg cialis tadalafil tadalafil biogaran prix tadalafil online

  tadalafil prix cialis generic tadalafil tadalafil liquid tadalafil mylan tadalafil 5mg

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil cost buy tadalafil online tadalafil 20mg tadalafil pronunciation tadalafil 20 mg prix

  tadalafil lilly tadalafil online canadian pharmacy tadalafil dosage tadalafil canadian pharmacy tadalafil tablets 20 mg

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 43. tadalafil pronunciation tadalafil for women tadalafil reviews tadalafil canadian pharmacy tadalafila 20mg

  tadalafil 40 mg buy cialis ebay find tadalafil tadalafil 20mg tadalafil 20mg prix side effects for tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  tadalafil avis tadalafil 20 mg wirkungsdauer cialis tadalafil tadalafil lilly 5mg prix generic cialis tadalafil 20 mg from india

  buy tadalafil online tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafil 20mg tadalafil cost vardenafil vs tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – cialis tadalafil

 44. tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil generic vs cialis buy tadalafil online tadalafil generic usa tadalafil tablets 20 mg

  generic cialis tadalafil 20mg tadalafil generique en pharmacie liquid tadalafil tadalafil prix en pharmacie buy tadalafil tablets

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil tadalafil 20 mg tadalafil 20mg avis tadalafil 20

  tadalafil powder tadalafil prix generic cialis tadalafil vardenafil vs tadalafil cialis tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil generic

 45. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit analysis on this. And he in reality purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you develop into experience, would you mind updating your weblog with extra details? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this blog submit!

 46. tadalafil 20 mg wirkungsdauer adcirca tadalafil tadalafil liquid tadalafil citrate prix tadalafil

  generic tadalafil tadalafil 20 cialis tadalafil tadalafil en ligne tadalafil 20 mg tablet

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil reviews

  tadalafil powder tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil 20 mg tadalafil prix sildenafil vs tadalafil

  tadalafil cialis interactions for tadalafil cheap tadalafil cialis generic tadalafil tadalafil 20

  https://xtadalafilx.com/ – buy tadalafil online

 47. what is tadalafil purchase peptides tadalafil cialis tadalafil tadalafil online generic cialis tadalafil 40 mg

  tadalafil powder interactions for tadalafil cialis tadalafil tadalafil avis buy tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil generic

  tadalafil online canadian pharmacy tadalafil generique tadalafil 20 mg tadalafil 40 mg tadalafil vs vardenafil

  purchase peptides tadalafil tadalafil 20 mg tablet tadalafil liquid tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil 20

  https://xtadalafilx.com/ – generic tadalafil

 48. tadalafil lilly tadalafil dosage tadalafil 20 mg tadalafil 20 mg best price generic for cialis tadalafil

  cialis tadalafil generic cialis tadalafil cialis tadalafil interactions for tadalafil tadalafil tablets

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil reviews

  tadalafil canadian pharmacy sildenafil vs tadalafil tadalafil liquid tadalafil tablets 20 mg tadalafil 20 mg best price

  tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil online canadian pharmacy tadalafil liquid tadalafil prix tadalafil vs sildenafil

  https://xtadalafilx.com/ – generic cialis tadalafil

 49. Djinn Amoureux, explication, symptomes et Traitements chez les musulmanesLe djinn amoureux est un démon qui vit et se cache dans le corps de sa victime et la prend comme son hôte.Ce type de djinn est amoureux de sa victime (un amour maladif très possessif) et il essaie par toutes ses forces de la posséder et de contrôler sa vie. Il se raccorde au cœur pour avoir une emprise sensationnelle. Ce démon diffuse la tristesse, la colère et plusieurs sensations négatives pour affaiblir le cœur de sa victime.Ses blocages et étouffements c’est le djin en toi qui les provoquent, pour ne pas lui donner l’occasion de faire ce qu’il veut sans entré dans les détails, évite de dormir sur le dos ou sur le ventreCe type de djinn se trouve aussi bien chez les hommes que chez les femmes, qu’ils soient célibataires ou déjà mariés. Cela dit, on le rencontre cependant plus souvent chez les femmes.I/ Parmi les symptômes :La personne atteinte peut avoir ce type de symptômes :- Ne veut jamais se marier ou change de sujets-Haine inexpliquée de l’autre sexe (masculin ou féminin)-Aime la solitude-Se regarde dans le miroir- Reste longtemps dans les toilettes, la salle de bain…- Se maquille la nuit avant de dormir des fois (les femmes)- S’énerve très rapidement et changement radical de comportement d’un extrême à l’autre.- Crise et perte de conscience si le malade se retrouve avec beaucoup de monde (par exemple dans un mariage, ou au marché…)- Refus total du mariage sans raison valable.- Rêves érotiques et rêves de mariage dans une église ou ailleurs.- Haine des bonnes odeurs et répulsion pour le Musk.- Incapacité à faire correctement les adorations comme le dikr, la prière…- Avoir des bleus sur le corps.- être paralysé dans le sommeil très fréquemment- dégoût et envie de vomir, oppression sur la poitrine surtout quand lemalade voit son conjoint, il (le malade) préfère qu’il (son conjoint) soit loin de lui.II/ Les raisons principales qui causent cette maladie :- Le mauvais oeil, surtout chez les personnes qui attirent les regards des autres par leur physique.- Un sihr de divorce (pratiquement dans tous les sihrs de divorce on trouve un djinn amoureux)- Le manque de pratique dans la religion- le Sihr tassfih (sort de virginité), pour empêcher les jeunes filles d’avoir des relations sexuelles avant le mariage- Un toucher par un djinn depuis très longtemps.- lire des histoires d’amour et voir des films érotiques.- Le manque de guidée vers le droit chemin et d’adorations.- La présence d’autres personnes malades dans la famille, comme les parents ou autre, sous un même toit- La femme qui ne porte pas Al-hijab Charii (le voile légal) qui est une protection importante chez les femmes.III/ Traitements de cette maladie :L’auteur de laqt al Morjan a dit : la raison pour laquelle le djinn amoureux possède le corps et les rapports intimes. C’est pour cela que le malade doit empêcher le djinn à tout prix d’avoir des relations intimes et ne pas le laisser profiter de lui.Pour cela,- il ne faut pas dormir sans habits ou avec des habits transparents- quand on change ses habits, il faut dire bissmilah Alladi la ilaha illa howa ( Au nom d’ ALLAH, il n’y a d’autre divinité que LUI) avec l’intention de se protéger des yeux des djinns- bien faire les adhkars (invocations de protection) du matin et soir.- Éviter les péchés et faire des bonnes actions- Éviter de dormir seul et demander régulièrement à Allah qu’Il nous préserve du mal de ce djinn.

 50. tadalafil 10 mg tadalafil tablets 20 mg cialis tadalafil tadalafil cost cvs tadalafil 20

  tadalafil 20 mg prix tadalafil online tadalafil cialis tadalafil canadian pharmacy cialis generic cialis tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  tadalafil 10mg prix tadalafil avis tadalafil liquid buy cialis ebay find tadalafil tadalafil biogaran 20 mg prix

  tadalafil side effects tadalafil 5 mg tadalafil generic tadalafil online canadian pharmacy tadalafil mylan

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 20mg

 51. tadalafil 20 mg wirkungsdauer generic cialis tadalafil tadalafil 5mg tadalafil vs viagra tadalafil biogaran 20 mg prix

  tadalafil biogaran cialis generic cialis tadalafil cheap tadalafil tadalafil 20mg prix mylan tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 5mg

  tadalafila 20mg tadalafil cialis tadalafil reviews side effects for tadalafil tadalafil online

  tadalafil biogaran prix tadalafil cost buy tadalafil online tadalafil tablets 20 mg tadalafil vs viagra

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 52. tadalafil generic purchase peptides tadalafil cialis tadalafil tadalafil vs sildenafil tadalafil 5 mg

  tadalafil 5mg prix tadalafil side effects tadalafil generic tadalafil prix en pharmacie tadalafila

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20mg

  tadalafil biogaran tadalafil 20mg prix liquid tadalafil tadalafil vs viagra tadalafil biogaran

  tadalafil generic usa tadalafil 10 mg buy tadalafil online tadalafil generic vs cialis prix tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil liquid

 53. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 54. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 55. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 56. Pingback: buy chloroquine online

 57. Great write-up, I am regular visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 58. Pingback: Order Viagra Online

 59. Pingback: tylenol 2020

 60. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 61. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 62. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 63. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 64. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 65. Good post right here. One thing I would like to say is the fact that most professional domains consider the Bachelor Degree just as the entry level requirement for an online certification. Although Associate Certification are a great way to get started on, completing your own Bachelors starts up many opportunities to various professions, there are numerous on-line Bachelor Course Programs available via institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions provide Online variations of their degree programs but often for a drastically higher fee than the organizations that specialize in online education programs.

 66. I wanted to put you this bit of note to be able to give thanks yet again about the remarkable tactics you’ve discussed here. It is simply unbelievably open-handed of you to allow easily what exactly a number of us could possibly have distributed as an e-book to earn some bucks for their own end, primarily since you might have tried it in case you desired. These basics in addition acted as the fantastic way to be aware that other people have the same dreams the same as my own to figure out very much more in regard to this problem. I know there are lots of more pleasant sessions in the future for folks who read your blog post.

 67. Pingback: naltrzone online

 68. It is actually a nice and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you simply shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 69. Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply cool and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 70. Along with every little thing that seems to be building inside this specific subject material, many of your opinions tend to be quite exciting. However, I am sorry, because I can not subscribe to your whole theory, all be it radical none the less. It seems to everyone that your comments are not entirely validated and in fact you are your self not even totally certain of your assertion. In any case I did enjoy reading through it.

 71. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily remarkable chance to read from this website. It really is very pleasing and full of a lot of fun for me and my office friends to search your blog minimum thrice in one week to see the latest things you have got. And indeed, we’re certainly motivated with the fantastic knowledge you give. Some 3 facts in this posting are definitely the very best we’ve ever had.

 72. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m inspired! Very useful information specifically the last part 🙂 I take care of such info a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 73. obviously like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 74. Thanks for revealing your ideas. I would also like to express that video games have been ever evolving. Modern tools and improvements have assisted create reasonable and enjoyable games. All these entertainment video games were not as sensible when the real concept was being tried out. Just like other forms of know-how, video games too have had to advance by way of many years. This itself is testimony to the fast growth of video games.

 75. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 76. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your web page.

 77. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 78. The very root of your writing whilst appearing reasonable originally, did not really sit perfectly with me after some time. Somewhere throughout the paragraphs you actually managed to make me a believer unfortunately just for a very short while. I however have a problem with your jumps in assumptions and you might do nicely to fill in all those breaks. In the event that you actually can accomplish that, I could surely end up being impressed.

 79. I have noticed that expenses for internet degree professionals tend to be a great value. For example a full College Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online provides a Bachelors of Business Administration with a total school feature of 180 units and a cost of $30,560. Online degree learning has made taking your degree much simpler because you may earn the degree through the comfort of your abode and when you finish from work. Thanks for all other tips I have certainly learned from your web site.

 80. Thanks for the strategies presented. One thing I additionally believe is that credit cards giving a 0% interest rate often attract consumers in zero rate of interest, instant approval and easy internet balance transfers, however beware of the real factor that will certainly void your 0% easy neighborhood annual percentage rate and throw one out into the bad house quickly.

 81. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 82. I blog quite often and I really thank you for your information. The article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 83. Pingback: ciprofloxacin price without insurance

 84. May I just say what a relief to find someone who genuinely understands what they’re talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 85. Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 86. Thanks for helping me to gain new tips about pc’s. I also have the belief that certain of the best ways to maintain your laptop computer in excellent condition has been a hard plastic material case, or even shell, that suits over the top of your computer. These kind of protective gear usually are model targeted since they are manufactured to fit perfectly across the natural housing. You can buy them directly from the seller, or via third party places if they are designed for your mobile computer, however its not all laptop could have a covering on the market. Once again, thanks for your points.

 87. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 88. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 89. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something concerning this.

 90. Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 91. I blog quite often and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 92. One more thing. I believe that there are several travel insurance websites of trustworthy companies that let you enter your journey details and get you the rates. You can also purchase your international holiday insurance policy on the web by using your credit card. All that you should do would be to enter your travel details and you can be aware of the plans side-by-side. Just find the package that suits your finances and needs and use your credit card to buy it. Travel insurance on the web is a good way to do investigation for a trustworthy company to get international travel cover. Thanks for revealing your ideas.

 93. naturally like your website however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will surely come back again.|

 94. Hello very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I am satisfied to search out a lot of helpful information here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing.

 95. Hello, I believe your web site may be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic site!

 96. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 97. I have seen lots of useful items on your web page about computer systems. However, I have the judgment that notebooks are still not quite powerful more than enough to be a good choice if you typically do jobs that require many power, like video modifying. But for website surfing, microsoft word processing, and the majority of other frequent computer work they are okay, provided you don’t mind the screen size. Many thanks for sharing your thinking.

 98. You are so awesome! I do not think I have read through a single thing like that before. So good to find another person with genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with some originality.

 99. There are certainly plenty of details like that to take into consideration. That may be a nice level to bring up. I supply the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you convey up where a very powerful thing will be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I am positive that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys really feel the impression of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 100. Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 101. I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this problem?|

 102. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you should publish more on this issue, it might not be a taboo matter but usually people don’t discuss such subjects. To the next! Kind regards!

 103. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 104. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I actually thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 105. Thanks for any other informative site. The place else could I get that kind of information written in such an ideal way? I have a mission that I am just now operating on, and I’ve been at the glance out for such information.

 106. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 107. Most of the things you assert happens to be astonishingly precise and it makes me ponder the reason why I hadn’t looked at this in this light before. This particular article really did switch the light on for me as far as this issue goes. But at this time there is actually one factor I am not necessarily too cozy with and whilst I attempt to reconcile that with the actual core theme of your issue, permit me observe what all the rest of the subscribers have to point out.Nicely done.

 108. This is the right website for everyone who wishes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been written about for ages. Excellent stuff, just wonderful.

 109. Pingback: doctor7online.com

 110. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos!

 111. Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 112. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Appreciate it.

 113. You are so awesome! I do not believe I have read a single thing like this before. So nice to discover somebody with some unique thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a little originality.

 114. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 115. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 116. A further issue is really that video gaming has become one of the all-time largest forms of entertainment for people of every age group. Kids engage in video games, and adults do, too. The actual XBox 360 is probably the favorite gaming systems for folks who love to have hundreds of video games available to them, and who like to play live with other folks all over the world. Thanks for sharing your thinking.

 117. Right here is the perfect web site for anybody who would like to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just great.

 118. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read articles from other authors and practice something from their sites.

 119. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and would like to know where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 120. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your website.

 121. I was just looking for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 122. I was very happy to uncover this great site. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you book-marked to see new stuff in your blog.

 123. quick small loans for bad credit fast quick loans online quick loan quick cash loans no credit check reviews quick cash loans incorp huntington park ca

  online quick approval installment loans quick and easy loans online quick loan quick loans in pell city alabama quick online business loans

 124. I precisely needed to thank you very much once again. I am not sure the things that I would have gone through without these creative ideas contributed by you regarding such a concern. It actually was the intimidating matter in my view, but considering your well-written fashion you treated the issue made me to weep with fulfillment. I will be happy for your work and thus believe you realize what a great job you are carrying out educating other individuals by way of your web site. I am sure you’ve never got to know any of us.

 125. I am not certain the place you’re getting your information, but great topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more. Thanks for excellent information I was on the lookout for this info for my mission.

 126. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, but I truly believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 127. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 128. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 129. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers.

 130. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 131. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 132. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

 133. Thanks for your write-up on the vacation industry. I will also like contribute that if you are one senior contemplating traveling, it truly is absolutely imperative that you buy traveling insurance for seniors. When traveling, senior citizens are at greatest risk of experiencing a professional medical emergency. Buying the right insurance plan package for one’s age group can protect your health and provide you with peace of mind.

 134. Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 135. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 136. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos.

 137. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody getting the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!

 138. May I simply just say what a comfort to discover someone who genuinely understands what they’re discussing online. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people should look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular since you certainly possess the gift.

 139. One more thing. I really believe that there are quite a few travel insurance web-sites of trustworthy companies that let you enter your holiday details and obtain you the quotes. You can also purchase the international travel cover policy on the web by using your own credit card. All that you should do is to enter all travel information and you can understand the plans side-by-side. Only find the program that suits your budget and needs after which it use your bank credit card to buy the item. Travel insurance on the web is a good way to check for a respectable company pertaining to international travel cover. Thanks for sharing your ideas.

 140. I blog quite often and I truly appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

 141. I should say also believe that mesothelioma cancer is a scarce form of cancer that is commonly found in all those previously exposed to asbestos. Cancerous cells form from the mesothelium, which is a defensive lining that covers most of the body’s organs. These cells commonly form while in the lining of your lungs, abdominal area, or the sac which actually encircles the heart. Thanks for sharing your ideas.

 142. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

 143. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!

 144. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon..

 145. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read content from other authors and use something from their sites.

 146. What i don’t realize is if truth be told how you are now not really a lot more neatly-preferred than you may be now. You are so intelligent. You realize thus considerably on the subject of this matter, produced me in my opinion imagine it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it’s something to do with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!

 147. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognise what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally consult with my site =). We could have a hyperlink trade arrangement between us!

 148. Next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I really believed you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 149. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 150. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 151. Thanks for every other wonderful post. The place else may anyone get that kind of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 152. You have made some really good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 153. I was excited to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to look at new stuff in your site.

 154. You are so cool! I do not think I have read anything like that before. So great to discover someone with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality.

 155. One thing I’d like to touch upon is that weight loss program fast may be accomplished by the right diet and exercise. Someone’s size not simply affects appearance, but also the complete quality of life. Self-esteem, depressive disorders, health risks, and also physical skills are influenced in excess weight. It is possible to make everything right and at the same time having a gain. If this happens, a condition may be the root cause. While excessive food and never enough exercising are usually the culprit, common health conditions and trusted prescriptions can greatly enhance size. I am grateful for your post right here.

 156. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

 157. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 158. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

 159. Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 160. After going over a handful of the articles on your site, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and tell me how you feel.