O burzy czarno-białych poglądów – czyli nowela antyaborcyjna w oczach kobiety po przejściach

Spread the love

Oburza mnie. Mnie, jako kobietę, jako matkę oczekującą, jako kogoś, kto przeżył poronienie i lęk o losy kolejnej ciąży. Oburza mnie to, co dzieje się wokół nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwanej powszechnie ustawą antyaborcyjną. Oburzają mnie zapisy nowelizacji, nieumiejętność zrozumienia drugiej strony, ale również to całe polityczne zamieszanie, które powoduje, że dyskusja na tak ważny temat, staje się polem do kalkulacji, ile dana opcja polityczna może stracić lub zyskać, w zależności od tego, po której stronie się opowie. Oburza mnie machina, która ruszyła, gdy tylko na tapecie pojawiło się słowo „aborcja”. Oburza, bo kiedy googlując ten temat przeglądam poszczególne artykuły, w głowie pojawia mi się jeden obraz – dwie strony barykady, po jednej stoi dziecko, płód, embrion, w zależności od tego, kto nazywa, a po drugiej kobieta. Za nimi, naprzeciwko siebie, krzyczący, wymachujący przeróżnymi transparentami, nienawistny tłum, który tylko czeka, aż podniesie się szlaban i będzie można rzucić się do walki. Walki na śmierć i życie. Jedni za dziecko, które ma prawo żyć, drudzy za kobietę, która ma prawo o tym życiu decydować. Problem polega jednak na tym, że obserwując ich dłużej, można mieć wrażenie, że rzucając się do tego ataku, zgniatają to, o co walczą. Znika dziecko, znika matka. O ich losach decydują obcy ludzie, którzy uważają, że wiedzą, co dla nich najlepsze. Zostaje tylko nienawiść, polityka, walka społeczeństwa z klerem, kleru ze społeczeństwem i społeczeństwa ze społeczeństwem. I strach. Mój strach. Strach, że o sprawie tak ciężkiej i skomplikowanej dyskutuje się, jakby wszystko było albo czarne, albo białe. A tutaj akurat najważniejsze są odcienie szarości.

W całej tej sytuacji kluczowe są dla mnie trzy rzeczy. Po pierwsze, sposób dyskusji o początku człowieka – czy to w jajowodzie, czy w macicy, czy na porodówce się dzieje no i czyja racja jest tą właściwą, bo dwóch racji nie ma, prawda? Po drugie, wykorzystywanie tematu do walki politycznej. Po trzecie, narzucanie własnych poglądów, zarówno jednej, jak i drugiej strony. Jedynych właściwych poglądów, w opinii narzucających.

Zastanawiam się czasem, jak mogę mieć w głowie tak sprzeczne podejście do tematu. Ja, która dokładnie rok temu dowiedziałam się, że noszone przeze mnie dziecko przestało się rozwijać, że ciąża obumarła, że trzeba ją zakończyć. Właśnie – to było moje dziecko, tak uważam. Przestało się rozwijać w 10 tygodniu ciąży, więc według wielu osób jeszcze nim nie było. Niejednokrotnie, unosząc się na blogu z powodu natarczywego udowadniania mi przez niektórych internautów, że płód straciłam, a nie dziecko, rozpisywałam się na temat momentu, od którego stajemy się człowiekiem. Twardo bronię tego, że dla mnie to nie był tylko płód i proszę wszystkich, którzy za punkt honoru stawiają sobie udowodnienie mi, że nie mam racji, żeby już dali sobie spokój. Jednocześnie popieram in vitro. Uważam, że ograniczenie parom dostępu do tej metody jest okrutne i niesprawiedliwe. Uważam, że tłumaczenie bezpłodnej kobiecie, że taka wola Boga i może pomoże psycholog albo picie naparu z fusów, zmieszanych z płatkami bławatka i robienie mężowi naparu z tymianku, a przecież adopcja też jest fajna, jest chore i zacofane. Myślę, że pary korzystające z in vitro, często mają w głowie to, że gdzieś tam, w zamrażarce, czekają ich zapłodnione komórki, które nie zostały wybrane do transferu. Że gdyby taką komórkę wybrać, mogłaby właśnie teraz być ich dzieckiem. Nie wszystkie pary, ale część na pewno. Taki pogląd nie powinien przekreślać ich możliwości posiadania własnego dziecka,  stworzonego z niej i niego, noszonego u niej pod sercem i przez nią urodzonego. I nikt nie powinien stać im nad głową i tłuc, jakie to niezgodne z naturą i jak to sumienia nie mają. Nie powinien, bo skoro obecnie medycyna daje taką możliwość, to trzeba z tego cudu korzystać, a nie wykrzykiwać nienawistne hasła i wchodzić ludziom z butami do łóżka tłumacząc, co im się należy, a co nie. Te pary, przechodząc całe leczenie, które ma miejsce w przypadku bezpłodności, przeżywają już wystarczający koszmar, zmagają się z wystarczającymi dylematami. Zostawcie ich już, cieszcie się swoją płodnością, jak nie, to adoptujcie, ale zostawcie ich już.

Idąc tym samym tokiem rozumowania, ja, głaszcząca rok temu pusty brzuch w rozpaczy po stracie dziecka, które powinno tam być, a już go nie było, czuję się zażenowana i w głowie mi się nie mieści, jak można w Polsce, wolnym kraju, wprowadzić całkowity zakaz aborcji. Moja ciąża obumarła sama, bez konsultacji ze mną. Nikt nie pytał, czy chcę łyżeczkowania, czy nie. Ani dziecko, ani lekarz, ani ówczesny rząd, ani proboszcz. Organizm zdecydował, dziecko się nie rozwinęło, decyzja podjęła się sama. O obumarciu dowiedziałam się w 12 tygodniu ciąży, na umówionym USG, kiedy to pan doktor miał mierzyć przezierność. Zamiast informacji o stopniu prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych, otrzymałam informację, że nie ma tętna, że już po ciąży, że trzeba usunąć. Ani ja, ani ojciec dziecka, nie musieliśmy decydować o tym, czy robić dalsze badania, czy jak dziecko będzie chore, to chcę je urodzić. Natura zadecydowała za nas. I nikt inny nie miał prawa za nas tej decyzji podjąć, natura to jedyna dopuszczalna opcja-jeżeli decyzja musiała by zostać podjęta, podjęlibyśmy ją my, jako rodzice. Nikt inny. Nie rząd, nie ksiądz, który (o ile wytrzymuje w celibacie jak Pan Bóg, a raczej Kościół przykazał), nie ma pojęcia, o jakie emocje chodzi, nie pan z organizacji pro life, ani rozwrzeszczana feministka. Tak naprawdę jestem wdzięczna, że moja ciąża obumarła sama, bo naprawdę, uwierzcie mi, mimo, że dla mnie to już było dziecko, nie wiem, co bym zrobiła, gdybym ja musiała o tym decydować. Jestem również wdzięczna, że w ciąży, którą właśnie kończę, nie otrzymałam informacji, że dziecko może być chore. Wyniki badań, pomiary, wszystko w normie. Za tydzień nasz syn powinien być z nami i mam nadzieję, że będzie cały i zdrowy. A co do tych wszystkich kobiet, które nie miały takiego szczęścia i musiały decydować? Współczuję, naprawdę, nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić. A kobiety, które w dopuszczalnych aktualnie przypadkach decydują się na usunięcie ciąży – naprawdę myślicie, że robią to bez jednego mrugnięcia? Naprawdę są według was złe i wyrodne?

I to są właśnie te odcienie szarości. Dylematy ludzi wierzących, którzy od zobaczenia różowej kreski na teście ciążowym pokochali swoje dziecko, a później okazuje się ono być tak chore, że po urodzeniu może cierpieć przy każdym oddechu. Szarość w głowie dziewczyny, która została skrzywdzona i teraz ktoś nakazuje jej w czarno-biały sposób podejść do tematu rozwijającej się w niej ciąży. Szarość, która pojawi się w życiu rodziny kobiety, która utrzymując ciążę zabije siebie.

Dlaczego tak łatwo napisać komuś nowelkę ustawy, która mówi, że nie masz prawa decydować? Bo poglądy większości parlamentarnej, przebicie organizacji broniących życie u ekipy rządzącej i pozycja kleru w Polsce jest taka, a nie inna? Nazwijcie mnie hipokrytką, ale naprawdę uważam, że dotychczasowy kompromis aborcyjny w naszym państwie był dobry. W uzasadnionych przypadkach możesz skorzystać z prawa do aborcji. Możesz, nie musisz. Jeżeli twoje poglądy, wiara, sumienie, nie pozwalają ci na to, to nie korzystaj. Masz prawo donosić ciążę, urodzić chore dziecko, lub dziecko poczęte z gwałtu. Jeżeli jesteś wystarczająco silna, możesz to zrobić. Jeżeli uważasz, że tak jest lepiej, że nie masz prawa podejmować decyzji o usunięciu ciąży, jeżeli twoja psychika jest w stanie udźwignąć noszenie i wychowanie dziecka poczętego w skutek traumatycznego przeżycia, lub urodzenie dziecka, które zaraz po porodzie umrze, to masz do tego prawo. Jeżeli donoszeniem ciąży chcesz ryzykować własne życie, zrób to, bo możesz i nikt poza tobą nie powinien tego oceniać. Jednak nie można zabrać prawa do decyzji kobietom, które czują inaczej. Bo ten kraj póki co jest wolny.

Żeby nie było, druga strona nie lepsza. Ilość macic, pokazujących środkowy palec, który krzyczy do mnie ze zdjęć na portalach społecznościowych, jest dla mnie sygnałem, że praktycznie wszyscy dali się ponieść fali nienawistnej dyskusji. Ile z tych postujących osób zadało sobie trud, by przeczytać założenia nowej ustawy, albo faktycznie usiąść i się nad tym wszystkim chwilę zastanowić? Tak na spokojnie, z powagą, której wymaga ten temat? Czy tylko wykrzykujemy hasła w obronie kobiet, wykorzystując temat do dania upustu swoim frustracjom i przelewając w odmęty Internetu hasła o wolności naszych macic i jajników powoli zapominamy już, jak poważna jest sprawa, o której się dyskutuje?

Ja nie nakazuję osobie, która poroniła ciążę myśleć, że straciła dziecko. Jeżeli ktoś uważa, że to jeszcze nie było dziecko, to ma do tego prawo i ja nie stoję i nie udowadniam, że jest inaczej. Nie pozwolę jednak, by mi wmawiano swoje poglądy i przekonania. To samo dotyczy sprawy aborcji. Nie jestem liberałem, który głosi totalnie wolnościowe podejście do przerywania ciąży. Nie uważam, żeby dobre było to, że w niektórych krajach usuwanie wczesnej ciąży staje się powoli metodą antykoncepcji, a tabletki wczesnoporonne są powszechniejsze w użyciu, niż prezerwatywy. Jednak całkowity zakaz? Narzucenie komuś swoich poglądów, jako lepszych, mimo że to może totalnie zmienić czyjeś życie? Wywody pana w garniturze, jak to kolejka czeka, aż urodzisz i oddasz, a zresztą, może jak urodzisz, to pokochasz i nie będziesz chciała oddawać, a chore dzieci mają prawo żyć, a ty masz obowiązek swoje życie dla nich poświęcić…czy to jest normalne? Nie mogę tego słuchać. I zazwyczaj mówią to ludzie, którzy nigdy z problemem się nie zetknęli, którzy przepisując bezmyślnie paragrafy ustaw, zgubili gdzieś empatię i zrozumienie dla drugiego człowieka. No i oczywiście w swojej miłości do życia poczętego, liczą głosy wyborców, kalkulują korzyści. W całej tej abstrakcyjnej, nakręconej przez media paplaninie trzeba pamiętać, że to, o czym mowa, może kiedyś dotknąć ciebie, albo twoją córkę, przyjaciółkę, siostrę. Do wszystkich więc narzucających i nawracających – jesteście pewni, że nie nagniecie swoich poglądów? Bo życie nie jest czarno-białe, więc przestańcie się do cholery zachowywać, jakby było.

, , ,
1 479 comments to “O burzy czarno-białych poglądów – czyli nowela antyaborcyjna w oczach kobiety po przejściach”
 1. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

 2. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 3. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 4. You are so cool! I don’t believe I’ve read through something like that before. So good to discover somebody with a few unique thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality.

 5. Only wanna input on few general things, The website design and style is perfect, the subject material is really wonderful. „The idea of God is the sole wrong for which I cannot forgive mankind.” by Marquis de Sade.

 6. hello there and thank you in your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did alternatively expertise a few technical issues using this web site, since I skilled to reload the web site many instances previous to I may get it to load properly. I were pondering if your web host is OK? Now not that I am complaining, however slow loading cases instances will sometimes impact your placement in google and can harm your high quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am including this RSS to my email and can look out for a lot extra of your respective exciting content. Ensure that you replace this again soon..

 7. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 8. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 9. A lot of of whatever you articulate is supprisingly legitimate and it makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light previously. This particular piece really did switch the light on for me as far as this specific issue goes. Nonetheless there is one issue I am not really too cozy with so while I attempt to reconcile that with the central theme of your issue, allow me see what all the rest of the readers have to say.Very well done.

 10. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!

 11. Thanks for the strategies presented. One thing I should also believe is the fact credit cards presenting a 0% rate of interest often lure consumers in with zero interest rate, instant authorization and easy on the web balance transfers, nonetheless beware of the top factor that is going to void that 0% easy street annual percentage rate and as well as throw you out into the very poor house in no time.

 12. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 13. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with web browser compatibility but I figured I’d
  post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 14. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 15. It¡¦s truly a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 16. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 17. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between superb usability and appearance. I must say that you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Firefox. Exceptional Blog!

 18. Thank you sharing most of these wonderful threads. In addition, the ideal travel along with medical insurance approach can often ease those fears that come with travelling abroad. Any medical emergency can in the near future become very expensive and that’s likely to quickly put a financial burden on the family finances. Putting in place the best travel insurance offer prior to leaving is definitely worth the time and effort. Thanks a lot

 19. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i’m happy to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot no doubt will make sure to do not forget this site and give it a glance on a constant basis.

 20. I cherished up to you’ll obtain carried out proper here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nevertheless, you command get got an edginess over that you would like be handing over the following. unwell for sure come further before once more as exactly the same just about very continuously inside case you protect this hike.

 21. Howdy, I think your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog.

 22. I simply wanted to type a message in order to thank you for some of the unique guidelines you are giving on this site. My extended internet research has finally been paid with reasonable facts and strategies to exchange with my colleagues. I would tell you that many of us readers actually are quite blessed to exist in a really good site with very many lovely professionals with very beneficial advice. I feel rather happy to have come across your weblog and look forward to tons of more pleasurable minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 23. obviously like your website but you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will definitely come again again.

 24. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « 1. Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[3] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 25. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 26. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

 27. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 28. Today, taking into consideration the fast life-style that everyone is having, credit cards have a big demand in the economy. Persons out of every discipline are using the credit card and people who aren’t using the credit cards have made arrangements to apply for just one. Thanks for revealing your ideas on credit cards.

 29. There will always be someone who will accompany you to fulfill your unfulfilled wishes, send you flowers, accompany you to watch the sunrise and sunset, accompany you to walk the Yangtze River Bridge to accompany you to play the carousel, and spend the rest of your life with you.

 30. Thanks for these tips. One thing I also believe is always that credit cards presenting a 0% monthly interest often lure consumers along with zero interest rate, instant approval and easy on-line balance transfers, nevertheless beware of the number one factor that will certainly void your current 0% easy neighborhood annual percentage rate and also throw you out into the bad house fast.

 31. What i don’t understood is in truth how you are no longer really a lot more neatly-favored than you may be now. You are so intelligent. You realize therefore considerably with regards to this matter, produced me for my part imagine it from a lot of various angles. Its like men and women aren’t fascinated except it¡¦s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. Always handle it up!

 32. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks
  would really make my blog stand out. Please let me know where you
  got your theme. Thanks a lot

 33. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to
  see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely
  off topic but I had to share it with someone!

 34. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 35. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

 36. I simply could not go away your website before suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person provide on your guests? Is gonna be back steadily to investigate cross-check new posts.

 37. I in addition to my pals appeared to be examining the best guides on your website while then developed an awful feeling I never thanked the web site owner for those techniques. My boys had been as a result excited to learn all of them and already have absolutely been enjoying them. Appreciate your getting very accommodating and for having this kind of useful ideas millions of individuals are really eager to learn about. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 38. What i don’t understood is if truth be told how you’re no longer actually much more well-appreciated than you might be now. You’re so intelligent. You recognize thus significantly in terms of this subject, produced me personally consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t fascinated except it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time take care of it up!

 39. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 40. I have been surfing on-line more than three hours lately, but I never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the net will be a lot more useful than ever before. „No nation was ever ruined by trade.” by Benjamin Franklin.

 41. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal website.

 42. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

 43. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 44. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 45. Thank you, I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now.
  But, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 46. I’ll right away grasp your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 47. Right here is the perfect blog for everyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent.

 48. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 49. Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 50. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 51. I’ve recently started a website, the information you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. „‚Tis our true policy to steer clear of permanent alliances with any portion of the foreign world.” by George Washington.

 52. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 53. Howdy! This post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll send this article to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 54. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 55. I simply couldn’t depart your website before suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply for your visitors? Is going to be again steadily in order to inspect new posts

 56. Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your magnificent writing due to this problem.

 57. I have seen a great deal of useful items on your web site about pc’s. However, I’ve the judgment that laptops are still more or less not powerful sufficiently to be a good choice if you usually do jobs that require plenty of power, for instance video modifying. But for website surfing, statement processing, and quite a few other typical computer functions they are just great, provided you do not mind the tiny screen size. Thanks for sharing your notions.

 58. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 59. I have figured out some new things from your site about personal computers. Another thing I’ve always presumed is that laptop computers have become an item that each household must have for a lot of reasons. They supply you with convenient ways in which to organize homes, pay bills, search for information, study, hear music and perhaps watch television shows. An innovative technique to complete these tasks is with a laptop. These pc’s are mobile, small, robust and lightweight.

 60. I actually wanted to post a quick message to appreciate you for the splendid suggestions you are posting at this site. My time intensive internet lookup has finally been recognized with excellent concept to go over with my classmates and friends. I would repeat that many of us site visitors are unequivocally blessed to live in a really good website with very many brilliant individuals with beneficial pointers. I feel very grateful to have seen your website page and look forward to really more awesome moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 61. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 62. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 63. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 64. I have been surfing on-line greater than 3 hours lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the internet will probably be a lot more useful than ever before. „I finally realized that being grateful to my body was key to giving more love to myself.” by Oprah Winfrey.

 65. Next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 66. fantastic publish, very informative. I’m wondering why the
  opposite specialists of this sector don’t understand this.
  You should proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 67. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people don’t speak about these topics. To the next! Kind regards.

 68. I’m extremely impressed together with your writing abilities and also with the layout on your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to look a nice weblog like this one nowadays..

 69. It’s perfect time to make some plans for the long run and it is time
  to be happy. I’ve learn this publish and if I may I want to suggest you some attention-grabbing issues
  or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to learn even more issues approximately it!

 70. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 71. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i am glad to show that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed. I most indisputably will make sure to don¡¦t overlook this website and give it a look on a continuing basis.

 72. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this
  content together. I once again find myself spending way too
  much time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worthwhile!

 73. certainly like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I will definitely come again again.

 74. Thanks for your helpful article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally a result of the inhalation of materials from mesothelioma, which is a positivelly dangerous material. Its commonly witnessed among employees in the engineering industry that have long exposure to asbestos. It’s also caused by moving into asbestos protected buildings for long periods of time, Your age plays a huge role, and some consumers are more vulnerable towards the risk compared to others.

 75. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 76. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to learn, however I actually thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix in the event you werent too busy looking for attention.

 77. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 78. I intended to send you that very small word in order to thank you so much the moment again about the awesome thoughts you’ve provided above. It is simply generous with people like you to grant freely exactly what most people would’ve supplied for an electronic book to make some cash on their own, even more so now that you might well have done it if you decided. The principles likewise served to become a fantastic way to be sure that most people have similar keenness like my own to grasp whole lot more in terms of this problem. I believe there are some more fun occasions in the future for individuals who scan through your blog post.

 79. Somebody essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic job!

 80. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I truly thought you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 81. I believe that avoiding refined foods is a first step to lose weight. They will often taste great, but processed foods possess very little nutritional value, making you take more just to have enough electricity to get with the day. If you’re constantly eating these foods, moving over to whole grains and other complex carbohydrates will make you to have more vitality while ingesting less. Thanks alot : ) for your blog post.

 82. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 83. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 84. One thing is that one of the most popular incentives for making use of your card is a cash-back or rebate provision. Generally, you’ll get 1-5% back in various purchases. Depending on the credit card, you may get 1% back again on most expenses, and 5% back on buying made at convenience stores, gas stations, grocery stores as well as ‚member merchants’.

 85. Can I simply say what a relief to search out somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know tips on how to deliver a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals must read this and perceive this side of the story. I cant believe youre no more in style since you positively have the gift.

 86. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 87. Thanks a ton for your efforts to have decided to put these things together on this site. Janet and i also very much liked your suggestions through the articles with certain things. I understand that you have a number of demands on your program therefore the fact that an individual like you took just as much time just like you did to steer people like us through this article is even highly prized.

 88. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 89. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my option to read, however I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair in case you werent too busy searching for attention.

 90. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.