Co może spotkać cię w ciąży – wpis długi i dosłowny

Spread the love

Ostatnio sporo słyszę i czytam o kobietach, które są zdziwione tym, jak przechodzą ciążę. W różnych dyskusjach i rozmowach w sieci, wymieniają się one doświadczeniami i mówią, że nie były przygotowane na to, jakie samopoczucie może je zastać w stanie błogosławionym. Twierdzą, że nikt nie przygotował ich do tego, co może się z nimi dziać, no i przede wszystkim, że nikt nie uprzedził ich, że ich ciało faktycznie na jakiś czas przestaje być ich ciałem i w pewnym momencie doznają wielkiego szoku. Nagle dopada je największy jak dotąd w życiu dół i często zaczynają żałować tego, że podjęły decyzję o posiadaniu dziecka. Podobno to mija, jak już w bólach i mękach wyskoczy z nich najsłodsze na świecie maleństwo, ale wtedy pojawia się zjazd hormonalny, przemęczenie i istna masakra w głowie, która podczas kolejnej nieprzespanej nocy, często skutkuje rozważaniami, czy wyskoczyć przez okno w pojedynkę, czy razem z dzieckiem.

Cóż, o fazie poporodowej dowiem się i napiszę dopiero, gdy sama jej doświadczę, więc tak gdzieś plus minus za miesiąc. Teraz opiszę, co może przytrafić się w ciąży, z tych mniej przyjemnych spraw. Może akurat trafi tu jakaś kobieta, która chciałaby wiedzieć, czego się spodziewać, a nie wie. Może akurat przeczyta i przygotuje się lepiej na to, jak mały, rozwijający się w niej człowiek, może przewrócić do góry nogami w jej organizmie wszystko co się da, i wcale nie będzie pytał o zgodę, mimo że podobno dzieci powinny słuchać swoich rodziców. Pisałam już tutaj, jakie mam podejście to tzw. maruderstwa. Nadal zdania nie zmieniam. Tutaj nie o tym.

Tu napiszę, jakie w ciąży mogą być powody do tego marudzenia. Nie jestem książkowo znoszącą ciążę nimfą, nie latam na chmurce i przez większość dni nie widzę tego promienienia, które podobno widzą we mnie inni. Czasem jest tak do kitu, że zamykam oczy, biorę dziesięć głębokich wdechów i na siłę pozbywam się wszystkich myśli, które zmierzają w kierunku: „Po co mi to było?” Bo gdyby przez chwilę zastanowić się nad tym pytaniem, to chyba większość z nas wie po co. I jeżeli świadomie zdecydowałam się na dziecko i tego chciałam, to teraz przez chwilę muszę poznosić tego skutki. Przez chwilę, bo tak naprawdę te dziewięć miesięcy mija tak szybko, że mam wrażenie, że dopiero zaczęłam się źle czuć, a tu już wszyscy, łącznie z kopiącym w żebra potomkiem, usilnie przypominają mi, że to już prawie koniec. Zaczynam więc, proszę bardzo, mój opis dolegliwości. Dosłowny. Bez upiększania. Jeżeli jesteś więc wrażliwa/y na słuchanie o wszelkiego rodzaju dolegliwościach cielesnych, gastrycznych i tym podobnych, radzę przestać czytać.

Ja po pierwszej, bezobjawowej ciąży, straconej w 12 tygodniu, chciałam mieć dolegliwości. Chciałam, to dostałam. Właściwie od początku, zgodnie z podręcznikowymi opisami, dopadały mnie wszystkie przykre ciążowe sprawy, jakie mogły. Z przerwami, które doprowadzały mnie do szału, bo zanik dolegliwości traktowałam jako zły znak. Z miesiąca na miesiąc nowych dolegliwości jednak przybywało, a starych wcale nie ubywało. Cudowny przypływ mocy w drugim trymestrze zapomniał wysiąść na moim przystanku i pojechał dalej, do kogoś innego. Jedyne, co mi się dostało z tych przyjemnych spraw, oprócz oczywiście mojego synka, są włosy, które w końcu posiadam w ilości umożliwiającej zrobienie sobie jakiejkolwiek fryzury. Fajnie, szkoda tylko, że nie tylko włosy na głowie zwiększyły szybkość przyrostu i objętość. Na tym etapie cała już czuję się owłosiona jak małpka, a nie muszę chyba pisać, że gdy brzuch osiąga pewną wielkość, codzienna depilacja to ostatnie, na co masz ochotę. Pod prysznicem opieram głowę o ścianę i prawie zasypiam, od samego początku ciąży. Śpiącośćroztargnienie towarzyszą mi przez większość czasu, na zmianę, bądź w komplecie, zależy od dnia. Woda spływa po coraz większym ciele, a ja nie mam ochoty stamtąd wychodzić, bo przecież wyjście wiąże się z wycieraniem i ubieraniem, no i ze smarowaniem kremem na rozstępy, a ja łapię zadyszkę nawet przy myśleniu, a co dopiero przy takich czynnościach. Później trzeba się doczłapać do łóżka, coraz częściej w rozkroku, na pingwina, bo na etapie 33 tygodnia ciąży krocze zaczęło boleć tak, jakbym przejechała pustynię na wściekłym rumaku. Krocze to nie wszystko. Od początku ciąży co jakiś czas pachwiny ciągnięciem przypominają, że są. No i ukochany kręgosłup, albo mięśnie wokół kręgosłupa, albo cokolwiek to jest, nie ważne, bo boli jak cholera, kiedy tylko chcę wstać, iść, położyć się wygodnie, lub dłużej gdzieś posiedzieć. Wieczorami, gdy mam bardziej aktywny dzień, kręgosłup nie boli, on nakurwia. Sorry, ale nie da się tego inaczej ująć. Chodzę wtedy po domu jak paralityk. Prawa noga jeszcze jakoś idzie do przodu sama, ale lewą trzeba powłóczyć, bo jak chcę iść szybciej, to jest ból.

Są jeszcze biodra. No tak, biodra odgrywają bardzo ważną rolę w życiu kobiety, nie mogą więc pozwolić o sobie zapomnieć w tak ważnym momencie jej życia, jak ciąża. Kładę się do łóżka, zaraz po tym, jak już się do niego doczłapię. Jestem, zajęłam pozycję do siadu, siadam, układam poduszki, po drodze 24 jęknięcia i 17 westchnień, jestem, leżę. Chcę zasnąć spokojnie, ale nie, jak to tak spokojnie? Biodra się budzą i zaczyna się. Ból, tępy ból, który nie da ci zasnąć, póki nie wsadzisz sobie między nogi największej poduszki, będącej w twoim posiadaniu. Pomagają też plastry zakładane przez siostrę fizjoterapeutkę, więc jak ktoś ma okazję i możliwość, niech się obkleja, polecam. W takiej rozkraczonej pozycji ból bioder trochę przechodzi, nie mija jednak zespół niespokojnych nóg, który oczywiście również postanowił mnie odwiedzić, tak do kompletu, żeby biodrom nie było głupio, że tylko one są wredne. Zaczynam więc ruszać tymi stopami tak, żeby nie przeszkadzać leżącemu obok mężczyźnie, który stara się zrozumieć, co mi się dzieje, ale nie jest w stanie, bo przecież sam tego nie doświadcza i każde jego pytanie „Dobrze się czujesz?”, zadane po godzinie 22:00, czyli po godzinie, kiedy mam już tak dość, że chcę kogoś zabić, kończy się przypływem fali irytacji, bo nie dość, że źle się czuję, to jeszcze hormony robią ze mnie jędzę.

No właśnie, te wahania nastrojów. To jest prawdziwa jazda. Tutaj o tym pisałam, jest ciekawie. Myślę, że i bez burzy wszystkich możliwych -onów, -enów, -yn i -in byłoby wystarczająco ciężko, ale nie, natura daje ci jeszcze jazdę w postaci substancji, które muszą być, by dziecko dobrze się rozwijało, ale dzięki nim ty czasem stajesz się osobą, której normalnie sama nawet byś nie lubiła. No cóż…

A to co się dzieje w ciąży z układem pokarmowym? No cała gama możliwości, od samego jego początku, który ma miejsce w jamie ustnej, do samego końca, który ma miejsce wiadomo gdzie. Tak więc dziąsła puchną i krwawią. Są wrażliwe na wszystko, czasem nawet na powietrze wdychane przy mówieniu. Mycie zębów staje się przykrą koniecznością, bo nie dość, że dziąsła krwawią, to włożenie szczoteczki do ust często powoduje odruch wymiotny. Odruch wymiotny towarzyszy w ciąży wielu z nas i wcale nie jest powiedziane, że tylko na początku. Fakt, że mdłości największe są właśnie w pierwszym trymestrze, u mnie jednak zdarzają się do tej pory. W drugim trymestrze też były. Już się przyzwyczaiłam. Mdłości jak zjesz i jak nie zjesz. I wcale nie są tylko poranne. One po prostu są, kiedy im się podoba. Czasem dochodzą do nich również wymioty. Ja wymiotowałam w ciąży chyba tylko cztery razy, ale sama nie wiem, czy nie lepiej by było czasem zwymiotować i mieć to z głowy, niż męczyć się z tymi mdłościami. Idziemy dalej, zgaga. Moja przyjaciółka, niezawodna. Mnie męczy od samego początku, pojawiła się zanim jeszcze się dowiedziałam o ciąży. Później na chwilę zniknęła, by w połowie ciąży powrócić ze zdwojoną siłą. Mniej więcej do 30 tygodnia pojawiała się tylko po większym posiłku, wieczorem, na leżąco, no i dało się nad nią jeszcze jakoś zapanować. Od pięciu tygodni jednak już nawet z nią nie walczę, nic nie pomaga. Mogłabym wypić cysternę kakao i zagryźć to ciężarówką migdałów. „Przecież możesz brać Reni” – ktoś powie. Tylko po co, skoro nie działa? Piecze, pali tak bardzo, że czasami aż boli i mam wrażenie, że nie przełknę nic, bo zejdę. Czasem czuję, jakby na poziomie mostka utknął mi wielki, twardy kawałek jabłka…tak, to chyba takie uczucie, sama nie wiem, w każdym razie mało przyjemne, bo bolesne. Przełykając ciepłą herbatę mam wrażenie, że czas na chwilę zwalnia i ta jej ciepłość zatrzymuje się w okolicach tego samego mostka, w którym tkwi jabłko, powodując palące boleści. No ale piję coś, bo chcę to uczucie jakoś ugasić, zresztą w ciąży trzeba pić dużo, więc wyjścia i tak nie ma. Zimna woda pomaga na parę sekund, jednak po chwili znowu wszystko wraca. Do zgagi dochodzi refluks, mój kochany. Kilka razy zdarzył mi się, jak już przysypiałam. Cowieczorna porcja rzygowin w moich ustach, uroczo. No i odbijanie. Po prostu musisz beknąć, bo nie wytrzymasz. Czasem  sama jestem pod wrażeniem odgłosów, jakie potrafię z siebie wydać. Dobrze, że siedzę sama w domu w ciągu dnia, to nie ma krępacji. Gdy jednak spotykam się ze znajomymi, a takie soczyste beknięcie pojawi się w momencie, kiedy próbujesz z gracją wypowiedzieć się na jakiś temat…wtedy jest krępacja.

Nie tylko tą stroną może się oczywiście „odbijać”. Wzdęcia robiące z ciebie jeszcze większy balon, niż faktycznie jesteś. Tak, jakby ktoś włożył ci w jelita wielkie worki z powietrzem i stale uzupełniał, marzenie. No i zaparcia. Niby pijesz dużo, bo musisz i wtedy ma nie być zaparć, no ale też bierzesz żelazo, no i ogólnie chyba ciąża w tym nie pomaga. Więc tęsknisz za czasami, kiedy pójście do toalety nie było wyzwaniem. Co jeszcze wiąże się z tą uroczą dolegliwością? Hemoroidy moi drodzy, a jakże by inaczej. Nie dość, że i tak czujesz się beznadziejnie, bo całe ciało tak jakby nawala, to jeszcze czeka cię walka z tym cholerstwem. Tak, dajcie mi więcej, bo mi mało.

No właśnie, słowo  „mało” na pewno nie pasuje do ciąży, jeżeli chodzi o kwestię używania wkładek higienicznych, rozmiar XXL. Brak okresu przez dziewięć miesięcy jest znakomicie nadrabiany białą mazią, która leci z ciebie w takich ilościach, że zaczynasz rozważać używanie podpaski. A miało być tak wygodnie, bezokresowo…

Opuchlizna, kiedy to rano wstajesz i czujesz się większa o 3 rozmiary. Masz wrażenie, że twój organizm zabiera z otoczenia całe obecne H2O. Brak koncentracji, kłopoty z myśleniem, bezsenność, mimo że jesteś, śpiąca, lęki (często bezpodstawne, spowodowane przez hormony), niezdarność, ociężałość, obniżona odporność, nabrzmiałe piersi, które im stają się większe, tym dziwniej wyglądają, swędzenie i napinanie skóry na brzuchu, plecach, udach,  bóle w różnych częściach ciała, których nie da się wytłumaczyć i lekarz mówi, że to przejdzie. Mnie i tak omijają atrakcje związane z coparogodzinnym wstawaniem na siku w nocy. Mam stalowy pęcherz, od początku ciąży nie wstałam ani razu. Nie mam też opuchniętych stóp i dłoni, kłopotów skórnych, kamicy nerkowej, tak częstej w tym stanie i wielu innych, które przeżywają biedne, przyszłe mamy. Ale właśnie o to w tym chodzi. Przeżywają. Bo to wszystko jest do przeżycia. Czasem ciężkie, ale do przeżycia.

Ruchy dziecka. Coś najwspanialszego na świecie jak do tej pory. Naprawdę. Uwielbiam to. Na tym etapie ciąży sprawdzam ruchy jak tylko się obudzę. Młody jest na tyle duży, że czuję właściwie chyba każde jego posunięcie. Kładę więc dłoń na brzuchu, a on daje znać, że jest, zazwyczaj po upływie mniej niż minuty. Jest to przyjemne. Wstaję wtedy z łóżka i rozpoczynam dzień. Młody powoli rozbudza się, coraz wyraźniej się przewraca i rozciąga. Jest spokojny, czeka, zbiera siły. Jemy śniadanie, chwila ciszy i…jest, przypływ mocy. Kop, pod żebro, jest, trafiony, matka aż jęczy. Chwila spokoju i jeb, brawo, tym razem pod cycka, czymś twardym, dużym…nie wiem, nie chcę wiedzieć. Leżę później, ciach, dziecko układa się po swojemu, uciska na coś w okolicach żołądka, trochę duszące uczucie. Za chwilę uspokaja się, układa w innym miejscu i smyra, przyjemnie…to chyba stopa, małe i twarde…przyjemne.

I właśnie to jest moment, kiedy zapominam o wszystkim, na co mogę narzekać.  Zapominam o czuciu się do dupy, bólu i zgadze i o tym, że są dni, że nie mogę patrzeć na siebie w lustrze. Kiedy idę po schodach, robiąc sobie przerwę co trzy stopnie, między jednym ciężkim nabraniem powietrza a drugim, łapię się za brzuch i już wiem, dlaczego mimo, że czasem jest ciężko, kobiety to znoszą. I często jest tak, że chociaż ciążę przechodzą bardzo źle, decydują się na drugie dziecko. Kiedy mój syn leniwie przeciąga się w moim brzuchu, powodując jego parominutowe falowanie, mam w nosie to, że przed zaśnięciem zgaga wypali mi przełyk. Mam gdzieś to, że zanim wieczorem uda mi się zdjąć skarpetki, będę musiała przez pięć minut szukać do tego dogodnej pozycji, by tę czynność wykonać. A nawet przy wygodnej pozycji i tak złapię taką zadyszkę, jakbym przebiegła półmaraton. Nie obchodzi mnie, że nie mogę zebrać myśli i są dni, że najprostsze rzeczy sprawiają mi trudność. Zaburzony ośrodek ciężkości nie pomaga w czuciu się jak zwinna baletnica, ale przecież on jest zaburzony przez coś tak ważnego, że to wszystko przestaje mieć znaczenie.

Oczywiście wszystkie te dolegliwości są sprawą indywidualną. Znam dziewczyny, które całą ciążę czują się rewelacyjnie, są aktywne, ćwiczą, codziennie cieszą się swoim stanem i okres ten jest dla nich najcudowniejszy w życiu, psychicznie i fizycznie. Znam też kobiety, które w pierwszej ciąży tak śmigały, a już w drugiej poznały tę drugą stronę, ciemniejszą. To wszystko, o czym napisałam, może się zdarzyć w ciąży. Może, ale nie musi. Tych dolegliwości jest o wiele więcej, są komplikacje, krwawienia, skurcze, konieczność leżenia przez cały czas, tony leków i wiele innych, o których na szczęście nie mam pojęcia. Ja mam to szczęście, że swoje niedogodności mogę przeżywać w domu, nie w szpitalu. To wszystko może zdarzyć się każdej z nas, bo organizm różnie reaguje na ciążę. Oglądałyście „Jak urodzić i nie zwariować?” Tam jest idealnie pokazane, jak to wszystko może wyglądać, polecam. To, co opisałam, nie musi się dziać codziennie. Czasem są naprawdę lekkie dni, takie, że aż dziwnie się czuję, że tak lekko. Jednak jak już przyjdzie taki gorszy dzień, taki naprawdę zły, to zawsze pamiętam o tym, dla kogo to wszystko znoszę i o tym, że to nie permanentne, to minie.

Szykujesz się więc do ciąży i nie wiesz, czego się spodziewać? Dziecka się spodziewaj, bo to o nie w ciąży chodzi. A cała reszta, nawet jak cię dopadnie, jest do zniesienia. Najlepsze nastawienie to chyba mieć nadzieję na jak najlepsze samopoczucie, ale być przygotowanym na najgorsze. Wtedy się nie zawiedziesz, nie poczujesz oszukana, że nie jesteś jedną z kobiet, które latają sobie na tych swoich ciążowych skrzydełkach i doprowadzają do szału inne, które też by tak chciały, a nie mogą. Bo natura jest mądrzejsza i często podczas ciąży nas spowalnia. Dzieje się to po coś. Ciało złym samopoczuciem daje znać, że masz leżeć, odpoczywać, to wszystko z jakiegoś powodu. Idę więc teraz pod prysznic, spędzić kolejne minuty z głową opartą o kafelki, w oczekiwaniu na wieczorną zgagę i tępy ból bioder. Jednak kiedy rano, kładąc dłoń na brzuchu poczuję ruchy mojego synka, będę wiedziała, że warto i że nie zamieniłabym tego na najlepsze samopoczucie świata.

,
1 223 comments to “Co może spotkać cię w ciąży – wpis długi i dosłowny”
 1. Pingback: aboutus.org

 2. Pingback: Lehn Law P.A.

 3. Pingback: Cracked Shop

 4. Pingback: behance.net

 5. Pingback: Davis Adams Law Office

 6. Pingback: healthylifeassist.com

 7. Pingback: buy hydroxychloroquine online

 8. Pingback: go for free

 9. Pingback: canada viagra generic

 10. Pingback: Cincinnati Roofing Professionals

 11. Pingback: 강남휴게텔

 12. Pingback: viagra mail order

 13. Pingback: Tadeo & Silva LLC

 14. Pingback: Lehn Law

 15. Pingback: Christopher Chaney Law Firm

 16. Pingback: does cvs have generic viagra

 17. Pingback: 토토커뮤니티

 18. Pingback: Erotik online

 19. Fantastic items from you, man. I have keep in mind your stuff prior to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve received here, certainly like what you’re saying and the best way wherein you assert it. You make it enjoyable and you still care for to stay it wise. I can not wait to read much more from you. That is really a tremendous site.|

 20. What i don’t realize is if truth be told how you are not actually a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You already know thus significantly in terms of this topic, produced me personally believe it from numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it is one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs great. At all times deal with it up!|

 21. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 22. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this information So i’m glad to express that I have a very excellent
  uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I so much no doubt will make sure to do not overlook this web
  site and provides it a look regularly.

 23. Hi, Neat post. There’s an issue along with your site in web explorer, could test
  this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large part of
  other folks will leave out your excellent writing because of this problem.

 24. This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 25. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 26. I’m now not certain the place you are getting your info,
  however great topic. I needs to spend a while studying more or working out
  more. Thank you for great information I was inn search off this
  info for my mission.

  Feeel free to surf to my web-site … john kavanagh

 27. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a excellent job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Chrome. Superb Blog!|

 28. Pingback: Personal injury attorney in St Louis, BWO

 29. Pingback: 8tracks.com

 30. I used to be suggested this blog by way of my cousin. I’m no longer certain whether or not this put up is written by way of him as nobody else understand such specific about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!|

 31. Pingback: Orlando Law Firm

 32. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 33. Pingback: anální hračky prostřednictvím vačky

 34. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 35. Pingback: erotyczny czat wideo

 36. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips and hints for inexperienced blog
  writers? I’d really appreciate it.

 37. Thanks , I have just been looking for information about this topic for ages and yours is the greatest I
  have discovered so far. However, what about the
  conclusion? Are you positive about the supply?

 38. Hmm is anyone else experiencing problems with the images
  on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 39. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!|

 40. I do not even know how I ended up here, but I assumed this post was good. I do not realize who you might be however definitely you are going to a well-known blogger in the event you aren’t already. Cheers!|

 41. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 42. Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 43. female viagra viagra pills http://grocersupplysucks.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrawithoutdoctorspres.com viagrawithoutdoc viagra without a doctor prescription viagra online
  what does viagra do alternative to viagra http://www.kurtgust.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagrawithoutdoctorspres.com 100mg viagra without a doctor prescription natural viagra
  viagra prices viagra prescriptions over internet http://buyboards.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=viagra20c.com best price 100mg generic viagra п»їviagra

 44. I just want to mention I am beginner to weblog and definitely loved this page. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You certainly have really good writings. Bless you for revealing your web site.

 45. Pingback: buy tadalafil 20mg online

 46. I am typically to running a blog and i actually respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and maintain checking for brand spanking new information.

 47. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks for your time!|

 48. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 49. Somebody essentially lend a hand to make critically articles I would state. That is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this particular publish incredible. Excellent task!

 50. Pingback: viagra canada

 51. Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 52. I just wanted to make a small word to be able to express gratitude to you for the stunning solutions you are sharing on this site. My extended internet lookup has at the end of the day been rewarded with brilliant facts and strategies to talk about with my company. I would state that that many of us visitors are unequivocally lucky to exist in a fabulous website with very many special individuals with useful methods. I feel somewhat lucky to have seen your web page and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks a lot again for all the details.

 53. Pingback: tadalafil

 54. I like the helpful information you supply for your articles. I’ll bookmark your weblog and test again right here regularly. I’m quite sure I’ll be informed many new stuff right here! Best of luck for the following!

 55. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 56. Djinn Amoureux, explication, symptomes et Traitements chez les musulmanesLe djinn amoureux est un démon qui vit et se cache dans le corps de sa victime et la prend comme son hôte.Ce type de djinn est amoureux de sa victime (un amour maladif très possessif) et il essaie par toutes ses forces de la posséder et de contrôler sa vie. Il se raccorde au cœur pour avoir une emprise sensationnelle. Ce démon diffuse la tristesse, la colère et plusieurs sensations négatives pour affaiblir le cœur de sa victime.Ses blocages et étouffements c’est le djin en toi qui les provoquent, pour ne pas lui donner l’occasion de faire ce qu’il veut sans entré dans les détails, évite de dormir sur le dos ou sur le ventreCe type de djinn se trouve aussi bien chez les hommes que chez les femmes, qu’ils soient célibataires ou déjà mariés. Cela dit, on le rencontre cependant plus souvent chez les femmes.I/ Parmi les symptômes :La personne atteinte peut avoir ce type de symptômes :- Ne veut jamais se marier ou change de sujets-Haine inexpliquée de l’autre sexe (masculin ou féminin)-Aime la solitude-Se regarde dans le miroir- Reste longtemps dans les toilettes, la salle de bain…- Se maquille la nuit avant de dormir des fois (les femmes)- S’énerve très rapidement et changement radical de comportement d’un extrême à l’autre.- Crise et perte de conscience si le malade se retrouve avec beaucoup de monde (par exemple dans un mariage, ou au marché…)- Refus total du mariage sans raison valable.- Rêves érotiques et rêves de mariage dans une église ou ailleurs.- Haine des bonnes odeurs et répulsion pour le Musk.- Incapacité à faire correctement les adorations comme le dikr, la prière…- Avoir des bleus sur le corps.- être paralysé dans le sommeil très fréquemment- dégoût et envie de vomir, oppression sur la poitrine surtout quand lemalade voit son conjoint, il (le malade) préfère qu’il (son conjoint) soit loin de lui.II/ Les raisons principales qui causent cette maladie :- Le mauvais oeil, surtout chez les personnes qui attirent les regards des autres par leur physique.- Un sihr de divorce (pratiquement dans tous les sihrs de divorce on trouve un djinn amoureux)- Le manque de pratique dans la religion- le Sihr tassfih (sort de virginité), pour empêcher les jeunes filles d’avoir des relations sexuelles avant le mariage- Un toucher par un djinn depuis très longtemps.- lire des histoires d’amour et voir des films érotiques.- Le manque de guidée vers le droit chemin et d’adorations.- La présence d’autres personnes malades dans la famille, comme les parents ou autre, sous un même toit- La femme qui ne porte pas Al-hijab Charii (le voile légal) qui est une protection importante chez les femmes.III/ Traitements de cette maladie :L’auteur de laqt al Morjan a dit : la raison pour laquelle le djinn amoureux possède le corps et les rapports intimes. C’est pour cela que le malade doit empêcher le djinn à tout prix d’avoir des relations intimes et ne pas le laisser profiter de lui.Pour cela,- il ne faut pas dormir sans habits ou avec des habits transparents- quand on change ses habits, il faut dire bissmilah Alladi la ilaha illa howa ( Au nom d’ ALLAH, il n’y a d’autre divinité que LUI) avec l’intention de se protéger des yeux des djinns- bien faire les adhkars (invocations de protection) du matin et soir.- Éviter les péchés et faire des bonnes actions- Éviter de dormir seul et demander régulièrement à Allah qu’Il nous préserve du mal de ce djinn.

 57. There are some fascinating closing dates in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as properly

 58. Terrific post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Kudos!

 59. I’ll immediately take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize so that I may subscribe. Thanks.

 60. Pingback: cialis online

 61. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 62. I just could not depart your web site before suggesting that I really loved the usual information a person supply to your visitors? Is going to be again incessantly to inspect new posts.

 63. I used to be suggested this blog through my cousin. I’m no longer positive whether this put up is written by way of him as no one else know such special approximately my trouble. You’re incredible! Thank you!

 64. Pingback: chloroquine 150 mg

 65. I simply couldn’t go away your site before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual provide for your guests? Is gonna be again steadily in order to check up on new posts.

 66. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 67. This is really interesting, You’re an exceptionally qualified writer. I’ve joined with your feed plus watch for finding the superb write-ups. Incidentally, I have shared your blog post within our myspace.

 68. whoah this weblog is excellent i really like studying your posts. Keep up the good work! You already know, a lot of persons are looking round for this info, you can help them greatly.

 69. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Appreciate it!

 70. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 71. Can I just say such a relief to get one who in fact knows what theyre dealing with online. You actually know how to bring a difficulty to light and make it crucial. More and more people really need to check this out and can see this side of the story. I cant believe youre no more well-known simply because you definitely have the gift.

 72. Pingback: cialis over counter walmart

 73. Pingback: viagra for sale

 74. Throughout this great pattern of things you get an A+ with regard to effort and hard work. Where exactly you lost me ended up being on your facts. You know, they say, the devil is in the details… And it couldn’t be more true here. Having said that, permit me inform you what did give good results. The writing is actually pretty engaging and that is probably the reason why I am taking the effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, whilst I can notice a leaps in reason you come up with, I am not necessarily confident of exactly how you appear to unite your details that produce your final result. For now I will, no doubt subscribe to your issue but hope in the near future you actually connect the facts better.

 75. One thing is that often one of the most common incentives for applying your card is a cash-back as well as rebate supply. Generally, you get 1-5% back in various purchases. Depending on the credit card, you may get 1% back on most buying, and 5% in return on buying made in convenience stores, gasoline stations, grocery stores in addition to ‚member merchants’.

 76. Pingback: naltrexone tablet brand name

 77. This website is really a stroll-by way of for the entire info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 78. of course like your web-site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

 79. Thanks for helping me to obtain new concepts about computers. I also have belief that one of the best ways to keep your laptop in best condition is by using a hard plastic-type material case, and also shell, that fits over the top of your computer. These kinds of protective gear are usually model targeted since they are made to fit perfectly within the natural outer shell. You can buy them directly from the vendor, or through third party sources if they are available for your mobile computer, however its not all laptop can have a cover on the market. Just as before, thanks for your suggestions.

 80. One thing is that when you’re searching for a student loan you may find that you will need a co-signer. There are many situations where this is true because you should find that you do not possess a past credit rating so the mortgage lender will require that you’ve got someone cosign the borrowed funds for you. Good post.

 81. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot undoubtedly will make sure to do not put out of your mind this site and give it a look regularly.

 82. Thanks for expressing your ideas. One thing is that individuals have an alternative between federal government student loan and a private student loan where it can be easier to select student loan debt consolidation reduction than through the federal student loan.

 83. I have been browsing on-line more than 3 hours today, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content material as you did, the net will probably be a lot more helpful than ever before. „Perfection of moral virtue does not wholly take away the passions, but regulates them.” by Saint Thomas Aquinas.

 84. Pingback: chloroquine online

 85. I was just searching for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 86. of course like your website but you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will definitely come back again.

 87. Someone essentially help to make significantly articles I would state. That is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular publish incredible. Wonderful job!

 88. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to trade solutions with other folks, please shoot me an email if interested.

 89. Nice post. I be taught something tougher on different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to learn content material from different writers and observe just a little something from their store. I’d want to use some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your net blog. Thanks for sharing.

 90. Pingback: viagra for sale

 91. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

 92. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the marketplace chief and a large component of people will pass over your magnificent writing because of this problem.

 93. My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

 94. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 95. After looking into a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me your opinion.

 96. Pingback: generic viagra online pharmacy

 97. Pingback: best cbd oil on the market

 98. Pingback: cbd

 99. You are so cool! I don’t think I’ve truly read a single thing like that before. So nice to find somebody with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality.

 100. I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and want to find out where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!

 101. Hi there, I do think your site could possibly be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website.

 102. The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 103. Needed to draft you a little bit of note just to give thanks the moment again for your personal magnificent techniques you have discussed above. This is simply shockingly generous with you to give extensively what many people could possibly have sold as an e book to earn some dough for themselves, principally now that you might well have done it if you ever wanted. Those tricks also served to become fantastic way to understand that other individuals have a similar keenness much like my own to grasp great deal more with regards to this condition. I know there are a lot more pleasurable moments ahead for people who take a look at your blog post.

 104. May I just say what a relief to discover somebody that genuinely understands what they are discussing on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should look at this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you surely have the gift.

 105. Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 106. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 107. Your style is unique compared to other folks I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 108. I think what you composed made a great deal of sense. But, what about this? suppose you composed a catchier post title? I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but suppose you added a post title that grabbed a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda vanilla. You ought to look at Yahoo’s front page and see how they create article titles to grab viewers to click. You might add a related video or a related pic or two to get people excited about what you’ve got to say. Just my opinion, it might make your blog a little bit more interesting.|

 109. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your website.

 110. I also believe that mesothelioma cancer is a exceptional form of cancers that is typically found in these previously subjected to asbestos. Cancerous tissue form while in the mesothelium, which is a protecting lining that covers most of the body’s body organs. These cells usually form within the lining of your lungs, abdominal area, or the sac which encircles one’s heart. Thanks for expressing your ideas.

 111. Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 112. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your web page.

 113. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 114. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I actually thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 115. I intended to compose you the very little word just to give thanks as before considering the wonderful suggestions you have documented on this site. It has been really surprisingly open-handed of people like you to allow without restraint exactly what a number of us would have made available for an e book to get some bucks for themselves, most notably seeing that you could have done it in case you wanted. These guidelines additionally worked like a great way to be aware that the rest have similar desire just as my personal own to find out a little more when considering this problem. I know there are many more enjoyable instances up front for individuals who scan through your blog.

 116. Pingback: levitra dosage

 117. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!|

 118. After looking over a number of the articles on your website, I really appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know your opinion.

 119. Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 120. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 121. Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 122. I have recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. „The only winner in the War of 1812 was Tchaikovsky” by Solomon Short.

 123. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more about this subject, it might not be a taboo subject but typically people don’t talk about these issues. To the next! Best wishes!

 124. It’s really a cool and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 125. I liked up to you’ll obtain carried out proper here. The caricature is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you would like be turning in the following. ill for sure come more earlier once more since precisely the similar just about very ceaselessly inside case you defend this increase.

 126. What i don’t understood is if truth be told how you’re now not actually much more neatly-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You know thus significantly in terms of this matter, made me for my part believe it from so many various angles. Its like men and women aren’t interested unless it’s one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. All the time take care of it up!

 127. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 128. Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its aided me. Great job.

 129. Pingback: buy chloroquine 250mg

 130. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help different customers like its helped me. Great job.

 131. You’re so cool! I do not believe I’ve read through anything like this before. So wonderful to discover another person with a few unique thoughts on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a little originality.

 132. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own site and would love to find out where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 133. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 134. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 135. excellent publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 136. May I simply say what a relief to uncover somebody who actually knows what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular given that you certainly possess the gift.

 137. With everything which appears to be developing throughout this specific subject material, many of your perspectives are generally somewhat refreshing. On the other hand, I beg your pardon, because I do not give credence to your whole strategy, all be it exciting none the less. It would seem to everyone that your commentary are actually not completely validated and in actuality you are your self not even totally certain of the argument. In any event I did enjoy reading through it.

 138. A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to create this particular put up amazing. Fantastic job!

 139. Can I just say what a relief to search out somebody who really is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know learn how to convey a problem to gentle and make it important. More individuals must read this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre no more fashionable since you definitely have the gift.

 140. Fantastic goods from you, man. I’ve take into account your stuff prior to and you are simply extremely fantastic. I actually like what you’ve bought right here, certainly like what you are stating and the way through which you say it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it wise. I cant wait to learn far more from you. That is really a terrific site.

 141. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 142. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from other sites.

 143. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 144. I am also commenting to let you understand of the helpful encounter my friend’s princess found checking yuor web blog. She came to understand such a lot of details, which include what it’s like to possess an awesome giving character to have many people without difficulty understand specified problematic topics. You really surpassed readers’ desires. Thank you for imparting the valuable, trusted, edifying and also unique guidance on that topic to Mary.

 145. Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 146. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 147. I really love your site.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own site and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you.

 148. A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more about this issue, it might not be a taboo matter but typically folks don’t speak about such subjects. To the next! Cheers.

 149. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 150. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 151. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 152. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks.

 153. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 154. I’ve been browsing online more than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any interesting article like yours. It is lovely worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you did, the internet will probably be much more helpful than ever before.

 155. Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 156. Can I simply say what a relief to uncover an individual who really knows what they’re discussing over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you surely have the gift.

 157. I blog frequently and I seriously thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

 158. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site 🙂

 159. I discovered your weblog website on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to reading extra from you afterward!…

 160. Aw, this was a really nice post. In idea I want to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

 161. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me. Great job.

 162. Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect website.

 163. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 164. Hello, I think your web site could be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great blog.

 165. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks.

 166. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 167. Great article. It is rather unfortunate that over the last several years, the travel industry has already been able to to tackle terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, and also the first ever real global economic collapse. Through all of it the industry has really proven to be solid, resilient as well as dynamic, acquiring new approaches to deal with hardship. There are continually fresh troubles and opportunity to which the marketplace must once again adapt and behave.

 168. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!

 169. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and want to find out where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

 170. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he actually bought me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your internet site.

 171. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!

 172. Hello there! This article could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this information to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!

 173. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 174. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 175. Right here is the right webpage for everyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been written about for years. Great stuff, just excellent.

 176. I blog frequently and I really thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 177. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 178. Next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 179. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 180. Hi there, I believe your blog could possibly be having web browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 181. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 182. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! „No one can wear a mask for very long.” by Seneca.

 183. Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 184. hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your article on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 185. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my search for something concerning this.

 186. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 187. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 188. Great paintings! This is the type of information that are meant to be shared across the net. Disgrace on Google for now not positioning this post upper! Come on over and consult with my site . Thanks =)

 189. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 190. I blog quite often and I really thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 191. Enjoyed examining this, very good stuff, thanks . „We swallow greedily any lie that flatters us, but we sip little by little at a truth we find bitter.” by Denis Diderot.

 192. I together with my buddies came digesting the best information from the website and then before long developed a horrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those strategies. All of the guys were definitely absolutely warmed to read them and already have in reality been tapping into those things. Appreciate your actually being well considerate as well as for settling on variety of quality tips most people are really desirous to understand about. Our own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 193. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really irritating. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 194. I believe that avoiding processed foods is a first step for you to lose weight. They might taste fine, but refined foods have very little vitamins and minerals, making you take more to have enough vitality to get with the day. Should you be constantly eating these foods, moving over to whole grain products and other complex carbohydrates will aid you to have more electricity while having less. Interesting blog post.

 195. You’ve made some good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 196. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 197. I and also my buddies happened to be studying the good thoughts located on your site and all of the sudden developed a terrible suspicion I never expressed respect to you for those strategies. My guys came so glad to read through them and already have in fact been taking pleasure in those things. I appreciate you for being well considerate as well as for choosing this sort of remarkable guides most people are really desirous to discover. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 198. Can I just say what a comfort to find somebody who really understands what they’re discussing on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 199. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 200. naturally like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the reality however I will definitely come again again.

 201. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your internet site.

 202. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 203. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 204. Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 205. Very good written story. It will be valuable to anyone who employess it, including myself. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 206. Right here is the perfect web site for anyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been written about for many years. Wonderful stuff, just excellent.

 207. I precisely wished to say thanks once more. I do not know what I would’ve handled in the absence of these ways provided by you directly on this area of interest. Previously it was a frightening dilemma in my position, however , coming across the very specialised mode you dealt with it took me to jump with contentment. Now i am grateful for the guidance and in addition sincerely hope you really know what a powerful job you’re carrying out training people today by way of your webpage. I’m certain you haven’t got to know all of us.

 208. After exploring a few of the blog articles on your web page, I really like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me your opinion.