Co może spotkać cię w ciąży – wpis długi i dosłowny

Spread the love

Ostatnio sporo słyszę i czytam o kobietach, które są zdziwione tym, jak przechodzą ciążę. W różnych dyskusjach i rozmowach w sieci, wymieniają się one doświadczeniami i mówią, że nie były przygotowane na to, jakie samopoczucie może je zastać w stanie błogosławionym. Twierdzą, że nikt nie przygotował ich do tego, co może się z nimi dziać, no i przede wszystkim, że nikt nie uprzedził ich, że ich ciało faktycznie na jakiś czas przestaje być ich ciałem i w pewnym momencie doznają wielkiego szoku. Nagle dopada je największy jak dotąd w życiu dół i często zaczynają żałować tego, że podjęły decyzję o posiadaniu dziecka. Podobno to mija, jak już w bólach i mękach wyskoczy z nich najsłodsze na świecie maleństwo, ale wtedy pojawia się zjazd hormonalny, przemęczenie i istna masakra w głowie, która podczas kolejnej nieprzespanej nocy, często skutkuje rozważaniami, czy wyskoczyć przez okno w pojedynkę, czy razem z dzieckiem.

Cóż, o fazie poporodowej dowiem się i napiszę dopiero, gdy sama jej doświadczę, więc tak gdzieś plus minus za miesiąc. Teraz opiszę, co może przytrafić się w ciąży, z tych mniej przyjemnych spraw. Może akurat trafi tu jakaś kobieta, która chciałaby wiedzieć, czego się spodziewać, a nie wie. Może akurat przeczyta i przygotuje się lepiej na to, jak mały, rozwijający się w niej człowiek, może przewrócić do góry nogami w jej organizmie wszystko co się da, i wcale nie będzie pytał o zgodę, mimo że podobno dzieci powinny słuchać swoich rodziców. Pisałam już tutaj, jakie mam podejście to tzw. maruderstwa. Nadal zdania nie zmieniam. Tutaj nie o tym.

Tu napiszę, jakie w ciąży mogą być powody do tego marudzenia. Nie jestem książkowo znoszącą ciążę nimfą, nie latam na chmurce i przez większość dni nie widzę tego promienienia, które podobno widzą we mnie inni. Czasem jest tak do kitu, że zamykam oczy, biorę dziesięć głębokich wdechów i na siłę pozbywam się wszystkich myśli, które zmierzają w kierunku: „Po co mi to było?” Bo gdyby przez chwilę zastanowić się nad tym pytaniem, to chyba większość z nas wie po co. I jeżeli świadomie zdecydowałam się na dziecko i tego chciałam, to teraz przez chwilę muszę poznosić tego skutki. Przez chwilę, bo tak naprawdę te dziewięć miesięcy mija tak szybko, że mam wrażenie, że dopiero zaczęłam się źle czuć, a tu już wszyscy, łącznie z kopiącym w żebra potomkiem, usilnie przypominają mi, że to już prawie koniec. Zaczynam więc, proszę bardzo, mój opis dolegliwości. Dosłowny. Bez upiększania. Jeżeli jesteś więc wrażliwa/y na słuchanie o wszelkiego rodzaju dolegliwościach cielesnych, gastrycznych i tym podobnych, radzę przestać czytać.

Ja po pierwszej, bezobjawowej ciąży, straconej w 12 tygodniu, chciałam mieć dolegliwości. Chciałam, to dostałam. Właściwie od początku, zgodnie z podręcznikowymi opisami, dopadały mnie wszystkie przykre ciążowe sprawy, jakie mogły. Z przerwami, które doprowadzały mnie do szału, bo zanik dolegliwości traktowałam jako zły znak. Z miesiąca na miesiąc nowych dolegliwości jednak przybywało, a starych wcale nie ubywało. Cudowny przypływ mocy w drugim trymestrze zapomniał wysiąść na moim przystanku i pojechał dalej, do kogoś innego. Jedyne, co mi się dostało z tych przyjemnych spraw, oprócz oczywiście mojego synka, są włosy, które w końcu posiadam w ilości umożliwiającej zrobienie sobie jakiejkolwiek fryzury. Fajnie, szkoda tylko, że nie tylko włosy na głowie zwiększyły szybkość przyrostu i objętość. Na tym etapie cała już czuję się owłosiona jak małpka, a nie muszę chyba pisać, że gdy brzuch osiąga pewną wielkość, codzienna depilacja to ostatnie, na co masz ochotę. Pod prysznicem opieram głowę o ścianę i prawie zasypiam, od samego początku ciąży. Śpiącośćroztargnienie towarzyszą mi przez większość czasu, na zmianę, bądź w komplecie, zależy od dnia. Woda spływa po coraz większym ciele, a ja nie mam ochoty stamtąd wychodzić, bo przecież wyjście wiąże się z wycieraniem i ubieraniem, no i ze smarowaniem kremem na rozstępy, a ja łapię zadyszkę nawet przy myśleniu, a co dopiero przy takich czynnościach. Później trzeba się doczłapać do łóżka, coraz częściej w rozkroku, na pingwina, bo na etapie 33 tygodnia ciąży krocze zaczęło boleć tak, jakbym przejechała pustynię na wściekłym rumaku. Krocze to nie wszystko. Od początku ciąży co jakiś czas pachwiny ciągnięciem przypominają, że są. No i ukochany kręgosłup, albo mięśnie wokół kręgosłupa, albo cokolwiek to jest, nie ważne, bo boli jak cholera, kiedy tylko chcę wstać, iść, położyć się wygodnie, lub dłużej gdzieś posiedzieć. Wieczorami, gdy mam bardziej aktywny dzień, kręgosłup nie boli, on nakurwia. Sorry, ale nie da się tego inaczej ująć. Chodzę wtedy po domu jak paralityk. Prawa noga jeszcze jakoś idzie do przodu sama, ale lewą trzeba powłóczyć, bo jak chcę iść szybciej, to jest ból.

Są jeszcze biodra. No tak, biodra odgrywają bardzo ważną rolę w życiu kobiety, nie mogą więc pozwolić o sobie zapomnieć w tak ważnym momencie jej życia, jak ciąża. Kładę się do łóżka, zaraz po tym, jak już się do niego doczłapię. Jestem, zajęłam pozycję do siadu, siadam, układam poduszki, po drodze 24 jęknięcia i 17 westchnień, jestem, leżę. Chcę zasnąć spokojnie, ale nie, jak to tak spokojnie? Biodra się budzą i zaczyna się. Ból, tępy ból, który nie da ci zasnąć, póki nie wsadzisz sobie między nogi największej poduszki, będącej w twoim posiadaniu. Pomagają też plastry zakładane przez siostrę fizjoterapeutkę, więc jak ktoś ma okazję i możliwość, niech się obkleja, polecam. W takiej rozkraczonej pozycji ból bioder trochę przechodzi, nie mija jednak zespół niespokojnych nóg, który oczywiście również postanowił mnie odwiedzić, tak do kompletu, żeby biodrom nie było głupio, że tylko one są wredne. Zaczynam więc ruszać tymi stopami tak, żeby nie przeszkadzać leżącemu obok mężczyźnie, który stara się zrozumieć, co mi się dzieje, ale nie jest w stanie, bo przecież sam tego nie doświadcza i każde jego pytanie „Dobrze się czujesz?”, zadane po godzinie 22:00, czyli po godzinie, kiedy mam już tak dość, że chcę kogoś zabić, kończy się przypływem fali irytacji, bo nie dość, że źle się czuję, to jeszcze hormony robią ze mnie jędzę.

No właśnie, te wahania nastrojów. To jest prawdziwa jazda. Tutaj o tym pisałam, jest ciekawie. Myślę, że i bez burzy wszystkich możliwych -onów, -enów, -yn i -in byłoby wystarczająco ciężko, ale nie, natura daje ci jeszcze jazdę w postaci substancji, które muszą być, by dziecko dobrze się rozwijało, ale dzięki nim ty czasem stajesz się osobą, której normalnie sama nawet byś nie lubiła. No cóż…

A to co się dzieje w ciąży z układem pokarmowym? No cała gama możliwości, od samego jego początku, który ma miejsce w jamie ustnej, do samego końca, który ma miejsce wiadomo gdzie. Tak więc dziąsła puchną i krwawią. Są wrażliwe na wszystko, czasem nawet na powietrze wdychane przy mówieniu. Mycie zębów staje się przykrą koniecznością, bo nie dość, że dziąsła krwawią, to włożenie szczoteczki do ust często powoduje odruch wymiotny. Odruch wymiotny towarzyszy w ciąży wielu z nas i wcale nie jest powiedziane, że tylko na początku. Fakt, że mdłości największe są właśnie w pierwszym trymestrze, u mnie jednak zdarzają się do tej pory. W drugim trymestrze też były. Już się przyzwyczaiłam. Mdłości jak zjesz i jak nie zjesz. I wcale nie są tylko poranne. One po prostu są, kiedy im się podoba. Czasem dochodzą do nich również wymioty. Ja wymiotowałam w ciąży chyba tylko cztery razy, ale sama nie wiem, czy nie lepiej by było czasem zwymiotować i mieć to z głowy, niż męczyć się z tymi mdłościami. Idziemy dalej, zgaga. Moja przyjaciółka, niezawodna. Mnie męczy od samego początku, pojawiła się zanim jeszcze się dowiedziałam o ciąży. Później na chwilę zniknęła, by w połowie ciąży powrócić ze zdwojoną siłą. Mniej więcej do 30 tygodnia pojawiała się tylko po większym posiłku, wieczorem, na leżąco, no i dało się nad nią jeszcze jakoś zapanować. Od pięciu tygodni jednak już nawet z nią nie walczę, nic nie pomaga. Mogłabym wypić cysternę kakao i zagryźć to ciężarówką migdałów. „Przecież możesz brać Reni” – ktoś powie. Tylko po co, skoro nie działa? Piecze, pali tak bardzo, że czasami aż boli i mam wrażenie, że nie przełknę nic, bo zejdę. Czasem czuję, jakby na poziomie mostka utknął mi wielki, twardy kawałek jabłka…tak, to chyba takie uczucie, sama nie wiem, w każdym razie mało przyjemne, bo bolesne. Przełykając ciepłą herbatę mam wrażenie, że czas na chwilę zwalnia i ta jej ciepłość zatrzymuje się w okolicach tego samego mostka, w którym tkwi jabłko, powodując palące boleści. No ale piję coś, bo chcę to uczucie jakoś ugasić, zresztą w ciąży trzeba pić dużo, więc wyjścia i tak nie ma. Zimna woda pomaga na parę sekund, jednak po chwili znowu wszystko wraca. Do zgagi dochodzi refluks, mój kochany. Kilka razy zdarzył mi się, jak już przysypiałam. Cowieczorna porcja rzygowin w moich ustach, uroczo. No i odbijanie. Po prostu musisz beknąć, bo nie wytrzymasz. Czasem  sama jestem pod wrażeniem odgłosów, jakie potrafię z siebie wydać. Dobrze, że siedzę sama w domu w ciągu dnia, to nie ma krępacji. Gdy jednak spotykam się ze znajomymi, a takie soczyste beknięcie pojawi się w momencie, kiedy próbujesz z gracją wypowiedzieć się na jakiś temat…wtedy jest krępacja.

Nie tylko tą stroną może się oczywiście „odbijać”. Wzdęcia robiące z ciebie jeszcze większy balon, niż faktycznie jesteś. Tak, jakby ktoś włożył ci w jelita wielkie worki z powietrzem i stale uzupełniał, marzenie. No i zaparcia. Niby pijesz dużo, bo musisz i wtedy ma nie być zaparć, no ale też bierzesz żelazo, no i ogólnie chyba ciąża w tym nie pomaga. Więc tęsknisz za czasami, kiedy pójście do toalety nie było wyzwaniem. Co jeszcze wiąże się z tą uroczą dolegliwością? Hemoroidy moi drodzy, a jakże by inaczej. Nie dość, że i tak czujesz się beznadziejnie, bo całe ciało tak jakby nawala, to jeszcze czeka cię walka z tym cholerstwem. Tak, dajcie mi więcej, bo mi mało.

No właśnie, słowo  „mało” na pewno nie pasuje do ciąży, jeżeli chodzi o kwestię używania wkładek higienicznych, rozmiar XXL. Brak okresu przez dziewięć miesięcy jest znakomicie nadrabiany białą mazią, która leci z ciebie w takich ilościach, że zaczynasz rozważać używanie podpaski. A miało być tak wygodnie, bezokresowo…

Opuchlizna, kiedy to rano wstajesz i czujesz się większa o 3 rozmiary. Masz wrażenie, że twój organizm zabiera z otoczenia całe obecne H2O. Brak koncentracji, kłopoty z myśleniem, bezsenność, mimo że jesteś, śpiąca, lęki (często bezpodstawne, spowodowane przez hormony), niezdarność, ociężałość, obniżona odporność, nabrzmiałe piersi, które im stają się większe, tym dziwniej wyglądają, swędzenie i napinanie skóry na brzuchu, plecach, udach,  bóle w różnych częściach ciała, których nie da się wytłumaczyć i lekarz mówi, że to przejdzie. Mnie i tak omijają atrakcje związane z coparogodzinnym wstawaniem na siku w nocy. Mam stalowy pęcherz, od początku ciąży nie wstałam ani razu. Nie mam też opuchniętych stóp i dłoni, kłopotów skórnych, kamicy nerkowej, tak częstej w tym stanie i wielu innych, które przeżywają biedne, przyszłe mamy. Ale właśnie o to w tym chodzi. Przeżywają. Bo to wszystko jest do przeżycia. Czasem ciężkie, ale do przeżycia.

Ruchy dziecka. Coś najwspanialszego na świecie jak do tej pory. Naprawdę. Uwielbiam to. Na tym etapie ciąży sprawdzam ruchy jak tylko się obudzę. Młody jest na tyle duży, że czuję właściwie chyba każde jego posunięcie. Kładę więc dłoń na brzuchu, a on daje znać, że jest, zazwyczaj po upływie mniej niż minuty. Jest to przyjemne. Wstaję wtedy z łóżka i rozpoczynam dzień. Młody powoli rozbudza się, coraz wyraźniej się przewraca i rozciąga. Jest spokojny, czeka, zbiera siły. Jemy śniadanie, chwila ciszy i…jest, przypływ mocy. Kop, pod żebro, jest, trafiony, matka aż jęczy. Chwila spokoju i jeb, brawo, tym razem pod cycka, czymś twardym, dużym…nie wiem, nie chcę wiedzieć. Leżę później, ciach, dziecko układa się po swojemu, uciska na coś w okolicach żołądka, trochę duszące uczucie. Za chwilę uspokaja się, układa w innym miejscu i smyra, przyjemnie…to chyba stopa, małe i twarde…przyjemne.

I właśnie to jest moment, kiedy zapominam o wszystkim, na co mogę narzekać.  Zapominam o czuciu się do dupy, bólu i zgadze i o tym, że są dni, że nie mogę patrzeć na siebie w lustrze. Kiedy idę po schodach, robiąc sobie przerwę co trzy stopnie, między jednym ciężkim nabraniem powietrza a drugim, łapię się za brzuch i już wiem, dlaczego mimo, że czasem jest ciężko, kobiety to znoszą. I często jest tak, że chociaż ciążę przechodzą bardzo źle, decydują się na drugie dziecko. Kiedy mój syn leniwie przeciąga się w moim brzuchu, powodując jego parominutowe falowanie, mam w nosie to, że przed zaśnięciem zgaga wypali mi przełyk. Mam gdzieś to, że zanim wieczorem uda mi się zdjąć skarpetki, będę musiała przez pięć minut szukać do tego dogodnej pozycji, by tę czynność wykonać. A nawet przy wygodnej pozycji i tak złapię taką zadyszkę, jakbym przebiegła półmaraton. Nie obchodzi mnie, że nie mogę zebrać myśli i są dni, że najprostsze rzeczy sprawiają mi trudność. Zaburzony ośrodek ciężkości nie pomaga w czuciu się jak zwinna baletnica, ale przecież on jest zaburzony przez coś tak ważnego, że to wszystko przestaje mieć znaczenie.

Oczywiście wszystkie te dolegliwości są sprawą indywidualną. Znam dziewczyny, które całą ciążę czują się rewelacyjnie, są aktywne, ćwiczą, codziennie cieszą się swoim stanem i okres ten jest dla nich najcudowniejszy w życiu, psychicznie i fizycznie. Znam też kobiety, które w pierwszej ciąży tak śmigały, a już w drugiej poznały tę drugą stronę, ciemniejszą. To wszystko, o czym napisałam, może się zdarzyć w ciąży. Może, ale nie musi. Tych dolegliwości jest o wiele więcej, są komplikacje, krwawienia, skurcze, konieczność leżenia przez cały czas, tony leków i wiele innych, o których na szczęście nie mam pojęcia. Ja mam to szczęście, że swoje niedogodności mogę przeżywać w domu, nie w szpitalu. To wszystko może zdarzyć się każdej z nas, bo organizm różnie reaguje na ciążę. Oglądałyście „Jak urodzić i nie zwariować?” Tam jest idealnie pokazane, jak to wszystko może wyglądać, polecam. To, co opisałam, nie musi się dziać codziennie. Czasem są naprawdę lekkie dni, takie, że aż dziwnie się czuję, że tak lekko. Jednak jak już przyjdzie taki gorszy dzień, taki naprawdę zły, to zawsze pamiętam o tym, dla kogo to wszystko znoszę i o tym, że to nie permanentne, to minie.

Szykujesz się więc do ciąży i nie wiesz, czego się spodziewać? Dziecka się spodziewaj, bo to o nie w ciąży chodzi. A cała reszta, nawet jak cię dopadnie, jest do zniesienia. Najlepsze nastawienie to chyba mieć nadzieję na jak najlepsze samopoczucie, ale być przygotowanym na najgorsze. Wtedy się nie zawiedziesz, nie poczujesz oszukana, że nie jesteś jedną z kobiet, które latają sobie na tych swoich ciążowych skrzydełkach i doprowadzają do szału inne, które też by tak chciały, a nie mogą. Bo natura jest mądrzejsza i często podczas ciąży nas spowalnia. Dzieje się to po coś. Ciało złym samopoczuciem daje znać, że masz leżeć, odpoczywać, to wszystko z jakiegoś powodu. Idę więc teraz pod prysznic, spędzić kolejne minuty z głową opartą o kafelki, w oczekiwaniu na wieczorną zgagę i tępy ból bioder. Jednak kiedy rano, kładąc dłoń na brzuchu poczuję ruchy mojego synka, będę wiedziała, że warto i że nie zamieniłabym tego na najlepsze samopoczucie świata.

,
486 comments to “Co może spotkać cię w ciąży – wpis długi i dosłowny”
 1. Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear concept

 2. I intended to write you this little note to be able to thank you very much yet again regarding the lovely things you’ve shared on this site. This has been quite surprisingly open-handed with people like you to convey unreservedly what many people could possibly have supplied as an e book in order to make some profit for themselves, primarily given that you might well have done it in the event you decided. The tricks in addition worked like the fantastic way to know that the rest have similar dreams really like my personal own to see many more in respect of this issue. I am certain there are many more fun times ahead for many who see your site.

 3. I believe that avoiding highly processed foods may be the first step to help lose weight. They could taste great, but refined foods have got very little vitamins and minerals, making you take more simply to have enough vigor to get over the day. If you’re constantly having these foods, moving over to grain and other complex carbohydrates will let you have more strength while consuming less. Interesting blog post.

 4. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 5. My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 6. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to constantly quickly.

 7. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to learn, however I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair for those who werent too busy searching for attention.

 8. Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 9. A person essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful job!

 10. Admiring the hard work you put into your blog and detailed information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 11. I have to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 12. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 13. Hi, There’s no doubt that your site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 14. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 15. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera. Outstanding Blog!

 16. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 17. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 18. Thanks , I have just been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you positive about the supply?

 19. Excellent post. Keep writing such kind of information on your site.

  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve performed an excellent job. I will definitely digg
  it and in my view suggest to my friends. I’m sure they
  will be benefited from this site.

 20. Thanks for discussing your ideas in this article. The other factor is that whenever a problem comes up with a laptop motherboard, persons should not take the risk regarding repairing the item themselves for if it is not done properly it can lead to irreparable damage to the whole laptop. It’s usually safe to approach the dealer of that laptop for the repair of its motherboard. They have got technicians who have an experience in dealing with notebook computer motherboard issues and can make right analysis and execute repairs.

 21. you’re really a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful process in this matter!

 22. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 23. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing issues with
  your RSS. I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anybody getting the same RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 24. Heya! I realize this is sort of off-topic however I had
  to ask. Does building a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I am brand new to blogging but I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 25. Hello I am so happy I found your web site, I really found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 26. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 27. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing slightly evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you become experience, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is highly useful for me. Large thumb up for this weblog post!

 28. I have observed that in the world nowadays, video games are the latest rage with kids of all ages. There are occassions when it may be impossible to drag your kids away from the activities. If you want the very best of both worlds, there are several educational video games for kids. Interesting post.

 29. I really love your website.. Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal site and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 30. I wish to show thanks to the writer just for bailing me out of this challenge. After browsing through the online world and coming across views which are not productive, I figured my entire life was gone. Existing devoid of the answers to the problems you have resolved through this site is a critical case, and ones that would have adversely damaged my career if I hadn’t discovered your website. Your own personal skills and kindness in controlling almost everything was vital. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I can also at this point relish my future. Thanks a lot very much for this skilled and effective guide. I won’t think twice to refer the blog to any individual who wants and needs guidelines on this area.

 31. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « 1. Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[3] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 32. Terrific work! That is the type of information that should
  be shared across the internet. Shame on Google for
  not positioning this post higher! Come on over and talk over
  with my site . Thank you =)

 33. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have truly loved browsing your blog posts. In any case I will be subscribing in your feed and I hope you write again very soon!

 34. Howdy! This article could not be written much better! Looking
  at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this.

  I will forward this article to him. Fairly certain he’ll have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 35. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 36. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 37. Can I just say what a relief to uncover an individual who truly
  knows what they are talking about on the internet. You actually realize how to
  bring a problem to light and make it important.
  A lot more people have to read this and understand this side of the story.
  I was surprised you aren’t more popular because you certainly possess the gift.

 38. One other thing I would like to convey is that as opposed to trying to match all your online degree programs on days that you finish work (as most people are worn out when they go back home), try to receive most of your lessons on the weekends and only 1 or 2 courses on weekdays, even if it means a little time away from your weekend break. This is beneficial because on the week-ends, you will be more rested and also concentrated in school work. Thanks a bunch for the different suggestions I have mastered from your blog site.

 39. Great site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get suggestions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 40. I in addition to my pals were actually reading through the excellent hints from your site and before long got a terrible feeling I had not thanked the web site owner for those tips. These ladies appeared to be warmed to read through all of them and have now extremely been tapping into them. We appreciate you actually being considerably considerate and then for picking out this sort of amazing useful guides millions of individuals are really desperate to discover. My personal honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 41. Thanks a lot for sharing this with all folks you really recognize what you’re talking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =). We will have a link trade arrangement between us!

 42. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 43. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 44. In these days of austerity and relative anxiety about getting debt, lots of people balk about the idea of utilizing a credit card to make purchase of merchandise or perhaps pay for a holiday, preferring, instead only to rely on the actual tried plus trusted method of making payment – cash. However, if you’ve got the cash there to make the purchase fully, then, paradoxically, this is the best time just to be able to use the credit cards for several factors.

 45. A lot of thanks for all your valuable labor on this site. Ellie really loves getting into internet research and it’s really simple to grasp why. Almost all notice all relating to the dynamic mode you provide both interesting and useful secrets by means of the web blog and even welcome response from some other people about this area while my princess is really studying a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always performing a really great job.

 46. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

 47. Have you ever thought about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and
  all. However just imagine if you added some great visuals
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent
  but with images and videos, this site could undeniably be one of the best in its niche.
  Superb blog!

 48. It is truly a nice and useful piece of information. I’m happy that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 49. Definitely imagine that that you stated. Your favourite reason appeared to be at the net the easiest factor to be aware of. I say to you, I certainly get irked at the same time as other folks think about issues that they just do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side effect , folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 50. Good day! I know this is kinda off topic however I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site discusses a
  lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from
  each other. If you might be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the
  way!

 51. Can I just say what a relief to search out somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You positively know how to bring an issue to light and make it important. More individuals must read this and perceive this facet of the story. I cant believe youre no more standard since you positively have the gift.

 52. Thanks for these tips. One thing I additionally believe is the fact that credit cards featuring a 0 apr often attract consumers along with zero interest, instant approval and easy over-the-internet balance transfers, but beware of the top factor that will certainly void the 0 easy streets annual percentage rate as well as throw anybody out into the poor house in no time.

 53. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 54. Many thanks for this article. I’d personally also like to mention that it can end up being hard if you find yourself in school and starting out to establish a long credit history. There are many pupils who are just trying to endure and have an extended or favourable credit history are often a difficult matter to have.

 55. This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 56. I got what you mean , thanks for posting .Woh I am delighted to find this website through google. „I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave.” by E. M. Forster.

 57. Usually I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

 58. I precisely wanted to say thanks yet again. I am not sure the things I might have undertaken in the absence of those solutions discussed by you relating to that topic. Entirely was an absolute troublesome crisis in my view, however , being able to see the very skilled style you resolved the issue made me to cry for happiness. Now i am happier for your guidance as well as pray you comprehend what a powerful job you are always carrying out teaching many others through the use of your web page. I am sure you’ve never come across all of us.

 59. As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 60. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 61. I have noticed that expenses for on-line degree pros tend to be a terrific value. For instance a full Bachelors Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online makes available Bachelors of Business Administration with a whole course feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made getting the certification been so cool because you can earn your degree through the comfort of your house and when you finish from work. Thanks for all tips I have learned through the website.

 62. Great work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 63. Thanks for the publish. I have constantly observed that the majority of people are desirous to lose weight when they wish to show up slim and attractive. Having said that, they do not generally realize that there are many benefits to losing weight also. Doctors assert that overweight people experience a variety of disorders that can be instantly attributed to their own excess weight. Fortunately that people who definitely are overweight and suffering from a variety of diseases are able to reduce the severity of their own illnesses simply by losing weight. It’s possible to see a steady but notable improvement in health whenever even a bit of a amount of weight-loss is reached.

 64. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 65. I simply had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I would have done in the absence of the ideas shown by you relating to such topic. Previously it was a very depressing issue in my position, nevertheless being able to see the professional approach you treated that made me to weep for gladness. I am just happier for your help and in addition hope that you recognize what a great job you’re putting in instructing other individuals by way of a blog. I know that you haven’t encountered all of us.

 66. There are certainly lots of details like that to take into consideration. That is a great level to carry up. I offer the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions like the one you convey up the place crucial thing will likely be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 67. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to learn, however I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly repair in the event you werent too busy searching for attention.

 68. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a
  few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking
  issue. I’ve tried it in two different web browsers and
  both show the same outcome.

 69. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 70. Thanks for your thoughts. One thing really noticed is the fact banks and financial institutions have in mind the spending patterns of consumers as well as understand that many people max out their own credit cards around the vacations. They properly take advantage of this particular fact and commence flooding ones inbox and snail-mail box together with hundreds of no interest APR credit cards offers shortly when the holiday season concludes. Knowing that if you’re like 98% in the American community, you’ll jump at the possible opportunity to consolidate credit card debt and switch balances towards 0 interest rates credit cards.

 71. What i don’t realize is actually how you are no longer really a lot more well-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You know therefore significantly in terms of this subject, produced me individually imagine it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it is something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!

 72. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a
  format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The style and design look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 73. Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers!

  Excellent blog and superb design.

 74. After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any means you can take away me from that service? Thanks!

 75. hey there and thanks to your info – I have definitely picked up something new from proper here. I did then again expertise several technical points the use of this site, as I experienced to reload the web site a lot of occasions prior to I may just get it to load properly. I had been wondering in case your hosting is OK? No longer that I am complaining, but sluggish loading instances occasions will sometimes have an effect on your placement in google and could damage your quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my e-mail and can glance out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this once more very soon..

 76. I¡¦ll right away clutch your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 77. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 78. hello!,I love your writing so much! share we be in contact extra about your article on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 79. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 80. Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage you continue your great writing, have a nice evening!

 81. hello!,I love your writing so so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I require a specialist on this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to look you.

 82. I’ve been surfing online greater than 3 hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty value sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content material as you did, the internet might be much more helpful than ever before.

 83. A lot of thanks for your entire efforts on this web page. My daughter loves making time for investigation and it’s really easy to understand why. I learn all of the powerful ways you deliver good guidance on the blog and even improve participation from website visitors about this situation plus my simple princess is discovering a great deal. Enjoy the rest of the year. You have been doing a splendid job.

 84. I do enjoy the way you have presented this particular difficulty plus it does indeed give me a lot of fodder for thought. On the other hand, because of just what I have experienced, I just simply wish when the opinions pile on that individuals remain on issue and don’t get started on a soap box regarding some other news du jour. Still, thank you for this fantastic piece and while I do not agree with it in totality, I value your viewpoint.

 85. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 86. Thanks for the strategies presented. One thing I additionally believe is the fact credit cards presenting a 0% rate often bait consumers in with zero interest rate, instant approval and easy on the net balance transfers, nonetheless beware of the real factor that will probably void your current 0% easy streets annual percentage rate and throw you out into the terrible house quick.

 87. I feel this is one of the most vital info for me. And i’m happy studying your article. However wanna remark on some basic issues, The website style is great, the articles is in point of fact nice : D. Just right activity, cheers

 88. I do consider all of the concepts you have introduced for your post. They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for novices. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 89. Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 90. I am just commenting to let you understand of the really good experience my wife’s child experienced studying yuor web blog. She even learned some issues, which included what it’s like to have a marvelous giving character to get the others smoothly learn some advanced matters. You actually did more than her desires. Thank you for supplying those informative, trustworthy, educational and in addition easy tips on that topic to Kate.

 91. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 92. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too short for starters. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 93. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 94. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 95. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information particularly the last part I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 96. Undeniably believe that that you said. Your favourite justification seemed to be at the net the simplest factor to be aware of. I say to you, I definitely get irked while other folks consider issues that they plainly don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be again to get more. Thanks

 97. I really enjoy examining on this web site, it contains wonderful articles. „One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 98. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 99. I wish to show some thanks to the writer just for bailing me out of this predicament. After researching through the search engines and finding suggestions which were not beneficial, I figured my life was over. Being alive without the presence of approaches to the problems you have resolved through the article content is a serious case, and the kind that could have badly damaged my entire career if I had not come across your web blog. Your main mastery and kindness in taking care of all the pieces was tremendous. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks a lot so much for your reliable and results-oriented guide. I will not think twice to endorse the blog to any individual who would need guidelines about this problem.

 100. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 101. Some truly great articles on this internet site, thanks for contribution. „A religious awakening which does not awaken the sleeper to love has roused him in vain.” by Jessamyn West.

 102. One more important issue is that if you are a mature person, travel insurance intended for pensioners is something you need to really take into consideration. The more aged you are, the greater at risk you are for making something poor happen to you while in foreign countries. If you are never covered by a few comprehensive insurance, you could have a number of serious troubles. Thanks for sharing your advice on this web blog.

 103. I have come to understand that costs for online degree experts tend to be an excellent value. For instance a full College Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a overall course feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online learning has made obtaining your certification far less difficult because you may earn your current degree from the comfort of your dwelling place and when you finish from office. Thanks for all your other tips I’ve learned from your site.

 104. I simply couldn’t depart your site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person supply to your guests? Is gonna be back steadily in order to check out new posts.

 105. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 106. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great website.

 107. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 108. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 109. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 110. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 111. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 112. I am really impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you
  customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to
  see a nice blog like this one these days.

 113. I wanted to create you a little bit of remark so as to say thanks the moment again for the magnificent basics you have discussed in this case. It was quite remarkably open-handed with people like you to deliver without restraint all many people could possibly have sold as an electronic book to generate some dough on their own, notably given that you could possibly have done it in the event you desired. Those thoughts as well acted to be the great way to realize that most people have similar desire like my own to know the truth a good deal more pertaining to this condition. I am certain there are many more enjoyable occasions ahead for those who scan your blog post.

 114. One thing I’d like to comment on is that weightloss program fast can be performed by the correct diet and exercise. A person’s size not simply affects appearance, but also the entire quality of life. Self-esteem, depressive disorder, health risks, in addition to physical skills are affected in an increase in weight. It is possible to make everything right whilst still having a gain. Should this happen, a condition may be the primary cause. While too much food instead of enough exercising are usually the culprit, common medical ailments and trusted prescriptions might greatly enhance size. I am grateful for your post in this article.

 115. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Appreciate it!

 116. Hello I am so glad I found your blog, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 117. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 118. I definitely wanted to jot down a simple remark to be able to express gratitude to you for the stunning ideas you are sharing at this site. My prolonged internet look up has finally been honored with good facts and techniques to share with my two friends. I would point out that we website visitors are rather lucky to exist in a very good community with so many awesome people with very helpful ideas. I feel pretty happy to have encountered your entire site and look forward to so many more excellent times reading here. Thanks once more for all the details.

 119. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

 120. What i do not understood is in reality how you are no longer actually much more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore considerably on the subject of this subject, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren’t involved until it’s something to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. Always take care of it up!

 121. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just
  sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any points for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 122. I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 123. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 124. A further issue is really that video gaming has become one of the all-time greatest forms of excitement for people of every age group. Kids participate in video games, and also adults do, too. Your XBox 360 is just about the favorite video games systems for those who love to have a lot of games available to them, and also who like to relax and play live with other people all over the world. Thank you for sharing your thinking.

 125. Thanks so much for giving everyone remarkably spectacular chance to read in detail from this website. It is usually so awesome and as well , stuffed with fun for me and my office co-workers to search your website really 3 times in one week to see the fresh things you will have. And definitely, we’re always impressed for the staggering tips you give. Some 4 points in this post are truly the most impressive we have had.

 126. Thanks for your write-up. I also feel that laptop computers are becoming more and more popular lately, and now in many cases are the only sort of computer used in a household. This is because at the same time actually becoming more and more inexpensive, their processing power is growing to the point where they may be as potent as personal computers through just a few years back.

 127. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 128. I wish to show my appreciation to the writer just for rescuing me from this particular scenario. As a result of checking through the world-wide-web and obtaining methods which are not powerful, I was thinking my entire life was gone. Existing devoid of the answers to the problems you’ve sorted out all through your main write-up is a critical case, and ones which might have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your blog post. Your own personal expertise and kindness in playing with all the things was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot so much for the high quality and sensible help. I will not be reluctant to propose your blog post to anyone who ought to have recommendations on this topic.

 129. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 130. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid other users like its aided me. Great job.

 131. I’ll right away take hold of your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 132. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 133. Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 134. Thanks for your posting. I also believe that laptop computers have become more and more popular lately, and now are usually the only type of computer included in a household. This is because at the same time they are becoming more and more very affordable, their working power keeps growing to the point where they may be as strong as desktop computers through just a few years ago.

 135. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 136. I used to be very happy to search out this internet-site.I wanted to thanks to your time for this wonderful learn!! I definitely having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 137. Hello I am so delighted I found your website, I really
  found you by mistake, while I was looking on Aol for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say many
  thanks for a remarkable post and a all round thrilling blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the moment but I have book-marked it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.

 138. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

 139. Thanks a lot for the helpful write-up. It is also my opinion that mesothelioma has an incredibly long latency interval, which means that warning signs of the disease won’t emerge until eventually 30 to 50 years after the original exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common variety and influences the area round the lungs, might cause shortness of breath, chest pains, and also a persistent coughing, which may bring about coughing up blood.

 140. I have discovered some important matters through your blog post. One other point I would like to talk about is that there are numerous games on the market designed particularly for preschool age children. They consist of pattern recognition, colors, creatures, and shapes. These typically focus on familiarization as opposed to memorization. This helps to keep children and kids engaged without having a sensation like they are studying. Thanks

 141. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. That is a really smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful information. Thank you for the post. I will definitely return.

 142. I’m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my search for something referring to this.

 143. Thanks for your publish. My partner and i have always seen that a lot of people are desperate to lose weight because they wish to show up slim in addition to looking attractive. Having said that, they do not always realize that there are many benefits for losing weight additionally. Doctors say that obese people suffer from a variety of ailments that can be instantly attributed to their particular excess weight. Thankfully that people that are overweight and also suffering from several diseases can reduce the severity of their illnesses simply by losing weight. It’s possible to see a steady but notable improvement in health while even a bit of a amount of fat reduction is accomplished.

 144. I will right away seize your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 145. Hi there, You have performed a great job. I’ll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

 146. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal site.

 147. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 148. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this.
  And he actually ordered me dinner because
  I found it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk
  about this issue here on your internet site.

 149. My spouse and i have been now contented that Peter could carry out his studies from your precious recommendations he came across in your web pages. It’s not at all simplistic to simply happen to be handing out tips and tricks that many others could have been trying to sell. So we keep in mind we have got the writer to be grateful to for this. These illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships you can make it easier to instill – it is all sensational, and it’s really helping our son and the family believe that this subject is pleasurable, and that is exceedingly vital. Many thanks for the whole lot!

 150. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 151. Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 152. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 153. Thank you for your entire work on this web page. Gloria delights in participating in investigation and it’s obvious why. Many of us learn all about the powerful ways you render practical solutions on the web site and therefore encourage contribution from others on the idea plus our favorite girl is truly studying a great deal. Take advantage of the rest of the year. You’re doing a very good job.

 154. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 155. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 156. Great site you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I can get
  responses from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

 157. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome website!

 158. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 159. I’m also writing to make you know of the perfect encounter our princess gained reading through your web site. She realized plenty of issues, with the inclusion of what it is like to have an amazing teaching heart to have other individuals effortlessly fully grasp selected tricky issues. You really surpassed our expected results. Thank you for churning out these necessary, safe, edifying and also fun thoughts on this topic to Evelyn.

 160. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 161. of course like your website but you need to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I’ll surely come again again.

 162. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If potential, as you turn into expertise, would you mind updating your blog with extra particulars? It’s extremely helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 163. hello!,I really like your writing so so much! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 164. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 165. I’ve learned several important things via your post. I’d also like to say that there can be situation in which you will obtain a loan and do not need a cosigner such as a Government Student Aid Loan. However, if you are getting credit through a traditional loan provider then you need to be made ready to have a cosigner ready to enable you to. The lenders are going to base their very own decision on a few aspects but the most significant will be your credit worthiness. There are some loan providers that will also look at your job history and make a decision based on this but in many cases it will depend on your score.

 166. I don’t even know how I ended up here, however I believed this post was great. I don’t recognize who you might be but certainly you’re going to a famous blogger for those who are not already 😉 Cheers!

 167. I’ve recently started a web site, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. „Her grandmother, as she gets older, is not fading but rather becoming more concentrated.” by Paulette Bates Alden.

 168. An intriguing discussion is worth comment. I think that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t speak about such topics. To the next! Cheers.

 169. I have learned a few important things as a result of your post. I’d also like to state that there will be a situation where you will get a loan and don’t need a co-signer such as a National Student Support Loan. However, if you are getting financing through a common financier then you need to be made ready to have a co-signer ready to enable you to. The lenders will certainly base their decision over a few aspects but the greatest will be your credit worthiness. There are some loan merchants that will as well look at your work history and decide based on that but in many cases it will hinge on your scores.

 170. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 171. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 172. I’ve recently started a site, the info you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „If you would know strength and patience, welcome the company of trees.” by Hal Borland.

 173. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 174. hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 175. In the grand design of things you actually secure an A+ for effort. Where exactly you misplaced me ended up being on all the particulars. You know, it is said, the devil is in the details… And that could not be more accurate right here. Having said that, let me inform you what did deliver the results. Your article (parts of it) is definitely really engaging and this is possibly the reason why I am making an effort to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Second, whilst I can easily notice a jumps in logic you come up with, I am not certain of exactly how you appear to connect your ideas which inturn help to make your final result. For the moment I shall yield to your position but wish in the future you connect your facts better.

 176. I happen to be writing to make you know what a really good experience my cousin’s princess found checking yuor web blog. She learned lots of pieces, with the inclusion of what it’s like to possess a great coaching character to have folks with ease grasp various complex things. You undoubtedly did more than my expectations. Thanks for rendering those necessary, trustworthy, informative and unique guidance on your topic to Sandra.

 177. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 178. Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect site.

 179. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks.

 180. An additional issue is that video games are normally serious in nature with the key focus on mastering rather than fun. Although, it has an entertainment feature to keep your kids engaged, every single game is often designed to work on a specific group of skills or programs, such as mathmatical or scientific discipline. Thanks for your write-up.

 181. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!

 182. Hello very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I am satisfied to find a lot of useful info here within the post, we need work out extra strategies on this regard, thanks for sharing.

 183. Great article. It’s very unfortunate that over the last one decade, the travel industry has had to fight terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, and the first ever entire global economic downturn. Through it all the industry has really proven to be solid, resilient and dynamic, locating new strategies to deal with hardship. There are always fresh troubles and opportunities to which the industry must just as before adapt and answer.

 184. Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 185. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 186. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap methods with other folks, please shoot me an email if interested.

 187. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 188. certainly like your website however you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth on the other hand I’ll definitely come again again.

 189. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 190. hello there and thanks on your information – I have certainly picked up something new from proper here. I did however expertise some technical issues the usage of this website, since I experienced to reload the website many instances prior to I may just get it to load properly. I were wondering in case your web host is OK? No longer that I am complaining, however sluggish loading instances occasions will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality ranking if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I am including this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content. Make sure you replace this once more very soon..

 191. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 192. When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you possibly can remove me from that service? Thanks!

 193. You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. „What power has law where only money rules.” by Gaius Petronius.

 194. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out anyone with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that’s needed on the internet, someone with a little bit originality. helpful job for bringing something new to the web!

 195. Hey very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I am happy to find so many useful information here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 196. obviously like your web-site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the truth however I will surely come again again.

 197. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 198. I have observed that charges for on-line degree professionals tend to be a great value. For instance a full Bachelors Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a complete program element of 180 units and a cost of $30,560. Online studying has made getting your college diploma been so detailed more than before because you can certainly earn your own degree through the comfort of your abode and when you finish working. Thanks for all your other tips I have learned from your site.

 199. you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a great job on this topic!

 200. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 201. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 202. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 203. I was extremely pleased to discover this great site. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your web site.

 204. Great blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any tips? Bless you!

 205. I do agree with all the concepts you have presented for your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 206. I figured out more new things on this weight-loss issue. 1 issue is a good nutrition is vital whenever dieting. A huge reduction in bad foods, sugary food, fried foods, sugary foods, beef, and bright flour products can be necessary. Having wastes harmful bacteria, and contaminants may prevent ambitions for losing fat. While specified drugs temporarily solve the condition, the awful side effects will not be worth it, and so they never offer more than a short-lived solution. It is just a known incontrovertible fact that 95% of fad diets fail. Many thanks sharing your notions on this site.

 207. Thank you for every other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect way? I have a undertaking that I’m simply now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 208. Needed to draft you this bit of remark just to say thank you once again just for the fantastic guidelines you’ve featured on this page. It has been tremendously generous with you to make unhampered exactly what many individuals could possibly have sold as an e-book to help with making some bucks on their own, and in particular seeing that you might well have tried it if you ever considered necessary. These solutions likewise served to be the great way to realize that other people have similar dream just like my personal own to understand more with regard to this matter. I believe there are thousands of more fun periods in the future for those who looked at your website.

 209. Can I simply say what a relief to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how to deliver an issue to mild and make it important. More people need to learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre no more in style since you undoubtedly have the gift.

 210. What i don’t understood is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 211. I just want to say I’m very new to weblog and seriously liked you’re web site. Likely I’m going to bookmark your site . You amazingly have excellent articles. Appreciate it for sharing with us your blog site.

 212. Ja myślałam, że w pierwszym trymestrze będę musiała zwolnić się z pracy mimo że ją uwielbiam, no poprostu mdłości, wymioty inapady snu nie dawaly mi normalnie funkcjonować, mimo wszelkich moich prób radzenia sobie z tym, ale przyszedł drugi trymestr i rewelacja, wszystko przeszło, za to dorwałymnie zaparcia…a niestety żadne domowe naturalne sposoby nie działaja, nie wiem jak sobie pomóc już, dodam, że naprawdę zdrowo się odzywiam, nie jem za dwoje i mam sporo ruchu…może znasz jakieś sposoby?

  • Wiesz co, chyba tylko wlewać w siebie jak najwięcej wody, choć jak widać z tekstu to też nie dawałam sobie za bardzo z tym rady. Ja jak już nie mogłam patrzeć na wodę, to robiłam sobie letnią wodę z cytryną i piłam przez rurkę, jakoś lepiej mi wchodziło. Pocieszę Cię, że w momencie, kiedy urodzisz, nagle te wszystkie dolegliwości znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pamiętam jak wieczorem w dzień narodzin Dawida leżałam na szpitalnym łóżku i nagle sobie zdałam sprawę, że pierwszy raz od nie pamiętam kiedy nie mam zgagi i zaparcia, minął zespół niespokojnych nóg i ból bioder. Cierpliwości, dużo wody i będzie dobrze 🙂

 213. U mnie wydawało się być rewelacyjnie. Owszem- trądzik na plecach, który posiadam obecnie nie był tak obfity nawet w trakcie dojrzewania. Myślałam, że wszystko jest do przeżycia. Od początku walczę z wciąż rosnącymi wynikami tarczycy i spadajacą hemoglobiną. A od wczoraj cukrzyca. Pociesza mnie fakt, że zostały 2 miesiące. Podobno w 3 trymestrze juz nic więcej się do mnie nie przyklei:) ale wiem jedno- jak zobaczę swojego małego meżczyznę o wszystkim zapomnę na zawsze 😉 Pozdrawiam 🙂

 214. Ja bym jeszcze dodała masakrycznie przetłuszczające się włosy i skórę, takie wypryski jak mam teraz (a jest to dopiero 10 tydzień) nie pamiętam od czasów liceum. Czuje się jakbym miała ospę, trądzik na twarzy, szyi, ramionach, dekoldzie i plecach….
  Jestem na początku „drogi” ale wiele dolegliwości już zaliczyłam – jest ze mną zgaga od samego początku zanim zrobiłam test, jest wiecznie pełny pęcherz, są bolesne i swędzące piersi ze mam ochotę je czasem wydrapać, nie zapominajmy o mdłościach – nie tylko rano ale o każdej porze dnia i nocy, skurcze łydek, senność ale jak przyjdzie co do czego nie za cholerę nie potrafię się wyspać, a i ta wszechobecna niemoc. Mam zwolnienie leżące, ciąża zagrożona (wcześniejszą poroniłam) i uwierzcie chętnie bym coś czasem zrobiła ale wielkim wyczynem jest dla mnie sama kąpiel po której mam zawroty głowy i zadyszkę jak nie wiem. Zazdroszczę tym Panią które przechodzą ten okres bezboleśnie. A najbardziej już wkurza mnie że takie kobiety, które muszą leżeć są nazywane leniuchami przez te które mogą być aktywne. Nie jestem leniem kanapowym, też bym chętnie wyskoczyła na spacer na świeże powietrze ale nie mogę. A jak czytam że teraz to popularne jest ćwiczenie z Chodakowską w ciąży to szlag mnie trafia. kto może niech ćwiczy ale niech nie ocenia innych kobiet, które często nie chcą a muszą leżeć plackiem i modlić się o szczęśliwe rozwiązanie. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

  • Biedna 🙁 współczuję i mam nadzieję, że większość tych dolegliwości zniknie niedługo i będziesz cieszyć się ciążą w lepszym samopoczuciu. Też uważam, że jeżeli ktoś może, to niech ćwiczy i robi co chce, ale niech nie ocenia kogoś, kto nie może, bo to naprawdę bywa drażniące. Teraz jest moda na ciążę fit i modny jest pogląd, że dolegliwości ciążowe to wymysł ciężarnych. Tylko księżna Kate się nad nami zlitowała i pokazała, że wielkie sławy również mogą źle znosić ciążę i z powodu wymiotów lądowała parę razy w szpitalu. Też bym wolała śmigać na spacery i być aktywna, ale nie mogę, nic nie poradzę. Tobie również dużo zdrowia, i dla maleństwa oczywiście też 🙂

 215. Hej ,przypomnialas mi jak to ” cudownie” bylo byc w ciazy:) Szczegolnie kiedy mialam wrazenie,ze jej „koncowka” trwac bedzie jakies 3 lata:p Prawda jest jednak taka,ze masz szanse to pozniej zapomniec,ja 2.5 miesiaca po porodzie juz odczuwam lekka nostalgie:) Nie chce cie martwic,ale przygotuj sie na jeszcze jedna ewentualnosc- dziecko pod koniec ma tak malo miejsca;ze moze byc ciezko wyczuc ruchy. Wierz mi,to dopiero jest paranoja. Na szczescie wtedy zawsze mozesz podjechac do szpitala na ktg zrobic monitoring. Mam nadzieje,ze przezyjesz koncowke ciazy bezstresowo. 3mam kciuki :))

  • no właśnie też mi się wydaje, że będę wspominać mimo wszystkich nieprzyjemności…z przyjemnością 😉 to fajny czas, chociaż czasem ciąża daje popalić 🙂

 216. No to ja należe chyba do mniejszości i moja ciąża przebiega prawie bezobjawowo 🙂 Prawie bo tylko towarzyszy mi zatkany nos i co najmniej 1 pobudka w nocy na siku 🙂 Gdyby nie rosnący brzuszek i ruchy młodej to pewnie bym pomyślała że pewnie mi się przytyło od nadmiaru wody 😉

  • szczęściara 🙂 też mam koleżanki, które rewelacyjnie przechodzą ten czas, może w następnej ciąży, jeżeli mi się jeszcze kiedyś uda w niej być, też będę taką szczęściarą 🙂

 217. A jak nie masz nudności, zgagi, hemoroidów to masz inne objawy w pakiecie. Skóra twarzy dziczeje i podrażnia ją nawet woda. Płaczesz gdy mąż zrobi ci herbatę/oglądasz dzieci na reklamach/trzymasz w ręku niemowlęcy kocyk. Masz piękne włosy, za to wypadła ci większość rzęs. Najwygodniej nie jest na leżąco- w pozycji stojącej najmniej cię wszystko uciska i drętwieje. No a czasem ja bobas ruszy się za szybko to może się okazać, iż się posikałaś 😉 Kopniaki wynagradzają wszystko :)))

 218. Jezeli chodzi o włosy to rzeczywiscie w ciąży miałam super gęste lsniace itd. Niestety jest to stan przejsciowy i po 3 mies karmienia wypadają garsciami 🙁 jeżeli chodzi o depilacje to moje wloski zachamowaly swoj wzrost w ciąży, jakby ich nie bylo.
  Każda ciąża jest inna ale wszystko da sie przeżyć 🙂 a noworodek położony na Twoim brzuchu zaraz po porodzie … to jest niesamowite 🙂 juz niedługo sama sie przekonasz.
  Szczesliwego rozwiazania życzę -Kasia mama 3 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.