Starania po stracie – do it right!

Spread the love

Na początku muszę zaznaczyć, że starania o dziecko po stracie zacznę dopiero wtedy, gdy już nie będę odczuwać strachu przed ciążą. A jeszcze odczuwam. Nie jest to strach taki, jaki pamiętam z początku roku, kiedy to zdecydowaliśmy się, że już czas. Wtedy odczuwałam taki dziwny niepokój. Był to nadzieja pomieszana z lękiem i ciekawością. Teraz czuję to inaczej. Chcę być w ciąży, czasem nawet wyobrażam sobie, jak to będzie, gdy znowu w niej będę. Jednak wiem też, że to nie jest jeszcze dla mnie dobry moment. Muszę poczekać.

W poprzednim tygodniu, idąc po korytarzu w pracy zdałam sobie sprawę, że zapewne ciężko widzącym mnie ludziom uwierzyć w moje poronienie, skoro paraduję po firmie z tak dużym brzuchem. Od ponad tygodnia, po zjedzeniu lub wypiciu czegokolwiek, nagle wyrasta mi na miejscu brzucha mała piłka, wielkością odpowiadająca piątemu miesiącowi ciąży. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że pierwszy raz mój organizm zachował się w taki sposób właśnie w ciąży. Wcześniej piłka tej wielkości nigdy się nie pojawiała. Oprócz tego cały dzień czuję się jak zombi, właściwie to jakbym mogła, zasnęłabym nawet teraz. Ziewam praktycznie bez przerwy, bez względu na wykonywaną właśnie czynność, a po 21:00 wręcz nie istnieję.  Moją żuchwę z kolei nawiedziły wielkie hormonalne wulkany, prawdziwe okazy. Do tego w nocy zaczął mnie budzić ból dolnej partii pleców, a właściwie plecy na dole – po bokach. Nie mogę się przewrócić na drugi bok, żeby nie bolało. Wiem, że to nie nerki, stawiam, że bardziej jest to ból przed okresem, który z moich wyliczeń powinien pojawić się za parę dni. Wszystkie opisane przeze mnie objawy, oprócz bólu pleców, towarzyszyły mi w poprzedniej ciąży. Innych objawów nie miałam. Tylko wydęty brzuch, senność, rozkojarzenie i okazałe wypryski. Jeszcze był ból piersi, ale ten od zabiegu jeszcze się nie pojawił, nawet przy poprzednim okresie. Tak więc długo nie myśląc, przed jutrzejszym weekendowym grillem, postanowiłam upewnić się, czy jakimś cudem nie jestem znowu w ciąży. Podobno po poronieniu łatwo zajść w ciążę, a ponieważ jedynym pewnym środkiem antykoncepcyjnym jest brak seksu, a tego nie stosowałam, to wolałam się upewnić. Kupiłam test, zapodałam na niego kilka kropel porannego moczu i czekałam. I wiecie co? To był chyba najlepszy sposób na sprawdzenie, czy sama siebie nie oszukuję mówiąc, że w tym miesiącu jeszcze nie jestem na siłach, by starać się o dziecko. Wpatrywałam się w ten test z żywą nadzieją, że druga kreska się nie pojawi. Wiem, że gdyby się pojawiła, wywołałaby większy strach, niż radość, a nie tak chcę pamiętać moment, kiedy dowiem się o ciąży. Po 5 minutach obszar kontrolny pozostawał czysty, biały, bez nawet cienia różowości. Te 5 minut były tak stresujące, że po ich upływie rozpłakałam się jak dziecko. Jeszcze jednak mam nie po kolei w głowie. Jeszcze nie czas, mimo że bezpośrednio po zabiegu myśl o kolejnych staraniach była jedyną rzeczą, która sprawiała, że czułam się lepiej. Wiem, że poronienie na stałe zagościło już w mojej głowie, nigdy tego nie zapomnę. I nigdy nie zapomnę o dziecku, które straciłam. Jednak nie chcę, by była to dominująca myśl w następnej ciąży. Chcę być gotowa, by cieszyć się oczekiwaniem.

Jeżeli chodzi o sprawy zdrowotne, jestem osobą dość zdyscyplinowaną. Jeżeli lekarz mówi leż, to leżę, nie idź, to nie idę, bierz leki o 17:00, biorę o 17:00. Kiedy lekarz powiedział, że mam się zająć swoją tarczycą, właśnie to robię. Czekam do końca czerwca, żeby powtórzyć wyniki, i bez względu na to, jaka będzie wartość, idę do poleconego przez koleżankę endokrynologa (o którego swoją drogą bardzo ciężko, bo hormony to ciężka sprawa jest). Nie chodzi o to, że histeryzuję. Uważam jednak, że skoro dla kobiet w moim wieku prawidłowe TSH nie przekracza 2, to skoro u mnie przekroczyło, to trzeba to sprawdzić. Dla spokoju głowy. Nie wiem, czy to podwyższone TSH było powodem poronienia. Jeżeli tak, to mogę mieć tylko żal do lekarzy, że go nie obniżyli. Jestem natomiast pewna, że jeżeli zdecyduję się, że chcę znowu być w ciąży, prawidłowe wyniki tych badań sprawią, że będę miała jeden powód mniej do niepokoju. Wolę pobiegać trochę do lekarza i wydać parę stów więcej, niż później żałować, że tego nie zrobiłam. Podobnie było z ubytkiem w zębie. Tak naprawdę wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiego bałaganu w organizmie może narobić nieleczony ząb. Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, na pierwszej wizycie zapytałam ginekologa, czy mogę wybrać się do dentysty. Odpowiedź brzmiała: „Właściwie to nie ma przeciwwskazań, ale wie pani, jak to jest w pierwszym trymestrze.” Postanowiłam, że nie zaryzykuję. Ząb nie dokuczał mi w ogóle. Wiedziałam, że jest ubytek, ale mogłam czekać. Po zakończeniu ciąży postanowiłam jednak się za niego zabrać. Poszłam do dentysty, poprosiłam o znieczulenie i wiertło poszło w ruch. Dentystka nagle otworzyła oczy ze zdumienia. „Pani to nie bolało?” No nie, nie bolało. Przecież jakby bolało, to bym przyszła wcześniej. „Przedziwne, naprawdę, jak pani mogła tego nie czuć?” Okazało się, że mój mały ubytek był plamką na wierzchu, a prawdziwym problemem w środku. Wcześniej, kiedy jeszcze czytałam w ciąży fora, dowiedziałam się, że zepsuty ząb może dla rozwijającego się w brzuchu dziecka okazać się katastrofą. Nie sądzę, żeby jeden ubytek, nawet odrobinę większy niż przypuszczałam, mógł zaszkodzić mojemu dziecku. Przypuszczam, że dotyczy to raczej gorszych przypadków. Na szczęście jednak już nie będę musiała się nad tym w ciąży zastanawiać. Zrobiłam wszystko, żeby moje uzębienie nikomu nie miało szans zaszkodzić. Cieszę się również, że nie poszłam w ciąży do dentysty. Do tej pory zastanawiałabym się, czy to nie przez to straciłam dziecko. Pozostałe wyniki mam idealne. Kiedy więc doprowadzę swoją kłopotliwą tarczycę do porządku, będę spokojna, że to nie za wcześnie, że już mogę.

Ginekolog powiedział mi, że powinnam odczekać przynajmniej trzy cykle. Wydawało mi się to wiecznością. Cieszyłam się jednak, że nie trafiłam na lekarza, który kazałby czekać pół roku. Wiem, że moment rozpoczęcia ponownych starań jest indywidualny dla każdej pary. Ja jednak naprawdę cierpię na pewne zaburzenie, które nakazuje mi słuchania lekarzy. Szczególnie tych, do których mam zaufanie. W ten oto sposób, decydując się na przykład na starania po drugim cyklu, czyli właściwie to już, skazałabym się na istną masakrę w głowie. Wiem, że tak naprawdę sama ze sobą bym się wewnętrznie kłóciła. No i oczywiście w razie ciąży bałabym się sto razy bardziej, że może faktycznie wskazany termin oczekiwań z czegoś ważnego wynika i ta ciąża z góry skazana jest na porażkę. Tak bym myślała, na pewno, znam siebie. Cieszyłabym się, ale bałabym się jeszcze bardziej. Wiem, że kobiety czasem nawet nie czekają na pierwszy okres po zabiegu, zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci. Wiem też, że niektóre pary czekają rok, a kolejna ciąża znowu ma nieszczęśliwe zakończenie. Nie ma reguły. Jednak dla spokoju ducha odczekam jeszcze miesiąc, o ile nie dłużej. Przecież czas tak szybko leci, że zanim się obejrzymy, już będzie koniec roku.

Cykl miesiączkowy. Jak już pisałam wcześniej, mam jakieś przedziwne objawy nadchodzącego okresu. To znaczy wydaje mi się, że to co mi się dzieje, to są objawy nadchodzącej miesiączki. Bo niby co innego? Te trzy cykle, o których mówił mi lekarz to czas, żebym zobaczyła, że wszystko wróciło w miarę do normy. Po trzech cyklach będę już w stanie określić, czy miesiączki mam regularne, czy nie są jakieś mega bolesne, lub czy nie występują przy nich jakieś niepokojące sygnały. Kolejna sprawa, która nie może zaprzątać mi głowy, gdy już będę chciała rozpocząć starania.

Kondycja i styl życia. No tu to ekspertem nie jestem. Należę raczej do leni kanapowych, niż do aktywnych sportowców, którzy przynajmniej trzy razy w tygodniu naturalnie podwyższają sobie poziom endorfin podczas uprawiania sportu. Kiedyś postanowiłam się z jedną koleżanką sportowo uaktywnić. Dwa razy w tygodniu chodziłyśmy na basen. I ćwiczyłyśmy…jadaczki. Za każdym razem po przepłynięciu kawałka, udawałyśmy się do solanki i odpoczywałyśmy już do końca pobytu, kłapiąc przy tym o wszystkich możliwych sprawach. Przecież każdemu należy się relaks. A po basenie do McDonalna. Tak, naprawdę, uwierzcie mi, to był stały schemat. Ale przynajmniej robiłyśmy to regularnie. Dobry początek. Później miałam przerwę. Okres wiosny, lata i wczesnej jesieni należał oczywiście do tych aktywniejszych. Czasem jakiś rower, więcej spacerów, czasem jakaś wycieczka w góry, pływanie w morzu. Ale to wszystko za mało. Generalnie moje ciało nie było przeze mnie rozpieszczane. Nie należę do grubasków, ale chudzinką też nie jestem, zdecydowanie. Jeżeli chodzi o żywność, to oczywiście fast foody jak najbardziej. Nie jakoś wybitnie często, ale jednak. Dużo gotuję w domu, właściwie to codziennie, ale jak była okazja, to w ciągu dnia zawsze sobie zapodałam jakiegoś tosta, albo tortillę…mniam. Na szczęście chociaż do słodyczy mnie nie ciągnie. Ze wszystkich ciast to ja i D. najbardziej lubimy schabowy. Po poronieniu postanowiłam zadbać o to, żeby dziecku było we mnie lepiej. Biegam. Wcześniej bardziej regularnie, codziennie, po powrocie do pracy rzadziej, ale zawsze to coś. Udaje mi się to tak dwa, trzy razy w tygodniu. W ciąży odrzuciło mnie od fast foodów i nadal się tego trzymam. Naprawdę patrzę na to, co jem. Chcę oczyścić organizm. Papierosów już nie palę, nawet do alkoholu, którego też już prawie nie piję, bo się po nim po prostu źle czuję. Ogólnie widzę, że stan mojego ciała i zdrowia się poprawia. Skóra jest ładniejsza (pomijając przedokresowe, hormonalne niespodzianki), lepiej mi się oddycha, nie łapię zadyszki wchodząc po schodach. Jeżeli mogę w jakiś sposób przygotować ciało na przyjście mojego dziecka, to robię to w ten właśnie sposób. Mam nadzieję, że to pomoże.

Nadstawienie do życia i do świata. Tu wracam już do tego, co było przed poronieniem. W codziennościach dostrzegam coraz więcej pozytywów, coraz więcej rzeczy mnie cieszy i zajmuje. Nie myślę już tylko o stracie. Zaczynam być znowu szczęśliwa. Muszę być. Przecież jakie dziecko będzie chciało przyjść do takiej zapłakanej mamy. Niech wie, że jestem super 😉

D.! To chyba najważniejszy aspekt przyszłych starań. Mój D. Przyszłe starania rozpoczną się dopiero wtedy, gdy on będzie równie gotowy, co ja. Kiedy po otrzymaniu negatywnego wyniku testu ciążowego zapytałam go, czy cieszy się, że jeszcze nie jestem w ciąży powiedział, że gdybym była i widziałby, że ja się cieszę, to by się cieszył, jednak gdy widzi, że się jeszcze boję, to cieszy się, że nie jestem. Po otrzymaniu takiej odpowiedzi myślę, że raczej będzie gotowy. Nie chcę jednak wywierać na nim presji. Dla niego najważniejsze jest, żeby nasze starania nie przerodziły się w produkcję. Nie chcemy żeby seks, który jest dla nas bardzo ważny, wiązał się jedynie z „robieniem dziecka”. Myślę, że raczej nam to nie grozi. Nie jestem jednak w stanie stwierdzić, co dzieje się w głowie kobiety, która się kocha z partnerem regularnie, a w ciążę nie zachodzi, mimo że chce. Mam nadzieję, że nasze dziecko nam tego oszczędzi i szybko do nas przyjdzie.

Wymieniłam chyba główne sprawy, jakie zaprzątają mi głowę przed kolejnymi staraniami. Kiedy przestaniemy się zabezpieczać? Nie mam pojęcia. Kiedy przyjdzie ten moment, chyba będę wiedzieć. Nie biorę udziału w żadnym wyścigu. Muszę być po prostu gotowa. Pozdrawiam wszystkie starające się po stracie kobiety i życzę powodzenia.

418 comments to “Starania po stracie – do it right!”
 1. Pingback: generic viagra in usa pharmacies

 2. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!|

 3. You actually make it seem so easy with your presentation but I to find this topic to be really something which I think I’d never understand. It kind of feels too complicated and extremely vast for me. I’m looking ahead for your next submit, I’ll attempt to get the cling of it!|

 4. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Thank you|

 5. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress
  because I’ve had issues with hackers and I’m looking at
  options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 6. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.|

 7. I must voice my respect for your kindness for all those that really need guidance on in this theme. Your special commitment to getting the solution all over came to be rather insightful and has all the time helped workers just like me to realize their desired goals. Your own invaluable suggestions entails much to me and far more to my office workers. Many thanks; from all of us.

 8. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers!|

 9. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I’d really appreciate it.|

 10. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific website.|

 11. Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 12. I think everything published was actually very logical. However, consider this, what if you typed a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your website, however suppose you added a post title to maybe grab people’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda plain. You could look at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to grab people to open the links. You might add a video or a related picture or two to grab people interested about everything’ve got to say. In my opinion, it might bring your website a little livelier.|

 13. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

 14. You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.|

 15. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that
  would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 16. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!|

 17. I have read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you set to create this type of wonderful informative website.

 18. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come
  back down the road. Cheers

 19. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 20. This design is incredible! You definitely know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  Feel free to surf to my web-site … CBD oil for anxiety

 21. We are a group of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive
  job and our whole community will be grateful to you.

  Feel free to visit my website :: CBD oil UK

 22. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to
  be on the web the simplest thing to be aware of. I say to
  you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Also visit my web page :: CBD oils UK

 23. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from
  a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you.
  Appreciate it!

  Also visit my site; best CBD oils UK

 24. Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally? I am happy to find so many helpful info here within the publish, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 25. I’ve learn some excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you set to make such a excellent
  informative web site.

  Feel free to visit my web blog: CBD oil

 26. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!|

 27. I just couldn’t go away your site prior to suggesting that
  I actually loved the standard information an individual provide in your visitors?
  Is gonna be again often to investigate cross-check new posts

  my web page: CBD oils

 28. Howdy I am so delighted I found your blog page, I really found you by accident, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great job.|

 29. Pingback: tadalafil 5 mg

 30. Definitely believe that that you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest factor to be aware of. I say to you, I certainly get irked whilst other folks think about worries that they plainly do not realize about. You managed to hit the nail upon the top as well as outlined out the entire thing with no need side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 31. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site!|

 32. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 33. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!|

 34. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 35. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your put up is simply nice and that i could assume you are knowledgeable on this subject. Fine together with your permission let me to grasp your feed to keep updated with forthcoming post. Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 36. Admiring the dedication you put into your website and in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 37. Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 38. Hi, I do think your website could be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, great website!|

 39. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 40. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 41. I’m now not sure the place you’re getting your info, but good topic. I must spend some time finding out much more or working out more. Thanks for wonderful information I used to be looking for this information for my mission.|

 42. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something relating to this.|

 43. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 44. A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this subject, it may not be a taboo matter but generally people do not discuss these issues. To the next! Best wishes!!

 45. Hi there! This article couldn’t be written much better!

  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will send this
  information to him. Pretty sure he will have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 46. Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 47. Terrific work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 48. Pingback: naltrexone cost

 49. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 50. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many
  of us have created some nice methods and we are looking
  to trade strategies with other folks, why not shoot me an email if interested.

 51. Pingback: buy cialis online

 52. What i do not realize is actually how you’re not actually a lot more smartly-preferred than you may be now.
  You are very intelligent. You know thus significantly
  when it comes to this topic, made me individually imagine
  it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t involved unless it
  is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice.
  Always maintain it up!

 53. Pingback: chloroquine phosphate

 54. Pingback: how long does viagra last

 55. This design is incredible! You definitely
  know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I
  was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 56. The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can repair in case you werent too busy in search of attention.

 57. Pingback: viagra for sale

 58. Great post. I was checking constantly this blog and I’m
  impressed! Very helpful information particularly the last part :
  ) I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 59. Pingback: cbd superbugs

 60. Pingback: how to use cbd oil

 61. Pingback: cipro without a doctor prescription

 62. Pingback: generic viagra

 63. of course like your web site but you need to take
  a look at the spelling on several of your posts. A number
  of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to
  inform the reality then again I will definitely come back again.

 64. Pingback: doctor7online.com

 65. Pingback: levitra vs viagra

 66. I cherished up to you’ll receive carried out proper here. The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get got an shakiness over that you would like be handing over the following. sick for sure come more in the past once more since exactly the same nearly a lot steadily inside of case you shield this hike.

 67. Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style and design. „Individuals may form communities, but it is institutions alone that can create a nation.” by Benjamin Disraeli.

 68. My partner and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page for a second time.

 69. Pingback: buy chloroquine phosphate online

 70. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever
  run into any internet browser compatibility problems?
  A handful of my blog audience have complained about my website not operating correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 71. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one
  nowadays.

 72. Newsroom known as a hydrolytic online prescription I generic viagra online apothecary an elliptic formatting in damaging to wasps and had the sitter to zone my pony at the Power Salmi Blockades All Oahu Enrollment’s Schoolyard and the DPS Ally UN sundry

 73. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and not at all appear to get one thing done.

 74. Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get one thing done.

 75. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 76. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days..

 77. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more
  formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 78. Hey there superb website! Does running a blog like this require
  a great deal of work? I have no expertise in programming however I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please
  share. I understand this is off topic however I just needed to ask.

  Thanks!

 79. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 80. Someone essentially help to make seriously posts I might state.
  This is the first time I frequented your web page
  and thus far? I surprised with the analysis you made to
  make this actual submit extraordinary. Fantastic activity!

 81. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You obviously know
  what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could
  be giving us something informative to read?

 82. obviously like your website however you have to take a
  look at the spelling on several of your posts. Many of them are
  rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand
  I’ll certainly come back again.

 83. Wonderful items from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re simply too great.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which
  wherein you say it. You make it enjoyable and you continue to care for
  to keep it sensible. I can not wait to learn far more from you.
  That is really a tremendous web site.

 84. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was doing
  a little homework on this. And he actually ordered me
  dinner because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time
  to talk about this subject here on your internet site.

 85. Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful
  .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds
  additionally? I am happy to search out a lot of useful information right here in the put up, we want develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 86. Hey are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 87. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome blog!

 88. Admiring the time and effort you put into your website and detailed information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same out of date rehashed information. Great read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 89. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove me from
  that service? Bless you!

 90. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself?

  Please reply back as I’m attempting to create my very own website and would love to learn where you got this from or just what the theme is called.
  Many thanks!

 91. Appreciating the commitment you put into your website
  and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same unwanted rehashed material. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 92. Does your site have a contact page? I’m having a tough time
  locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some
  recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 93. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.

  I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 94. Jak to milo sie dowiedziec ze nie tylko ja przy okresie mam wszystkie objawy ciazy z bolem piersi i mdlosciami wlacznie. Za to w ciazy objawow zero procz tego ze pilam wiadrami ;-). Co do zasypiania na stojaco to potrafie zawsze ale w ciazy faktycznie bylo to czestsze albo poprostu mialam wymowke i moglam z premedytacja poleniuchowac.
  A co do obawy o kolejna ciaze to niestety w duzej mierze ci tak juz zostanie. Masz racje porob spokojnie badania, odczekaj te 3 cykle zebys czula ze masz czyste sumienie ze zrobilas wszystko zeby tym razem sie udalo. Nastawienie jest czasem wazniejsze niz wyniki badan!
  I nie obwiniaj sie, nie szukaj dziury w calym-skoro nie ma oczywistej przyczyny ze serduszko przestalo bic to zapewne zlozylo sie na to kilka rzeczy ktore pojedynczo by byly niegrozne. A moze poprostu to serduszko bylo chore i dlatego przestalo bic i moze lepiej ze tak wczesnie niz mialabys patrzec na cierpienie swojego dziecka… Tego my aniolkowe mamy nigdy sie nie dowiemy i moze i lepiej bo co by nam ta wiedza dala. Na wiekszosc czynnikow nie mamy wplywu a chyba wystarczajaco cierpimy zeby sie jeszcze obwiniac.
  A ty zawijaj swojego D. na jakis urlopik zrelaksujcie sie i…majowe dzieci tez sa fajne choc pazdziernikowe lepiej na poczatku z pogoda wspolpracuja. (obie wersje mam przepracowane;-)

  • Haha, no weźmiemy się na urlop, ale to dopiero we wrześniu. Dopiero wróciłam do pracy, po dwóch miesiącach chcę trochę popracować, żeby sobie o mnie przypomnieli, a później chyba Chorwacja, może sami, może już w trójkę, czas pokaże 🙂

 95. Aniu… cholernie miło czytać, że wracasz do sił, że układacie sobie Wasz świat na nowo. No i jestem pod mega wrażeniem, że mimo powrotu do pracy i tak śmigasz po ulicach swego miasta. Mnie się ostatnio tyłka nie chce ruszyć, żeby pranie wywiesić, paznokcie pomalować… a o ruszaniu się to w ogóle nie ma mowy. Może dlatego jak kroczę po korytarzu, to piętro niżej tynki lecą, ale co tam.. rozwijam się dietowo, złapię wiatr w żagle i ruszę tyłek.
  Doskonale Cię rozumiem, z tymi myślami, badania, szczęka itd… te hormony… pewnie, jak mają w jakikolwiek sposób zwiększać Twój strach… masz rację, postaraj się obniżyć. zawsze to kolejny problem z głowy 😉 po co masz się potem zadręczać.
  A tak na marginesie….to cudowne lato do nas puka, prawda ? trzymaj się orzeźwiająco 😉

  • Tak, cudowne. I w sumie w tym wszystkim chyba naprawdę trafiłam na dobrą porę roku, bo łatwiej dochodzić do siebie, gdy za oknem takie słońce. W lato po prostu łatwiej się cieszyć życiem 🙂 pozdrawiam i miłego weekendu!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.