Poroniłam – o tym się nie mówi

Spread the love

Poroniłam. Nie piłam w ciąży alkoholu, nie podnosiłam ciężkich rzeczy, nie brałam narkotyków, nikt nie uderzył mnie w brzuch i nie czczę szatana. Nie była to więc wina ani moja, ani czyjaś, ani kara boska. Po prostu, poroniłam. To się zdarza. A może nawet więcej. To się dzieje wokół nas, codziennie, lecz nikt tego nie widzi, a mówienie o tym najczęściej wprowadza rozmówców w zakłopotanie. Poroniłam. Tak jak wiele kobiet, które mijane codziennie na ulicy skrywają w sobie ten sam sekret, ponieważ jest to bolesne, ponieważ jest to osobiste, ponieważ o tym się nie mówi.

Jeszcze jakiś czas temu ciąża, poród i dziecko były dla mnie bardzo odległym tematem. Skupiona na związku, pracy i codziennym życiu, nie myślałam o powiększeniu rodziny. Wokół rodziły się dzieci. Jedno, drugie, trzecie, ósme.  Jak w Polsce można mówić o niżu demograficznym, gdy wchodząc na portale społecznościowe, z co drugiego zdjęcia patrzy na Ciebie uśmiechnięty bobas? Tak, przez ostatnie lata wokół mnie rodziło się mnóstwo dzieci. Rodziły moje koleżanki, znajome z pracy, znajome znajomych, kuzynki. Zachodziły w ciążę i rodziły. Przecież to takie naturalne, tak już jest. Ciąża, poród, dziecko. Kiedy przyszedł czas na nas, też wydawało się to normalne. Na początku trudno było w nasze szczęście uwierzyć, ale później już się przyzwyczaiłam do myśli, że teraz ten schemat dotyczy mnie. Ciąża, poród, dziecko. Nie przewidziałam jednak, że schemat ten może być tak łatwo zaburzony. A u mnie zaburzony został nie dość, że łatwo, to jeszcze dotkliwie. Poroniłam.

Przed stratą dziecka, widząc kobiety w ciąży, uśmiechałam się w duchu myśląc, że niedługo ja będę chodzić sobie ulicami zadowolona, szczęśliwa, piękna. Tak, kobiety w ciąży są piękne. Każda z nich wydawała mi się niemalże anielska. Po zabiegu, idąc ulicą, patrzyłam na nie inaczej. Też chciałam mieć taki brzuch pełen miłości. Pewnego dnia, wyprowadzając psa, zobaczyłam w parku ciężarną dziewczynę. Siedziała na ławce zamyślona i gładziła się po brzuchu. Patrzyłam na nią przez dłuższą chwilę i wtedy pomyślałam, że to mogę być ja. Ja też za jakiś czas będę tak sobie siedzieć i głaskać rosnące we mnie dziecko. Może na mnie też popatrzy wtedy kobieta, która właśnie przeżyła piekło poronienia. Mój widok będzie dla niej ciężki i bolesny. Ona nigdy nie dowie się, że jakiś czas temu stałam w tym samym miejscu. Ona nie usłyszy, że za zamyśloną twarzą kryje się odbywana właśnie z dzieckiem rozmowa pełna obaw – „Przyjdź do mnie, bądź zdrowe, nie zostawiaj mnie po raz drugi.” Nigdy nie wiemy, jakie historie skrywają się pod łagodnymi uśmiechami ciężarnych, które tak bezczelnie paradują przed nami z brzuchem, podczas gdy nas coś skręca w środku. Nie wiemy też o tym, że w naszym towarzystwie jest mnóstwo takich tragedii. Nagle, gdy zaczynasz o tym mówić, okazuje się, ilu z Twoich znajomych ma za sobą podobne doświadczenie. Patrzysz wtedy na nich, na ich dzieci, i nie chce Ci się wierzyć, że to prawda.

Gdy ludzie słyszą o poronieniu, w ich oczach widać nieodgadnione emocje. Z czym to się kojarzy? Stoi sobie kobieta, nagle bach, między nogami zaczyna jej tryskać krew, jakby ją ktoś postrzelił. Szybka akcja, przyjazd do szpitala, kobieta trzyma się za brzuch, poroniła. Albo kobieta dźwiga sobie ogromny worek z ziemniakami. Nagle bach, znowu te hektolitry krwi między nogami, poroniła. Albo spada ze schodów, poroniła. Zawsze musi się coś stać, musi to być spektakularne, a każde z tych poronień trwa tyle, że właściwie przed przyjazdem do szpitala jest już po wszystkim. A jak już nie ma takiej dynamicznej akcji, to i tak kobiety wina, bo wątła i słaba i ciąży nie utrzymała. Tak, to się zapewne zdarza, na pewno wiele z nas przeżyło to w taki sposób. Ale nie wszystkie. Jak rozmawiać z ludźmi, którzy o to pytają, a wiedzę na ten temat czerpią z amerykańskich filmów, lub brazylijskich seriali? Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas, kiedy społeczeństwo zda sobie sprawę, czym jest poronienie. Ciąże obumarłe to już w ogóle jakaś abstrakcja. Jak można poronić, a nie jechać na sygnale na pogotowie? Jak można przed poronieniem wrócić do domu, wziąć prysznic i spokojnie przygotować rzeczy do szpitala?  Jak można na poronienie czekać parę dni, gdy podawane tabletki nie działają? No i jeszcze jest jakiś zabieg. A gdzie ta tryskająca krew na prześcieradle, panika i zabijające wyrzuty sumienia, bo przecież „Po co ja myłam te okna w całym mieszkaniu, skoro byłam w ciąży?”  Ja nie sikałam krwią po mieszkaniu, nie bolał mnie brzuch, nic nie wiedziałam. Żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały na to, że straciłam dziecko. A mimo to poroniłam. W sumie to chyba nawet mogę powiedzieć, że samo poronienie było zaplanowane przeze mnie i mojego ginekologa. Została mi wskazana dokładna godzina, kiedy lekarz wyczyści mnie ze wszystkiego, co w ostatnim czasie przynosiło mi szczęście. Może nie wyglądało to tak spektakularnie, jak się niektórym wydaje, może czekałam na to chodząc po szpitalnym korytarzu, modląc się, żeby już było po wszystkim, może nie spełnia to wyobrażeń patrzących na mnie ludzi, a jednak poroniłam.

Spuszczona głowa i błądzący wzrok to częste zachowania, jakie ostatnio oglądam. Dlaczego? Wiem, że usłyszenie takiej wiadomości od kobiety, która była w ciąży, a już nie jest, nie jest niczym przyjemnym. Ale dlaczego ludzie zachowują się, jakby usłyszeli jakieś najgorsze przekleństwo świata? Czy po poronieniu kobieta nie czuje się już wystarczająco źle? Tak jak po śmierci kogoś bliskiego. Przecież to bardzo podobne sprawy. Na śmierć w rodzinie ludzie potrafią normalnie zareagować. Uwierzcie, odwracanie wzroku i spuszczanie głowy jej nie pomaga. Zwykłe „Przykro mi” wypowiedziane prosto w oczy było by o niebo lepsze. Albo zwykłe „Dzień dobry” z uśmiechem na ustach. Wielu ludzi właśnie tak robi. Bardzo chciałabym, żeby udało się to w znaczącej ilości przypadków. Nie kłap bezmyślnie językiem, nie mów, że młoda jestem i jeszcze niejedno dziecko urodzę, bo to bez sensu, to nie pomaga, a wkurza. Chciałabym również, żeby ludzie przestali pytać. Jeżeli będę chciała, sama powiem, co się stało. Jeżeli nie mówię, nie pytaj. My mamy za sobą wystarczająco dużo przeżyć. Chyba każda z nas chociaż przez sekundę zastanawiała się, czy zrobiła coś złego, czy to nie ona zaszkodziła dziecku. Co gorsze, kobiety po poronieniu czują się winne tego, że zawiodły. Przecież roniąca kobieta nie spełnia swojego cholernego obowiązku urodzenia zdrowego dziecka. No i zawsze to jest jej wina, bo chora, bo za słaba, albo za mało o siebie dbała. Świadomość społeczeństwa w tym temacie jest naprawdę znikoma. No i nie daj Boże nigdy nie podawaj  siebie jako dobrego przykładu dla kobiet w ciąży. Chyba nie jesteśmy dla innych pozytywnym przykładem. Poroniłyśmy, nasze ciąże się źle kojarzą.

Psycholog, nie mylić z psychiatrą. Rozmowa z nim pomaga nam poukładać pewne sprawy, uporządkować bałagan, który narastał w naszej głowie, bądź jest efektem jakiejś niespodziewanej katastrofy. Kiedy przez moją głowę przeszło tsunami, nikt w szpitalu nie powiedział mi, że warto by porozmawiać z psychologiem. Podobnie jest z możliwością pochówku. Nikt o tym nie mówi. Po łyżeczkowaniu jesteśmy zostawione samym sobie, jakby nic się nie stało. Mnie w szpitalu nie spotkało nic złego ze strony personelu. Jednak wiem, że wiele kobiet w Polsce słyszy „Czego pani płacze? Przecież nic się nie stało!” Moja znajoma powiedziała mi kiedyś, że nie rozumie tego polskiego podejścia do poronienia. W jej opinii w Anglii kobiety nie przeżywają tego tak bardzo, ponieważ do końca trzeciego miesiąca, nikt nie traktuje ich stanu jako ciąży, i nikt nie myśli o płodzie, jako o dziecku. Przypomniałam sobie wtedy moją drugą koleżankę, Angielkę. Poroniła w siódmym tygodniu. Przeżyła to strasznie. Posadzili ze swoim chłopakiem roślinkę, by upamiętnić pamięć straconego dziecka. Ale na pewno był to jedyny taki przypadek na wyspach, na pewno to zły przykład na obalenie teorii o powszechnej histerii polskich kobiet. A może ta „histeria” z czegoś wynika? Może totalny brak informacji, jaki towarzyszy poronieniu sprawia, że czują się jeszcze bardziej zagubione? Ja osobiście nie chciałabym urządzać pogrzebu, mieć grobu, na który bym przychodziła. Moje dziecko zostaje ze mną w pamięci, mi to wystarczy. Ale co z rodzinami, które takiego pogrzebu by chciały, a w szpitalu nie otrzymują informacji, że jest to możliwe? Dlaczego tak jest? Czy naprawdę, jeżeli poronienia zdarzają się tak często,  nie można nauczyć się informować rodzin o takich sprawach? To samo dotyczy badań. Po pierwszym poronieniu oddaje się „materiał do badania histopatologicznego”, badania genetyczne robi się dopiero przy poronieniach nawracających, jednak w szpitalu o tym nie usłyszałam ani słowa. Nie powiedziano mi też ile może potrwać krwawienie, kiedy może pojawić się następny okres. Dowiedziałam się tego dopiero od ginekologa, kiedy poszłam na kontrolę. W szpitalu, bezpośrednio po zabiegu, nie ma się głowy do zadawania takich pytań, chce się stamtąd uciec, być już w domu. Czy nie łatwiej byłoby stworzyć pakiet informacji, które powinna otrzymać kobieta po takim przejściu? Łatwiej dla lekarza, łatwiej dla pacjentki. Poroniłam, chcę widzieć, co się z tym wiąże, jakie mam prawa.

W związku z powyższym odsłania się jeszcze jeden bolący problem. Kiedy dziecko staje dzieckiem, które można bez wstydu opłakiwać, a kiedy mówiąc o jego stracie jesteśmy narażone na stwierdzenia, że to był tylko płód, że to teraz normalne, że tak się dzieje i już. „Wyskrobiny z macicy” – takie określenie przeczytałam na forum pod jednym z postów na moim blogu. „Demonizujecie to wszystko”, „To nie było jeszcze dziecko”, „Bez przesady”. Otóż mój płód był śliczny, miał zgrabną główkę, malutkie rączki i nóżki i wcześniej w przecudnie prawidłowy sposób biło mu jego mikro serduszko. Nawet, gdybym ciążę straciła wcześniej i nie widziała mojego małego cudu w takim kształcie, płakałabym tak samo, bo od samego początku, od kiedy zobaczyłam na teście dwie kreski poczułam, że noszę w sobie dziecko. Mikro rozmiarów, ale dziecko. Jeżeli Twoje poglądy są sprzeczne z moimi i myślisz o dziecku tylko i wyłącznie jako o płodzie, do którego do 20 tygodnia nie warto się przywiązywać, to opuść to miejsce i daj mi przeżyć moją żałobę po swojemu, proszę.

Żyjemy w czasach, gdy jeżeli na karcie badań serologicznych kobiety ciężarnej liczba przebytych ciąży zgadza się z liczbą porodów, lub nie miałaś zagrożonej ciąży, to jesteś szczęściarą. W mojej karcie ciąży ginekolog już nigdy w rubryce „Liczba poronień” nie postawi „X” lub „0”. Jednak nie jestem w tym sama. Takich kobiet jest więcej, niż myślimy. Tylko o tym się nie wie, o tym się nie mówi. Ja nie twierdzę, że powinnyśmy z dumą nosić na czole wytatuowany napis „Poroniłam”. Nie mówię, żeby organizować pochody lub mówić o tym, jakbyśmy osiągnęły coś wielkiego. Chciałbym jednak mówić o tym bez poczucia, że moim poronieniem sprawiłam, że ktoś czuje się zmieszany. Poronienia to już sprawa powszechna. Jeżeli masz to szczęście, że nie dotyczą Ciebie, to na pewno dotyczą kogoś Ci bliskiego. Trzeba nauczyć się z tym żyć. Nie straszmy kobiet, że każda z nich musi przejść przez chociaż jedno poronienie w życiu, bo teraz każda roni. To bzdura. Jednak dajmy tym kobietom poczucie, że jeżeli już im się to przydarzy, nie muszą spuszczać głowy i się tego wstydzić. Jeżeli kobieta nie chce o tym mówić, chce przeżyć to sama, w tajemnicy, ma do tego prawo. Ja też dałam  sobie czas, żeby przeżyć to sama ze sobą. Ale mamy też prawo na pytanie „Co się stało?” odpowiedzieć „Poroniłam” bez poczucia, że zrobiłyśmy coś złego. Bo nie zrobiłyśmy.

Poroniłam. Tak jak wiele z Was. Dzieje się to codziennie. Ronią młodsze, starsze, bogate, biedne, sławne, szare myszki. To może spotkać każdego. Ja również przez to przeszłam, a gdybyś mnie zobaczyła, nigdy byś nie wiedziała. Nie wstydzę się tego, nie uważam, że zawiodłam jako kobieta. Chciałabym, by ludzie też tak na to patrzyli. Najprawdopodobniej idąc ulicą mijasz codziennie osoby, które to przeżyły. One nie wyglądają inaczej, nie mają znaków szczególnych, są takie, jak Ty. Nie noś w sobie poczucia winy, bo przeżyłaś już wystarczająco dużo. Masz prawo do smutku, nawet jeżeli dziecku nie zdążyło jeszcze zabić serce. Masz prawo do informacji i do godnego traktowania w szpitalu. Poroniłaś, spotkała Cię tragedia, podnieś głowę do góry i postaraj się iść dalej. Możesz poprosić o wsparcie i wcale nie musisz być silna i dzielna. Nie musisz odpowiadać na wścibskie pytania, jednak jeżeli już ktoś pyta, niech będzie gotowy na odpowiedź. Dobrze by było nie czuć stresu przed reakcją ludzi.  Poroniłam, potrafię o tym mówić.

1 348 comments to “Poroniłam – o tym się nie mówi”
 1. Hello I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Aol for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round
  interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the
  minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 2. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that’s wanted on the internet, someone with a bit originality. useful job for bringing something new to the web!

 3. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 4. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 5. Thanks for your article on the vacation industry. We would also like to add that if you’re a senior taking into consideration traveling, it really is absolutely important to buy traveling insurance for senior citizens. When traveling, elderly people are at greatest risk being in need of a health care emergency. Obtaining the right insurance coverage package on your age group can safeguard your health and provide peace of mind.

 6. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 8. you’re in point of fact a good webmaster. The site loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a great job on this topic!

 9. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this site and give it a glance on a constant basis.

 10. Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 11. I’m very happy to uncover this website. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your site.

 12. I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. „Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 13. It’s my belief that mesothelioma is definitely the most lethal cancer. It contains unusual attributes. The more I actually look at it the more I am convinced it does not respond like a real solid tissues cancer. If mesothelioma is a rogue viral infection, in that case there is the potential for developing a vaccine in addition to offering vaccination for asbestos subjected people who are open to high risk regarding developing long run asbestos associated malignancies. Thanks for sharing your ideas on this important health issue.

 14. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a look regularly.

 15. Thanks for making me to gain new concepts about desktops. I also hold the belief that certain of the best ways to keep your notebook computer in leading condition is a hard plastic material case, or maybe shell, that suits over the top of one’s computer. A majority of these protective gear are model specific since they are made to fit perfectly within the natural housing. You can buy all of them directly from owner, or through third party sources if they are intended for your laptop computer, however not all laptop can have a spend on the market. Once again, thanks for your tips.

 16. Hi there very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally…I’m happy to search out so many helpful info right here in the post, we’d like develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 17. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 18. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read articles from other authors and practice something from other sites.

 19. Somebody essentially lend a hand to make severely articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful job!

 20. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 21. I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and want to know where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 22. What i do not understood is in fact how you’re not actually much more neatly-preferred than you might be now. You are very intelligent. You already know therefore significantly in terms of this topic, produced me for my part believe it from so many varied angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it is something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. Always maintain it up!

 23. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 24. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 25. Hi, I do believe your web site might be having web browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site.

 26. Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the source?

 27. Excellent goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you are simply too magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way during which you say it. You make it entertaining and you continue to care for to stay it wise. I can’t wait to learn far more from you. That is actually a great website.

 28. I truly love your website.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!

 29. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for
  a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear idea

 30. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 31. An interesting discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this subject, it may not be a taboo subject but generally folks don’t speak about these issues. To the next! Kind regards.

 32. Hi there, I discovered your site via Google at the same time as looking for a comparable topic, your
  web site came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into aware of your weblog through Google, and found that it is really informative.
  I am going to be careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  Numerous other folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 33. Can I just say what a comfort to discover somebody that genuinely knows what they’re discussing over the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular because you certainly possess the gift.

 34. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « 1. Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[3] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 35. Great post here. One thing I’d like to say is most professional fields consider the Bachelor Degree just as the entry level standard for an online college degree. When Associate Diplomas are a great way to begin with, completing a person’s Bachelors uncovers many opportunities to various professions, there are numerous on-line Bachelor Diploma Programs available through institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions offer Online versions of their college diplomas but generally for a greatly higher price than the providers that specialize in online college degree plans.

 36. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab
  your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 37. lowest cialis prices the effects of cialis on women
  pharmacy open near me http://cialisxtl.com/#d
  cialis vs viagra effectiveness canadian pharmacy ltd canadian pharmacies online does medicaid cover cialis
  canadian pharmacy meds review http://cialisxtl.com/#u
  is cialis generic available trial samples of viagra 100mg viagra without a doctor prescription viagra substitute over counter
  how does viagra work http://genericvgrmax.com/#t
  generic viagra without subscription the peoples pharmacy

 38. Its such as you learn my mind! You appear to grasp a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I think that you just can do with a few % to pressure the message house a little bit, however instead of that, that is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.

 39. side effects for viagra otc viagra
  otc viagra http://viagrawithoutdoctorspres.com/#k
  ed pills that work better than viagra where to bay cialis (tadalafil) pills 80mg cialis professional switching from tamsulosin to cialis
  high blood pressure and cialis http://canpharmb3.com/#s
  best canadian pharmacy for viagra over counter viagra walgreens cialis dosages does medicaid cover cialis
  taking l-citrulline and cialis together http://canadianpharmacystorm.com/#m
  cost of viagra 100mg walmart cialis generic availability

 40. what is viagra women viagra
  viagra single packs http://viagrawithoutdoctorspres.com/#c
  generic viagra india 100mg generic viagra online canadian pharmacy cialis vs viagra viagra single packs
  viagra without a doctor prescription http://genericvgrmax.com/#s
  how much does viagra cost reliable canadian pharmacy reviews precription drugs from canada fastest delivery of cialis buying online
  best price 100mg generic viagra http://canpharmb3.com/#n
  side effects of cialis canada drugs coupon code

 41. chrissy teigen legend viagra cialis 100 mg lowest price
  humana online pharmacy http://cialisxtl.com/#t
  cialis 100 mg lowest price safe canadian pharmacy otc viagra $200 cialis coupon
  cialis coupon code http://cialisxtl.com/#m
  viagra vs cialis vs levitra generic viagra available viagra vs cialis vs levitra generic viagra prices
  revatio vs viagra http://viagrawithoutdoctorspres.com/#d
  viagra without a doctor prescription real cialis without a doctor prescription

 42. how long does it take for viagra to work generic viagra prices
  generic viagra without subscription walmart http://genericvgrmax.com/#2
  viagra samples from pfizer viagra single packs viagra side effects canadian viagra
  п»їviagra http://viagrawithoutdoctorspres.com/#i
  sildenafil vs viagra pharmacy orlando viagra without a doctor prescription walmart viagra without a doctor prescription
  levitra vs viagra http://viagrawithoutdoctorspres.com/#c
  free viagra best canadian pharmacy for viagra

 43. viagra without a doctor prescription revatio vs viagra
  buy viagra http://viagrawithoutdoctorspres.com/#2
  viagra substitute over counter canadian online pharmacy how long for viagra to take effect how long does it take for viagra to work
  viagra boner http://viagrawithoutdoctorspres.com/#8
  cost of viagra 100mg what is viagra pharmacy online viagra vs cialis
  cialis 20 mg best price http://canadianpharmacystorm.com/#s
  usa pharmacy certified canadian international pharmacy

 44. Nice post. I was checking continuously this blog and I am inspired!
  Extremely helpful information specifically the closing phase :
  ) I deal with such information much. I was looking for this certain info for
  a long time. Thank you and good luck.

 45. Great goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I actually like what you have acquired here, certainly like
  what you’re saying and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

 46. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 47. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 48. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write again soon!

 49. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the remaining section 🙂 I deal with such info much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 50. natural viagra alternatives that work natural viagra
  generic viagra prices http://viagrawithoutdoctorspres.com/#i
  otc viagra 24 hour pharmacy near me best price 100mg generic viagra what does viagra do
  30ml liquid cialis http://canadianpharmacystorm.com/#j
  online canadian pharmacy cialis money order online canadian pharmacy review canadian pharmacies
  cialis in canada http://canadianpharmacystorm.com/#v
  can you have multiple orgasms with cialis generic viagra available in usa

 51. Thanks for your helpful article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally a result of the breathing of materials from asbestos fiber, which is a extremely dangerous material. It can be commonly viewed among laborers in the engineering industry who have long experience of asbestos. It could be caused by living in asbestos covered buildings for long periods of time, Genetic makeup plays a crucial role, and some individuals are more vulnerable to the risk in comparison with others.

 52. Thanks for any other informative website. The place else could I am getting that kind of info written in such a perfect manner? I have a venture that I am just now working on, and I have been on the glance out for such info.

 53. When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 54. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 55. Today, with the fast chosen lifestyle that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons coming from every arena are using the credit card and people who aren’t using the credit card have arranged to apply for one. Thanks for sharing your ideas about credit cards.

 56. Thank you for any other fantastic article. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 57. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 58. viagra without a doctor prescription viagra for men
  viagra side effects http://viagrawithoutdoctorspres.com/#i
  viagra samples canadian king pharmacy viagra single packs cialis vs viagra effectiveness
  canada drugs online reviews http://canpharmb3.com/#t
  switching from tamsulosin to cialis canadian pharmacy ratings how long does it take for viagra to work tadalafil vs cialis
  mail order pharmacy http://cialisxtl.com/#1
  cialis for peyronie 5 mg cialis coupon printable

 59. cialis vs viagra how long does it take cialis to take effect
  generic cialis without prescription http://canpharmb3.com/#f
  5 mg cialis coupon printable online pharmacy viagra over counter viagra walgreens pharmacy rx
  women viagra http://canadianpharmacystorm.com/#1
  side effects of viagra generic names for cialis and viagra canada pharmacy generic cialis without prescription
  canadian pharmacy ltd http://cialisxtl.com/#c
  cost of cialis cialis going generic in 2019 in us

 60. Thank you so much for providing individuals with remarkably special opportunity to read from this web site. It’s always very enjoyable and also full of a great time for me personally and my office peers to visit your blog the equivalent of thrice in one week to find out the fresh secrets you have. And lastly, I am just usually pleased considering the amazing principles served by you. Certain 2 points in this posting are unequivocally the simplest we’ve ever had.

 61. I’ve observed that in the world nowadays, video games are classified as the latest craze with kids of all ages. Periodically it may be difficult to drag young kids away from the activities. If you want the very best of both worlds, there are numerous educational video games for kids. Great post.

 62. you are in reality a just right webmaster. The web site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you’ve performed a fantastic process on this subject!

 63. I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 64. obviously like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality then again I’ll certainly come back again.

 65. One important issue is that while you are searching for a student loan you may find that you’ll need a co-signer. There are many cases where this is true because you may find that you do not have a past credit standing so the loan company will require you have someone cosign the financial loan for you. Interesting post.

 66. Good website! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 67. you are in reality a just right webmaster. The site loading
  speed is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a
  great job in this matter!

 68. Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally
  overwhelmed .. Any tips? Thanks a lot!

 69. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 70. I am not certain where you are getting your info, however great topic. I must spend a while learning much more or figuring out more. Thanks for magnificent information I used to be looking for this information for my mission.

 71. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find any individual with some original ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that’s wanted on the internet, somebody with a little bit originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 72. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You obviously
  know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something informative to read?

 73. One thing is that one of the most widespread incentives for applying your credit cards is a cash-back as well as rebate supply. Generally, you’ll receive 1-5% back on various purchases. Depending on the cards, you may get 1% in return on most acquisitions, and 5% again on expenditures made going to convenience stores, gas stations, grocery stores along with ‚member merchants’.

 74. I simply needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I would have tried in the absence of the actual pointers revealed by you directly on such industry. It was actually a terrifying case for me, but being able to view a specialised mode you managed it took me to cry over happiness. I’m happy for your service and believe you know what a powerful job you are carrying out teaching men and women via your web blog. I am certain you’ve never encountered all of us.

 75. Good post and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you guys have any ideea where to hire some professional writers? Thanks 🙂

 76. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Kudos

 77. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 78. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 79. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 80. Another issue is that video gaming has become one of the all-time main forms of recreation for people of every age group. Kids engage in video games, and adults do, too. The actual XBox 360 is just about the favorite video games systems for many who love to have hundreds of activities available to them, as well as who like to relax and play live with other people all over the world. Many thanks for sharing your thinking.