Wszystko dzieli się na „przed” i „po” prysznicu

Spread the love

Na świat patrzę przyjaźnie, staram się brać rzeczy takimi, jakimi są, nie komplikuję sobie rzeczywistości. Przynajmniej tak zakładam. W kontaktach z ludźmi jestem raczej otwarta, jednak są typy osobowości, z którymi się nie dogadam. Staram się nie oceniać, bo nie znoszę być oceniana. Pomagam, kiedy ktoś tego potrzebuje, potrafię też o pomoc poprosić. Jestem choleryczką, jednak uczę się brać w ciężkich chwilach głęboki oddech i liczyć do 10 tyle razy, ile jest to konieczne. Wierzę w karmę, więc staram się życzyć innym tego, czego życzyłabym sobie i nie życzyć im tego, czego sama bym nie chciała. Jestem fanką filozofii new age. Jestem optymistką. Tak żyję, przynajmniej przez większość czasu. Jednak teraz jest mi trudniej, inaczej. Patrzenie na świat, na ludzi, na plany, na przyszłość. Czasem mam wrażenie, że całe moje dotychczasowe życie skończyło się w momencie wyjścia spod tego cholernego prysznica w dzień kontroli u ginekologa. Wszystko podzieliło się na to „przed”, i na to „po”. Czasem zastanawiam się, po co ja spod niego w ogóle wychodziłam.

Związek. Mój związek z D. zdecydowanie dzieli się na „przed” i „po”. Teraz jest mocniejszy, pewniejszy. Przez ostatni miesiąc sporo się zmieniło. Jeżeli to był egzamin, to zdaliśmy go z wynikiem bardzo dobrym. „Przed” pojawiały się pewne wątpliwości, „po” zniknęły. Już „przed” byłam wystarczająco zakochana i przekonana. Szkoda, że musiało się wydarzyć „po”, żebym nabrała stuprocentowej pewności.

Przyjaciele. „Po” bardzo weryfikuje wszelkie znajomości. Nie informowaliśmy o ciąży wszystkich naokoło, dużo osób nie wiedziało. Wśród bliskich znajomych nie robiliśmy z tego jednak tajemnicy. Większość z nich ucieszyła się na wiadomość o ciąży. Bardzo przeżyli też informację o jej stracie. Takich emocji nie da się udawać, to po prostu widać. Parę reakcji mnie jednak zaskoczyło. Szczególnie osób, które teoretycznie powinny być najbliższe. Jednego jestem pewna – krąg ludzi, który zostanie poinformowany przez nas o kolejnej ciąży, zostanie o parę pozycji zawężony. Nie mam też zamiaru paru „bliskich” informować o jej przebiegu. Wiem, że brzmi to przezabawnie z ust osoby, która pisze o tym blog, jednak na szczęście osoby, które mnie znają, a o blogu wiedzą, z listy nie wypadły. Ciężko niektóre zachowania zrozumieć. Zimna obojętność boli, mimo że nigdy nie szukałam na siłę współczucia. Boli też, kiedy zdajesz sobie sprawę, że komuś z powodu straty twojej ciąży mogło ulżyć. Sądzę, że istnieją osoby, które nawet we własnym sumieniu się do tego nie przyznają, jednak mogły poczuć coś innego, niż smutek. Są też ludzie, którzy za cel postawili sobie udowodnienie i wmówienie mi, że z tą następną ciążą to wcale tak łatwo nie będzie. Mam nadzieję, że przemawia przez nich jedynie troska, a nie zawiść. Nigdy się tego nie dowiem, bo nie siedzę w niczyjej głowie. Moja lista znajomych została już zweryfikowana. I dobrze. Po prysznicu w tamten poniedziałek zmył się nie tylko pot i brud, ale i niepotrzebne znajomości.

Zdrowie. Z tym nigdy nie miałam większych problemów. Lekarzy widywałam w zasadzie jedynie przy okazji badań okresowych z pracy. Starałam się jeść zdrowo, jednak fast foodów nie omijałam jakimś szczególnie szerokim łukiem. Nie uprawiałam żadnych sportów, bo przecież czasu brak, no i wieczne zmęczenie też nie pomagało. Pytanie tylko, czy to było zmęczenie, czy po prostu nie chciało mi się ruszyć tego leniwego tyłka z kanapy? No, to już zostawię dla siebie. Stara prawda głosi: nie mów o sobie źle, inni mówią wystarczająco dużo. Więc zostańmy przy tym, że byłam notorycznie zmęczona i brakowało mi czasu, by trochę nad sobą popracować. Po zabiegu bieganie stało się dla mnie kolejnym sposobem, by poczuć się lepiej. Biegam z D. Z jednej strony jest to ciekawa forma wspólnego spędzania czasu, z drugiej widzę znaczną poprawę kondycji. No i przede wszystkim ciało też zaczyna inaczej wyglądać (choć nigdy jakoś szczególnie złe nie było.) Pomęczyłam trochę dentystę, do czego już bardzo długo nie mogłam się zebrać. Mam też zamiar upewnić się, że tarczyca nie będzie nam w kolejnej ciąży sprawiała problemów. Patrzę na to inaczej. Już nie bagatelizuję spraw związanych ze zdrowiem. Teraz nie chodzi tylko o mnie. Kiedy zajdę w kolejną ciążę, chcę być pewna, że zrobiłam wszystko, żeby dziecko miało ułatwiony start. Chcę być dla niego zdrowym i wygodnym domem na te pierwsze 9 miesięcy.

Imprezy. Tutaj akurat zmieniło się dużo. Prowadzimy z D. dość aktywne życie towarzyskie. Lubimy to. Nie mówię o imprezach rodem z „Warsaw shore”, jednak weekendowy wieczory przeważnie było coś, gdzieś. „Przed” pozostawałam w bliskiej przyjaźni z ginem z tonikiem. Dodatkowo picie przeze mnie alkoholu bez zapalenia papierosa nie istniało. Kiedy wiedziałam, że jest możliwość, że jestem w ciąży, imprez nie było. Mieliśmy parę spokojniejszych weekendów, takich na kolacji ze znajomymi, przy filmie. Od pojawienia się dwóch kresek na teście tym bardziej. Wszelkie używki zostały kategorycznie odstawione. Nie słuchałam ludzi, którzy mówili, że kieliszek wina nie zaszkodzi, albo że jeżeli organizm domaga się nikotyny, to nie można mu tego odmawiać, bo to przecież szok. Szczególnie, że palić tak naprawdę nie musiałam. Nie byłam palaczem zaczynającym i kończącym dnia papierosem. Jednak palacz to palacz, nie będę się tu nad tym rozwodzić. „Po” bardzo długo odrzucało mnie od alkoholu. Kiedy już mogłam go pić, wcale tego nie chciałam. Później, na grillu ze znajomymi odkryłam, że po wypiciu dwóch piw jestem tak pijana, że właściwie to bełkoczę, a nie mówię. Jednak prawie 4 miesiące nie picia niczego wysokoprocentowego odzwyczaiło organizm od alkoholu. A później, po tych dwóch piwach, kac. Taki prawdziwy, z bólem głowy, suchością w ustach i złym humorem. Papierosów też już nie palę, bo po co? Nikotyna utrzymuje się w organizmie jeszcze długo po zgaszeniu ostatniego papierosa. Chęć zajścia w następną ciążę raczej się z tym kłóci. Na alkohol patrzę teraz inaczej. Nie dlatego, że uważam, że jest zły, tylko dlatego, że zauważyłam, jak dobrze się czuję, gdy go nie piję. W ciąży potrafiłam wychodzić i bawić się świetnie bez niego. Taki detoks chyba po prostu jest mi teraz potrzebny. Imprezy „przed” i „po” różnią się więc przede wszystkim tym, że po tych „po” o wiele lepiej się czuję.

Starania o dziecko. „Przed” było to o tyle proste, że o tym nie myśleliśmy. Po prostu stwierdziliśmy, że przestajemy uważać, a reszta stała się sama. Czysta przyjemność. Teraz chwilowo seks też jest czystą przyjemnością, która ze staraniem o dziecko nie ma nic wspólnego. Przed kolejną próbą muszę zrobić wszystko, żeby udało nam się wrócić do poprzedniego sposobu myślenia. Trzy cykle określone przez lekarza mijają zaskakująco szybko. Myślałam, że to się będzie ciągnąć w nieskończoność, a tak naprawdę nie wiem, kiedy przyszła pierwsza z trzech wyczekiwanych miesiączek. Pewnego dnia D. powiedział, żebym nie narzucała sobie terminu. Przyjdzie lipiec, to będziemy wiedzieć, czy to już teraz, czy jeszcze nie. Ja wiem, że on ma rację, jednak wieczorem po tej rozmowie w dość jęczliwy sposób zakomunikowałam mu, że jeżeli zmienił zdanie i nie chce teraz dziecka, musi mi o tym powiedzieć teraz, a nie czekać do lipca. „To nie o to chodzi, że nie chcę.” – odpowiedział – „Po prostu wcześniej wszystko wyglądało inaczej. Żyliśmy sobie fajnie, zdecydowaliśmy, że chcemy dziecko, pojawiła się ciąża. Wszystko było pięknie. Nie chcę, żeby staranie o kolejne dziecko przerodziło się w jakąś produkcję. Już, teraz, bo trzeba mieć dziecko, bo wszyscy się wokół starają, bo straciliśmy jedno swoje. Po prostu już o tym nie mówmy, za dużo mówienia o tym wszędzie i przez wszystkich”. On ma rację. „Po” większa część naszego życia kręciła się tylko i wyłącznie wokół tych tematów. Z koleżankami rozmawiałam albo o ich staraniach, ich ciążach, albo o stracie mojej, o dochodzeniu do siebie po zabiegu. Może już wystarczy. D. powiedział później, że jeżeli chcę o tym rozmawiać, to oczywiście możemy, ale niech to nie przesłoni nam całego świata. Tak, starania „po” na pewno nie będą tak beztroskie, jak starania „przed”, jednak postaram się wyłączyć myślenie na tyle, by były chociaż podobne. Może ćwiczenie powrotu do starego myślenia również warto zacząć pod prysznicem?

Moja ciąża. Tu zmieniło się chyba najwięcej. Niestety. Kiedy tak się nad tym zastanawiam, muszę powiedzieć, że nigdy nie byłam tak skołowana. Z jednej strony mam wielką nadzieję, że szybko ponownie na teście pojawią się dwie kreski, z drugiej bardzo boję się tego, co będzie działo się później. Chyba nad tym nie zapanuję. Przed ciążą wybrałam się na jedną wizytę kontrolną do ginekologa, jednak nie robiłam żadnych badań. Wyszłam z założenia, że wszystko będzie dobrze, bo niby dlaczego miałoby nie być? Teraz podejście odrobinę się zmieniło. W zasadzie to codziennie walczę z zagrażającą paranoją, z nakręcającą się spiralą strachu. Przesadzam? Tak, to tylko jedno poronienie, z nieznanych przyczyn. Jedno i aż. Oczywiście, że byłabym spokojna, gdyby ktoś dał mi pewność, że to nie było od nas zależne, że to był przypadek i nigdy już się nie powtórzy. Jednak przez ostatni miesiąc nikogo takiego nie spotkałam, i raczej się na to nie zapowiada. Ktoś chętny? Nie? Tak myślałam, nic z tego, już nigdy nie będzie tak, jak  „przed”. Chcę cieszyć się ciążą, a nie ciągle drżeć o jej utratę. Dlatego robię teraz wszystko, żeby chociaż trochę się uspokoić. To dlatego „po” nałogowo umawiałam się na wizyty u ginekologa, a teraz swoje umiłowanie do badań przeniosę na endokrynologa. Przynajmniej do czasu, aż będzie powód, żeby znowu wrócić do tego pierwszego. Dlatego wieczorami biegam, nie ciągnie mnie do alkoholu, nie chcę palić, nawet okazyjnie, sumiennie zażywam jod i kwas foliowy, piję dużo wody. Tylko czy to wszystko nie sprawi, że głowa się zablokuje? Czy ja nie zwariuję? Chcę w następnej ciąży cieszyć się tak samo, jak w tej, którą straciłam. Chcę czekać na to dziecko równie mocno. Chcę co tydzień czytać z D., na jakim etapie rozwoju jest teraz nasz skarb. Chcę oglądać te wszystkie cudowne wizualizacje ciążowe i gładzić się po brzuchu. Jednak „po” nigdy już nie będzie tak samo. Będę ostrożniejsza, bardziej wyważona, bardziej świadoma. Ale też chyba bardziej gotowa. Ja naprawdę jestem pogodzona z losem i wiem, że go nie zmienię. Ale mam nadzieję, większą niż wcześniej. Wiem, że nie zepsuję sobie kolejnej ciąży stałym szukaniem problemów i odpowiedzi w googlach. Tak, żadna ciąża „po” już nie będzie taka, jak ta „przed”. Mam też ogromną nadzieję, że przede wszystkim każda następna będzie miała inne zakończenie, szczęśliwe. Przyjdzie kiedyś taki dzień, kiedy będę stała pod prysznicem przed ciążową wizytą kontrolną u ginekologa. Nie chcę znowu się bać spod tego prysznica wychodzić.

Ciąże w otoczeniu. Niestety moje poronienie wpłynęło też na kobiety w moim bliskim otoczeniu. Najlepiej mają te, które są już w późniejszych tygodniach, jednak te, które dopiero zaczynają…Jedna z moich koleżanek właśnie dowiedziała się o swojej ciąży. W rozmowie ze mną cały czas powtarza sformułowania typu : „Jak do tego dotrwam”, „Jak mi się uda”, „Jeżeli wszystko będzie dobrze”, „O ile donoszę” itd. Tak, strata ciąży kogoś ze znajomych nie ma dobrego wpływu na pozostałe oczekujące mamy. „Po” jest im zdecydowanie trudniej myśleć pozytywnie. Wiem, że świadomie nie zrobiłam nikomu krzywdy, jednak gdzieś tak z tyłu głowy czuję się źle z tym, że mój przykład może być dla kogoś powodem do zmartwień. Zmieniło się też moje patrzenie na ciąże koleżanek. „Po” jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim nigdy tak mocno nie trzymałam kciuków za kobiety, które wcześniej już poroniły. Kolejne przykłady ich zdrowych ciąż są dla mnie ogromnym pocieszeniem i nadzieją. Wcześniej wszystkim życzyłam dobrze, jednak teraz odczuwam to bardziej, mocniej. Otrzymywanie wiadomości o ciążach w otoczeniu nie jest dla mnie bolesne, a tego bałam się najbardziej. Nie chciałam być osobą, która z niezdrową zazdrością patrzy na ciężarne koleżanki. I na szczęście udało mi się nią nie zostać. Kiedy znajoma powiedziała mi, jak bardzo trzęsły jej się ręce, kiedy na teście zobaczyła dwie kreski, przypomniałam sobie swoją reakcję na nasze dwie kreski. Podczas wieczornego biegania z D. wybuchnęłam płaczem, takim głośnym, niepowstrzymanym. Czy ja jestem złym człowiekiem? Nie. Ja nie płaczę dlatego, że ktoś zaszedł w ciążę, tylko dlatego, że ja straciłam swoją. Z ciąż koleżanek cieszę się bardzo, szczególnie że wiele z nich wie, jak ciężko jest w nią zajść. Cieszę się i wiem, jak one cieszyły się z mojej. Wiem też, że będą cieszyć się, kiedy znowu nam się uda. Jednak „przed” informacja o pozytywnym wyniku testu nigdy nie wywołałaby u mnie spazmatycznego płaczu. To chyba jeszcze wszystko za świeże, by nie budziło skrajnych emocji. Dopóki nie odczuwam w głowie chorych emocji, dopóki nie zazdroszczę w sposób, w jaki nie powinno się zazdrościć i dopóki informacja o ciążach cieszy mnie, a nie złości, uważam że wszystko ze mną w porządku. Nie mogę jednak udawać, że na tym etapie informacja o jakiejkolwiek ciąży nie kojarzy mi się z moją. Tak było „przed”, to se ne vrati, przynajmniej w najbliższym czasie.

Tak, mój świat „przed” i „po” zdecydowanie różnią się od siebie. Moja strata wpłynęła nie tylko na mnie. Po wyjściu spod prysznica i udaniu się na wizytę u ginekologa zmieniło się właściwie wszystko. Początkowo świat spowolnił, wszystko działo się obok mnie. Później świat nie miał kolorów ani smaków. Z czasem kolory wróciły. Smaki też. Z czasem wszystko wraca do normy. Pewne rzeczy jednak nigdy nie będą takie same. Nawet bym nie chciała, żeby były. Czekam na dalsze wydarzenia, czekam na nie z nadzieją, z niecierpliwością. Wierzę, że będzie dobrze. Po opuszczeniu kabiny prycznicowej wszystko nabrało innego znaczenia. Czekam na kolejny prysznic, który zmyje ze mnie obawy, oczyści z żalu. Wiem, że mam szansę pod tym prysznicem niedługo stanąć z moim dzieckiem. Zdrowym. Nie mogę się tego doczekać. Niech ten prysznic już się stanie.

,
181 comments to “Wszystko dzieli się na „przed” i „po” prysznicu”
 1. One thing is that when you find yourself searching for a education loan you may find that you’ll want a cosigner. There are many scenarios where this is correct because you might find that you do not employ a past credit ranking so the financial institution will require that you’ve someone cosign the loan for you. Interesting post.

 2. Its such as you read my mind! You seem to understand a lot about this, such as you wrote the guide in it or something. I believe that you can do with a few percent to force the message home a little bit, but instead of that, that is excellent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 3. Someone necessarily assist to make significantly articles I might state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular put up extraordinary. Great task!

 4. I am writing to make you know of the exceptional encounter my cousin’s princess developed using your webblog. She figured out a good number of things, including what it’s like to possess an excellent giving style to make the others without hassle learn about chosen tricky issues. You really surpassed her expected results. Thank you for presenting those warm and friendly, safe, edifying and in addition cool guidance on the topic to Kate.

 5. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my search for something regarding this.

 6. I used to be suggested this web site through my cousin. I am not positive
  whether this post is written by him as nobody else understand such specified approximately my problem.
  You’re amazing! Thank you!

 7. I’m very happy to uncover this page. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you bookmarked to check out new information in your blog.

 8. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 9. An added important area is that if you are a senior citizen, travel insurance for pensioners is something that is important to really look at. The elderly you are, greater at risk you happen to be for permitting something undesirable happen to you while overseas. If you are certainly not covered by some comprehensive insurance policy, you could have many serious troubles. Thanks for discussing your hints on this weblog.

 10. I do agree with all of the concepts you’ve offered on your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 11. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It
  absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & help different customers
  like its helped me. Great job.

 12. In these days of austerity along with relative stress and anxiety about taking on debt, some people balk resistant to the idea of making use of a credit card in order to make purchase of merchandise or even pay for any gift giving occasion, preferring, instead just to rely on the tried along with trusted means of making payment – hard cash. However, if you possess cash available to make the purchase 100 %, then, paradoxically, that’s the best time to be able to use the credit card for several causes.

 13. I’ve learned several important things by means of your post. I’d personally also like to convey that there may be a situation that you will make application for a loan and never need a cosigner such as a U.S. Student Support Loan. In case you are getting credit through a traditional lender then you need to be prepared to have a co-signer ready to make it easier for you. The lenders are going to base any decision over a few aspects but the main one will be your credit ratings. There are some loan merchants that will furthermore look at your job history and make up your mind based on that but in almost all cases it will depend on your report.

 14. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s
  to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to
  write content to suit your needs? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects
  you write in relation to here. Again, awesome weblog!

 15. hello!,I really like your writing so a lot! proportion we keep up a
  correspondence more approximately your article on AOL?
  I require a specialist in this area to resolve my problem.

  Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 16. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 17. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

 18. You could certainly see your enthusiasm in the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 19. One thing is that one of the most prevalent incentives for applying your cards is a cash-back and also rebate provision. Generally, you’re going to get 1-5% back on various acquisitions. Depending on the credit cards, you may get 1% again on most expenses, and 5% back again on expenses made from convenience stores, filling stations, grocery stores along with ‚member merchants’.

 20. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 21. I’m impressed, I must say. Actually not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you will have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the issue is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.

 22. There are actually lots of particulars like that to take into consideration. That is a nice level to convey up. I provide the ideas above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where crucial factor can be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls really feel the impression of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 23. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 24. One other thing is that an online business administration diploma is designed for individuals to be able to efficiently proceed to bachelors degree programs. The 90 credit certification meets the other bachelor education requirements and once you earn the associate of arts in BA online, you’ll have access to up to date technologies on this field. Several reasons why students need to get their associate degree in business is because they can be interested in this area and want to have the general education and learning necessary just before jumping in a bachelor education program. Thanks for the tips you actually provide as part of your blog.

 25. Thanks for the helpful post. It is also my opinion that mesothelioma has an extremely long latency period of time, which means that the signs of the disease may well not emerge until eventually 30 to 50 years after the original exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common type and has an effect on the area around the lungs, might result in shortness of breath, torso pains, plus a persistent coughing, which may result in coughing up bloodstream.

 26. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 27. One thing is the fact one of the most common incentives for applying your credit card is a cash-back or maybe rebate provision. Generally, you’ll receive 1-5% back in various expenses. Depending on the credit card, you may get 1% back on most buying, and 5% back on purchases made on convenience stores, gasoline stations, grocery stores in addition to ‚member merchants’.

 28. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having troubles with your
  RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody having the same RSS problems?

  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 29. I blog frequently and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 30. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But
  he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am worried about switching
  to another platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 31. Greetings! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 32. Needed to draft you this bit of observation to finally give thanks again over the awesome techniques you’ve featured above. It’s simply unbelievably open-handed with you giving unreservedly all many of us could have distributed for an e-book to help with making some cash for themselves, especially now that you might well have tried it if you ever decided. These ideas additionally served as the good way to be aware that most people have a similar keenness the same as my own to realize great deal more with regard to this condition. I am sure there are millions of more pleasant moments up front for individuals who find out your blog post.

 33. I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal website and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it.

 34. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 35. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 36. I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own site and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Thanks!

 37. Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou . „Hereafter, in a better world than this, I shall desire more love and knowledge of you.” by William Shakespeare.

 38. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 39. I simply wanted to jot down a small word to say thanks to you for all of the stunning tips and tricks you are giving out at this site. My long internet search has finally been recognized with good details to go over with my two friends. I ‚d express that most of us site visitors actually are undoubtedly blessed to be in a very good community with so many brilliant professionals with beneficial methods. I feel pretty happy to have used your entire website and look forward to tons of more excellent times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 40. Hello, Neat post. There is an issue together with your website in web explorer, may check this… IE nonetheless is the market leader and a big portion of people will omit your great writing because of this problem.

 41. Thanks for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma has an extremely long latency phase, which means that the signs of the disease may not emerge until finally 30 to 50 years after the primary exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that is the most common type and affects the area throughout the lungs, may cause shortness of breath, upper body pains, including a persistent cough, which may bring on coughing up maintain.

 42. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 43. Today, with the fast lifestyle that everyone leads, credit cards have a big demand in the economy. Persons throughout every arena are using credit card and people who are not using the card have made arrangements to apply for one in particular. Thanks for sharing your ideas on credit cards.

 44. I was just searching for this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 45. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 46. certainly like your web-site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 47. It is my belief that mesothelioma is most lethal cancer. It’s got unusual features. The more I really look at it a lot more I am assured it does not respond like a real solid tissues cancer. If perhaps mesothelioma is actually a rogue viral infection, therefore there is the potential for developing a vaccine and also offering vaccination for asbestos subjected people who are at high risk regarding developing long run asbestos related malignancies. Thanks for expressing your ideas for this important ailment.

 48. hey there and thanks in your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points the use of this site, since I skilled to reload the website a lot of occasions prior to I could get it to load properly. I were wondering in case your hosting is OK? Now not that I am complaining, but slow loading circumstances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m including this RSS to my e-mail and can look out for much extra of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 49. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 50. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.

 51. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I really thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could fix in case you werent too busy searching for attention.

 52. After looking into a few of the articles on your web site, I truly appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me what you think.

 53. Good day very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am satisfied to find numerous helpful information here within the put up, we’d like work out more techniques on this regard, thank you for sharing.

 54. Merely wanna comment on few general things, The website design and style is perfect, the articles is very wonderful. „If a man does his best, what else is there” by George Smith Patton, Jr..

 55. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 56. of course like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will definitely come back again.

 57. I have been browsing online greater than 3 hours these days, but I never discovered any fascinating article like yours. It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web might be a lot more helpful than ever before. „I think that maybe if women and children were in charge we would get somewhere.” by James Grover Thurber.

 58. Great items from you, man. I have bear in mind your stuff prior to and you are simply extremely fantastic. I actually like what you’ve got right here, really like what you’re stating and the way during which you say it. You’re making it enjoyable and you still take care of to stay it wise. I cant wait to learn much more from you. That is actually a wonderful site.

 59. I do like the manner in which you have presented this particular concern plus it does supply me personally some fodder for consideration. Nonetheless, because of everything that I have witnessed, I simply just hope as the feedback pile on that folks continue to be on point and in no way start on a soap box of some other news du jour. Still, thank you for this superb point and while I do not go along with the idea in totality, I respect the viewpoint.

 60. An interesting discussion is worth comment. I do think that you need to write more about this subject, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these issues. To the next! Kind regards!

 61. I loved up to you’ll receive performed right here. The comic strip is tasteful, your authored material stylish. nevertheless, you command get got an edginess over that you want be turning in the following. ill definitely come more earlier once more since exactly the similar nearly very regularly within case you protect this hike.

 62. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and wonderful style and design.

 63. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 64. Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

 65. Once talking for some time plus getting to know each other, it would be pure to fulfill. It becomes some sort of rather shallow connection if you and him tend to be content to end up being for a long time merely chatting. Each men and women might be seriously seeking another person to help speak with.

 66. Thanks for your useful post. In recent times, I have been able to understand that the actual symptoms of mesothelioma are caused by this build up of fluid between lining of the lung and the upper body cavity. The illness may start within the chest location and get distributed to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat loss, severe inhaling trouble, fever, difficulty ingesting, and swelling of the neck and face areas. It ought to be noted that some people with the disease will not experience almost any serious indicators at all.

 67. My spouse and i have been very relieved that Edward could finish up his investigation through your ideas he gained out of your web site. It is now and again perplexing to just always be offering concepts that many the rest could have been trying to sell. And we consider we’ve got the blog owner to give thanks to for that. The illustrations you made, the simple site navigation, the friendships your site help to foster – it’s got mostly exceptional, and it’s letting our son and us know that the subject is cool, which is unbelievably essential. Thank you for everything!

 68. What i don’t realize is actually how you’re not really much more well-liked than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 69. Hey very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I am glad to find so many helpful info here in the submit, we’d like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 70. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 71. I and also my buddies were found to be reading through the best things from the blog and then developed a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for those tips. These men were definitely so stimulated to study them and have now extremely been having fun with them. I appreciate you for truly being very accommodating and also for making a decision on such excellent resources most people are really eager to be aware of. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 72. Magnificent items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you are simply too excellent. I actually like what you have obtained right here, really like what you are stating and the way during which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I can’t wait to read far more from you. That is really a terrific website.

 73. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 74. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 75. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

 76. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is really frustrating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 77. I simply want to mention I’m newbie to blogs and certainly enjoyed you’re web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You amazingly have very good article content. Thank you for sharing your blog.

  • Cześć, w zasadzie to ja bym radziła, żeby po prostu być dla niej.Ja przez pierwszy tydzień to szczerze powiem nie miałam za bardzo ochoty na rozmowę z nikim innym, jak tylko z moim D., miałam wrażenie, że i tak nikt inny mnie nie rozumie. Później już potrzebowałam przyjaciółki, kobiety. Ja chciałam się wygadać, musiałam to z siebie wyrzucić, niektórzy wolą to przemilczeć. Moja przyjaciółka cierpliwie wysłuchiwała tego, co miałam do powiedzenia, nie pytała o nic, tylko w zasadzie sluchała. Ważne, żeby wiedziała, że czegokolwiek by potrzebowała, to jesteś przy niej. Po takim przeżyciu potrzebny jest czas. Bardzo mi przykro, że kolejna osoba przez to przechodzi. Pozdrawiam, Ania

  • Nie ma uniwersalnej rady jak z aniolkowa mama postepowac. Na pewno przy niej byc zeby nie czula sie jak tredowata bo nie wiesz co powiedziec to jej unikasz. Na pewno traktowac w miare normalnie a nie rozczulac sie nad nia i ciagle zalowac.
   A poza tym to juz w zaleznosci od sytuacji jak bedzie chciala sie wygadac to wysluchac ale nie miej za zle ze czasem latwiej wygadac sie obcym niz tym najblizszym.
   Mnie pomagaja slowa lekarza ze natura wie co robi i moj dzidzius nie mialby szans na zdrowe szczesliwe zycie. I mimo ze w momencie kiedy mi to mowil to nie bardzo mialam ochote sluchac slow pocieszenia to te slowa ze mna zostaly.
   Nie mow jej ze lepiej wczesniej itp bo nasze dzieci dostaly od pierwszych chwil cala matczyna milosc i mimo ze byly z nami tak krotko to mamy prawo do zaloby czy zapalenia znicza za ich duszyczke. (Moje aniolki nie maja grobu-nikt mi nawet nie proponowal pogrzebu bo byly ze mna krociutko ale na cmentarzu zawsze pale swieczke na opuszczonym dzieciecym grobku i czekam dnia kiedy uznam ze chce powiedziec moim synkom dlaczego to robie…)

 78. Hej,czytam twoj blog od poczatku. Moja historia jest bardzo podobna do twojej i do setek innych. Znasz przeciez statystyki. Masz sluszne obawy,ze kolejna ciaza nie bedzie juz taka jak ta pierwsza (chociaz ja tak naprawde w pierwszej bylam od poczatku przerazona,ze cos pojdzie nie tak,moze to przeczuwalam..). W druga ciaze zaszlam po pierwszej miesiaczce,nie mieszkam w Polsce i tutaj lekarze uwazaja,ze jesli nie ma medycznych przeciwskazan to w zadnym wypadku nie nalezy czekac. Po ciazy(nawet tej zakonczonej niepowodzenien) organizm jest przez kilka miesiecy nastawiony na reprodukcje i o wiele latwiej jest zajsc niz na przyklad po pol roku. Jesli chodzi o samopoczucie psychiczne to rowniez uwazam,ze nie nalezy czekac,bo prawda jest taka,ze ciaza jest jedyna rzecza,ktora moze to wszystko „naprawic”. Nawet nie starajac sie jeszcze o dziecko,swiadomie i podswiadomie o nim glownie myslisz,a to wlasnie moze doprowadzic do blokady o ktorej pisalas. Przez moje doswiadczenie poznalam dziesiatki osob,ktore przeszly to samo i kiedy widze co sie z nimi dzieje gdy miesiacami usiluja zajsc w kolejna ciaze to serce sie sciska,bo ciaza staje sie obsesja. Mam nadzieje,ze Tobie uda sie zajsc wraz z poczatkiem staran i,ze tym razem wszystko pojdzie ksiazkowo:)powodzenia

  • hej 🙂 no właśnie mam mieszane odczucia do tego czekania. Z jednej strony widzę, że jeszcze nie do końca jestem gotowa, z drugiej tak jak piszesz, dużo o tym myślę. Czas pokaże. Mam nadzieję, że głowa u mnie nie zadziała na minus i się nie zablokuję. Dziękuję za komentarz, też mam nadzieję, że ksiązkowo będzie wszystko ok 🙂 pozdrawiam

 79. Swiat juz nigdy nie bedzie taki sam i gwarancji ci nikt nie da ale mimo ze moja ciaza zakonczyla sie jeszcze nim dobrze zaczela to nastepna byla poprostu normalna. Mlody wytrzymal ze mna 38 tygodni i pojawilo sie na swiecie male mamuciatko (duze i kudlate:).
  U mnie krag powiadomionych byl jeszcze niewielki i udalo mi sie ze w tym kregu byly same zyczliwe dusze i takie ktore umialy potem podejsc do tematu z delikatnoscia.
  Kilka tygodni „po” w pracy zagadnalam kolezanke w zartach co sie obija a ona odparla ze jest w ciazy. Udalo mi sie baknac ze jej gratuluje i uciec do ubikacji zeby nie widziala jak rycze! Z jednej strony strasznie jej zazdroscilam a z drugiej nikt gorliwiej niz ja nie zyczyl jej zeby szczesliwie donosila ta ciaze.
  Co do szukania dziury w calym to w tej szczesliwej ciazy nie przeszukiwalam internetu co zlego sie moze wydarzyc ale co wieczor robilam „rachunek sumienia” czy ruchy byly tak czeste i takie jak trzeba itp. Dlatego w ciagu dnia staralam sie znalezc takie zajecie zeby byc miedzy ludzmi i nie miec czasu myslec. Udalo mi sie do konca byc aktywna i moze dlatego nie zwariowalam.
  A ty daj organizmowi troche odpoczac a potem moze maly urlopik bo przynajmniej u mnie najlepiej z urlopiku sie wracalo w wiekszym skladzie 😉

   • To bardzo mnie to cieszy bo od razu bardzo polubilam twojego bloga. Ja jestem taka pozytywnie zakrecona istotka i mimo ze troche od zycia w kosc dostalam to uwazam ze na ten moment moge mowic ze wiode szczesliwe zycie osladzane przez 2 synkow ktorych usmiech potrafi oswietlic najbardziej ponury dzien. Mam szczera nadzieje ze niedlugo ci bede o dolegliwosciach ciazowych od poczatku do konca roztrzasac tyle ze tu jestem malo doswiadczona bo mnie nic nie dolegalo ;-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.