Czy to dobry czas na dziecko?!

Spread the love

Niedokończony remont mieszkania, zawirowania finansowe, weekendowe imprezy, niezrealizowane plany wycieczkowe, brak umiejętności wspólnego planowania czegokolwiek oraz niespotykane zamiłowanie do spania, szczególnie rano, dłuuuugo. Tak, to my. Niedoszli i mam nadzieję przyszli RODZICE.

Nasze życie nas fascynuje, choć w sumie jest zupełnie zwyczajne. Cieszymy się z bzdur, wściekamy się na głupoty, spotykają nas dobre i złe rzeczy, tak jak wszystkich. W tej codzienności znajdujemy całą masę niezwykłości, które w naszym rozumieniu czynią nas wyjątkowymi. D. jest przyjazny dla wszystkich, ale jest też nieogarem, totalnym zamotańcem. Chodzi tylko po domu jak słoń w składzie porcelany i tłucze wszystko, co można by uznać za drogocenne, taki ma talent. Aktualnie prowadzi trzy interesy na raz, jest kompletnie zabiegany, ale raczej z tego powodu nie ubolewa. Ja za to mam stałą, stabilną pracę. Wiem dokładnie, którego dnia miesiąca dostanę wypłatę na konto i dzięki temu śpię spokojnie po nocach (i rankami również, dłuuuugo, jak tylko mam okazję). Jestem „spinarą”, często się denerwuję i dopiero przy D. uczę się spontaniczności. Nasz związek trwa cztery lata i tak jak już wcześniej wspomniałam, nigdy nie był przykładny. Jest raczej specyficzny. Niezbyt oryginalnie stwierdzę, że jest po prostu nasz. Jest nam dobrze, żyjemy sobie na luzie, z lekkimi zawirowaniami, ale raczej stabilnie. Często spotykamy się ze znajomymi. Uwielbiamy ogniska, grille, wypady nad wodę, wypady weekendowe i wszystkie tym podobne sprawy. W tygodniu zajęci pracą, w weekendy zajęci odpoczywaniem. Czy jesteśmy gotowi na dziecko? Czy to dobry czas?

Wracając ostatnio od koleżanki zadzwoniłam do D. zapytać, czy jest już w domu. Zostałam poinformowana, że właśnie przyjechał. W odpowiedzi poinformowałam, że będę za 10 minut. Wchodząc do bramy, na półpiętrze zobaczyłam naszego psa. Stał, patrzył na mnie i machał ogonem. Stwierdziłam, że D. usłyszał, że wchodzę do kamienicy i wypuścił go, żeby się przywitał. Ta teoria legła w gruzach gdy zobaczyłam, że drzwi do mieszkania są zamknięte, na klucz. Patrzę na psa, pies na mnie, ja na psa, pies na mnie, o co chodzi? Zapukałam. D. otworzył drzwi zadowolony z siebie jak zwykle. „Chyba o czymś zapomniałeś” – powiedziałam wskazując na naszego czworonoga. „Co? To ja go zostawiłem na klatce? Dziwne. Tak mi się właśnie wydawało, że coś za cicho w domu, hmmmm, dziwne”. No, dziwne, szczególnie dla psa, którego mina wskazywała, że spotkało go jakieś niebywałe nieszczęście, wygnanie, kara bez winy. To bardzo typowe dla mojego ukochanego. „Ale jak już będziemy mieć dziecko, to upewnij się zawsze jak wchodzisz do domu, że jest z tobą, ok?”.

Od kiedy zamieszkaliśmy razem, gdy zbliżają się święta snuję plany. A może by tak tym razem zaprosić wszystkich do nas? Jest miejsce, najwyżej goście przyniosą ze sobą parę krzeseł i damy radę. Znakomity pomysł! Zaprosimy moją mamę i siostry, mamę D., ogólnie wszystkich zaprosimy. Przygotuję kolację, sama. Od razu zaznaczam, że to będzie wspaniała kolacja, połączenie tradycji z nowoczesnością, niesamowita. No i ozdobię mieszkanie, oczywiście najpierw je posprzątam. Przygotuję też jedzenie na całe święta. Upiekę pasztety, zrobię przystawki. Ciasta kupię, nie umiem piec. Nie przesadzę z ilością, ale jakościowo pobiję wszystkie organizowane do tej pory kolacje wigilijne. Będziemy mogli razem posiedzieć, porozmawiać, odpocząć. A do tego wszystkiego puścimy kolędy. I w tym cudownym, utopijnym obrazku ja, jako pani domu, wyganiająca wszystkich z kuchni, bo w kuchni to ja muszę wszystko sama. Daniel rozłoży stół, moje siostry rozłożą biały obrus…Wróć, obrus, nie mamy białego obrusu, trzeba kupić. A nasz stół da się w ogóle rozłożyć? Muszę też policzyć talerze, żeby goście nie musieli po nie wracać, jak już przyjdą z tymi krzesłami, a zastawy zabraknie. Lista potraw do podania gotowa, tylko chyba mam za mało garnków. Będę musiała pożyczyć od mamy. A może zrobimy tak, że ja przygotuję część potraw, a resztę podzielę miedzy moją mamę, a mamę D. One się pewnie ucieszą, że będą mogły sobie coś porobić, a nie tak całkiem nic. Teraz popatrzę na ozdoby. Na choinkę wszystko jest, to teraz tylko serwetki, świece…no dobra, jest tylko jeden świecznik, to niech już będzie, świeca. A zresztą, co ja niby mam ozdabiać, będzie choinka, będzie dobrze. Szybki wgląd w kalendarz. Wigilia wypada w środę, ja do wtorku muszę pracować. Mogę zacząć sprzątać podczas weekendu. Nie, poprawka, w weekend odwiedzamy mojego chrześniaka i D. miał jakieś plany. To najwyżej zmieni plany. Albo poproszę siostrę, może wpadnie i pomoże mi posprzątać w Wigilię rano, jak jak będę robić te wszystkie potrawy, tzn. część potraw. To już raczej ją poproszę o posprzątanie, nie o pomoc. Boże, dzięki za Youtube, przynajmniej o kolędy nie muszę się martwić. No, to zaplanowane, dobrze, że wzięłam się za to wcześniej, w końcu to już za tydzień. !!? Dzwonię do mamy, muszę jej powiedzieć, ja spędzamy Wigilię w tym roku. „No cześć mamuś, wszystko dobrze? Słuchaj, tak sobie myślę, że w tym roku jeszcze przyjedziemy z D. do ciebie na Wigilię, a później pojedziemy do mamy D., tak żeby wszyscy byli zadowoleni, ok? Cieszysz się? No, to cudownie. Co mam zrobić? Rybę po grecku? No pewnie, żaden problem. Co? Przyjechać rano w Wigilię wam pomóc? Jasne, będę o której powiesz.” Załatwione. Po cudownie spędzonym wigilijnym wieczorze wracamy z D. do domu, otwieramy wino i siadamy przy oknie. Jest cicho, nic już dzisiaj nie musimy robić. Zasypiam w fotelu słuchając muzyki, pełen relaks.

Nasze mieszkanie jest spore, to w sumie cztery pokoje, łazienka, kuchnia, dwa balkony. Miejsca nie brakuje. Gorzej z funduszami na remont i chęciami ponownego otwarcia w domu placu budowy. Postanowiliśmy, że na początku wyremontujemy salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę, tyle wystarczy dla dwóch osób. I tak też zrobiliśmy. W planie jest jeszcze gabinet D. i pokoik dla dziecka. W miarę upływu czasu od zakończenia pierwszej fazy remontu, coraz częściej zastanawialiśmy się nad jego wznowieniem. Pomysł odradzał się w naszych głowach raz na kwartał. Tym oto sposobem wiosną mówiliśmy, że zaczniemy latem, kiedy już nacieszymy się słońcem, latem plany przesuwały się na jesień, bo przecież szkoda pogody, jesienią w każdy weekend ładowaliśmy akumulatory przed zimą, a w zimie…kto w zimie robi remont? Przecież nawet okna nie otworzysz, bo zimno. No i mieszkaliśmy sobie, szczęśliwi, z dwoma niewyremontowanymi pokojami, czekającymi na lepsze czasy. Po powrocie od ginekologa z wizyty, na której widzieliśmy bijące serce, usiedliśmy w kuchni i zaczęliśmy planować. W tym roku wakacji nie będzie, trzeba przygotować pokój dla dziecka. Jak już ruszymy z jednym pomieszczeniem, to przy okazji załatwimy też gabinet. Tu zrobimy garderobę. Trzeba też w końcu kupić listwy przypodłogowe. W pokoju dziecka będzie wykładzina, mimo, że wszyscy odradzają, bo się łatwo brudzi, a ciężko czyści. Ale wykładzina jest przyjemna, jak dziecko będzie po niej raczkować, to będzie mu milej w rączki. I łóżeczko tu będzie stało, albo lepiej koło okna. Zaczniemy na przełomie lipca i sierpnia. Remont potrwa około trzech tygodni. Termin porodu mam na listopad, aż o tyle prace się nie przedłużą, miejmy nadzieję. Wszystko zaplanowane, pełna mobilizacja. I trrrach, nie ma dziecka. Odkładamy remont, przynajmniej do września, żeby zrobić wszystko na spokojnie, żeby sobie nie robić ciśnienia na kolejną ciążę. Już nie musimy szybko działać, nadal jesteśmy tylko we dwoje.

Idziemy do sklepu. Przed wyjściem szybkie sprawdzenie, czego nam brakuje. Z zakupów kuchennych mam standradową listę produktów, które kupuję raz na tydzień, zazwsze, i takie, które starczają na dłużej, więc kupuję je raz na jakiś czas. Dobrze, to oprócz stałej listy muszę kupić sól, nie, to cukru nie ma, sól jest. Bazylia się skończyła, świderki, ręczniki papierowe. Kurczę, czegoś jeszcze nie było. A wiem, mąki! D. od dwóch tygodni płacze o naleśniki, bez mąki jeszcze trochę sobie popłacze. No to ruszamy. Kupuję sól, nie nie, to miał być cukier, bazylia, świderki, jajka, ser, wędlina, warzywa, owoce, woda. Co tam jeszcze było na liście dodatkowej? Papier toaletowy? Chyba tak, i ręczniki kupię, na wszelki wypadek, bo nie wiem, czy to papieru nie ma, czy ręczników. I coś jeszcze ważnego. Już wiem! Bułka tarta! No to wszystko mam, możemy wracać. Rozpakowuję zakupy, w sumie to mam teraz trochę za dużo papieru toaletowego w łazience, ale jak to mówią, od przybytku głowa nie boli. Gorzej, jakby zabrakło. Idę do szafki z produktami suchymi, wykładam cukier na miejsce po cukrze, świderki tam gdzie zawsze kładę makaron i bułkę tartą…obok dwóch innych opakowań bułki tartej. Hmm, naleśników dzisiaj  jednak nie będzie. Brawo Ania, mistrzu planowania i organizacji.

„Może byśmy porobili coś aktywnego w ten weekend?” Pomysł dobry, aktywnemu spędzaniu czasu mówimy zdecydowane TAK. W piątek wieczorem wpada znajomy. Robimy drinki. Jeden, dwa, cztery. Idziemy na miasto? Pewnie, że idziemy. Tylko na krótko, bo rano musimy wcześnie wstać. W końcu aktywny weekend zaczyna się rano. No to jest rano, 4:30 wracamy do domu. Zasypiamy. Śpimy. Co to za hałas? Matko najdroższa, czy D. zawsze tak głosno oddycha? Trzeba wyprowadzić psa, bo patrzy błagalnie. Ok, okulary przeciwsłoneczne, kaptur, nie jest źle, niektórzy gorzej wyglądają. (Ooo, na przykład ten pan.) Człowiek jak się nie wyśpi, to zawsze tak jakoś mało twarzowo się reprezentuje. Ok, pies wyprowdzony, łyk wody, jeden, drugi, piąty, pół butelki, jeszcze na chwilę się położę. Budzimy się około 13:00, D. daje się namówić na McDonalda. W sensie, że przywiezie, nie żebym zamierzała się ruszyć z domu. Prysznic, włączamy film. W końcu się wyspałam, możemy oglądać. Dzwonią znajomi. Jedziemy dzisiaj do nich spać? W sumie to dlaczego nie? Tylko musimy odstawić psa do mamy D. Pół godziny i gotowe, jedziemy. U znajomych jemy kolację, włączamy kolejny film, jest fajnie. Może chodziać niedzielę spędzimy aktywnie, albo nie, zobaczymy.

Czy jesteśmy gotowi na dziecko? Czy kiedy ponownie zajdę w ciążę, będziemy potrafili dostatecznie się zmobilizować do przeorganizowania swojego życia? Czy to już jest ten czas? Czy nie zostawimy kiedyś dziecka w sklepie zastanawiając się, czy mieliśmy kupić mąkę, czy kolejną bułkę tartą? Czy zapamiętamy, że do naszej stałej listy trzeba dopisać pampersy i kaszkę? Czy finansowo jesteśmy dostatecznie stabilni? Czy starczy nam pieniędzy na dokończenie remontu w tym roku? Czy starczy nam środków, żeby naszemu dziecku niczego nie zabrakło? Czy uda nam się je dobrze wychować, przekazać odpowiednie wartości? Czy nauczymy się  lepiej planować i trzymać tych planów? Czy przywykniemy do tego, że nic już nie będzie takie proste? Czy wystarczy nam doby na nowe obowiązki, skoro już teraz często nie wyrabiamy na zakrętach? Czy ktoś zna odpowiedź na te pytania? Byłam już w ciąży. Wiem, jak zmieniło się moje myślenie i wiem, jak zmienił się w tym czasie D. W ciąży chodziłam trzy miesiące, to wystarczający czas, żeby oswoić się z tą myślą. No i oswoiliśmy się. To nic, że jesteśmy roztrzepani, nie do końca ogarniamy rzeczywistość i nie znaleźlibyśmy zatrudnienia w planowaniu i logistyce. To nic, że nasze mieszkanie jest niedomeblowane, a proste przesunięcie kanapy w inne miejsce jest przez nas dyskutowane sto razy, bo nikomu się nie chce tego zrobić. To nic. Kiedy znowu przyjdzie czas ciąży i przygotowań, damy sobie radę. Kiedy na świecie pojawi się nasze dziecko, będzie to oznaczać, że to był dobry moment. Bo nigdy nie ma właściwego czasu na zajście w ciążę. Zawsze jest coś jeszcze do zrobienia i nigdy się nie jest na 100% przygotowanym. Ale jak już to się stanie, pokażemy, do czego jesteśmy zdolni i jak bardzo potrafimy kochać i się starać. Tak, to my, niedoszli i mam nadzieję przyszli RODZICE.

318 comments to “Czy to dobry czas na dziecko?!”
 1. Pingback: walgreens generic viagra price

 2. Howdy very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also? I am glad to find so many helpful information right here in the post, we’d like develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 3. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 4. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 5. May I simply just say what a relief to uncover somebody that actually understands what they are talking about on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you surely possess the gift.|

 6. I just couldn’t depart your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual supply for your guests?
  Is gonna be back often in order to investigate cross-check new
  posts

 7. I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks!|

 8. Foods which can be simple to digest, packed with nourishment, cleanse your blood and strengthen your immunity against disease.
  This is achieved by diet, lifestyle, Marma (Ayurvedic Acupressure) massage with herbal oils, utilization of
  herbal poultices, Nadi Svedan (herbal steam treatments), herbal oil dhara (oil dripping) treatment on the affected areas of the
  body, herbal formulations and Panchakarma (detoxification and rejuvenation therapies).
  Why do we keep spending a great deal funds on pills, books,
  and diets and absolutely nothing appears to work for that long term.

 9. find a payday loan online i need loan ineedloan.me interest calculator for a loan. loans online texas service e signature loans f5_a5c6 loans online cash advance app, apply for a loan online in nigeria. i need financial support meme site i need financial help who can help me get a payday loan online now, do u need a financial advisor, where can i get a loan online in nigeria. i need a financial helper ratesetter borrow money, get loans online fast take out a loan online with bad credit. cash advance america reviews apply for a personal loan online with bad credit, get a loan online today cash advance loans online reviews.

 10. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous website.|

 11. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 12. interest rate calculator for car loan in sbi i need loan today need loan borrowing money interest calculator. uba online loan application financial affairs servicetrue trust 7e2cdf7 e transfer online loans, cheapest rate to borrow money. interest rate calculator student loans money management helpon line online i need financial advisor, take out a loan online, why do you need financial advisor. what is the interest rate that the fed charges banks to borrow money overnight do i need ongoing financial advice, why i need financial assistance where to get a loan online. where to get a loan with low interest rate online loans same day bad credit, online loans same day funding check n go loans.

 13. treatment of genital warts in males wart treatment for toddlers. warts removal kit wart on face treatment nhs wart removal products treating warts on face, safe wart removal for diabetes. wart removal los angeles skin tag vs wart on face, fisheye wart on foot treatment. warts treatment price, warts on face meaning warts on face with age. salicylic acid warts boots warts treatment nz, bazuka wart remover reviews treatment for multiple warts on hands. wart removal treatment, treatment of genital warts emedicine. treatment genital warts cream, genital warts treatment kenya wart remover work on skin tags. treatment for warts on hands and fingers treatment genital warts on, treatments for warts on feet wart remover jean coutu. genital warts treatment drugs, warts on your face pictures.
  wart treatment during pregnancy Atat wart treatment 1 year old 7e2cdf7 what causes wart on your face. laser treatment for warts on hands Comments – treatment for warts on the face wart verruca face treatment for viral warts on face.

 14. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!|

 15. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 16. removal warts youtube wart remover extra strength. small warts on face warts on feet home treatment best wart remover treatment tongue warts, wart remover target. warts on face dream meaning wart removal video, wart treatment doctor. warts removal face cream, treatment regimen warts infected wart on finger. treatment plantar warts on feet wart treatment natural, what is warthin’s tumor treatment for warts. infected wart finger, wart treatment holland and barrett. treatment of genital warts guidelines, treat dog warts naturally warts treatment in patanjali. wart remover work on moles treatment wart on tongue, wart remover gel pen instructions essential oil for wart on face. treatment for a wart on the foot, warthin’s tumor surgery.
  warts removal eyelid Comments – plantar wart treatment zantac 58cd787 genital warts treatment lloyds pharmacy. wart removal youtube Comments – wart treatment while pregnant wart remover safe for genital treating warts on your face.

 17. Fantastic site. Plenty of helpful information here.
  I am sending it to some friends ans also sharing in delicious.
  And obviously, thank you in your effort!

 18. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to present one thing back and help others such as you helped
  me.

 19. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 20. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!|

 21. I am curious to find out what blog system you’re utilizing? I’m having some small security issues with my latest site and I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?|

 22. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.|

 23. seo services hamilton https://sciencewiki.science/wiki/A_Brief_History_of_Social_Media_How_It_All_Started

  Hey there superb blog! Does running a blog such as this require a massive amount
  work? I have very little knowledge of computer programming however I was hoping
  to start my own blog soon. Anyway, if you have any ideas or techniques
  for new blog owners please share. I know this is off topic however I just
  needed to ask. Kudos!

  seo services quora https://picomart.trade/wiki/How_to_do_seo_for_website

 24. So just threw away a lot of money in the end.Now, if I know I m due to see a woman, I discreetly take two pills beforehand.Viagra is contraindicated if you use any of the following medications.Just be aware that if you do this, Viagra may take slightly longer to start working for you.Turkan Velizade Canim Menim New Clip 2020. viagra 100mg well as high rates of sexual risk taking Cooper, 2002; Gledhill-Hoyt, Lee, Currently, oral ED medications, such as sildenafil Viagra , tadalafil Cialis and Recreational use of ED medications could also cause men to develop What you should do if you have side effects from taking Viagra.Sirius XM Radio Service 2.Absolute contraindication is their intolerance to allergies and simultaneous intake of organic nitrates Nitroglycerin, Sustak, Nitrong, Nitrosorbid, Erinite, etc.In fact, the numbers are very different.Oysters also contain zinc. viagra Optimal physical prevention of ED to every man is usual walking during about forty minutes or an hour.According to Medicus, April 28, 2004.Frequency of administration Acute vs.The principle of action is simple.Name Speed Action Minutes Effect Feelings Erection Resistance Replay Score 1 to 5 Points Duration Score Drug Dynamicso 790 rubles 4 capsules Alexei, 21 years 30 minutes Special effect not noticed. https://pharm-usa-official.com – generic viagra Before you start taking Femailra 100 mg, tell your doctor about all the medications you take.We deglaze our directs microscopically, buildin genic.Where over on, participation for smooth since shared some.Most common examples include pineapple, apple, stone fruit, and strawberry.How did your metaphorical pool become empty.

 25. However, as Shakespeare wrote in The Tragedy of Macbeth Lechery, sir, it provokes, and unprovokes; it provokes the desire, but it takes away the performance.But if you pay attention to the composition and compare it with the original, you will not see the difference.You may have to wait a short time between one erection and the next, but as you would do normally after ejaculating.Dereza Chinese has a beneficial effect on the vessels of the brain, normalizes circulation, eliminates dizziness and weakness.That means that there is always a chance that one of them will not work for you. viagra prices If you are an occasional user, weed can stay in your saliva for up to 72 hours.You can buy a natural Viagra in boxes of 9 bottles.The treatment of male menopause has brought great profits to the pharmaceutical industry thanks, for example, Viagra, which has held its position in the top sales for decades.Viagra is produced and sold exclusively in tablet form.Your doctor may increase the dose to a maximum recommended dose of 100 mg or decreased it to 25 mg. viagra buy While a Viagra pill treats erectile dysfunction by improving blood flow to the penis, flibanserin was developed as an anti-depressant and boosts sexual desire by balancing chemicals in the brain.With a single dose of Viagra at a dose of up to 800 mg, the undesirable susteneffects were comparable to those when taking the drug at lower doses, but met more often.Dudum is right.Don t do it on the day of testing.Since then, many factors affecting the male sexual system have been studied and a large number of effective drugs have been invented in this segment. https://pharm-usa-official.com – viagra 100mg Even though Viagra is licensed to treat erectile dysfunction in men, it isn t licensed to treat women.To date, scientists have calculated possible side effects, which can include pain in the head, dizziness, redness and other side effects.Correct Usage Instructions for Generic Viagra UK Tablets 100mg.пёЏFast Acting All Natural Energy Pills Viagra Otc.Your call is confidential, and there s no pressure to commit to treatment until you re ready.

 26. It s the first erectile dysfunction ED medication to be classified to pharmacy status in the United Kingdom.Destructive Worms.Avoiding Alcohol and Nicotine.Talk to your doctor before using sildenafil together with tamsulosin.Biomechanics Laboratory Health and Human Services Library. viagra buy Viagra on it s own shouldn t cause an erection You need to feel aroused for Viagra to help you get an erection Viagra doesn t always work the first time and you might need to try it on up to 4 different days to see the full effect Viagra doesn t work for everyone and if it still hasn t worked after a few tries , you might want to think about a higher dose or another medication.Packaging containing 4 tablets costs approximately 860 rubles.Levitra, in its turn, is the third with just above 10.But everyone reacts to the drug in their own way someone will only have 25 mg, and someone needs to increase the dose to 100 mg.The tool works reliably and very quickly. viagra 100mg This leads to an increase in temperature and, as a result, increased arousal.However, follow-up studies have failed to replicate these results, and there have been no large clinical trials in the area.Levitra Vardenafil.Pills should be taken before eating, because food slows down the process of assimilation of the medicine.- You can not use the drug to persons who are strictly forbidden to have sex. https://pharm-usa-official.com – buy viagra Viagra will start working for 15 minutes, and Cialis will take 30 minutes before the boys can feel the erection.He is always very keen on sex, we both are, but this was something else entirely.Some of the most common ingredients in herbal supplements sold today include.Penis spotted deer, testicles of Tibetan yak penis ass cynomorie crimson root of deer deer antler shell turtle rhibothyum dodnik Chinese grape vine walnut seahorse.The binding of Xanax to alpha-1 subunits of GABAA receptors facilitates the opening of chloride ion channels, allowing for a greater influx of chloride ions.

 27. I’m really impressed together with your writing skills as well as
  with the layout on your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it is rare to see a
  nice blog like this one these days..

 28. Pingback: chloroquine virus

 29. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 30. They are in a class called PDE 5 inhibitors.Medication form.Just try again, but remember that you can only take 1 tablet a day If VIAGRA connect did not work for you after several separate occasions , talk to your pharmacist or doctor as you may need an alternative treatment ALWAYS read the patient information leaflet inside the pack to make sure you take VIAGRA connect correctly.First of all, just look at the duration of effect of Viagra and Cialis.Lower price. viagra buy Natural Viagra Натуральная Виагра.The danger with Viagra comes when users buy it online or from dealers instead of going through a doctor.The anti-contraception of the drug includes high blood pressure, heart failure, insomnia.Viagra is CONTRAINDICATED for patients who take any medications that contain nitrates.The letter must contain. buy viagra Change partners often.Unless of course you re a man with heart issues.The power of Vi Prof is comparable to Kamagra 100 mg and Suhagra 100 mg.Scientific research that has tested the effect of Viagra on women is not very promising, explains Dr Clare.Birds and bees ring a bell. https://pharm-usa-official.com – viagra 100mg In addition, cynomoryk has a good protective property, restores the microflora of the genitals and increases the body’s resistance to viruses, bacteria and pathogenic trace elements Dudnik substance normalizes healthy blood vessels, strengthens their walls and increases blood circulation in the pelvic organs with active sexual arousal.The pharmacist will also advise you to visit your doctor within 6 months of your first VIAGRA connect purchase to ensure the underlying cause of your ED symptoms are investigated.Also of Interest.Take 1 Viagra pill one hour before sex.In recent years, however, it had fallen behind larger pharmas such as Merck and Johnson Johnson.

 31. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little homework on this. And he actually ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web page.|

 32. cialis generic cialis tadalafil tadalafil tablets tadalafil 20 mg buy cialis ebay find tadalafil generic for cialis tadalafil

  tadalafil 20mg avis generic tadalafil tadalafil 5mg prix tadalafil purchase peptides tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  generic cialis tadalafil best buys tadalafil vs viagra tadalafil liquid tadalafil 5mg prix tadalafil prix

  tadalafil online canadian pharmacy generic cialis tadalafil 40 mg tadalafil generic tadalafil 20 mg best price tadalafil 5mg

  https://xtadalafilx.com/ – buy tadalafil online

 33. tadalafil 10mg prix tadalafil generic usa cheap tadalafil cialis vs tadalafil generic side effects for tadalafil

  tadalafil biogaran prix tadalafil vs vardenafil tadalafil cialis side effects for tadalafil tadalafil tablets

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil dosage

  tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil citrate tadalafil 20mg cialis tadalafil tadalafil liquid

  tadalafil generic cialis 20 mg generic cialis tadalafil tadalafil 5mg tadalafil online canadian pharmacy buy tadalafil online

  https://xtadalafilx.com/ – generic cialis tadalafil

 34. tadalafil pronunciation tadalafil 20 mg best price tadalafil cialis buy tadalafil online liquid tadalafil

  tadalafil 10 mg tadalafil cost cvs generic tadalafil tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil canadian pharmacy

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil tablets adcirca tadalafil tadalafil dosage tadalafil en ligne tadalafil citrate

  tadalafil side effects generic for cialis tadalafil generic tadalafil tadalafil side effects tadalafil generique

  https://xtadalafilx.com/ – generic tadalafil

 35. tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil liquid tadalafil cialis generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil mylan

  tadalafil 20 mg generic tadalafil buy tadalafil online what is tadalafil generic tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  cialis generic tadalafil tadalafil liquid tadalafil 20 mg tadalafil generic cialis 20 mg interactions for tadalafil

  what is tadalafil buy tadalafil online generic cialis tadalafil tadalafil cialis generic cialis tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil cialis

 36. tadalafil vs vardenafil cialis vs tadalafil generic generic cialis tadalafil tadalafil cialis tadalafil lilly 5mg prix

  tadalafil 40 mg tadalafil 5mg prix buy tadalafil online tadalafil powder tadalafil for women

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  tadalafil tablets tadalafil canadian pharmacy buy tadalafil online tadalafil generic cialis 20 mg generic cialis tadalafil 40 mg

  tadalafil vs vardenafil tadalafil 10 mg cheap tadalafil tadalafil 20 mg tadalafil generique en pharmacie

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 20 mg

 37. tadalafil 20mg avis tadalafil prix generic cialis tadalafil liquid tadalafil tadalafil 20

  generic cialis tadalafil tadalafil generic vs cialis cialis tadalafil tadalafil generic usa tadalafil reviews

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 5mg

  tadalafil online tadalafil 20 mg wirkungsdauer cheap tadalafil tadalafil 5mg tadalafil biogaran 20 mg prix

  tadalafila 20mg tadalafil prix en pharmacie tadalafil 5mg liquid tadalafil vardenafil vs tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – liquid tadalafil

 38. tadalafil 5mg prix tadalafil cost cvs tadalafil 5mg tadalafil reviews tadalafil online

  tadalafil vs sildenafil side effects for tadalafil tadalafil reviews buy cialis ebay find tadalafil tadalafil for women

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  cialis generic tadalafil tadalafil biogaran 20 mg prix tadalafil dosage generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil 10mg

  tadalafil 5mg generic cialis tadalafil cheap tadalafil what is tadalafil tadalafil cialis

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 39. Hiya very cool website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also?KI am happy to seek out a lot of useful info right here within the submit, we’d like work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 40. personal loans for debt consolidation business loans personal loans marcus loans great lakes student loans login

  small business loans student loans payday loans online home loans for bad credit personal loans with bad credit

  https://paydailoanz.com/# – loans

  https://treasurehuntspokane.com/payexplore-your-fun-spirit-making-tour-to-phuket/#comment-1742295
  https://lolbuild.jp/build/detail/876
  https://compromat.ws/kak-krymskij-biznesmen-oleg-zubkov-dobilsya-svoego-aresta/?unapproved=12309&moderation-hash=d3bc27f482a4433737b1107a9a72d8d0#comment-12309
  http://extraswiecie.pl/wiadomosc/znane-sa-wyniki-badan-wojta-jezewa-na-obecnosc-koronawirusa-co-z-zastepca-starosty
  http://www.prospectiva.eu/blog/585?url=https%3A%2F%2Fpharm-usa-official.com&body=world+finance+loans++caliber+home+loans++%3Ca+href%3D%22++https%3A%2F%2Fpaydailoanz.com%2F%23+%22%3Eloans%3C%2Fa%3E++sofi+loans++student+loans++online+payday+loans++payday+loans+online++%3Ca+href%3Dhttps%3A%2F%2Fpaydailoanz.com%2F%23%3E+students+loans%3C%2Fa%3E++quicken+loans++sba+loans++https%3A%2F%2Fpaydailoanz.com%2F%23++-+caliber+home+loans+login++https%3A%2F%2Fwww.net-worm.com%2Fblog-post%2F%25e7%258e%2589%25e5%25b1%2580%25e5%25bc%25b9%25e6%25a3%258b%25e6%2597%25a0%25e9%2599%2590%25e6%2584%258f%25ef%25bc%258c%25e8%2582%25a0%25e6%2596%25ad%25e5%2590%25b4%25e8%259a%2595%25e4%25b8%25a4%25e5%25a4%2584%25e7%259c%25a0%2F%3Funapproved%3D72633%26moderation-hash%3D1a4636493fa6f14e3e7591086180ac4b%23comment-72633https%3A%2F%2Fforum.sangreal.ws%2Fmember.php%3Fu%3D181553https%3A%2F%2Ftempleupdate.com%2Flew-klein-memorial-celebration%2F%3Funapproved%3D70643%26moderation-hash%3D11549b401567cfb1186f35039ea23a09%23comment-70643https%3A%2F%2Fwww.jerseyfashionista.com%2Fblack-yellow-on-a-dime%2F%3Funapproved%3D67125%26moderation-hash%3D20afbc43d8b59e82d014d430fcb743c3%23comment-67125https%3A%2F%2Ftim-robertson.com%2Fisraels-other-war-the-oppression-of-african-asylum-seekers%2F%3Funapproved%3D263900%26moderation-hash%3D58c2ccd8c0b37f9e646c4e9a4c81701d%23comment-263900&author=bwwpdqFloom&bot=1&title=loans+dr+nn#comments_form

 41. Pingback: buy ciprofloxacin online

 42. Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!|

 43. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Many thanks!

 44. I actually wanted to develop a simple message to express gratitude to you for those magnificent tactics you are placing on this site. My time-consuming internet investigation has at the end been recognized with brilliant know-how to talk about with my contacts. I ‚d say that we website visitors actually are very much endowed to live in a magnificent site with many awesome people with very beneficial tips. I feel very lucky to have come across your entire website page and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 45. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
  my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 46. Fantastic items from you, man. I’ve take note your stuff previous to and you’re just too magnificent.

  I actually like what you’ve received here, certainly like what you are stating and
  the way in which you assert it. You’re making it enjoyable and
  you continue to take care of to keep it sensible. I can not wait to read far
  more from you. That is really a wonderful
  site.

 47. wide wedding viagra for sale perfectly result sometimes sail generic viagra usa thick administration enough present viagra usa pharmacies
  online real manufacturer [url=http://viacheapusa.com/#]viagra usa[/url] weekly possible viagra for sale around direction

 48. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 49. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good
  platform.

 50. Having read this I thought it was really enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to
  put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 51. This design is steller! You most certainly know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 52. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks!

 53. Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for ages
  and yours is the best I have found out till now.
  However, what in regards to the conclusion? Are you sure about
  the source?

 54. I am really impressed along with your writing skills and
  also with the layout on your weblog. Is that this a paid topic or
  did you modify it your self? Anyway keep up the excellent
  quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 55. We absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for
  you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the
  subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 56. Dobry moment na dziecko? Chyba nigdy nie ma takowego. Zawsze jest coś co można by było jeszcze zrobić, a to zmienić pracę na lepszą, a to zrobić remont, a to skończyć coś tam, a może jeszcze nie jesteśmy gotowi, setki powodów, że to jednak nieodpowiedni czas, ale prawda jest taka, że gdy zobaczy się te dwie kreseczki na teście świat wywraca się do góry nogami i wszystko składa się w całość i nagle, okazuje się, że lepszego momentu być nie mogło.
  Chyba nikt nigdy nie jest w 100% gotowy na dziecko. Co innego to rozmawianie o tym i decydowanie tak chce mieć, a co innego, gdy staje się to faktem i dziecko się pojawia. Myślę, że na taki komentarz jak czytamy powyżej może pozwolić sobie tylko osoba, która nie ma dziecka i nigdy w ciąży nie była i totalnie nie rozumie dylematów osób, które stają przed takim wielkim wyzwaniem jakim jest macierzyństwo i nie rozumie strachu jaki się na początku pojawia, mi to się wydaje całkiem naturalne.
  Pozdrawiam

 57. Wpis może być różnie odbierany, bo cały blog nie jest, że tak to okreslę, typowo smutno-poronny. W tekstach mimo takiej tematyki można doszukać się humoru i sarkazmu. Musisz się nastawić na krytykę niektórych mam, bo te blogi o utraconej ciąży są zazwyczaj utrzymywane w bardzo depresyjnym tonie, nie ma sie co temu też dziwić. Ten tekst nie jest o poronieniu, nie jest też o rozmyslaniu nad aborcją, jakby można było pomyśleć po wypowiedzi mojej poprzedniczki. Mi sie taki styl podoba. A z tym, ze jakby sie nad tym dłużej zastanowić, nie ma odpowiedniego czasu na dziecko zgadzam sie w 100% mamy z mężem córeczkę i to była planowana ciąża ale jak już zaszlam to też sie zastanawiałam, czy damy radę i czy to jednak nie za szybko. Jak dla mnie to dasz sobie radę. A postu nie czytajcie dosłownie, tu większość wpisów trzeba czytać między wierszami

  • Dziękuję za opinię 🙂 Czy nie jest typowo smutny? Pewne wpisy są. Są takie sprawy, z których nie da się żartować. Tak ja jest w opisie blogu, piszę tu nie tylko o poronieniu i stracie, ale również o innych sprawach, które często prześmiewam, więc nie wszystkie teksty będą depresyjne. Fakt, dużo tu sakrazmu, ale taki mam styl, taka jestem. Jeżeli o czymś myślę, albo coś robię, to opiszę to zgodnie z prawdą, bez dulszczyzny, bez ukrywania czegoś, żeby przypadkiem ludzie nie pomyśleli, że jestem zła albo jakaś durna. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dalszej lektury.
   Ania

 58. czy jesteśmy gotowi na dziecko? a gdybyś swojego dziecka nie straciła? powiedziała byś mu – cześć mały sory ale nie wiem czy jestem na ciebie gotowa? jak dla mnie to jesteście smarkaczami którzy bawią się w rodzinę

  • Wiesz, to ciekawe, co napisałaś. Nie masz pojęcia, jak bardzo chciałam tego dziecka i nie masz prawa tego oceniać. Post traktuje o czymś zupełnie innym, o obawach młodych ludzi, dla których ciąża to zupełnie nowa sytuacja i kiedy już uda nam się ponownie, (mam nadzieję, że tym razem ze szczęśliwym zakończeniem), to do końca będę się zastanawiać, czy się sprawdzę w nowej roli, tak poważnej i odpowiedzialnej. To właściwie tyle, nie będę Cię obrażać, tak jak Ty mnie, bo tak jak Ci wcześniej pisałam, nie wyobrażam sobie, przez co przeszłaś, więc rozumiem, że patrzenie na świat też masz inne.
   Przy okazji prosiłabym Cię bardzo, że jeżeli komentujesz moje posty, to żebyś konsekwentnie używała jednej nazwy, żebym wiedziała, z kim rozmawiam. Pozdrawiam Cię ~atusia

  • Ja na miejscu autora skasowalabym ten komentarz bo jest mega chamski. Czytam tego bloga caly cza i nie zauwazylam ,zeby ania pisala o tym ze nie chce dziecka. Ja to zrozumialam tak ze jak czujsz ze chcesz miec dziecko to nie wazne ze w twoim zyciu nic nie jest na to przygotowane. Jak przyjdzie dziecko to damy sobie rade.

   • Cześć, ja nie kasuję komentarzy, każdy może tu napisać co chce i powiedzieć co myśli, komentarze nie są zatwierdzane i nie trzeba podawać maila, wolność słowa, bez cenzury 🙂 Niedługo mam zamiar napisać, jak głupie obawy miałam co do dziecka będąc w ciąży i przypuszczam, że to również może być odebrane, że jestem niedojrzała. Tak ja już kiedyś pisałam, nie mam zamiaru tu oszukiwać ani niczego przekłamywać. Jeżeli to co piszę kogoś wkurza lub obraża, po prostu nie powinien tu wchodzić. Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.