„Ty leserze!”, czyli podejście do L4 po poronieniu

Spread the love

L4 po poronieniu. Najprawdopodobniej znalazłaś się tutaj, bo wpisałaś ten termin w Google. Ze statystyk na stronie wynika, że codziennie ten wpis czyta około dwudziestu kobiet. Dwadzieścia dziennie. Sto czterdzieści tygodniowo. Tyle nas jest…

Wpis nie zawiera porad prawnych, nie jest to merytoryczna informacja na temat zwolnienia po poronieniu. Są to moje przemyślenia i spostrzeżenia jako kobiety, która przez to przeszła.

Podobno kobietom po poronieniu, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, przysługuje urlop macierzyński. Rozumiem, że może z niego skorzystać każda kobieta, która straciła dziecko, jeżeli tylko  sporządzony zostanie akt urodzenia. W tym celu należy poprosić w szpitalu o wystawienie takiego dokumentu. Niestety szpitale zazwyczaj nie informują o takiej możliwości, jeżeli kobieta poroniła wczesną ciążę. Nie chcąc wchodzić w prawne analizy powiem tylko tyle, że osobiście po  zabiegu nie byłabym w stanie załatwiać formalności związanych z takim aktem. Trzeba z takim dokumentem udać się do USC, nie wiem, jak jest z imieniem, czy trzeba je nadać. Można określić, jaka była płeć, nawet na podstawie przeczuć matki. Po załatwieniu wszystkich formalności można otrzymać płatny urlop macierzyński, trwający 8 tygodni. Ja nie chciałam sporządzać aktu urodzenia martwego dziecka, ani urządzać pochówku, mieć grobu. Nie wiem też, czy w moim przypadku osiem tygodni to nie byłoby za długo. Jest to indywidualna sprawa każdej kobiety i do szału doprowadzają mnie dyskusje, że należy się jak się poroni w drugim trymestrze, bo w pierwszym to jeszcze nie dziecko, a do szóstego tygodnia to już w ogóle galaretka. Ja straciłam dziecko w dwunastym tygodniu i nie zastanawiam się, czy cierpiałam bardziej od kobiet, które poroniły w szóstym. Nie myślę też o tym, o ile bardziej bolesne to jest dla mam, które straciły ciążę w ósmym miesiącu. Ja zajmuję się sobą. Zdecydowałam się na normalne zwolnienie L4, niezdolność do pracy, otrzymałam je  od mojego ginekologa. Oczywiście zwolnienie to nie ma kodu B, czyli jest płatne 80%.  Wiem też, że takie L4 wystawi każdy psychiatra i nie jest to powód do wstydu. Wykorzystuję teraz moje zwolnienie. Wykonałam wszystkie badania, odwiedziłam kilku lekarzy (w zasadzie to 1 raz rodzinnego i 2 razy ginekologa, zgodnie z moim uzależnieniem) i w chwili obecnej męczę dentystę. Chcę w ciągu tygodnia udać się do nefrologa z powodu nawracającego bólu nerek. Wiem, że po powrocie do normalnego trybu życia nie będzie na to wszystko czasu. Chcąc zrobić badania, będę musiała informować pracodawcę, dlaczego muszę przyjść później, lub wyjść wcześniej. Wolę to wszystko załatwić na spokojnie. Stresu, nerwów i pośpiechu miałam ostatnio pod dostatkiem.

Naprawdę irytuje mnie fakt, że ludzie z tym dyskutują. Jeżeli chodzi o ciążowe L4, to w mojej bezobjawowej ciąży czułam się rewelacyjnie. W okolicach 6-7 tygodnia zasypiałam o 21:00, jak nigdy, ale za to rano wstawałam rześka i wypoczęta, też jak nigdy. Do pracy dojeżdżam ponad 50 km w jedną stronę, autem. Pierwszy dzień po zrobieniu testu, wsiadając jak co rano za kierownicę, myślałam o tym, że nie jadę już sama i teraz muszę uważać o wiele bardziej. Po pierwszej kontroli ginekolog zapytał mnie, czy chcę zwolnienie. Uznałam, że jeszcze skończę wszystkie sprawy w pracy i dopiero wtedy poproszę o L4. No i tak sobie jeździłam. Czasem jechał ze mną D. Było to o tyle pomocne, że sporadycznie podczas porannej jazdy nękały mnie mdłości. Później zorientowałam się, że po prostu muszę zmienić przyzwyczajenia i śniadanie jeść w domu, a nie dopiero po przyjeździe do pracy. Powroty były gorsze, często nie mogłam się skoncentrować na drodze, czułam się zmęczona. Powiem szczerze, że w pracy też nie za bardzo mogłam się skupić. Najbardziej interesowała mnie tak naprawdę moja ciąża, dziecko i wszystko z nim związane. Zajmuję dość wysokie stanowisko i pozwalanie sobie na permanentną dezorientację  było:

 1. Nieuczciwe wobec pracodawcy.
 2. Nieodpowiedzialne, patrząc na ilość i wagę podpisywanych przeze mnie dokumentów.
 3. Niebezpieczne i głupie, biorąc pod uwagę ilość wypadków, jaka wydarza się tygodniowo na drodze, którą codziennie jeżdżę do pracy.

Udanie się na ciążowe L4 w moim przypadku nie było więc trudną decyzją. Szefowie pracują ze mną nie od dzisiaj i wiedzą, że do leni nie należę. Miałam też ten komfort psychiczny, że wiedziałam, że mam gdzie wracać. Zwolnienie miało zaczynać się po kontroli w 12 tygodniu. Po porodzie planowałam roczny urlop macierzyński. Zwolnienie oczywiście otrzymałam, jednak niestety nie z tego powodu, z którego chciałam.

Przed zabiegiem zostałam na chwilę sama z moim ginekologiem. „Będzie pani potrzebowała zwolnienie?” – zapytał. „Tak” – odpowiedziałam. Później nastąpiła krótka wymiana pytań w rodzaju – ile pani chce, a ile mogę, a ile pani chce, a ile dajecie, a ile pani potrzebuje, po czym z moich ust padło ” Ja bym chciała miesiąc”. „Hmmm, miesiąc to długo” – mój lekarz zmarszczył brwi. Ja nie uważałam, że to długo i nawet nie zamierzałam mu tego tłumaczyć. „Ze szpitala dostanie pani do weekendu majowego, później może pani do mnie przyjść, będziemy przedłużać.”

W pierwszy ranek po zabiegu o 8:30 do sali szpitalnej weszło około 15 osób, wszyscy w kitlach. Obchód. Wyglądało to dość strasznie, dlatego wszystkie panie leżące razem ze mną usiadły sztywno na łóżkach. Pierwszy był ordynator, za nim stał mój ginekolog, jeszcze jakiś innych 5 lekarzy, położne i pozostały personel medyczny. W pokoju razem ze mną były jeszcze 2 pacjentki, opis każdej z nich zajął obchodzącym ok. 40 sekund. Mi również nie poświęcono więcej czasu. „Pani jest już po zabiegu” – oświadczył mój lekarz. Ordynator popatrzył w kartę. „No to pani już wychodzi. Potrzebuje pani zwolnienie? Tak? Ile? Tydzień wystarczy? No to tydzień”. Wyszli. No to tydzień. Z racji, że tydzień kończył się 29 kwietnia, przyznano mi L4 do 30 kwietnia, po którym następował długi weekend majowy, co dawało mi kolejnych kilka dni wolnego. Co ja zrobię z tym czasem? Chyba będę leżeć do góry brzuchem, będę się wysypiać i cieszyć się, że nie muszę chodzić do pracy. Bo chyba o to chodzi w tym całym poporonnym L4, prawda? Przecież fizycznie nam nic nie dolega, dlaczego w ogóle przysługuje nam wolne? W moim przypadku po zabiegu miałam lekkie plamienia, lżejsze niż okres. Nic mnie nie bolało. Właściwie to czasem miesiączki znoszę gorzej, a z miesiączką do pracy chodzę bez żadnych dyskusji. Dostałam więc tydzień dodatkowego urlopu, jeeeej. I to jeszcze z kodem „B”, pełnopłatne, full wypas.

Tydzień. 7 dni. Po 7 dniach miałam jeszcze problemy, by wstając rano nie wybuchać płaczem. W nocy spałam niespokojnie, męczyły mnie koszmary. Nie miałam ochoty na zbyt częsty kontakt z ludźmi, spotkania towarzyskie ograniczyłam do wąskiego grona osób, by nie musieć ze wszystkimi rozmawiać o naszej stracie. Po tygodniu poszłam po pomoc na sesję, która bardzo mi pomogła. Po tygodniu postanowiłam wylać z siebie wszystko, co siedziało w środku i rozpoczęłam pisanie bloga. Tydzień uciekł gdzieś, jakby go nie było. Ósmego dnia po zabiegu rozglądnęłam się po mieszkaniu i zobaczyłam, w jakim jest stanie. D. praktycznie całe dnie spędzał w pracy. Po powrocie z pracy poświęcał czas mi i na ogarnianie kuchni i łazienki nie starczało mu czasu. Ósmy dzień był więc poświęcony praniu, myciu i doprowadzaniu mieszkania do stanu „sprzed”. Normalnie, będąc uczciwym i rzetelnym pracownikiem, ósmego dnia powinnam się już stawić w pracy, zakasać rękawy i działać, a nie zajmować się brudną bielizną. Zapewne istnieją kobiety, którym właśnie to by pomogło, praca, a nie siedzenie w domu. Ja jednak do takich nie należę. W mojej opinii każda z nas wie, ile czasu potrzebuje, i jeżeli ma do tego warunki, to powinna sobie ten czas dać.

Dziś mijają dokładnie trzy tygodnie od zabiegu. Trzy tygodnie temu o tej godzinie snułam się gdzieś po szpitalu modląc się o szybkie poronienie. Od tego czasu dużo się wydarzyło i dużo się napisało. Teraz mogę powiedzieć, że powoli jest mi lepiej. Sporządziłam sobie listę rzeczy, które koniecznie chcę zrobić w domu, zanim skończy się L4. Muszę posprzątać balkon, zrobić porządek w pościeli, przygotować pokój do remontu, poprzesadzać kwiatki. Nie zajmuję się już tylko i wyłącznie myśleniem o zabiegu, o stracie, o dziecku. Powoli (bardzo powoli) zaczynam racjonalniej myśleć o kolejnej ciąży. Już nie musi ona być teraz, zaraz. Powoli dochodzi do mnie, że ona przyjdzie, jak będę gotowa. Parę dni temu pierwszy raz od wyjścia ze szpitala odebrałam służbowego maila, żeby zobaczyć, co w trawie piszczy. Na nowo zaczyna mnie interesować, co teraz dzieje się w firmie. Wracając do pracy muszę być w pełni gotowa, skupiona. Nie będę traktowana ulgowo z powodu poronienia. Nie dość, że tego nie oczekuję, to jeszcze bym tego nie chciała. Cieszę się, że udałam się do ginekologa po przedłużenie zwolnienia (Dla przypomnienia, przedłużone zwolnienie nie ma już kategorii „B”, tak jak miało ją poszpitalne). Szybki powrót w moim przypadku dla nikogo nie byłby korzystny. Bezpośrednio po zabiegu sprawy związane z pracą wydawały mi się odległe i abstrakcyjne. Teraz zaczynam się cieszyć na myśl, że znowu tam pojadę. Dla mnie jest to ewidentny dowód na to, że podjęłam słuszną decyzję. Miałam taką możliwość, więc dałam sobie czas. Nie słuchaj więc, jak ktoś Ci mówi, że biorąc dłuższe L4 po poronieniu jesteś leniem, naciągarą i wykorzystujesz pracodawcę. To bzdura. Uważam, że poszpitalne L4 w takich przypadkach powinno wynosić przynajmniej dwa tygodnie, zazwyczaj jednak trwa krócej, o ile przyznają je w ogóle.

Na koniec zacytuję mojego szefa, złotego człowieka jak się okazało: „Ania, przychodzi taka chwila w życiu każdego z nas, kiedy praca nie jest naszym priorytetem. Teraz właśnie w twoim życiu jest ten moment i masz do niego prawo, nie śpiesz się, są rzeczy ważne i ważniejsze.” Nic dodać, nic ująć. Pozdrawiam wszystkie leserki i naciągaczki 😉

229 comments to “„Ty leserze!”, czyli podejście do L4 po poronieniu”
 1. My brother recommended I may like this web site. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not consider just how much
  time I had spent for this information! Thank you!

 2. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 3. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 4. I precisely had to thank you very much once again. I am not sure what I could possibly have taken care of in the absence of the actual secrets revealed by you about this problem. It absolutely was a real horrifying setting for me, nevertheless seeing a new well-written manner you dealt with the issue forced me to leap over delight. I’m happy for your help and in addition sincerely hope you find out what a powerful job you happen to be carrying out instructing some other people all through your blog. I am sure you haven’t met any of us.

 5. Hi, i believe that i saw you visited my website so i came to “go back the prefer”.I’m trying to find issues to enhance my web site!I assume its adequate to make use of a few of your concepts!!

 6. My developer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because
  of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites
  for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 7. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 8. I’ve observed that in the world the present day, video games include the latest craze with kids of all ages. Occasionally it may be out of the question to drag your family away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are lots of educational video games for kids. Thanks for your post.

 9. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 10. Needed to draft you a very small remark to be able to thank you so much once again on your nice strategies you have documented in this article. It is really surprisingly open-handed of people like you to grant freely what exactly a few individuals might have distributed for an electronic book to get some profit for themselves, particularly considering that you could have done it in the event you wanted. These concepts as well acted to provide a easy way to fully grasp that many people have the identical keenness just as my own to know the truth a little more with regard to this issue. I am sure there are lots of more fun times ahead for folks who check out your site.

 11. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.
  It looks like some of the text within your posts
  are running off the screen. Can someone else please comment and let me know
  if this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 12. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 13. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 14. you’re in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent task on this topic!

 15. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you should write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such issues. To the next! Kind regards!

 16. Heya superb website! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
  I have very little expertise in programming however I had
  been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Thank you!

 17. You are so interesting! I do not suppose I have read through something like this before. So great to find someone with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality.

 18. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 19. I do trust all the concepts you have presented for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 20. Good day very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to find so many useful info here within the publish, we need work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.

 21. May I just say what a comfort to discover somebody that actually understands what they’re talking about on the web. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you surely possess the gift.

 22. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I
  was curious about your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an email if interested.

 23. I loved up to you’ll obtain performed proper here. The caricature is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you would like be delivering the following. in poor health indubitably come more in the past again as precisely the similar just about a lot ceaselessly inside of case you defend this hike.

 24. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily memorable chance to read in detail from this web site. It is always very ideal and jam-packed with a good time for me and my office acquaintances to visit the blog on the least three times every week to learn the fresh secrets you will have. And indeed, I’m so always satisfied with the incredible creative ideas served by you. Selected two facts on this page are truly the finest we have had.

 25. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your
  post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying
  work.

 26. I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark
  on some general things, The web site style is wonderful,
  the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 27. Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a
  template or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 28. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Exceptional work!

 29. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally
  educative and engaging, and let me tell you, you have hit the
  nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something relating to
  this.

 30. I have been exploring for a little for any high quality
  articles or blog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this info So i am glad to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling
  I discovered just what I needed. I so much no
  doubt will make sure to don?t overlook this website and provides it a glance regularly.

 31. 9 percentage points higher compared to those with a mortgage.

  mortgage calculator Canadian Mortgage Professional is the leading mortgage-focused resource with greater than 120,000 monthly website visitors and 40,000 readers
  across North America.v

 32. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally
  educative and interesting, and let me tell you,
  you’ve hit the nail on the head. The problem
  is something not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 33. I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 34. I want to express some appreciation to the writer just for rescuing me from this type of instance. Because of scouting throughout the the net and getting tricks that were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Existing without the strategies to the issues you’ve sorted out by means of this guide is a critical case, as well as the ones which may have badly affected my career if I hadn’t discovered your web site. The ability and kindness in maneuvering all the things was priceless. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I can also at this time look forward to my future. Thank you so much for your specialized and effective guide. I will not think twice to recommend your web sites to any individual who should receive guidelines on this subject.

 35. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing several weeks of hard work due
  to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 36. I do like the manner in which you have presented this situation and it does indeed present me some fodder for thought. On the other hand, from everything that I have seen, I only trust as the actual opinions stack on that people continue to be on issue and don’t start upon a soap box regarding some other news du jour. All the same, thank you for this outstanding piece and whilst I can not necessarily go along with this in totality, I regard the point of view.

 37. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect site.

 38. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 39. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 40. I realized more new stuff on this fat reduction issue. One issue is that good nutrition is vital while dieting. A massive reduction in fast foods, sugary foodstuff, fried foods, sweet foods, pork, and white flour products may perhaps be necessary. Retaining wastes harmful bacteria, and wastes may prevent ambitions for fat-loss. While a number of drugs quickly solve the challenge, the bad side effects are usually not worth it, and so they never give more than a short-term solution. It’s a known indisputable fact that 95% of celebrity diets fail. Thank you for sharing your notions on this site.

 41. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could certainly be one of the most beneficial in its niche. Awesome blog!

 42. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily special opportunity to discover important secrets from this site. It’s usually very great and as well , full of a good time for me and my office friends to visit the blog the equivalent of three times in one week to read through the latest items you will have. And lastly, we are actually impressed with your incredible knowledge you serve. Certain 3 facts in this posting are completely the most beneficial I have ever had.

 43. Attempting to make use of public policy to influence property prices in huge, rapidly expanding cities like Toronto and Vancouver is like a tugboat trying to show an ocean liner,” based on Phil Soper, president and CEO at Royal Le – Page.
  mortgage payment calculator This has generated higher prices and
  more housing starts.v

 44. Hi there, I believe your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great blog.

 45. I have seen plenty of useful points on your web-site about computers. However, I’ve got the judgment that netbooks are still not nearly powerful enough to be a option if you frequently do projects that require loads of power, including video modifying. But for web surfing, statement processing, and the majority of other typical computer work they are just fine, provided you do not mind the little screen size. Many thanks sharing your thinking.

 46. Thanks for these pointers. One thing I should also believe is credit cards presenting a 0% monthly interest often entice consumers in with zero monthly interest, instant endorsement and easy internet balance transfers, however beware of the number one factor that is going to void that 0% easy neighborhood annual percentage rate and to throw one out into the bad house in no time.

 47. Thanks for revealing your ideas. I might also like to convey that video games have been actually evolving. Modern tools and revolutions have made it simpler to create sensible and interactive games. These kind of entertainment video games were not really sensible when the concept was first of all being used. Just like other designs of know-how, video games also have had to evolve by means of many decades. This is testimony towards fast progression of video games.

 48. May I simply say what a relief to uncover someone that genuinely understands what they are discussing on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular because you definitely possess the gift.

 49. I found your weblog web site on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying extra from you later on!…

 50. I used to be suggested this web site by my cousin. I’m no longer sure whether or not this publish is written via him as nobody else understand such specific approximately my trouble. You’re amazing! Thank you!

 51. What i don’t realize is in fact how you’re now not actually a lot more neatly-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in terms of this topic, made me in my opinion imagine it from so many numerous angles. Its like women and men are not fascinated until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 52. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 53. Thanks for your concepts. One thing I’ve got noticed is always that banks as well as financial institutions know the spending routines of consumers and as well understand that many people max outside their credit cards around the trips. They prudently take advantage of this kind of fact and commence flooding your inbox plus snail-mail box using hundreds of no interest APR credit card offers shortly after the holiday season closes. Knowing that in case you are like 98% in the American public, you’ll jump at the possible opportunity to consolidate financial debt and shift balances to 0 annual percentage rates credit cards.

 54. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Opera. Exceptional Blog!

 55. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 56. I wish to get across my passion for your kind-heartedness for men who really need guidance on this particular subject matter. Your special dedication to passing the solution all-around has been surprisingly beneficial and has continually empowered individuals like me to realize their dreams. The interesting publication means a lot a person like me and still more to my office colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 57. Just about all of what you point out happens to be astonishingly precise and that makes me wonder why I hadn’t looked at this in this light before. This article truly did turn the light on for me as far as this particular subject goes. However at this time there is actually 1 issue I am not really too comfy with so while I try to reconcile that with the actual main idea of the position, permit me see just what the rest of the subscribers have to point out.Well done.

 58. The economists said that this changes could mean buyers will have
  to come up having a bigger deposit, opt for the lower priced home and reduce
  other debt” – and added that some would-be buyers may choose not to get at all.
  mortgage rates canada Martello is ‘more than just a T-shirt’ Bruce Linton wore: CEO.v

 59. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also¡KI’m satisfied to search out so many helpful information right here within the publish, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 60. Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get anything done.

 61. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 62. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 63. A lot of of the things you state happens to be supprisingly accurate and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This particular piece truly did turn the light on for me as far as this issue goes. Nonetheless there is actually 1 point I am not necessarily too comfortable with and while I try to reconcile that with the actual central theme of your position, allow me see what the rest of your visitors have to point out.Well done.

 64. Thanks for making me to attain new suggestions about desktops. I also contain the belief that certain of the best ways to keep your mobile computer in perfect condition is by using a hard plastic case, or maybe shell, that suits over the top of your computer. A majority of these protective gear will be model unique since they are made to fit perfectly in the natural housing. You can buy them directly from the seller, or via third party places if they are available for your laptop computer, however only a few laptop could have a shell on the market. Yet again, thanks for your ideas.

 65. you are actually a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent job on this subject!

 66. What i do not realize is in reality how you are now not actually a lot more well-preferred than you might be right now. You are very intelligent. You understand thus significantly with regards to this matter, produced me in my view consider it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it is something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up!

 67. Thanks for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma has an incredibly long latency period of time, which means that symptoms of the disease might not exactly emerge until finally 30 to 50 years after the first exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common type and has an effect on the area within the lungs, could potentially cause shortness of breath, chest pains, along with a persistent coughing, which may result in coughing up our blood.

 68. obviously like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 69. Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will definitely return.

 70. Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 71. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 72. I’ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „Her grandmother, as she gets older, is not fading but rather becoming more concentrated.” by Paulette Bates Alden.

 73. One other issue is when you are in a predicament where you do not possess a cosigner then you may genuinely wish to try to make use of all of your financing options. You will discover many awards and other scholarships or grants that will provide you with funding to assist with institution expenses. Thanks for the post.

 74. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 75. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A number of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this problem?

 76. Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your great writing due to this problem.

 77. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 78. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read articles from other authors and practice a little something from their websites.

 79. I was more than happy to find this web-site.I wished to thanks for your time for this excellent read!! I positively enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 80. You are so interesting! I do not think I’ve read through a single thing like this before. So good to find someone with a few unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality.

 81. I and my friends appeared to be reading through the best recommendations found on your website while at once came up with a horrible suspicion I never thanked you for those tips. All of the women appeared to be very interested to study all of them and now have certainly been taking advantage of those things. Appreciate your truly being indeed considerate as well as for pick out this sort of remarkable issues most people are really eager to understand about. Our own honest apologies for not saying thanks to sooner.

 82. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 83. This will be the appropriate weblog for really wants to learn about this topic. You recognize a lot its nearly challenging to argue with you (not too I just would want…HaHa). You actually put a fresh spin using a topic thats been discussing for years. Great stuff, just fantastic!

 84. Good – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 85. Furthermore, i believe that mesothelioma cancer is a unusual form of many forms of cancer that is often found in all those previously subjected to asbestos. Cancerous cells form while in the mesothelium, which is a protecting lining which covers most of the body’s areas. These cells typically form inside the lining on the lungs, abdomen, or the sac which encircles one’s heart. Thanks for sharing your ideas.

 86. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great site.

 87. I was curious if you ever thought of changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 88. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 89. Ja chciałam podzielić się z Wami moją historią. Także poroniłam w 12 tc.

  Mnie również nikt nie poinformował o żadnym urlopie, wraz z mężem dowiedzieliśmy się o tym przez przypadek od rodziny, jeszcze jak leżałam w szpitalu. Zaczęliśmy szukać informacji na własną rękę. Dowiedzieliśmy się, że musimy określić płeć dziecka, a przed 16 tc szpital tego nie zrobi, że musimy zlecić badania na własną rękę w zewnętrznym laboratorium i nie mamy gwarancji co do tego, że wynik w ogóle wyjdzie. Musieliśmy dopominać się w szpitalu o próbki, dowiedzieć się w jaki sposób powinny być zabezpieczone by laboratorium zewnętrzne chciało w ogóle je przyjąć. Dopiero po określeniu płci będziemy mogli poprosić szpital o wydanie dokumentów, które możemy złożyć w USC, i że takie dokumenty też są nam potrzebne do ubezpieczenia, które sami opłacamy. Zastanawialiśmy się, czy w ogóle mamy na to siły i czy chcemy się tego podejmować. Stwierdziliśmy, że zawalczymy jedynie o ubezpieczenie. Na pochówek, organizowanie pogrzebu i upominanie się o zasiłek pogrzebowy z fakturami nie mamy już psychicznie sił, wiedząc już, że szpital o to zadba.

  Po wyjściu ze szpitala czekałam w domu na zwolnieniu na wyniki z patomorfologii. Kiedy dostałam informację, że są już gotowe do odbioru, nawet po części się ucieszyłam. Myślałam, że chociaż jeden etap mogę zamknąć za sobą. Niestety nie poznaliśmy przyczyny poronienia. Na wyniku od patomorfologa nic nie wyszło, lekarz określił puste jajo płodowe, choć kilka godzin przed wywołanym poronieniem miałam stwierdzoną obecność płodu, któremu serce przestało bić ok tygodnia wcześniej. Nie wiem czy coś poszło nie tak podczas badania, czy na innym etapie, choć postępowałam starannie, tak jak prosili mnie o to w szpitalu… Na wyniku było napisane coś po łacinie, lekarz ginekolog nie potrafił dokładnie tego przetłumaczyć, zalecił mi by zapytać w laboratorium patomorfologicznym, do którego i tak się wybierałam. Zaprowadzono mnie do lekarza patomorfologa, który wypisywał kartę i, który stwierdził dany wynik. Niestety, nawet informacja po łacinie nic nie wniosła. Wewnętrznie byłam trochę rozczarowana tą sytuacją, bo ciągle nie wiedziałam co poszło nie tak, czy to wada genetyczna, czy powikłania po grypie, którą przechodziłam na początku ciąży. Niestety przypadłość kobiet, które poroniły jest taka, że zawsze będą doszukiwały się własnej winy w tym wszystkim, nawet po części.

  Później lekarz zadał mi pytanie, czy chcę pobrać materiał i na co oraz czy chcę dokonać pochówku. Zdziwiłam się, bo rozmawiałam już na ten temat w szpitalu z położną, ale stwierdziłam, że jest to pewnie standardowa procedura, skoro to oni wydadzą mi wszystko co potrzebne, więc odpowiedziałam, że chcę określić płeć, ale pochówku nie chcę robić. I wtedy się zaczęło… Nagle lekarz zrobił się agresywny, zaczął uszczypliwie do mnie kierować słowa, że chcę iść na urlop. Stwierdziłam, że być może, nie wiedziałam w jakim jeszcze będę stanie, po czym on zaczął do mnie wykrzykiwać coś o tym, że religia umarła, że za pieniądze z jego podatków chcę siedzieć w domu, że tak to jest jak w dzisiejszych czasach jak za seks się płaci, że on mi nic więcej nie pomoże i mam szukać sobie frajera, który zrobi mi te badania (oraz wiele innych przykrych słów, których już nie przytoczę)… Zachowanie tej osoby było po prostu obrzydliwe. Byłam w szoku i przez łzy starałam się bronić jak tylko mogłam. Czułam, że ktoś rozdrapuje mi na nowo moje rany, które wcale nie zaczęły się goić. Lekarz ciągle szedł w zaparte, nie docierały do niego moje argumenty ani to, że nie ma najmniejszego prawa mnie oceniać lub wypowiadać się na ten temat, że to nie jest jego sprawa. W życiu nie spodziewałam się, że może spotkać mnie taka przykrość w obliczu takiej tragedii jaką była utrata naszego dziecka, na które z mężem tak czekaliśmy i którego tak bardzo pragnęliśmy. Przez kilka dni nie mogłam dojść do siebie po tych słowach.

  Obecnie czekamy na wynik i szykujemy skargę do szpitala.

  Jedyne co mogę powiedzieć, to to, że niestety wiele z nas może spotkać coś okropnego w obliczu zadufania i braku zrozumienia ze strony innych, nawet lekarzy, którzy zapomnieli o przyrzeczeniu lekarskim. MAMY PRAWO do żałoby, odpoczynku, pochówku lub rezygnacji z tego wszystkiego… wszystko zależy od tego na co mamy siły. Najważniejsze jest by wsłuchać się w siebie.

  Życzę Wam wszystkim dużo siły i zrozumienia wśród innych.

  • Cześć. Strasznie mi przykro. Straszne jest też to, jak Cię potraktowano. Nie rozumiem tego. Dlaczego tak bardzo nie szanuje się podejścia par do straconej ciąży? Dlaczego się ich nie informuje o możliwościach, o ich prawach. To i tak ciężki czas, przykro mi że dodatkowo spotkało Cię tak złe podejście lekarzy. Tyle się mówi o prawie kobiet, by rodziły po ludzku, może czas porozmawiać o tym, że mają prawo również po ludzku poronić.

 90. 7 grudnia wracam do pracy. Biuro i koledzy na mnie czekają. Jestem drugi tydzień na L4 i dochodzę do siebie. To czas dla mnie. Uważam że 3 tygodnie to dobry czas aby mieć czas na płacz, na wycie, na walenie pięściami w poduszkę. Ale również dla siebie samej, na porządki w domu, na chodzenie bez makijażu po mieście, na układanie planu na dalszy czas. Na wizytę u psychologa, psychiatry, ginekologa. Na czas żałoby i zadumy. Nie chciałam wracać do pracy za wcześnie aby nie wprowadzać ludzi w zakłopotanie i aby każde wypowiedziane zdanie nie stanęło w gardle jak gula i aby już łza nie leciała. Z kolei 8 tygodni macierzyńskiego też nie brałam bo znam siebie i wiem, że to za długo. Rozmowę z szefem po wyjściu ze szpitala odbyłam przez telefon i była to ciepła i przyjacielska rozmowa, za co mu osobiście podziękowałam jak zanosiłam nowe zwolnienie. W takich sytuacjach naprawdę można dowiedzieć się jakie się ma wsparcie nie tylko w najbliższych ale również w ludziach z pracy. To bardzo ważne aby mieć tego świadomość.

 91. U mnie niestety szef nie bardzo rozumie co to znaczy poronic i owszem L4 przyjął do wiadomości ale już w drugim tygodniu próbował mi nakazać prace z domu bo raport trzeba zrobić!!!!!!!

  • Cześć. No są szefowie i szefowie niestety. U mnie nie było problemu, ale jak widać niektórzy nie wiedzą, o co chodzi :/ Chore, są takie sytuacje, że każdy powinien odnaleźć w sobie odrobinę człowieka, niestety niektórzy nie potrafią

 92. W wielu przypadkach pomyślałabym o leserstwie moich współpracowników, będących na zwolnieniu. Ale kiedy nasza koleżanka poroniła, dla wszystkich było oczywiste, że do pracy jeszcze nie wróci. I świat się nie zawalił. Tak na marginesie, trzy dni temu urodziła śliczną córeczkę, z drugiej ciąży 🙂

  • Gratulacje dla koleżanki 🙂 na szczęście mój szef też ma takie podejście, i moi współpracownicy również. Ja jestem gotowa wrócić do pracy teraz, bo zauważyłam, że już sama z siebie zaczynam o niej w domu myśleć. Zajmuję kierownicze stanowisko i nie wyobrażam sobie tydzień po tak ciężkim dla mnie przeżyciu wrócić i dobrze wykonywać swoje obowiązki. Uważam, że trzeba mieć do tego po prostu uczciwe podejście. Wiadomo, że znajdą się osoby, które będą te zwolnienia naciągać. Ja po prostu potrzebowałam chwili, żeby dojść do siebie i wrócić do formy. Pozdrawiam.
   Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.