„Ty leserze!”, czyli podejście do L4 po poronieniu

Spread the love

L4 po poronieniu. Najprawdopodobniej znalazłaś się tutaj, bo wpisałaś ten termin w Google. Ze statystyk na stronie wynika, że codziennie ten wpis czyta około dwudziestu kobiet. Dwadzieścia dziennie. Sto czterdzieści tygodniowo. Tyle nas jest…

Wpis nie zawiera porad prawnych, nie jest to merytoryczna informacja na temat zwolnienia po poronieniu. Są to moje przemyślenia i spostrzeżenia jako kobiety, która przez to przeszła.

Podobno kobietom po poronieniu, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, przysługuje urlop macierzyński. Rozumiem, że może z niego skorzystać każda kobieta, która straciła dziecko, jeżeli tylko  sporządzony zostanie akt urodzenia. W tym celu należy poprosić w szpitalu o wystawienie takiego dokumentu. Niestety szpitale zazwyczaj nie informują o takiej możliwości, jeżeli kobieta poroniła wczesną ciążę. Nie chcąc wchodzić w prawne analizy powiem tylko tyle, że osobiście po  zabiegu nie byłabym w stanie załatwiać formalności związanych z takim aktem. Trzeba z takim dokumentem udać się do USC, nie wiem, jak jest z imieniem, czy trzeba je nadać. Można określić, jaka była płeć, nawet na podstawie przeczuć matki. Po załatwieniu wszystkich formalności można otrzymać płatny urlop macierzyński, trwający 8 tygodni. Ja nie chciałam sporządzać aktu urodzenia martwego dziecka, ani urządzać pochówku, mieć grobu. Nie wiem też, czy w moim przypadku osiem tygodni to nie byłoby za długo. Jest to indywidualna sprawa każdej kobiety i do szału doprowadzają mnie dyskusje, że należy się jak się poroni w drugim trymestrze, bo w pierwszym to jeszcze nie dziecko, a do szóstego tygodnia to już w ogóle galaretka. Ja straciłam dziecko w dwunastym tygodniu i nie zastanawiam się, czy cierpiałam bardziej od kobiet, które poroniły w szóstym. Nie myślę też o tym, o ile bardziej bolesne to jest dla mam, które straciły ciążę w ósmym miesiącu. Ja zajmuję się sobą. Zdecydowałam się na normalne zwolnienie L4, niezdolność do pracy, otrzymałam je  od mojego ginekologa. Oczywiście zwolnienie to nie ma kodu B, czyli jest płatne 80%.  Wiem też, że takie L4 wystawi każdy psychiatra i nie jest to powód do wstydu. Wykorzystuję teraz moje zwolnienie. Wykonałam wszystkie badania, odwiedziłam kilku lekarzy (w zasadzie to 1 raz rodzinnego i 2 razy ginekologa, zgodnie z moim uzależnieniem) i w chwili obecnej męczę dentystę. Chcę w ciągu tygodnia udać się do nefrologa z powodu nawracającego bólu nerek. Wiem, że po powrocie do normalnego trybu życia nie będzie na to wszystko czasu. Chcąc zrobić badania, będę musiała informować pracodawcę, dlaczego muszę przyjść później, lub wyjść wcześniej. Wolę to wszystko załatwić na spokojnie. Stresu, nerwów i pośpiechu miałam ostatnio pod dostatkiem.

Naprawdę irytuje mnie fakt, że ludzie z tym dyskutują. Jeżeli chodzi o ciążowe L4, to w mojej bezobjawowej ciąży czułam się rewelacyjnie. W okolicach 6-7 tygodnia zasypiałam o 21:00, jak nigdy, ale za to rano wstawałam rześka i wypoczęta, też jak nigdy. Do pracy dojeżdżam ponad 50 km w jedną stronę, autem. Pierwszy dzień po zrobieniu testu, wsiadając jak co rano za kierownicę, myślałam o tym, że nie jadę już sama i teraz muszę uważać o wiele bardziej. Po pierwszej kontroli ginekolog zapytał mnie, czy chcę zwolnienie. Uznałam, że jeszcze skończę wszystkie sprawy w pracy i dopiero wtedy poproszę o L4. No i tak sobie jeździłam. Czasem jechał ze mną D. Było to o tyle pomocne, że sporadycznie podczas porannej jazdy nękały mnie mdłości. Później zorientowałam się, że po prostu muszę zmienić przyzwyczajenia i śniadanie jeść w domu, a nie dopiero po przyjeździe do pracy. Powroty były gorsze, często nie mogłam się skoncentrować na drodze, czułam się zmęczona. Powiem szczerze, że w pracy też nie za bardzo mogłam się skupić. Najbardziej interesowała mnie tak naprawdę moja ciąża, dziecko i wszystko z nim związane. Zajmuję dość wysokie stanowisko i pozwalanie sobie na permanentną dezorientację  było:

 1. Nieuczciwe wobec pracodawcy.
 2. Nieodpowiedzialne, patrząc na ilość i wagę podpisywanych przeze mnie dokumentów.
 3. Niebezpieczne i głupie, biorąc pod uwagę ilość wypadków, jaka wydarza się tygodniowo na drodze, którą codziennie jeżdżę do pracy.

Udanie się na ciążowe L4 w moim przypadku nie było więc trudną decyzją. Szefowie pracują ze mną nie od dzisiaj i wiedzą, że do leni nie należę. Miałam też ten komfort psychiczny, że wiedziałam, że mam gdzie wracać. Zwolnienie miało zaczynać się po kontroli w 12 tygodniu. Po porodzie planowałam roczny urlop macierzyński. Zwolnienie oczywiście otrzymałam, jednak niestety nie z tego powodu, z którego chciałam.

Przed zabiegiem zostałam na chwilę sama z moim ginekologiem. „Będzie pani potrzebowała zwolnienie?” – zapytał. „Tak” – odpowiedziałam. Później nastąpiła krótka wymiana pytań w rodzaju – ile pani chce, a ile mogę, a ile pani chce, a ile dajecie, a ile pani potrzebuje, po czym z moich ust padło ” Ja bym chciała miesiąc”. „Hmmm, miesiąc to długo” – mój lekarz zmarszczył brwi. Ja nie uważałam, że to długo i nawet nie zamierzałam mu tego tłumaczyć. „Ze szpitala dostanie pani do weekendu majowego, później może pani do mnie przyjść, będziemy przedłużać.”

W pierwszy ranek po zabiegu o 8:30 do sali szpitalnej weszło około 15 osób, wszyscy w kitlach. Obchód. Wyglądało to dość strasznie, dlatego wszystkie panie leżące razem ze mną usiadły sztywno na łóżkach. Pierwszy był ordynator, za nim stał mój ginekolog, jeszcze jakiś innych 5 lekarzy, położne i pozostały personel medyczny. W pokoju razem ze mną były jeszcze 2 pacjentki, opis każdej z nich zajął obchodzącym ok. 40 sekund. Mi również nie poświęcono więcej czasu. „Pani jest już po zabiegu” – oświadczył mój lekarz. Ordynator popatrzył w kartę. „No to pani już wychodzi. Potrzebuje pani zwolnienie? Tak? Ile? Tydzień wystarczy? No to tydzień”. Wyszli. No to tydzień. Z racji, że tydzień kończył się 29 kwietnia, przyznano mi L4 do 30 kwietnia, po którym następował długi weekend majowy, co dawało mi kolejnych kilka dni wolnego. Co ja zrobię z tym czasem? Chyba będę leżeć do góry brzuchem, będę się wysypiać i cieszyć się, że nie muszę chodzić do pracy. Bo chyba o to chodzi w tym całym poporonnym L4, prawda? Przecież fizycznie nam nic nie dolega, dlaczego w ogóle przysługuje nam wolne? W moim przypadku po zabiegu miałam lekkie plamienia, lżejsze niż okres. Nic mnie nie bolało. Właściwie to czasem miesiączki znoszę gorzej, a z miesiączką do pracy chodzę bez żadnych dyskusji. Dostałam więc tydzień dodatkowego urlopu, jeeeej. I to jeszcze z kodem „B”, pełnopłatne, full wypas.

Tydzień. 7 dni. Po 7 dniach miałam jeszcze problemy, by wstając rano nie wybuchać płaczem. W nocy spałam niespokojnie, męczyły mnie koszmary. Nie miałam ochoty na zbyt częsty kontakt z ludźmi, spotkania towarzyskie ograniczyłam do wąskiego grona osób, by nie musieć ze wszystkimi rozmawiać o naszej stracie. Po tygodniu poszłam po pomoc na sesję, która bardzo mi pomogła. Po tygodniu postanowiłam wylać z siebie wszystko, co siedziało w środku i rozpoczęłam pisanie bloga. Tydzień uciekł gdzieś, jakby go nie było. Ósmego dnia po zabiegu rozglądnęłam się po mieszkaniu i zobaczyłam, w jakim jest stanie. D. praktycznie całe dnie spędzał w pracy. Po powrocie z pracy poświęcał czas mi i na ogarnianie kuchni i łazienki nie starczało mu czasu. Ósmy dzień był więc poświęcony praniu, myciu i doprowadzaniu mieszkania do stanu „sprzed”. Normalnie, będąc uczciwym i rzetelnym pracownikiem, ósmego dnia powinnam się już stawić w pracy, zakasać rękawy i działać, a nie zajmować się brudną bielizną. Zapewne istnieją kobiety, którym właśnie to by pomogło, praca, a nie siedzenie w domu. Ja jednak do takich nie należę. W mojej opinii każda z nas wie, ile czasu potrzebuje, i jeżeli ma do tego warunki, to powinna sobie ten czas dać.

Dziś mijają dokładnie trzy tygodnie od zabiegu. Trzy tygodnie temu o tej godzinie snułam się gdzieś po szpitalu modląc się o szybkie poronienie. Od tego czasu dużo się wydarzyło i dużo się napisało. Teraz mogę powiedzieć, że powoli jest mi lepiej. Sporządziłam sobie listę rzeczy, które koniecznie chcę zrobić w domu, zanim skończy się L4. Muszę posprzątać balkon, zrobić porządek w pościeli, przygotować pokój do remontu, poprzesadzać kwiatki. Nie zajmuję się już tylko i wyłącznie myśleniem o zabiegu, o stracie, o dziecku. Powoli (bardzo powoli) zaczynam racjonalniej myśleć o kolejnej ciąży. Już nie musi ona być teraz, zaraz. Powoli dochodzi do mnie, że ona przyjdzie, jak będę gotowa. Parę dni temu pierwszy raz od wyjścia ze szpitala odebrałam służbowego maila, żeby zobaczyć, co w trawie piszczy. Na nowo zaczyna mnie interesować, co teraz dzieje się w firmie. Wracając do pracy muszę być w pełni gotowa, skupiona. Nie będę traktowana ulgowo z powodu poronienia. Nie dość, że tego nie oczekuję, to jeszcze bym tego nie chciała. Cieszę się, że udałam się do ginekologa po przedłużenie zwolnienia (Dla przypomnienia, przedłużone zwolnienie nie ma już kategorii „B”, tak jak miało ją poszpitalne). Szybki powrót w moim przypadku dla nikogo nie byłby korzystny. Bezpośrednio po zabiegu sprawy związane z pracą wydawały mi się odległe i abstrakcyjne. Teraz zaczynam się cieszyć na myśl, że znowu tam pojadę. Dla mnie jest to ewidentny dowód na to, że podjęłam słuszną decyzję. Miałam taką możliwość, więc dałam sobie czas. Nie słuchaj więc, jak ktoś Ci mówi, że biorąc dłuższe L4 po poronieniu jesteś leniem, naciągarą i wykorzystujesz pracodawcę. To bzdura. Uważam, że poszpitalne L4 w takich przypadkach powinno wynosić przynajmniej dwa tygodnie, zazwyczaj jednak trwa krócej, o ile przyznają je w ogóle.

Na koniec zacytuję mojego szefa, złotego człowieka jak się okazało: „Ania, przychodzi taka chwila w życiu każdego z nas, kiedy praca nie jest naszym priorytetem. Teraz właśnie w twoim życiu jest ten moment i masz do niego prawo, nie śpiesz się, są rzeczy ważne i ważniejsze.” Nic dodać, nic ująć. Pozdrawiam wszystkie leserki i naciągaczki 😉

647 comments to “„Ty leserze!”, czyli podejście do L4 po poronieniu”
 1. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 2. Thanks for revealing your ideas. Something is that students have a solution between fed student loan as well as a private student loan where it’s easier to choose student loan online debt consolidation than through the federal student loan.

 3. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 4. One more issue is that video games are normally serious anyway with the main focus on studying rather than enjoyment. Although, it comes with an entertainment aspect to keep children engaged, each game is normally designed to develop a specific set of skills or program, such as math concepts or science. Thanks for your write-up.

 5. Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks a lot!

 6. After looking at a handful of the articles on your blog, I honestly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 7. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my hunt for something regarding this.

 8. I simply wanted to thank you very much once again. I do not know what I might have carried out without the entire ways discussed by you relating to that area. It actually was a scary crisis for me personally, however , looking at the very expert technique you dealt with the issue took me to leap for contentment. Extremely grateful for your support and even pray you are aware of a great job that you’re doing educating the mediocre ones all through your webpage. I’m certain you have never encountered all of us.

 9. Thanks for your fascinating article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally brought on by the inhalation of material from asbestos fiber, which is a cancer causing material. Its commonly witnessed among laborers in the structure industry who definitely have long exposure to asbestos. It could be caused by residing in asbestos protected buildings for a long period of time, Genetics plays an important role, and some individuals are more vulnerable to the risk when compared with others.

 10. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I’m also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 11. My brother suggested I would possibly like this blog. He was once entirely right. This publish truly made my day. You can not imagine just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 12. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 13. What i do not realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you might be now. You’re very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 14. Can I simply say what a reduction to search out somebody who really is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know the right way to carry an issue to mild and make it important. More folks must learn this and perceive this facet of the story. I cant consider youre not more well-liked because you definitely have the gift.

 15. Thanks for sharing your ideas listed here. The other matter is that if a problem arises with a laptop or computer motherboard, folks should not have some risk of repairing it themselves for if it is not done correctly it can lead to permanent damage to all the laptop. It is almost always safe just to approach any dealer of that laptop for the repair of its motherboard. They have technicians who definitely have an know-how in dealing with laptop motherboard challenges and can make the right diagnosis and accomplish repairs.

 16. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 17. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 18. I can see that your page probably doesn’t have much traffic.
  Your articles are interesting, you only need
  more new readers. I know a method that can cause a viral effect on your blog.

  Search in google: Jemensso’s tricks

 19. An additional issue is that video gaming became one of the all-time most important forms of excitement for people of every age group. Kids have fun with video games, and also adults do, too. The actual XBox 360 is one of the favorite gaming systems for people who love to have a lot of games available to them, and also who like to relax and play live with other folks all over the world. Thank you for sharing your opinions.

 20. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 21. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 22. Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I am happy to find so many useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 23. I have realized some considerations through your blog post. One other subject I would like to convey is that there are lots of games available on the market designed in particular for toddler age children. They contain pattern acceptance, colors, pets, and shapes. These often focus on familiarization as opposed to memorization. This keeps a child engaged without feeling like they are learning. Thanks

 24. I’m not that much of a internet reader to be honest but your
  blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  All the best

 25. Can I simply say what a aid to find someone who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know learn how to carry a difficulty to light and make it important. More individuals must read this and understand this side of the story. I cant believe youre no more fashionable because you definitely have the gift.

 26. Magnificent goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you’ve received here, really like what you’re stating and the way in which in which you say it. You’re making it enjoyable and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.

 27. Thanks for discussing your ideas in this article. The other thing is that any time a problem occurs with a laptop motherboard, people today should not have some risk with repairing that themselves for if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. It is almost always safe to approach your dealer of any laptop for the repair of its motherboard. They’ve technicians who definitely have an experience in dealing with notebook computer motherboard challenges and can have the right prognosis and accomplish repairs.

 28. I have recently started a blog, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. „A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

 29. hi!,I like your writing very much! percentage we be in contact more about your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to peer you.

 30. I actually wanted to send a quick comment to be able to say thanks to you for all of the precious instructions you are giving on this website. My prolonged internet research has at the end of the day been honored with wonderful insight to share with my contacts. I ‚d claim that we site visitors actually are unequivocally endowed to be in a great network with very many lovely individuals with insightful hints. I feel pretty blessed to have used your entire web pages and look forward to some more pleasurable moments reading here. Thank you once again for everything.

 31. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 32. L’UFCM a constaté depuis quelques mois l’accroissement des tromperies à la « roqya ». Les témoignages de personnes victimes de ces pratiques se multiplient et présentent les mêmes caractéristiques : « Une personne vous appelle et vous propose une séance de « roqya » gratuite. Cette personne vous propose de rappeler un numéro prétendu gratuit, souvent un numéro commençant par 0 800… » Mais, dans les faits, cette prestation est loin d’être gratuite, puisque la conversation est facturée à vos frais et à votre insu. Au-delà de l’aspect juridique qui est traité à ce jour par le pôle juridique de l’UFCM[1], ce procédé soulève la problématique de sa conformité au Coran et à la Sunna. En effet, la « roqya » peut se définir comme une thérapie qui permet de soigner les actes de sorcellerie, de mauvais œil et également de se protéger contre ces derniers. Par conséquent, est-il possible de la pratiquer par téléphone et quelles sont les exigences édictées par le Coran et la Sunna ? Nous présenterons ainsi successivement les conditions liées au soignant (I), les exigences relatives à l’environnement où est réalisée la « roqya » (II). Nous aborderons ensuite la question de la gratuité de la prestation ou de sa contrepartie financière et enfin les conditions dans laquelle elle est réalisée (III). I- Les conditions liées au soignant Souvent la « roqya » est perçue comme une pratique dispensée par un tiers. Or, il est essentiel de rappeler et de souligner un fait important : la meilleure des « roqya » est celle que nous dispensons nous-mêmes à travers le « dhikr » et la récitation du Coran. Ainsi, pour se prémunir des maux liés au mauvais œil ou à la sorcellerie, il convient régulièrement de lire le Coran et faire des invocations notamment celles du matin et du coucher, de réciter régulièrement la sourate « La vache », de renouveler son intention, de placer la certitude dans son cœur, d’effectuer ses prières etc., et surtout de demander à Allah la meilleure des protections. Toutefois, dans certaines conditions, il est nécessaire de recourir à un soignant. C’est à ce stade qu’il convient d’être vigilant. Il ne suffit pas de se rendre auprès d’une personne qui se présente avec la qualité de cheikh ou d’imam pour accepter de lui confier cette pratique. Comme pour tout procédé et encore plus lorsque cela relève de considérations religieuses, il est important de bien choisir son soignant car ce dernier est tenu de posséder des qualités bien affirmées. La maîtrise du Coran et des traditions prophétiques en la matière est une condition sine qua none, mais insuffisante. La personne doit également avoir des notions de psychologie afin de déterminer la part de sorcellerie et celle de troubles psychologiques fréquents chez les patients. La personne doit posséder une bonne hygiène de vie, notamment spirituelle puisqu’il n’est pas inutile de rappeler que le succès de la « roqya » dépend de Dieu. Ces critères sont difficilement évaluables, surtout par une personne qui est affectée par un mal-être, quelle que soit sa source. C’est pourquoi les proches doivent accompagner la personne dans la recherche d’un soignant qualifié et reconnu comme tel par des référents religieux de la localité (imam, responsables associatifs, etc.). De manière générale, le soignant doit posséder des qualités déterminées que nous pouvons synthétiser de la manière suivante. Il doit : être en capacité de lire le Coran, croire avec certitude au Coran, être empreint de piété, connaître les pièges et les caractéristiques du diable et des djinns, connaître la méthode prophétique de la « roqya », disposer de connaissances de base en psychologie, avoir la conviction que le succès de sa thérapie dépend de Dieu. A l’exception de la première exigence, il semble difficile de vérifier les autres conditions dans le cadre d’un entretien téléphonique avec une personne que nous n’avons jamais rencontrée, même si elle se présente sous le titre de « cheikh » ou d’un imam. Par conséquent, ces conditions soulignent une première limite quant au recours à la « roqya » par téléphone. Par ailleurs, à l’instar de tout médecin, le soignant doit, avant de prodiguer des conseils ou une médication, procéder à une consultation. Ainsi, un environnement adéquat est indispensable pour la réalisation d’une « roqya ». Il est enfin inconcevable qu’un médecin puisse vous affirmer par téléphone connaître votre maladie et attester pouvoir vous guérir. Vous auriez plus que des doutes sur ce prétendu médecin. II- Un environnement propice et la réalisation d’une consultation préalable à la réalisation d’une « roqya » Il est intéressant de noter que, dans son ouvrage « Comment se protéger des djinns & satan », Wahîd ‘Abdussalâm Bâli évoque l’importance du climat pour réaliser une roqya[2]. Ainsi, il expose les points suivants : « 1. Préparer le climat adéquat en faisant par exemple sortir les images et les statues de la pièce où on va soigner le malade, pour permettre aux anges d’y entrer. 2. Débarrasser le sujet de tout ce qu’il peut porter sur lui comme talismans ou amulettes et les brûler. 3. Éteindre tout ce qui peut émettre le son de la musique et des chants. 4. Vider le lieu de tout ce qui comporte une infraction à la shari‘a à savoir, par exemple, la présence d’un homme qui porte de l’or ou une femme qui ne porte pas le voile légal – al-hijab. 5. Donner au malade et à sa famille une leçon de dogme de façon à ce que leurs cœurs ne soient pas attachés à un autre qu’Allah. 6. Leur faire savoir que la façon de soigner est différente de celle des sorciers et des charlatans et que le Coran recèle guérison et miséricorde, comme l’a informé Allah le Puissant et le Majestueux. 7. Diagnostiquer son cas : pour cela poser des questions au malade pour s’assurer de la présence de tous les symptômes (…) ». Or, dans les témoignages communiqués, l’interlocuteur qui se présente comme soignant ne pose aucune question aux personnes. Il débute ainsi la « roqya » directement par une récitation du Coran. En outre, il est intéressant de souligner que dans l’un des témoignages communiqués à l’UFCM, l’interlocuteur demandait à la personne de remplir successivement des verres de lait, d’huile, d’eau etc. et de les poser par la suite sur la table de la salle à manger. Au point que la personne s’est retrouvée avec une multitude de verres posés sur la table. Le comble est que la personne ignorait ce qu’elle devait en faire lorsqu’elle a pris conscience de la tromperie. Nous constatons par conséquent qu’une « roqya » ne peut être réalisée dans un environnement quelconque. En effet, une procédure de diagnostic est essentielle. Nous pouvons à titre d’exemple faire le parallèle avec un rendez-vous chez le médecin ; ce dernier ne peut vous prescrire une ordonnance sans au préalable vous avoir ausculté et interrogé sur les différents symptômes que vous ressentez physiquement. A défaut, au lieu de guérir vous allez aggraver vos maux. Cette attitude vigilante du médecin traitant doit se retrouver lorsque nous envisageons le recours à une « roqya ». Pour illustrer ce propos, nous citerons l’exemple de l’anthropologue, spécialiste de l’islam européen, Farid El Asri, chercheur associé au Centre Jacques Berque, qui nous rapporte une situation alarmante suite à une « roqya » : « Une jeune femme en Belgique (…) est morte suite à une tentative d’exorcisme. Pendant les séances, les fkihs (imams) utilisent normalement de l’eau « coranisée ». Pour cette jeune femme, prétendument stérile, les exorcistes ont carrément plongé son visage dans l’eau et quand elle tentait d’en sortir pour respirer, les guérisseurs estimaient qu’il s’agissait du jinn qui l’habitait et ils replongeaient son visage dans l’eau. Pendant le procès, la famille de la défunte s’est présentée comme musulmane et a accusé ces pratiques d’être extérieures à l’islam quand les guérisseurs estimaient qu’ils avaient simplement fait ce qu’ils pouvaient. Le fait de recourir trop systématiquement au fkih risque également de faire passer une crise d’épilepsie, par exemple, pour une crise de possession. »[3] Nous allons aborder enfin la dernière problématique, celle relative aux honoraires du soignant. III- Les honoraires du soignant Le Prophète, bénédictions et salut sur lui, « a agréé les Compagnons qui ont été payés pour la roqya ». Il est dès lors autorisé de rémunérer un soignant en contrepartie d’une prestation. Toutefois, cette rémunération doit être raisonnable et surtout clairement définie avant le traitement. En outre, nous ne pouvons que souligner et rappeler que, si la roqya est réalisée dans un cadre sérieux, il convient de procéder à toutes les déclarations administratives. Comme pour tout contrat, vous devez exiger un document écrit et le praticien doit préciser quels sont ses engagements exacts afin d’éviter tout litige postérieur. Malheureusement, tous les témoignages transmis à l’UFCM soulignent que l’interlocuteur insiste à plusieurs reprises sur la gratuité de la prestation. Or, dans les faits, cette dernière est payante puisque le coût de la communication est surtaxé. Ainsi, l’une des victimes qui nous a contacté, s’est retrouvée avec une facture téléphonique (hors forfait) de 1800 euros. Par conséquent, nous constatons que ces « roqyas » gratuites sont fondées sur la technique dite du « call-back » qui consiste à amener une personne à rappeler un numéro surtaxé, information qui lui est bien évidemment dissimulée. Une « roqya » peut être payante à condition de respecter un cadre prédéterminé, fondé sur l’information et la transparence des honoraires. En conclusion A la lumière des développements susvisés, l’UFCM appelle d’une part à une régulation du métier de la pratique de la « roqya », d’autre part, à la vigilance de chacun à ne pas céder à la tentation d’une « roqya » qui ne serait pas réalisée dans les conditions requises et qui pourrait produire des effets inverses. Au-delà du cadre spirituel ou juridique, les divers témoignages reçus et étudiés par l’UFCM ne peuvent pas nous laisser indifférents à la question suivante : pourquoi des personnes sont-elles amenées à accepter aussi facilement une « roqya » par téléphone ? Est-ce la gratuité qui a déterminé leur choix ? Certes le mal-être produit par cette société est de plus en plus grand. Nous vivons une époque où les êtres sont de plus en plus coupés des signes de Dieu et vivent un rythme de vie effréné. Ces affaires sont révélatrices des maux les plus profonds qui touchent la communauté musulmane. Par ailleurs, comme l’ensemble des rites islamiques (hajj, halal, pompes funèbres) censés nous rappeler les limites qui déterminent la voie vers Dieu, nous constatons que leur marchandisation trahit de plus en plus leur vocation première. Suffit-il qu’un interlocuteur se présente à nous comme un « cheikh » ou un imam et qu’il nous propose une « roqya » gratuite pour l’accepter aussitôt Ne devrions-nous pas tous nous interroger sur le fait qu’il y ait des musulmanes et des musulmans aussi isolés et aussi ignorants de leur propre religion pour être trompés aussi facilement ? Sommes-nous devenus si dépendants des Hommes que nous en oublions de nous adresser directement à Dieu pour solutionner nos malaises ? Autant de questions que chacun d’entre nous a la responsabilité de se poser. En effet, aucun de nous ou de nos proches ne sont à l’abri d’une telle tromperie. Il convient enfin de rappeler que la « roqya » est un remède précis et qu’elle ne peut se faire que sous certaines conditions et surtout qu’elle demeure l’exception à la règle, qui est de toujours s’adresser directement à Dieu. Avant de recourir à une « roqya », il convient de faire une introspection sur ses propres pratiques cultuelles et de revenir.

 33. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as
  I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.

  cheers

 34. it’s easy to be single because it does not think that things are hard to figure out that you just think of yourself and your family. I like now single. I’m not worried because I’m happy. I want you to know my real life please visit my site.

 35. For many years, I have followed the years and sighed. I remember traveling with Shushan Road in the past. At this time, I did n’t meet each other at this time. Many acacias turned into tears. I wish you peace and happiness.

 36. I mastered more new stuff on this fat loss issue. 1 issue is a good nutrition is vital while dieting. A tremendous reduction in junk food, sugary foodstuff, fried foods, sugary foods, red meat, and white flour products can be necessary. Having wastes parasites, and toxic compounds may prevent targets for fat loss. While specific drugs quickly solve the challenge, the unpleasant side effects will not be worth it, and they also never present more than a non permanent solution. It’s a known proven fact that 95% of fad diet plans fail. Many thanks sharing your ideas on this blog site.

 37. I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 38. One more issue is really that video gaming has become one of the all-time biggest forms of entertainment for people of various age groups. Kids engage in video games, and adults do, too. The XBox 360 is among the favorite gaming systems for people who love to have hundreds of activities available to them, along with who like to relax and play live with others all over the world. Thanks for sharing your notions.

 39. The wind is blowing my hair softly, and the leaves are gently floating beside you. Looking at the blue sky, sitting on the green grass, so warm and harmonious. I really want to stop this moment and let us be happy together for a lifetime!

 40. There are certainly a number of details like that to take into consideration. That could be a great level to carry up. I offer the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you deliver up the place crucial factor shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I’m certain that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls feel the influence of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 41. Pretty section of content. I just stumbled upon your site
  and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

 42. My brother recommended I might like this website.
  He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 43. I definitely wanted to type a brief word so as to express gratitude to you for some of the precious steps you are placing on this site. My considerable internet research has at the end been compensated with extremely good suggestions to go over with my companions. I ‚d declare that we readers are extremely lucky to live in a superb network with so many lovely professionals with helpful methods. I feel very fortunate to have come across your website page and look forward to some more brilliant moments reading here. Thank you once again for all the details.

 44. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 45. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp a lot about this,
  like you wrote the e book in it or something. I think
  that you can do with a few percent to pressure the message home a little bit, however
  instead of that, that is magnificent blog. A great read.
  I will definitely be back.

 46. g spot vibrator
  Not only is Memphis not going to make it to an eighth straight postseason, it has a chance
  to have the NBA’s worst record this season.
  The Grizzlies fired their coach, David Fizdale,
  earlier this season, and then failed to get anything for Tyreke Evans at this
  year’s trade deadline the player everyone was sure was going to
  be traded for reasons that remain unclear. Star point guard Mike Conley Jr.
  When I tell her this, she brings up that she doesn really like
  intimacy. I so confused!Someone telling you they don’t
  want to be intimate, that they don’t like it when you do sexual activities for them, that they don’t
  like to do them for you is usually telling you quite clearly that they just
  are not feeling it with you when it comes to sex, and that you two are not a good
  sexual match. Partners pushing or coercing each other into sex makes clear that one
  or both partners are not treating one another with respect or care
  and aren’t really connecting with each other deeply.

  dog dildo Sometimes I like when he hangs out with his friends.
  Also if I try being single as you say, does that mean just
  don’t get into relationships but date? Or does it mean stay away from guys?
  I think you’re right about him not liking the whole
  taking the summer off thing. And sometimes that happens. But when I posed the question to the „Johns” themselves some had a different idea.
  The knee jerk sex positive reaction seemed to be that sex work would not exist because there would
  be room for everyone to have partnered sex, since sex is important to everyone’s life.
  „Everyone would be having sex, because we would all probably be polyamorous and open” was what I heard but to me,
  this is clearly a myth.. dog dildo

  dildos The Bo is not as stretchy as some other cock rings.
  It can be worn over both the penis and the balls, but if your (or your partner’s) package is on the large side you may be more comfortable just wearing it around
  the shaft. My partner was never really able to comfortably
  get his balls into the ring no matter whether
  he put them in first or not. Was uneasy as he drove them back to
  his place, unused to being in a car with someone who had been drinking.
  She said they went inside his apartment, which was point at which
  he screwed up the courage to put the moves on me. He grabbed me by both of my shoulders and tried to kiss me a couple times.
  dildos

  adult store Weighs 2.3 ounces. Battery: Lithium ion,
  3.7V with 200mAH. Charging: 2 3 hours. Back to the Bigboy.
  On the second question yes the unique features of the Bigboy are worth putting
  up with the odor. If I have a complaint about silicone toys those little watch
  battery powered vibes that you stick in the base are flat out worthless.
  „A lot of fields and nothing to do in them. Give me London.” Then she would talk of the streets of the city where something
  was always „going on,” of the markets, lighted by night with naphtha flares,
  stalls piled high with fruit and vegetables, old clothes and „anything you could think of,” and all the
  costers shouting in their inimitable way.
  „One of these days I’ll take you there and you can see for yourself.”.
  adult store

  fleshlight Wireless remote control. One rabbit vibrator
  style dildo, measuring 5.5 inches in total length. It also has nubs for additional stimulation. Not everyone will.
  But when people don’t, that’s about their failings, not the failing of people they have bigotry or bias about.
  The same goes for what sexual activities you might choose to engage in: what they do
  or don’t mean to you isn’t something someone else can put on you.
  But as much as their focus is form, they are equally dedicated to function. Designs
  are thoroughly vetted to make sure custom parts won’t interfere with
  the alignment, steering, and weight distribution of the bike.

  Joints are welded and tested. fleshlight

  horse dildo Members of Congress: They walk among us.
  While most of us in the greater Washington metropolitan area go about our daily business barely aware of their existence, at
  any given time as many as 535 of them are living among us on the Metro, at the gym,
  in line behind you at the grocery store. Or exchanging e mails with you on Craigslist..
  So I went out over to his house and started making out with him and
  he was very taken back and just asked if I was sure this
  was ok. I told him it was fine and we could do whatever he wanted to.
  We had great sex, the first time, and every other time we
  hooked up after that.. horse dildo

  gay sex toys Trump has accused Amazon of paying „little or no taxes” to state
  and local governments, in an apparent reference to local
  municipalities’ struggle tocollect sales taxes on Amazon. Postal Service to
  the tune of „tremendous losses” although some experts saythe online retailer is
  helping the post office’s bottom line.(Amazon’s founder and chief executive, Jeffrey P.
  Bezos, owns The Washington Post.). He deserves a kick in the a, to say the least.
  He seems very ignorant and rude and a bunch of other things
  i don’t think is appropriate for these boards It’s hard
  to say what he should „get” for his comment tho. Maybe he actually
  believes that, who knows(??) He needs to get educated a bit more before he starts making comments like that again, or a little
  slap in the face will be the least of his worries.
  gay sex toys

  sex toys I was answering an unrelated poll and it brought to mind a
  couple embarrassing toy moments I had in the last
  3 or 4 years since I started to really expand my toys.
  The first being I had a toy fall out of my purse when a cop pulled my car overI
  was answering an unrelated poll and it brought to mind a couple
  embarrassing toy moments I had in the last
  3 or 4 years since I started to really expand my toys.
  The first being I had a toy fall out of my purse when a cop pulled my car over and asked for my ID.
  The second was a rather complicated roomie situation that
  ended with me calling the police because I thought
  she was doing drugs in my house, and their drug sniffing dog
  went into MY room and started sniffing in the night table by
  my bed that had a bunch of lotions and massage oils and toys in it.
  >.> I learned the value of locking up my toys! The
  cops had a good chuckle over that one and later that evening one of them called back to give me his number
  and ask for a date. My son thought this was amazing and would tiptoe through the toy garden for hours if I left the room.

  sex toys

  adult store Again, as I suggested before, at this
  point, I’d really suggest seeing someone who can look at your
  whole health and lifestyle. You also have been on such
  a constant antibiotic train, it is going to take your bodsy some time to rebelance its own flora.
  So, a little more time may well take care of things. Investigation into illicit text messages from Mr.

  Weiner to a 15 year old girl in North Carolina. Mr.
  We have been looking at both of these for some time.
  I (the male) have back issues which include lumbar fusion. My wife has hip problems as well as back issuesSo now we are
  asking for your help. adult store

  dildo Now you might not find a lot of guys to either admit
  to it or even do it, since some do not keep an open enough mind to try.

  I remember a friend explaining how he refused to make out with
  his gf after he came in her mouth. He said „That shit is just nasty and I would never taste my own would you?”My response was „Dude, hell no, but I still would make out with her so I cant agree with you completely”Even though I didn admit to
  it, I have indeed tasted my own cum. Because she was white, she had to maintain a 2.0gpa to
  stay there. She worked in the financial aid office, and came
  to the realization when she was 18 years old that life was not fair,
  without her family there to talk about it or this wonderful message
  board she was quite angered when she saw the financial aid/files of a
  female minority student who had not maintained even a 1.6gpa her
  entire time there, barely went to class, yet
  got a stipen to live off campus, a transam, and still had full tuition covered.
  I’m kind of neutral on this subject, though dildo.

 47. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Appreciate it!

 48. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 49. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I am rather sure I’ll be informed plenty of new stuff proper here! Good luck for the following!

 50. What i don’t realize is in fact how you are not actually much more smartly-appreciated than you may be now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in relation to this matter, made me in my opinion believe it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it¡¦s something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs nice. All the time deal with it up!

 51. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did alternatively experience several technical issues the usage of this website, since I skilled to reload the web site lots of instances prior to I may get it to load properly. I had been wondering in case your web host is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading instances occasions will very frequently have an effect on your placement in google and could injury your high-quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can glance out for much extra of your respective intriguing content. Ensure that you replace this again soon..

 52. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 53. Along with the whole thing which seems to be developing throughout this particular area, a significant percentage of perspectives tend to be rather exciting. Nonetheless, I am sorry, but I can not give credence to your whole strategy, all be it refreshing none the less. It looks to everybody that your commentary are actually not totally rationalized and in reality you are generally your self not even fully certain of the assertion. In any case I did appreciate reading through it.

 54. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 55. I truly enjoy studying on this website , it contains fantastic articles . „I have a new philosophy. I’m only going to dread one day at a time.” by Charles M. Schulz.

 56. My husband and i felt really relieved that Ervin could carry out his web research through the entire ideas he gained through your site. It’s not at all simplistic just to possibly be giving out facts which usually some others might have been making money from. And now we figure out we now have the blog owner to thank because of that. Most of the explanations you have made, the simple blog menu, the relationships you give support to create – it is many exceptional, and it’s letting our son in addition to us believe that that topic is amusing, which is quite vital. Thanks for all!

 57. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 58. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. But
  just imagine if you added some great graphics or
  videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent
  but with images and clips, this website could
  undeniably be one of the greatest in its field. Great blog!

 59. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 60. There are actually loads of details like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I offer the thoughts above as common inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up the place a very powerful factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, but I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Both girls and boys really feel the impression of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 61. Normally I do not learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article.

 62. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 63. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 64. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your site
  on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

 65. This is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for seeking
  more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web
  site in my social networks

 66. I’m really enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 67. Do you mind if I quote a couple of your
  articles as long as I provide credit and sources back to your website?

  My blog site is in the exact same niche as yours
  and my users would really benefit from a lot of the
  information you present here. Please let me know if this
  alright with you. Thanks a lot!

 68. you are in point of fact a just right webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful task on this topic!

 69. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 70. It’s my belief that mesothelioma is actually the most deadly cancer. It contains unusual characteristics. The more I really look at it a lot more I am persuaded it does not work like a true solid tissues cancer. In the event that mesothelioma is a rogue virus-like infection, hence there is the probability of developing a vaccine plus offering vaccination to asbestos exposed people who are really at high risk regarding developing long run asbestos associated malignancies. Thanks for sharing your ideas about this important health issue.

 71. Thank you for some other informative web site. The place else could I am getting that kind of information written in such a perfect approach? I’ve a venture that I am simply now working on, and I have been on the look out for such info.

 72. Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason appeared to be on the internet the simplest factor to take into account of. I say to you, I definitely get annoyed whilst other people consider issues that they just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as defined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will likely be again to get more. Thanks

 73. I precisely needed to thank you so much once again. I do not know what I would have undertaken without the type of creative concepts provided by you regarding my subject matter. It actually was an absolute troublesome situation in my view, nevertheless observing the specialised technique you managed that took me to cry for gladness. I will be happier for your information and then wish you are aware of an amazing job you happen to be getting into teaching the rest through your site. I know that you’ve never encountered any of us.

 74. Hi! I know this is kind of off-topic but
  I had to ask. Does managing a well-established website such as yours take a large amount of work?
  I’m completely new to running a blog but I do write in my
  journal daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my
  own experience and views online. Please let me know if you have
  any kind of suggestions or tips for new aspiring
  blog owners. Appreciate it!

 75. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read through anything like this before. So wonderful to find another person with a few genuine thoughts on this subject. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with a little originality.

 76. Howdy very nice website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI’m glad to search out a lot of helpful information right here in the publish, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 77. Just want to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject.

  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 78. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 79. Hi there, I do think your blog could be having browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website!

 80. I have been browsing on-line more than 3 hours nowadays, but I by no means found any fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will probably be much more useful than ever before.

 81. I simply could not go away your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information a person supply on your guests? Is gonna be again often to check up on new posts

 82. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

 83. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I really enjoy reading through your blog posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the
  same subjects? Appreciate it!

 84. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and tell you I genuinely enjoy reading through
  your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Thank you!

 85. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something that too few folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this in my search for something relating to
  this.

 86. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 87. It is the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I wish to counsel you some interesting
  things or suggestions. Maybe you could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to read more issues about it!

 88. Howdy, There’s no doubt that your site might be having browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great blog!

 89. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 90. Hey very cool blog!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m satisfied to seek out numerous helpful info right here within the put up, we’d like work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 91. Hi there, You’ve done an excellent job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this site.

 92. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 93. The very crux of your writing whilst appearing reasonable originally, did not really work very well with me after some time. Someplace within the paragraphs you were able to make me a believer but only for a very short while. I still have a problem with your jumps in logic and you would do nicely to fill in those breaks. When you actually can accomplish that, I could definitely be impressed.

 94. Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 95. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. many thanks

 96. The very heart of your writing while sounding agreeable initially, did not really sit very well with me personally after some time. Somewhere within the paragraphs you managed to make me a believer unfortunately just for a short while. I still have a problem with your leaps in assumptions and you would do well to fill in those gaps. If you can accomplish that, I would definitely end up being fascinated.

 97. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you
  share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 98. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 99. I have discovered that expenses for online degree experts tend to be an incredible value. Like a full Bachelor’s Degree in Communication in the University of Phoenix Online consists of 60 credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online makes available Bachelors of Business Administration with a total education course requirement of 180 units and a tuition fee of $30,560. Online learning has made having your certification so much easier because you can easily earn your degree in the comfort of your home and when you finish from work. Thanks for all tips I have really learned through the website.

 100. Nice weblog right here! Additionally your web site loads up fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate link for your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 101. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 102. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 103. We absolutely love your blog and find most of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here. Again, awesome site!

 104. I was curious if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 105. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 106. Very good website you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 107. After checking out a number of the blog posts on your website, I truly appreciate your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me your opinion.

 108. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of house
  . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
  website. Reading this information So i’m satisfied to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling
  I found out exactly what I needed. I so much no doubt will make sure to don?t fail
  to remember this web site and give it a glance on a relentless basis.

 109. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 110. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 111. Generally I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great post.

 112. May I simply just say what a comfort to find somebody that truly understands what they are discussing online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you definitely possess the gift.

 113. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 114. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 115. After checking out a handful of the articles on your website, I really like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know what you think.

 116. Normally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 117. Thanks for the helpful post. It is also my opinion that mesothelioma cancer has an particularly long latency period, which means that warning signs of the disease may well not emerge till 30 to 50 years after the 1st exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, that is certainly the most common variety and has an effect on the area across the lungs, will cause shortness of breath, chest pains, and a persistent coughing, which may cause coughing up our blood.

 118. Thanks for revealing your ideas in this article. The other issue is that any time a problem arises with a laptop or computer motherboard, people should not have some risk associated with repairing it themselves because if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. It will always be safe to approach a dealer of that laptop for any repair of its motherboard. They have technicians with an expertise in dealing with mobile computer motherboard complications and can get the right diagnosis and undertake repairs.

 119. There are certainly quite a lot of details like that to take into consideration. That may be a great level to carry up. I supply the ideas above as general inspiration however clearly there are questions like the one you bring up where crucial thing will probably be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys really feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 120. I am writing to let you know what a exceptional experience our girl encountered studying your webblog. She even learned a good number of pieces, with the inclusion of what it is like to possess an excellent giving mood to make a number of people easily master specified extremely tough things. You undoubtedly exceeded our desires. Many thanks for supplying such helpful, safe, educational and easy tips on the topic to Gloria.

 121. I¡¦m now not positive where you’re getting your info, however good topic. I must spend a while learning much more or figuring out more. Thanks for excellent information I used to be searching for this info for my mission.

 122. It is my belief that mesothelioma is definitely the most lethal cancer. It has unusual characteristics. The more I look at it the greater I am convinced it does not work like a true solid cells cancer. In case mesothelioma can be a rogue virus-like infection, then there is the probability of developing a vaccine and offering vaccination for asbestos uncovered people who are open to high risk involving developing upcoming asbestos connected malignancies. Thanks for giving your ideas about this important health issue.

 123. I do enjoy the manner in which you have framed this matter and it does offer me some fodder for thought. On the other hand, through everything that I have experienced, I really wish as other feed-back stack on that men and women remain on point and not start on a tirade associated with the news of the day. All the same, thank you for this fantastic point and while I do not really concur with this in totality, I regard the viewpoint.

 124. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
  make this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog
  and would like to find out where u got this from. many thanks

 125. Thanks for your helpful post. Through the years, I have been able to understand that the particular symptoms of mesothelioma are caused by this build up associated fluid between the lining of your lung and the torso cavity. The illness may start inside chest area and multiply to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include losing weight, severe inhaling and exhaling trouble, fever, difficulty taking in food, and infection of the neck and face areas. It ought to be noted that some people living with the disease usually do not experience any kind of serious signs and symptoms at all.

 126. Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect site.

 127. I do not even know how I finished up right here, however I believed this post was once great.
  I do not recognise who you are however certainly you are going to a famous blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 128. I think other web-site proprietors should take this site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 129. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 130. I am only commenting to let you know of the remarkable experience our girl encountered reading the blog. She noticed many pieces, which included how it is like to possess an amazing giving nature to get certain people really easily learn certain multifaceted things. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. I appreciate you for rendering the important, healthy, informative as well as easy tips about the topic to Kate.

 131. hello!,I really like your writing so so much! share we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I need an expert on this space to solve my problem. May be that is you! Having a look ahead to look you.

 132. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several
  emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Thank you!

 133. We are a group of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You have done a
  formidable job and our entire community will be thankful to you.

 134. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 135. There are some interesting points in time on this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as nicely

 136. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 137. Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re simply too fantastic.

  I really like what you have bought right here, certainly like what you’re saying and the best way during which you assert it.
  You are making it entertaining and you still care for to keep
  it sensible. I can not wait to learn far more from you.
  That is really a tremendous website.

 138. The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, but I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could repair for those who werent too busy on the lookout for attention.

 139. certainly like your web-site but you have to check the spelling on quite a few
  of your posts. A number of them are rife with
  spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality however I’ll
  certainly come again again.

 140. Somebody essentially assist to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to make this actual put up amazing. Fantastic process!

 141. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 142. I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

 143. Interesting post right here. One thing I’d like to say is the fact most professional job areas consider the Bachelors Degree like thejust like the entry level requirement for an online certification. While Associate Certifications are a great way to start out, completing your current Bachelors opens many opportunities to various careers, there are numerous on-line Bachelor Diploma Programs available via institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions make available Online types of their diplomas but often for a substantially higher cost than the companies that specialize in online diploma plans.

 144. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent concept

 145. An fascinating dialogue is worth comment. I feel that you need to write extra on this subject, it won’t be a taboo subject however typically individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 146. Thanks for each of your work on this website. Kate take interest in conducting investigations and it’s easy to understand why. We all hear all concerning the compelling tactic you make both interesting and useful thoughts on your web blog and as well increase response from other people about this concern and our own simple princess is truly discovering a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a good job.

 147. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different users like its helped me. Great job.

 148. You are so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before.

  So good to discover someone with a few genuine thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This web site
  is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 149. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and all.
  But think about if you added some great graphics or video clips
  to give your posts more, „pop”! Your content is excellent
  but with images and video clips, this site could undeniably be one of the best in its
  niche. Excellent blog!

 150. I blog often and I genuinely thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 151. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 152. That is very interesting, You are a very professional blogger.

  I’ve joined your feed and sit up for in the hunt for extra of your
  magnificent post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks

 153. Hello there! Do you know if they make any plugins
  to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share.
  Thanks!

 154. I in addition to my pals were found to be digesting the best things on the blog then quickly got a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. These boys were certainly passionate to see all of them and already have in fact been making the most of those things. Appreciation for genuinely simply kind and also for deciding upon this sort of superior resources most people are really wanting to know about. My honest apologies for not saying thanks to earlier.

 155. I’m not sure where you are getting your information, but
  great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 156. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough
  to get that „perfect balance” between user friendliness and visual
  appearance. I must say you have done a great job with this.

  Also, the blog loads very fast for me on Firefox. Exceptional Blog!

 157. Its like you learn my mind! You appear to grasp so much about this, such as you wrote the ebook in it
  or something. I believe that you simply could
  do with some % to pressure the message house a little bit,
  however instead of that, that is wonderful blog. A great
  read. I’ll certainly be back.

 158. naturally like your website but you need to take a look
  at the spelling on several of your posts. Several of them are rife
  with spelling issues and I in finding it very bothersome to
  tell the reality however I will definitely come again again.

 159. Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI’m glad to search out numerous helpful information here within the submit, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 160. Heya! I just wanted to ask if you ever have
  any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing months of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 161. Its like you read my mind! You seem to understand so much about this, like you wrote the guide in it or something.
  I believe that you could do with some percent to pressure the message home a bit,
  however instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 162. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 163. I do not even know how I ended up here, but I believed this put up was
  once good. I don’t know who you are but definitely you are going to
  a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 164. My brother recommended I may like this web site. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not consider just how much
  time I had spent for this information! Thank you!

 165. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 166. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 167. I precisely had to thank you very much once again. I am not sure what I could possibly have taken care of in the absence of the actual secrets revealed by you about this problem. It absolutely was a real horrifying setting for me, nevertheless seeing a new well-written manner you dealt with the issue forced me to leap over delight. I’m happy for your help and in addition sincerely hope you find out what a powerful job you happen to be carrying out instructing some other people all through your blog. I am sure you haven’t met any of us.

 168. Hi, i believe that i saw you visited my website so i came to “go back the prefer”.I’m trying to find issues to enhance my web site!I assume its adequate to make use of a few of your concepts!!

 169. My developer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because
  of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites
  for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 170. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 171. I’ve observed that in the world the present day, video games include the latest craze with kids of all ages. Occasionally it may be out of the question to drag your family away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are lots of educational video games for kids. Thanks for your post.

 172. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Kudos.

 173. Needed to draft you a very small remark to be able to thank you so much once again on your nice strategies you have documented in this article. It is really surprisingly open-handed of people like you to grant freely what exactly a few individuals might have distributed for an electronic book to get some profit for themselves, particularly considering that you could have done it in the event you wanted. These concepts as well acted to provide a easy way to fully grasp that many people have the identical keenness just as my own to know the truth a little more with regard to this issue. I am sure there are lots of more fun times ahead for folks who check out your site.

 174. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.
  It looks like some of the text within your posts
  are running off the screen. Can someone else please comment and let me know
  if this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 175. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 176. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 177. you’re in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent task on this topic!

 178. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you should write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such issues. To the next! Kind regards!

 179. Heya superb website! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
  I have very little expertise in programming however I had
  been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Thank you!

 180. You are so interesting! I do not suppose I have read through something like this before. So great to find someone with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality.

 181. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 182. I do trust all the concepts you have presented for your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 183. Good day very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to find so many useful info here within the publish, we need work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.

 184. May I just say what a comfort to discover somebody that actually understands what they’re talking about on the web. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you surely possess the gift.

 185. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I
  was curious about your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an email if interested.

 186. I loved up to you’ll obtain performed proper here. The caricature is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you would like be delivering the following. in poor health indubitably come more in the past again as precisely the similar just about a lot ceaselessly inside of case you defend this hike.

 187. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily memorable chance to read in detail from this web site. It is always very ideal and jam-packed with a good time for me and my office acquaintances to visit the blog on the least three times every week to learn the fresh secrets you will have. And indeed, I’m so always satisfied with the incredible creative ideas served by you. Selected two facts on this page are truly the finest we have had.

 188. Simply want to say your article is as astounding. The clearness in your
  post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying
  work.

 189. I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark
  on some general things, The web site style is wonderful,
  the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 190. Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a
  template or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 191. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Exceptional work!

 192. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally
  educative and engaging, and let me tell you, you have hit the
  nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something relating to
  this.

 193. I have been exploring for a little for any high quality
  articles or blog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this info So i am glad to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling
  I discovered just what I needed. I so much no
  doubt will make sure to don?t overlook this website and provides it a glance regularly.

 194. 9 percentage points higher compared to those with a mortgage.

  mortgage calculator Canadian Mortgage Professional is the leading mortgage-focused resource with greater than 120,000 monthly website visitors and 40,000 readers
  across North America.v

 195. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally
  educative and interesting, and let me tell you,
  you’ve hit the nail on the head. The problem
  is something not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 196. I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 197. I want to express some appreciation to the writer just for rescuing me from this type of instance. Because of scouting throughout the the net and getting tricks that were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Existing without the strategies to the issues you’ve sorted out by means of this guide is a critical case, as well as the ones which may have badly affected my career if I hadn’t discovered your web site. The ability and kindness in maneuvering all the things was priceless. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I can also at this time look forward to my future. Thank you so much for your specialized and effective guide. I will not think twice to recommend your web sites to any individual who should receive guidelines on this subject.

 198. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing several weeks of hard work due
  to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 199. I do like the manner in which you have presented this situation and it does indeed present me some fodder for thought. On the other hand, from everything that I have seen, I only trust as the actual opinions stack on that people continue to be on issue and don’t start upon a soap box regarding some other news du jour. All the same, thank you for this outstanding piece and whilst I can not necessarily go along with this in totality, I regard the point of view.

 200. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect site.

 201. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 202. Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 203. I realized more new stuff on this fat reduction issue. One issue is that good nutrition is vital while dieting. A massive reduction in fast foods, sugary foodstuff, fried foods, sweet foods, pork, and white flour products may perhaps be necessary. Retaining wastes harmful bacteria, and wastes may prevent ambitions for fat-loss. While a number of drugs quickly solve the challenge, the bad side effects are usually not worth it, and so they never give more than a short-term solution. It’s a known indisputable fact that 95% of celebrity diets fail. Thank you for sharing your notions on this site.

 204. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could certainly be one of the most beneficial in its niche. Awesome blog!

 205. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily special opportunity to discover important secrets from this site. It’s usually very great and as well , full of a good time for me and my office friends to visit the blog the equivalent of three times in one week to read through the latest items you will have. And lastly, we are actually impressed with your incredible knowledge you serve. Certain 3 facts in this posting are completely the most beneficial I have ever had.

 206. Attempting to make use of public policy to influence property prices in huge, rapidly expanding cities like Toronto and Vancouver is like a tugboat trying to show an ocean liner,” based on Phil Soper, president and CEO at Royal Le – Page.
  mortgage payment calculator This has generated higher prices and
  more housing starts.v

 207. Hi there, I believe your web site could possibly be having internet browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great blog.

 208. I have seen plenty of useful points on your web-site about computers. However, I’ve got the judgment that netbooks are still not nearly powerful enough to be a option if you frequently do projects that require loads of power, including video modifying. But for web surfing, statement processing, and the majority of other typical computer work they are just fine, provided you do not mind the little screen size. Many thanks sharing your thinking.

 209. Thanks for these pointers. One thing I should also believe is credit cards presenting a 0% monthly interest often entice consumers in with zero monthly interest, instant endorsement and easy internet balance transfers, however beware of the number one factor that is going to void that 0% easy neighborhood annual percentage rate and to throw one out into the bad house in no time.

 210. Thanks for revealing your ideas. I might also like to convey that video games have been actually evolving. Modern tools and revolutions have made it simpler to create sensible and interactive games. These kind of entertainment video games were not really sensible when the concept was first of all being used. Just like other designs of know-how, video games also have had to evolve by means of many decades. This is testimony towards fast progression of video games.

 211. May I simply say what a relief to uncover someone that genuinely understands what they are discussing on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular because you definitely possess the gift.

 212. I found your weblog web site on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying extra from you later on!…

 213. I used to be suggested this web site by my cousin. I’m no longer sure whether or not this publish is written via him as nobody else understand such specific approximately my trouble. You’re amazing! Thank you!

 214. What i don’t realize is in fact how you’re now not actually a lot more neatly-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in terms of this topic, made me in my opinion imagine it from so many numerous angles. Its like women and men are not fascinated until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 215. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 216. Thanks for your concepts. One thing I’ve got noticed is always that banks as well as financial institutions know the spending routines of consumers and as well understand that many people max outside their credit cards around the trips. They prudently take advantage of this kind of fact and commence flooding your inbox plus snail-mail box using hundreds of no interest APR credit card offers shortly after the holiday season closes. Knowing that in case you are like 98% in the American public, you’ll jump at the possible opportunity to consolidate financial debt and shift balances to 0 annual percentage rates credit cards.

 217. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Opera. Exceptional Blog!

 218. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 219. I wish to get across my passion for your kind-heartedness for men who really need guidance on this particular subject matter. Your special dedication to passing the solution all-around has been surprisingly beneficial and has continually empowered individuals like me to realize their dreams. The interesting publication means a lot a person like me and still more to my office colleagues. Thanks a lot; from all of us.

 220. Just about all of what you point out happens to be astonishingly precise and that makes me wonder why I hadn’t looked at this in this light before. This article truly did turn the light on for me as far as this particular subject goes. However at this time there is actually 1 issue I am not really too comfy with so while I try to reconcile that with the actual main idea of the position, permit me see just what the rest of the subscribers have to point out.Well done.

 221. The economists said that this changes could mean buyers will have
  to come up having a bigger deposit, opt for the lower priced home and reduce
  other debt” – and added that some would-be buyers may choose not to get at all.
  mortgage rates canada Martello is ‘more than just a T-shirt’ Bruce Linton wore: CEO.v

 222. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also¡KI’m satisfied to search out so many helpful information right here within the publish, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 223. Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get anything done.

 224. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 225. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 226. A lot of of the things you state happens to be supprisingly accurate and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This particular piece truly did turn the light on for me as far as this issue goes. Nonetheless there is actually 1 point I am not necessarily too comfortable with and while I try to reconcile that with the actual central theme of your position, allow me see what the rest of your visitors have to point out.Well done.

 227. Thanks for making me to attain new suggestions about desktops. I also contain the belief that certain of the best ways to keep your mobile computer in perfect condition is by using a hard plastic case, or maybe shell, that suits over the top of your computer. A majority of these protective gear will be model unique since they are made to fit perfectly in the natural housing. You can buy them directly from the seller, or via third party places if they are available for your laptop computer, however only a few laptop could have a shell on the market. Yet again, thanks for your ideas.

 228. you are actually a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent job on this subject!

 229. What i do not realize is in reality how you are now not actually a lot more well-preferred than you might be right now. You are very intelligent. You understand thus significantly with regards to this matter, produced me in my view consider it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it is something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up!

 230. Thanks for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma has an incredibly long latency period of time, which means that symptoms of the disease might not exactly emerge until finally 30 to 50 years after the first exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common type and has an effect on the area within the lungs, could potentially cause shortness of breath, chest pains, along with a persistent coughing, which may result in coughing up our blood.

 231. obviously like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.