Dobre rady – „a ja w ciąży…” Kogo i czego słuchać?

Spread the love

Jesteś w ciąży. Każdorazowo takiej informacji towarzyszą silne emocje – radość bądź smutek, ekscytacja, strach, wściekłość, nadzieja, szczęście, miłość…wszystko zależy od kobiety, od sytuacji, od nastawienia. Ja przez pierwszą minutę od pojawienia się drugiej kreski na teście patrzyłam w lustro i się śmiałam, sama do siebie, nie wierzyłam. To było niepowtarzalne. W nocy nie mogłam spać, byłam tak szczęśliwa, że nie potrafiłam zmrużyć oka. Po przyjeździe do pracy odpaliłam google. Kalkulator ciąży, hmmm, sama wiem, jak to się liczy, ale się upewnię. No tak, początek 5 tygodnia jak nic. Wpisuję w wyszukiwarkę „5 tydzień ciąży”. Wyskakuje cała masa stron. Informacje, które uzyskuję, różnią się od siebie nieznacznie, ale ogół się zgadza. Wszystkie znaki na niebie, ziemi i w Internecie mówią, że do ginekologa na kontrolę mogę iść już za tydzień. W 6 tygodniu powinno już być tętno. No dobra, to się umawiam. Tydzień to długo… jak ja to wytrzymam? Patrzę na brzuch i zastanawiam się, co się teraz tam dzieje. Po powrocie do domu siadam do komputera, znowu google, na co uważać, co mogę, co nie mogę, co powinnam. Są i youtuberki, pooglądam, posłucham, co mówią.

Kurcze, niby koniec 5 tygodnia, a u mnie objawów brak. No dobra, nie ma okresu i bolą piersi, ale gdzie pozostałe objawy? Wpisuję więc znowu w okienko wyszukiwania : „5 tydzień ciąży, brak objawów”. Uff, dobra, nie tylko ja tak mam, niby logiczne, ale lepiej przeczytać, że kobiety rodzą zdrowe dzieci, mimo że nie zemdliło ich ani razu przez 9 miesięcy.

Po pierwszej wizycie u lekarza uspokajam się. Ginekolog powiedział, że jest dobrze, tego będę się trzymać. To na razie tylko pęcherzyk, ale jest, to jest ważne! Pewnego wieczoru jedziemy z D. do znajomych, mają już dwójkę dzieci. „Pokaż zdjęcie” – mówi koleżanka – „Który to tydzień?”. „Według okresu szósty” – odpowiadam z dumą. „Szósty? Hmmm, wiesz, w szóstym, to mojemu synkowi już było serce.” Strach, najpierw strach, a później złość. Jak ona mogła tak powiedzieć? Dlaczego miałoby być nie ok? Ginekolog nie widział w tym nic złego. Wracam do domu, znowu Internet. Hasło  „Tętno w 6 tygodniu”.  Większość kobiet pisze, że już było, ale zdarzają się, że pojawiło się później. Jak ja wytrzymam do kolejnej wizyty? A jak się nie rozwinie? A jak się zatrzymało? „Ciąża obumarła” – wtedy pierwszy raz przeczytałam to hasło. „Zarodek się nie rozwinął”, „Serce nie podjęło pracy”, „Nie było żadnych sygnałów”. Matko, po co ja to czytam? Dlaczego jak już się coś przeczytało, to nie da się o tym zapomnieć (no, może wyłączając podręczniki i materiały, których trzeba się nauczyć, wtedy z tym zapominaniem to zupełnie inna sprawa).

W weekend, tydzień przed kolejną wizytą u ginekologa, postanawiamy zrobić ognisko. W pobliżu są fajne górki, jest pierwszy słoneczny dzień po zimie, super pomysł. W sobotę wieczorem zaczyna mnie boleć gardło. „Zobaczę jak się będę czuła, jak nie przestanie, to zostanę w domu i pójdziecie sami” – mówię do D. Rano budzę się z takim samym bólem gardła, decyzja dla mnie jest oczywista, nie idę. Poprosiłam D., żeby przy okazji wyprawy zapytał jednej z koleżanek, która ma dziecko, jak radziła sobie z przeziębieniem w ciąży. Z tego co pamiętam, pierwszy trymestr przechodziła w najgorszych miesiącach – październik, listopad, grudzień – wtedy naprawdę łatwo o katar. D. wraca zadowolony, wypoczęty. Przynosi mi nawet w termosie kiełbasę z ogniska. „I co powiedziała o tym przeziębieniu?” – pytam. Odpowiedź jest fantastyczna  – „Nic nie robiła. Powiedziała, że ona w ciąży robiła wszystko, na co miała ochotę, na nic nie uważała, chodziła po górach, przeziębienie można leczyć domowymi sposobami, ale nie trzeba siedzieć w domu”. No, już sobie nawet wyobrażam minę, z jaką zostało to powiedziane. Pamiętam nawet jedną sytuację z tą samą osobą, która tak podobno luzacko do wszystkiego podchodziła. Pewnego razu u znajomych ta sama koleżanka, będąc w stanie błogosławionym, stwierdziła, że jest głodna. Z racji, że w towarzystwie nikt wcześniej nie był w ciąży, wszyscy poderwali się i zaczęły padać różne propozycje – a może owoc, a może ciastko, a może coś zamówimy. „Moja żona wczoraj wieczorem ugotowała rosół, może byś zjadła?” – pada propozycja gospodarza imprezy. Mąż ciężarnej przytaknął, świetny pomysł, rosołek będzie w sam raz. No i wtedy odezwał się ten właśnie szalony duch nieprzejmującej się niczym przyszłej mamy – „Kochanie, ja jestem w ciąży, teraz mogę jeść tylko świeże rzeczy”. Noooo, to by się zgadzało z tym, co usłyszał D. o nieprzejmowaniu się. Rosół, który miał niecałą dobę i stał w lodówce musiał być bardzo nieświeży…gratuluję odwagi. No nic, koleżanka została oficjalnie skreślona z listy moich ciążowych doradców. Wracam do Internetu i do porad mojej mamy – czosnek, miód, cytryna, woda morska do płukania nosa (swoją drogą świetny interes, wlewasz trochę wody z solą do butelki i sprzedajesz w aptece po 30 zł, szok! Ale na ciężarnych łatwo się zarabia. Czego się nie zrobi dla swojego maleństwa.)

Wizyta w 8 tygodniu mogłaby być zatytułowana „Czy jest tętno?”. Siadam na fotelu, D. stoi za mną, patrzymy, jest. Cudnie! Jakie małe serduszko, tak szybko bije. „Niesamowite” – mówi D. patrząc w ekran. Na szczęście przeziębienie nie zaszkodziło mojej kropce. Pokazuję wyniki, TSH 3,98, trzeba skonsultować z endokrynologiem, reszta jest ok. Przychodzę do domu, parę godzin euforii, kładę się, jadę do pracy, pokazuję zdjęcie mojego dziecka znajomym. Wracam do domu, emocje nadal są, ale znowu się zaczyna – muszę wejść w google i poczytać o tej tarczycy. Czytam, o matko! Jest bardzo źle. Z takim wynikiem w ogóle nie powinnam zajść w ciążę! Niedoczynność tarczycy w ciąży sprzyja poronieniom, dzieci często rodzą się niedorozwinięte, z niską masą urodzeniową…o Boże! Wizyta u endokrynologa uspokaja mnie. Wracam do domu, informuję D. o tym, czego się dowiedziałam. „Bo ci w końcu wyłączę ten Internet, przestań to wszystko czytać. Kobiety na forach się nakręcają”. Ja wiem, ja to wszystko wiem, tylko to nie jest tak łatwo nie czytać. Szukasz w Internecie otuchy, a najczęściej znajdujesz coś, co dobija cię jeszcze bardziej.

Mija kolejny tydzień od wizyty. Robię obiad. Przygotowuję polędwicę na ostro, wkładam ją do piekarnika z odrobiną pieczarek, suszonych grzybów i pietruszki.  Wieczorem rozmawiam z koleżanką. „Ale się najadłam” – mówię, opisując danie, które udało mi się stworzyć. „Co?! Zwariowałaś?! Ostre w ciąży?! Chcesz zaszkodzić dziecku?!” Ale jak zaszkodzić? Standardowo odpalam zaprzyjaźnione google, uspokajam się – ostre w ciąży nie szkodzi, jak masz ochotę, to jedz – to opinia lekarzy. Grzybów nie powinno się jeść jak nie jesteś pewna, czy nie są trujące, albo jak masz kłopoty żołądkowe, bo są ciężkostrawne, nie ma innych przeciwwskazań. Wchodzę na jakieś forum, tam informacje są inne – „Moja znajoma zjadła pizzę diavollo, z papryczką chilli, i zaraz po tym poroniła”. Dobra, bez przesady, zaczynam naprawdę rozumieć, że czytanie tych wszystkich wywodów nie służy niczemu dobremu.

Urodziny u koleżanki. Po przeciwnej stronie stołu siedzi kobieta, która na wieść o mojej ciąży zaczyna opowiadać – ona w ciąży to to, ona w ciąży to tamto, to powinnaś, tego nie powinnaś…ok, dobra, posłucham, ale analizując to, co mówi, raczej się nie zastosuję. „Moje dziecko po urodzeniu, miało bardzo dziwny kolor” – mówi – „Wiesz, było takie żółte, ale też takie trochę dziwne, jak pergamin, takie beżowawe, ale to tylko dlatego, że ja w ciąży obsesyjnie jadłam mandarynki, całymi siatkami!” Cóż, no dobrze, skoro tak mówi. Wychodzę z koleżanką  na taras. „Wiesz, ona paliła całą ciążę, cały czas miała w domu taką ‚zapasową paczkę papierosów na wszelkie wypadek’, no i ciągle kupowała nową, jak tamta się kończyła”. – dowiaduję się. Aaaaa, no tak, to już wiemy, skąd ten pergaminowy kolor maleństwa. Dobrze, że nie powiedziała, że czarne wody płodowe miała, bo tydzień przed porodem podała rękę murzynowi…Masakra, co za ludzie. Wracam do stołu, wypływa temat palenia. „Jak się dowiedziałam o ciąży, to przez pierwszy tydzień miałam tak, że strasznie chciało mi się zapalić, mimo, że nie paliłam nałogowo. To chyba dlatego, że już wiedziałam, że nie mogę, taki zakazany owoc” – opowiadam. „To trzeba było palić!” – słyszę od matki pergaminowego dziecka. Jest to swoiste potwierdzenie tego, co przed chwilą usłyszałam na tarasie. „Pytałam lekarza, on powiedział, że jak organizm domaga się nikotyny, to gorsze dla dziecka jest, jak mu jej nie dostarczysz, bo przeżywa szok. Jak miałaś ochotę, to trzeba było palić, mogłaś tym niepaleniem bardziej zaszkodzić dziecku”………. No nie, na to już brakuje mi odpowiedzi. Niech mi ktoś proszę wytłumaczy, jak niby te wszystkie substancje smoliste i rakotwórcze miałyby mniej zaszkodzić mojemu dziecku, niż szok po braku nikotyny, która i tak nigdy nie była organizmowi dostarczana regularnie, tylko sporadycznie. Muszę stamtąd iść. Opcji zamiany miejsc nie ma, a bredzenia tej kobiety nie zniosę, szczególnie na trzeźwo.

Kolejna rozmowa z jedną z ciężarnych koleżanek. „Ale brakuje mi imprez, mówię ci, ciągnie mnie do alkoholu jak nigdy” – mówi. Hmm, ja tak nie mam, ale słyszałam od koleżanek, że w ciąży zabiłyby za piwo. Mnie od piwa odrzuca. „Wino w ciąży jest zdrowe, można je pić” – słyszę od tej samej koleżanki. „Wiesz, nie mam takiej potrzeby, różnie mówią. Jak mnie nie ciągnie, to po co mam pić?” – odpowiadam. „Ja to piję wino, ale rozcieńczone z wodą, 1/3 lampki to wino, pozostała część to woda” – słyszę. Wszystko w porządku, dopóki się nie dowiaduję, że takiego rozcieńczonego wina czasem idzie pół butelki w jeden wieczór… „Nie osądzaj Ania, nie osądzaj” – powtarzam sobie. Kolejna osoba wykreślona z listy ciążowych pomagaczek.

Ostatnia rzecz, jaką pamiętam z rad ciążowych, to rozmowa ze znajomą, która ma dwuletnie dziecko. Po otrzymaniu ode mnie informacji, że niedługo idę na zwolnienie, stwierdziła „Nie rozumiem kobiet, które ciążę traktują jak chorobę i od razu chcą z ZUS-u wyłudzić pieniądze. Ja pracowałam do piątku, w  poniedziałek urodziłam, nikt mi nie zarzuci, że wykorzystywałam swój stan do tego, żeby się lenić”(no ,ZUS to strasznie biedna instytucja, oni tacy uczciwi, a ja wyłudzam). Zatkało mnie. Kobieto, chcesz pracować do końca ciąży? To pracuj! Kto ci broni? Ale nie krytykuj kobiet, które nie czują się na siłach, nie chcą, mają potrzebę przygotowania się do przyjęcia dziecka właśnie siedząc w domu! Idąc jej tokiem rozumowania powinnam do 9 miesiąca ciąży robić dziennie samochodem ponad 100 km tylko dlatego, żeby udowodnić innym, że nie jestem leniem. No przezabawne. Miałam koleżankę, która parę lat temu postąpiła w dokładnie taki sposób, do samego końca przychodziła do pracy z ogromnym brzuchem, ledwo wdrapując się na trzecie piętro budynku. Nikt nie mógł jej zarzucić, że się migała od pracy. Była z siebie bardzo dumna, chociaż było jej ciężko, zawsze była obowiązkowa i tym razem nie zawiodła. Przy okazji mojej ciąży stałyśmy w grupce i rozmawiałyśmy o moim nadchodzącym zwolnieniu. „A ty kochana chyba też wcześnie jakoś zrezygnowałaś z pracy, jak byłaś w ciąży, nie?” – padło pytanie do wyżej opisanej koleżanki. Jej mina mówiła sama za siebie. Nikt nawet nie zapamiętał jej poświęcenia, nikt na to nie zwrócił uwagi. Dla mnie sprawa jest prosta, jeżeli masz pracę, która nie przeszkadza ci w ciąży, czujesz się na siłach, nie ma żadnych przeciwwskazań, a ty masz ochotę i nie chcesz siedzieć w domu, to pracuj. Tylko proszę, nie oceniaj w drugą stronę kobiet z innym podejściem, ani nie rób niczego, żeby komuś coś udowodnić. To takie bez sensu, że aż nie wiem, co napisać.

„Powinnaś mieć już większe piersi na tym etapie”, „Sutki powinny być ciemniejsze i powinnaś mieć takie charakterystyczne żyłki”, „Zobaczysz, będziesz rzygać. Jak masz odpowiednie stężenie HCG, to musisz rzygać”. To właśnie takie stwierdzenia spędzały mi sen z powiek. Albo fora, na których kobiety piszą, że na pewno to, albo na pewno tamto. W ciąży nie ma nic na pewno. Kobiety rodzą mimo przebytych chorób, wysokiego TSH, jedzenia ostrych rzeczy, uprawiania sportów. Jedna do 4 miesiąca nie będzie wiedzieć o ciąży i urodzi zdrowe dziecko, druga od 4 tygodnia będzie na wszystko uważać i je straci, nie ma reguły. Ja nie krytykuję osób wypowiadających się na forach. Jeżeli im to pomaga, to jak najbardziej, niech piszą, ja piszę blog, sama dla siebie, i to naprawdę pomocne nawet, jak nikt tego nie czyta. Jednak proszę, nie nakręcajmy się. Nie można napisać, że jak przestają boleć piersi to na pewno ciąża obumarła, albo jak wynik taki czy siaki, to już koniec – niech to ocenia lekarz. Ja straciłam swojego dzidziusia, a nie zrobiłam nic, naprawdę nic, żeby mu zaszkodzić. Wiem, że gdy zajdę w następną ciążę, nie będę sobie psuła tego pięknego czasu wyszukiwaniem w sobie chorób i złych objawów. Dzielenie się na forum internetowym swoim szczęściem, rozmowa z innymi mamami, będącymi na tym samym etapie ciąży, to jest coś pięknego. Ale nakręcanie się? Straszenie? Po co? Na mnie to nie działa. Mam nadzieję, że po zobaczeniu drugiej kreski na teście ciążowym nie popadnę znowu w obsesję czytania w sieci o szkodliwości każdego pierdnięcia. Każda ciąża jest inna, tym razem pozwolę sobie przechodzić ją w spokoju. Czy uda mi się donosić następne dziecko? Tego nikt nie wie, mam nadzieję. Jednego jestem pewna – zasłyszane dobre rady koleżanek nie będą już na pierwszym planie. Tym razem pozwolę pierwsze skrzypce grać ludziom, którzy faktycznie będą cieszyć się z naszego szczęścia. Niestety, łatwiej jest nastraszyć, niż uspokoić i pocieszyć, i przed tym właśnie będę chronić moją następną kropeczkę.

473 comments to “Dobre rady – „a ja w ciąży…” Kogo i czego słuchać?”
 1. Pingback: buy viagra without rx

 2. Pingback: optional health care viagra abortion

 3. My spouse and i felt quite glad Louis could finish off his inquiry through the entire ideas he gained from your own web pages. It’s not at all simplistic just to continually be offering concepts that other people might have been making money from. We grasp we have got the website owner to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the easy website navigation, the friendships you help create – it is mostly incredible, and it’s facilitating our son and our family do think this content is satisfying, and that’s extraordinarily essential. Thank you for the whole lot!

 4. whoah this blog is great i really like studying your articles. Stay up the good work! You understand, lots of persons are hunting around for this information, you could aid them greatly.

 5. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 6. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 7. I have been browsing online greater than three hours these days, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful value sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you probably did, the net will probably be much more helpful than ever before.

 8. I am only writing to let you understand what a remarkable discovery my friend’s child had reading the blog. She realized plenty of details, which included what it is like to have an awesome helping character to get other people without difficulty master several advanced subject matter. You actually did more than our expected results. I appreciate you for churning out those great, healthy, informative and unique tips on this topic to Emily.

 9. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, however I actually believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 10. I would like to show appreciation to this writer just for rescuing me from this type of setting. Just after browsing throughout the the net and obtaining principles which were not pleasant, I thought my entire life was well over. Living minus the solutions to the difficulties you have fixed through your good blog post is a serious case, as well as ones that would have badly affected my career if I hadn’t encountered your website. Your primary ability and kindness in handling the whole thing was excellent. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for this impressive and sensible guide. I won’t hesitate to refer your web page to any individual who requires recommendations about this problem.

 11. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your blog.

 12. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 13. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 14. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 15. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 16. I merely need to tell you that I am new to blog posting and utterly loved your report. Probably I am most likely to bookmark your blog post . You really have extraordinary article materials. Truly Appreciate it for telling with us the best web page

 17. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 18. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

 19. Just want to say your article is as amazing.
  The clearness on your put up is just great and that
  i can assume you’re a professional in this subject.
  Fine along with your permission let me to seize your feed
  to keep up to date with impending post. Thank you 1,000,000 and please keep up
  the enjoyable work.

  Feel free to surf to my blog post Louanne

 20. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 21. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 22. Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 23. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

 24. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 25. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 26. Varick Street Litho , VSL Print is one of the top printing company in NYC to provide the best Digital Printing, Offset Printing and Large Format Printing in New York. Their printing services in NYC adopts state of the art digital printing services and offset digital printing for products postcards, business cards, catalogs, brochures, stickers, flyers, large format posters, banners and more for business in NYC. For more information on their digital printing nyc, visit http://www.vslprint.com/ or http://www.vslprint.com/printing at 121 Varick St, New York, NY 10013, US. Or contact +1 646 843 0800

 27. A further issue is really that video gaming became one of the all-time most significant forms of recreation for people of nearly every age. Kids have fun with video games, and also adults do, too. The particular XBox 360 is one of the favorite video games systems for many who love to have hundreds of games available to them, and also who like to play live with other individuals all over the world. Thanks for sharing your notions.

 28. Howdy! This post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this article to him. Pretty sure he’ll have a good read. I appreciate you for sharing!

 29. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice evening!|

 30. I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 31. I’m excited to discover this great site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new things in your blog.

 32. Can I simply just say what a relief to uncover somebody that actually knows what they’re talking about on the net. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular because you surely possess the gift.

 33. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!|

 34. Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just bookmark this web site.

 35. I just like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently. I am somewhat sure I’ll learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!|

 36. An impressive share, I simply with all this onto a colleague who had been carrying out a small analysis about this. Anf the husband in reality bought me breakfast due to the fact I found it for him.. smile. So allow me to reword that: Thnx with the treat! But yeah Thnkx for spending time to discuss this, Personally i think strongly concerning this and adore reading more about this topic. If it is possible, as you become expertise, do you mind updating your blog to comprehend details? It is highly a good choice for me. Huge thumb up in this text!

 37. I and my buddies came taking note of the nice advice found on your web blog and then suddenly developed an awful suspicion I never expressed respect to you for those techniques. The men were happy to learn them and have in effect actually been having fun with those things. We appreciate you really being really thoughtful and then for making a choice on variety of magnificent tips millions of individuals are really desirous to know about. Our own sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 38. I have discovered some important things through your website post. One other subject I would like to convey is that there are many games that you can buy which are designed mainly for preschool age young children. They include pattern acknowledgement, colors, animals, and forms. These commonly focus on familiarization instead of memorization. This makes little children engaged without having a sensation like they are learning. Thanks

 39. I know this if off topic but I’m looking ijto starting my own weblog and was curious
  what all is required to get seet up? I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any recomjendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

  Here is my weeb blog:

 40. I just want to say I am newbie to weblog and definitely liked your website. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You actually have beneficial articles. Regards for sharing your blog site.

 41. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

 42. Pingback: tadalafil

 43. Pingback: hydroxychloroquine coupon

 44. However, Viagra also has a few other effects that don t seem to affect users of Cialis to the same extent, such as rash, visual disturbance and diarrhoea.They both belong to a group of medicines called PDE-5 inhibitors, which relax the blood vessels that supply the penis.Prior to Viagra, men had to resort to more invasive options, such as penile implants or injections.Erectile dysfunction occurs when not enough blood flows to the penis, preventing an erection and therefore, hindering sexual activity, an issue that effects millions of men across the world.Moreover, the drug worked well and did not show an increase in the number of side effects even on older patients. viagra generic Ask your healthcare provider or pharmacist if you are not sure if any of your medicines are nitrates.Disclaimer It s humanly impossible to update all the products and prices.The main possible side effects are dizziness, nausea, ponosis, a rush of blood to the face.Karachentsev’s widow complained about moneylessness and taxes.pill effective long enhancement ways supplement long you male per cure bed why bigger can pills viagra male libido erectile before enlarge viagra how redwood natural to what price a reviews vicerex manhood enhancement with do in pinus naturally ginseng. viagra buy It is known that Cialis enhances the hypotensive effect of nitrates.Garlic infusion.FDA laboratory analysis confirmed that Big Penis contains sildenafil, the active ingredient in Viagra, an FDA-approved prescription drug for erectile dysfunction, the agency explained in a release.Don t they want to squeeze in every possible, precious moment of sleep.The effectiveness of Viagra 100 is undeniable. https://pharm-usa-official.com – buy viagra But treating the drug as a Female Viagra, she said, makes me sick to my stomach in its ignorance of female sexuality and its responsive nature, an idea introduced by Emily Nagoski s 2015 book, Come As You Are.The Fate of the Man with Boris Korchevnikov.Another advantage of Sialis is good compatibility with food and alcohol intake.Buy viagra uk.The relationship between milk intake and prostate cancer has been poorly characterized in studies conducted in Japan because of the high standard of living of Japanese men.

 45. Cialis is like Viagra , but the effects of Cialis last much longer than Viagra.A study published in 2014 alleged that men who took Viagra were 84 more likely to develop the deadly skin cancer than men who didn t.On how it works, we will tell further.Activated charcoal Supplementation with activated charcoal is great for general detoxification, but also effective for eliminating unmetabolized compounds from your system.It is forbidden to dissolve the contents of the bag in boiling water. viagra pills the decrease of the therapeutic effect; decreased performance; the development of side effects; reduced sensitivity.The prevalence of low serum vitamin B 12 status in the absence of anemia or macrocytosis did not increase among older us adults after mandatory folic acid fortification.The amount and fatcontent of food does not affect the effectiveness of the drug.This is why you should only take Viagra if it s been prescribed by a doctor who knows your medical history.Even assuming that it is what it claims to be, all natural nitrate ingredients or nitrate-like compounds like sildenafil are there to pose the same risk OTC Viagra would create. buy viagra The girl sang professionally from early childhood, from the age of 15 she studied in the specialty of pop vocals at the Kiev Variety and Circus Academy.Cheerful prank over a friend, where I invited her to do it right in full view of passers-by in the park.These diseases and conditions include the following.Safe, reliable and highly efficient, Viagra Professional is a go-to solution for hundreds of men.Dancing Frog Amazing Video. https://pharm-usa-official.com – buy viagra online It’s very simple and even a little sad.REFERENCES FDA Prescribing Information for Flomax and Viagra.Philips 7,756 Welcome to the New User, MadonnaPle.125 mg hypromellosis, triacetine.In the case of drug overdose, there may be an increased manifestation of adverse reactions and a sharp deterioration in the well-being of men.

 46. These findings were reached by researchers from the University of Barcelona in a study published in December 2008 in the journal Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry.This may either reduce the effectiveness of any ED medication, or even make it useless altogether.Thank God I discovered Viagra Connect and ordered it online.Some of these conditions have not been studied with the use of Viagra.пёЏDoes Viagra Make You Last Longer In May help with your own body s ability to gain an erection naturally Does Viagra Make You Last Longer In Bed Bed Ultra Convenient Get Real Results пёЏ Male Extra Enhancement Pills Since Tongkat Ali Can Increases Levels Of The Testosterone, It Has Utility As A Desire-Enhancer Or General Male Love Making Aid. viagra buy Typically, for most patients, the starting dose is 50 mg.noneDegree of consciousness, that play a role in getting the drug approved.During working hours, 9 00-18 00 the operator is always in the chat.Do food and dose timing affect the efficacy of sildenafil. generic viagra Basically, its price depends on the manufacturer.I do not want to offend, and even more so to motivate the refusal of lack of attraction still run younger to look for.Urine testing does not look for THC, but a non-psychoactive metabolic intermediate THC-COOH.In that case, you are still going to spend time going to the doctor and pharmacy to get your pills, but the cost savings might not be much of a lure.инфо Источник Wake Up World. https://pharm-usa-official.com – viagra generic An erection occurs gradually and only in the case of sexual stimulation in a natural way and does not cause any sensation of discomfort.Given the rather young age of the actors who had to participate in sexual acts, the film caused a serious storm in the press and was banned in a number of countries, including the United States.For about twenty years of his life, his attention had beenchiefly devoted to the study of subjects connected with the science ofpolitical economy.we politic slumber to entitle dimensioning of our typewriters Viagra Pills the immigration when tungusics bless, eh.The effect of other drugs on the metabolism of sildenafil.

 47. We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with useful info to work on. You’ve done a formidable task and our entire group shall be thankful to you.|

 48. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!

 49. A Pfizer spokesperson told Reuters that the company is considering using the drug to treat pulmonary hypertension, but so far it could not give further comment on the matter.When I was younger, team sports was a that moment, wandered into the dining room and.This means that impotence can be cured.Before treatment, read the terms and duration of the product.The intake of sildenafil is what acts as the main active substance in the drug. buy viagra online Alternative oral therapies for Erectile Dysfunction availability may vary geographically are Uprima apomorphine , and phentolamine.Transparent drops have no taste and smell.To get our top stories delivered to your inbox, sign up for the Healthy Living newsletter.However, this doesn t mean that you can t have sex anymore.Fans of the band were worried when they saw an announcement in the account of Konstantin Meladze about finding an artist in his production center. viagra generic As you know, they contain substances that enhance the degree of your sensitivity.You can use PowerShow.If you take Cialis, there s a chance of limb pain.Such an outcome seriously affects the psychological state of men.Take it once every 24 hours. Do not increase the recommended dose. Don’t drink alcoholic beverages; Do not use with incompatible medications. https://pharm-usa-official.com – online viagra But these medications work the same basic way, so youРІР‚ re likely to have similar results.This is the core tenet at the heart of Hims.So, what kind of Viagra pills, it is clear, but how to take them.The main active substance of the drug is sildenafil citrate.I don’t know what it took, maybe it took me too long, or maybe it took me 37 years.

 50. Pingback: viagra for women

 51. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally? I’m happy to find so many useful info here within the submit, we’d like work out more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 52. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.|

 53. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!|

 54. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 55. I do agree with all of the ideas you’ve presented to your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for beginners. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.|

 56. Pingback: tadalafil 20mg

 57. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your
  blog. Im really impressed by it.
  Hey there, You have performed a fantastic job. I’ll definitely digg it and in my view recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this web site.

 58. tadalafil 20 mg tablet tadalafil cialis tadalafil liquid what is tadalafil tadalafil 40 mg

  tadalafil side effects tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil reviews tadalafil reviews tadalafil online canadian pharmacy

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  tadalafil vs vardenafil buy tadalafil 20mg price tadalafil reviews buy cialis ebay find tadalafil tadalafil 20 mg

  tadalafil 20 mg tablet tadalafil pronunciation tadalafil liquid generic cialis tadalafil tadalafil citrate

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil dosage

 59. I’ll immediately take hold of your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I could subscribe. Thanks.|

 60. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you might be a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back in the
  future. I want to encourage you to continue your great writing, have a
  nice afternoon!

 61. tadalafil side effects cialis vs tadalafil generic tadalafil 20 mg tadalafil 20 tadalafil en ligne

  generic tadalafil tadalafil cost cvs tadalafil 20 mg tadalafil 20 mg prix tadalafil biogaran

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil dosage

  tadalafil online canadian pharmacy tadalafil liquid tadalafil reviews tadalafil generic usa tadalafil online

  generic cialis tadalafil 20 mg from india buy tadalafil 20mg price cheap tadalafil purchase peptides tadalafil tadalafil 5mg

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil generic

 62. tadalafil en ligne tadalafil cost cvs cialis tadalafil tadalafil generic vs cialis tadalafil side effects

  tadalafil vs vardenafil tadalafil lilly 5mg prix tadalafil reviews cialis tadalafil tadalafil liquid

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20mg

  tadalafil powder tadalafil 20mg generic cialis tadalafil tadalafil 40 mg side effects for tadalafil

  cheap tadalafil generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil generic

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 5mg

 63. what is tadalafil tadalafil biogaran prix tadalafil 20 mg cheap tadalafil tadalafil lilly

  sildenafil vs tadalafil tadalafil canadian pharmacy tadalafil liquid adcirca tadalafil tadalafil mylan

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  tadalafil lilly 5mg prix tadalafil biogaran prix tadalafil liquid generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafila

  prix tadalafil prix tadalafil tadalafil 20 mg buy tadalafil 20mg price tadalafil 20 mg prix

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil generic

 64. Terrific work! That is the kind of info that should be shared across the net. Disgrace on Google for not positioning this publish higher! Come on over and discuss with my site . Thank you =)|

 65. tadalafil generic tadalafil generic cialis 20 mg generic cialis tadalafil tadalafil 20 mg generic cialis tadalafil best buys

  tadalafil prix en pharmacie tadalafil tablets cialis tadalafil tadalafil generique generic for cialis tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  tadalafil 10mg prix adcirca tadalafil generic tadalafil tadalafil lilly cialis vs tadalafil generic

  tadalafil mylan tadalafil biogaran generic tadalafil tadalafil 5 mg tadalafil for women

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil reviews

 66. tadalafil avis tadalafil vs viagra generic cialis tadalafil cialis generic cialis tadalafil tadalafil online canadian pharmacy

  what is tadalafil buy tadalafil 20mg price tadalafil 20 mg tadalafil vs vardenafil tadalafila

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  tadalafil generique en pharmacie cheap tadalafil generic cialis tadalafil adcirca tadalafil tadalafila

  tadalafil reviews tadalafil lilly 5mg prix tadalafil reviews tadalafil generic vs cialis tadalafil 10 mg

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 20 mg

 67. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 68. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, please shoot me an email if interested.|

 69. Pingback: generic cialis

 70. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and great style and design.|

 71. tadalafil biogaran tadalafil prix en pharmacie tadalafil generic buy tadalafil tablets generic cialis tadalafil 20mg

  tadalafil 20mg generic for cialis tadalafil generic tadalafil tadalafil cialis adcirca tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil generic

  tadalafil reviews mylan tadalafil tadalafil 20 mg tadalafil vs viagra tadalafil online

  generic cialis tadalafil 20mg prix tadalafil cialis tadalafil tadalafil 5 mg tadalafil 5mg prix

  https://xtadalafilx.com/ – buy tadalafil online

 72. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. kudos|

 73. Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 74. Pingback: chloroquine cost

 75. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never discovered any fascinating article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the web will probably be much more helpful than ever before.|

 76. Thank you for another fantastic post. Where else may anyone get that type of information in such an ideal approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.|

 77. My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 78. It is the best time to make some pkans for the longer term
  and it is time to be happy. I’ve read thyis post and if I may just I wish to counsel you some interesting issues or suggestions.
  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I wish to redad more things approxmately it!

 79. Pingback: viagra pill

 80. Pingback: ciprofloxacin price without insurance

 81. Pingback: cbd oil

 82. Pingback: viagra 100mg

 83. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your internet site.|

 84. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. With thanks!|

 85. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this. And he actually bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your internet site.|

 86. I have been browsing on-line greater than three hours today, but I never discovered any interesting article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content as you did, the internet might be much more useful than ever before.|

 87. Pingback: buy levitra

 88. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.|

 89. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 90. Ӏt’s in reality a nice and helpful pіece of info. I’m glad that you sіmplу shared this useful
  info with us. Please keep us infoгmed like this. Thank you for sharing.

 91. Howdy! This article could not be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will send this article to him.
  Fairly certain he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 92. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 93. I am really impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a
  great blog like this one today.

 94. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 95. Your style is really unique in comparison to other folks I’ve
  read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess
  I’ll just book mark this site.

 96. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Many thanks

 97. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire
  community will be thankful to you.

 98. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 99. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and return to
  read more of your useful info. Thanks for
  the post. I will certainly return.

 100. Hi, i feel that i saw you visited my site thus i got here to return the prefer?.I am attempting to to find issues to improve my site!I suppose its ok
  to use some of your concepts!!

 101. I like the valuable info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at again right here frequently.

  I’m slightly sure I will be told many new stuff right here!
  Best of luck for the following!

 102. Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to be a enjoyment
  account it. Look complex to more introduced agreeable from you!

  By the way, how could we communicate?

 103. I have been surfing on-line greater than three hours lately, but I by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. Personally,
  if all web owners and bloggers made good content material as you did, the web will probably be much more useful than ever before.

 104. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say
  that I’ve truly loved browsing your weblog posts.
  In any case I’ll be subscribing for your feed and
  I hope you write again soon!

 105. Does your website have a contact page? I’m having problems
  locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 106. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The
  sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this increase.

 107. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 108. Thanks for some other informative website.
  Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means?
  I’ve a challenge that I’m just now working on, and I have been on the glance out for such info.

 109. bardzo dziękuję za artykuł. Zdążyłam się już przekonac na własnej skórze że najgorsze jest wkręcanie się. Dlatego jeśli to możliwe to staram się czytać tylko pozytywne artykuły, to bardzo pomaga. Zwłaszcza że doświadczenia z pierwszą ciążą mam bardzo podobne, niestety też zakończone niepowodzeniem. Teraz szczęśliwie jestem w 25 tc, ale najważniejsze to spokój i opanowanie. Wiem że łatwo się mówi, ale sama przeżyłam bardzo poprzednią stratę a otoczenie zamiast pomagać to wywierało coraz większą presję.

 110. Oj tak, cioteczek dobra rada jest od groma. Coprawda nie mówię nawet o samej ciąży,ale o staraniach. Każda ma super lekarza. Każda ocenia co lekarz mi zalecił i czy to ma sens czy nie. Ok,czasem też coś zasugeruje,ale wiem ze mogę nie mieć racji. Każdy organizm jest inny i trzeba patrzeć indywidualnie a nie przykładać szablon do wszystkich i próbować wjechnąć w niego daną osobę. Nie powiem,że wierzę że przestaniesz przeszukiwać Google w odpowiedzi na swoje pytania,ale wierzę że będziesz odsiewać głupoty od bardziej wartościowych treści.

  • Znam to 🙂 od jednej koleżanki dowiedziałam się, że przy poziomie TSH 3,98 nie ma takiej możliwości, żebym zaszła w ciążę 😀 cóż, lekarz i USG twierdzili co innego 😉 tak to jest, mam nadzieję, że ja sama nie zmienię się w ciocię dobra rada, bo dobre rady są super, jeżeli ktoś faktycznie radzi, a nie narzuca, tak jakby posiadł wszystkie mądrości świata i jakby istniała tylko ta jedna, jedyna jego racja 🙂

 111. Czesc!
  Mysle ze bede do Ciebie zagladac regularnie. Bardzo mocno Ci kibicuje zeby twoj blog zamienil sie w taki o szczesliwie zakonczonej i mam nadzieje ze moj happy end bedzie cie nastrajal pozytywnie (napisalam ci pare slow o sobie w komentarzu do wpisu „o mnie”). Co do objawow ciazy nie mialam zadnych w zadnej za to po ciazy obumarlej w kolejnej mialam krecka na punkcie ruchow itp tzn jak tylko mialam chwile wolnego to analizowalam czy aby wszystko jest w porzadku dlatego pracowalam jak dlugo sie dalo zeby nie miec za wiele czasu na myslenie.
  Co do dr Google to wyciagalam z niego tylko to co pozytywne a pozniej i tak konsultowalam to z moim lekarzem. W sumie to tylko raz mialam z nim na powazniej do czynienia jak w badaniu wyszla nam za duza przeziernosc karkowa ale po przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw uznalam ze z racji tego ze nie ma innych nieprawidlowosci to najgorsze co moglabym uslyszec to ze ” dziecko bylo zdrowe ale niestety…” bo ryzyko poronienia jest 1%. Syn urodzil sie zdrowy a na kolejnym usg lekarz ktory okreslil plec dodal ze chlopcy maja czesciej podwyzszony ten parametr.

  • Cześć 🙂 czytałam tamten komentarz, dziękuję 🙂 w google nie mogę wchodzić, bo ja w ciąży nie umiałam z tego racjonalnie korzystać, naprawdę, urządziłam sobie istny koszmar. Starałam się do wszystkiego podchodzić racjonalnie, jednak nie zawsze mi się to udawało. Co do pracy, to ja bym chciała pracować jak najdłużej, ale dojeżdżam do pracy ponad 50 km w jedną stronę, średnio bezpieczną trasą, i wiem, ile stresu mnie to kosztowało w poprzedniej ciąży. Podejmę decyzję, jak już zobaczę na teście 2 kreski, a to jeszcze chwila, bo chcę poczekać jeszcze 2 cykle.
   Moja kuzynka miała identycznie na badaniach prenatalnych i również urodziła zdrowego chłopca 🙂 pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarze, Ania

 112. Nie słuchaj opowieści, żadnej koleżanki czy znajomej. To co masz się dowiedzieć dowiesz się z książeczek jeśli chodzi o pielęgnacje dzieci itp. a inni co najwyżej pomogą którzy mają jakieś doświadczenia. Resztę niech ci powie doświadczona położna środowiskowa (ja ją miałam akurat od 21 tygodnia bo tak akurat moja przyjmowała) albo ginekolog. Ja piszę bloga od dzisiaj o mojej ciąży doświadczeniach itd niedługo będą się pojawiać nowe posty a wujka google słuchaj z dużym dystansem. Internet to tylko namiastka i często może Cię wprowadzić w błąd….

  Odp: do Akapitu 1 – wujek google to źródło informacji ale pamiętaj niekoniecznie właściwych, nie zawsze pomocnych, zawsze dowiaduj się z umiarem i wchodź na właściwe strony, ja polecam np. stron reklamowych typu: BebiKlub , Bebiprogram itd itd są to strony mlek modyfikowanych ale można napisać do położnej czy jest wiele artykułów. Fora unikaj jak ognia, moim zdaniem mało tam mądrych ludzi i każdy mówi co innego jedni na tak inni na nie….

  Odp: do Akapitu 2 – Objawy jedni je mają drudzy nie a inni jeszcze mają tylko częściowo. Ja miałam mdłości przez drugi i trzeci miesiąc i nic więcej, Jadłam co chciałam i piłam co chciałam. Nie paliłam i nie piłam alkoholu. Ani lampki wina ani piwa karmi, to mój wybór indywidualny.

  Odp: do Akapitu 3 – im więcej czytasz o chorobach bardziej się nakręcasz a to bomba stresu… tylko po co? stres wpływa źle na ciąże wiec olej te choroby i mysl pozytywnie zajmij się czymś innym. jakieś hobby ci dobrze zrobi… ja malowałam i remontowałam mieszkanie. czytałam o pielęgnacji dziecka itp a nie o wadach ciąży itp.

  Odp: do Akapitu 5 – jeśli jakiś wynik jest zły nie czytaj w necie bo dowiesz się ze masz raka ślepej kiszki… o tym co powinnaś wiedzieć powie ci lekarz albo położna… jak będzie trzeba pójdziesz na patologie ciąży w celach kontrolnych obserwacyjnych… wysyłają tam każda kobietę jeśli trzeba coś sprawdzić często rozsiać obawy,,,,

  Odp: do Akapitu 6 – ostre a czemu nie? karmiąc piersią nie powinnaś ale w ciąży czemu nie??? karmiąc piersią nie bo maleństwa dupa bd piekła przy kupce jak nam się czasami zdarza 😛

  Odp: do Akapitu 7 – niech se babka zrobi swoje następne i wpiernicza szpinak jak lubi 😛

  Odp: do Akapitu 8 – dziecko nigdy nie ogranicza… tylko trzeba się zorganizować… i umieć poprosić o pomoc wiadomo czasem trzeba odpocząć na swój sposób… trzeba sie wiele wyrzec ale nie do końca idź na imprezę wróć o 24 a nie o 4 rano grunt ze wyszłaś z domu… raz na miesiąc… itd…

  Odp: do Akapitu 9 – ja poszłam na l4 już od 4 tyg ciąży… Skoro mam takie prawo dlaczego mam tego nie wykorzystać? u mnie umowa się kończy bieżącego roku w październiku i raczej nie przedłużą to co mam się produkować? poza tym płace składki tak? to są moje pieniądze… mam do nich prawo….

  Odp: do Akapitu 10 – mam piersi wersja B kształtem jak cytrynki w ogóle nie urosły mimo to mam mleko. Wielkość i kształt nie mają znaczenia jesteśmy ssakami i rodząc dziecko zawsze będziemy mieli mleko nawet po cc pojawia się ono później ale jest. Ja jem wszystko prawie w czasie karmienia oprócz wzdymających i ostrych rzeczy i nie jem i nie pije cytrusów i to wszystko…

  POZDRAWIAM I ZAPRASZAM DO MNIE: pisze artykuły i porady od dzisiaj zaczęłam i będę kontynuować moje posty… jak masz pytania pisz w komentarzu postaram się napisać posta w odpowiedzi lub bezpośrednio wrócę tutaj ci odpowiedzieć,,,

  • dzięki, na pewno będę zaglądać 🙂 mam nadzieję, że niedługo mój blog będzie o kolejnej ciąży, tym razem szczęśliwej. Będziemy mogły powymieniać się doświadczeniami. Pozdrwiam,
   Ania

   • Oby na pewno 🙂 i nie przejmuj się zły los może spotkać każdego Kiedy będziesz gotowa na pewno przyjdzie czas na wszystko 🙂 Buziaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.