Starania i przygotowania do szczęścia

Spread the love

– Może już czas zacząć się starać o dziecko? Widzisz, wszyscy się starają tak długo i nic, to nie jest wcale takie łatwe mieć dziecko.

– Poczekaj, zobaczymy, czy podpiszę tę umowę, jak już będę pewny, że wyjdziemy na prostą, to zaczniemy się starać.

Tak było w styczniu. Miesiąc później, w lutym, kiedy D. podpisał umowę i faktycznie wszystko zaczęło zmierzać ku dobremu, bez zbędnego rozmawiania o tym, przestaliśmy się w jakikolwiek sposób zabezpieczać. Nawet chyba nieszczególnie liczyłam, kiedy wypadają dni płodne. Połowa cyklu, mniej więcej 2 tygodnie, gdzieś była ta świadomość, że to może być ten czas. To były najfajniejsze seksy w moim życiu. Jak bardzo inaczej kocha się ze swoim facetem, jak się wie, że może wyjść z tego coś tak pięknego jak dziecko. Nie nastawiałam się na ciążę, żeby się nie rozczarować, jednak zawsze z tyłu głowy była nadzieja.

W ciągu 2 tygodni doszukuję się u siebie objawów. Hmmm, piersi bolą, ale to przed okresem, czasem pobolewa jajnik, w sumie tak jak zawsze, nastrój jakiś taki dziwny, nieeeee, to przedmiesiączkowe wkur@#%@^nie. Cholera, niby się nie nastawiam, a jednak szukam i czekam.

Naokoło wszystkie najbliższe nam pary starały się intensywnie od kilku miesięcy. Znamy też przypadki, gdzie nie wychodzi od kilku lat. „Jak będzie, to będzie” – tak sobie powtarzaliśmy. Przyszedł pewien wtorek pod koniec lutego. Wieczorem odwiedziny u koleżanki, która właśnie się dowiedziała, że nie jest w ciąży. Odbyłyśmy ponad godzinną rozmowę o tym, jakie to niesprawiedliwe, że tak się chce, a nie można. Jak to jest, dziewczyny idą na dyskotekę i nawet nie wiedzą, kiedy zachodzą, na stojąco, pijane. Później piją, palą, często biorą narkotyki, skaczą, biegają, uprawiają sporty i ciach, nagle się dowiadują, że są w 3 albo 4 miesiącu. Dlaczego dla nas nie jest to takie proste? Jak to jest, że patologia mnoży się jak króliki, dzieci przychodzą na świat do domów bez warunków, bez miłości, a nasze domy czekają…

Wracając do domu pomyślałam, że może histeryzuję. Przecież my dopiero zaczęliśmy. Ciężko jest się starać o dziecko, mając naokoło siebie tyle przykładów niepowodzeń. O jest, znajomy ból w podbrzuszu, to już okres. W torebce leżą 3 testy ciążowe, na zapas, a cholerny brzuch boli i zaraz się zacznie. Wracam do domu, nie ma okresu, dzwonię do przyjaciółki porozmawiać. Z racji, że okresowo jesteśmy zsynchronizowane, każda przeżywa właśnie żal po niedoszłej ciąży. Po rozmowie idę do toalety, jest ok. 21:00. Mam 3 testy, zrobię sobie jeden, wieczorem i tak nie ma szans, ale okresu nie ma, a ciekawość rośnie. No i sikam, aplikuję 3 krople na test. Po niespełna 0,5 minuty nie wierzę, czy to drugi pasek? To drugie różowe obok tej kreski co zawsze to zwida, czy drugi pasek? To na pewno druga różowa kreska, szok, nie wierzę. Patrzę w lustro i się śmieję. To już? To ciąża? Biegnę podekscytowana do D. „Chyba jestem w ciąży” – krzyczę – „Popatrz, czy to druga kreska? Czy to ciąża?”. D. jest w szoku, zmieszany, zdziwiony, właściwie to ciężko odczytać, co mu tak naprawdę jest. „Tak, no jest, ale spokojnie, to dopiero jeden test, nie ekscytuj się tak”. Czuję się dziwnie. Myślałam, że to będzie inaczej, widziałam nas skaczących po pokoju i cieszących się, a tu „nie ekscytuj się…”? Dzwonię do przyjaciółki, krzyczę, cieszę się, właściwie to cała się trzęsę. W nocy praktycznie nie śpię, jestem taka szczęśliwa. Rano powtórny test, jest druga kreska, jest ciąża! W pracy nie mogę się skupić, właściwie to tylko obliczam, który to tydzień i czytam w Internecie informacje, co teraz się we mnie dzieje. Dzwonię umówić się do ginekologa, poczekam tydzień do wizyty, to powinien być wtedy 6 tydzień i już będzie sporo widać. Jestem szczęśliwa!

Następny tydzień mija pod znakiem oczekiwań na lekarza. Gdzieś po drodze robię jeszcze jeden test, i następny, żeby zobaczyć, czy kreska nie zniknęła. D. zaczyna rozumieć, co się stało, zaczynamy normalnie rozmawiać.”To nie jest tak, że się nie cieszę, musisz mi po prostu dać się oswoić z sytuacją, nie spodziewałem się, że to będzie tak szybko, mówiliśmy, że to potrwa, ale się cieszę.”

Tydzień później idziemy do ginekologa, razem. „Nie mam okresu, mam pozytywne wyniki 3 testów, chciałam potwierdzić ciążę” – wyśpiewuję w gabinecie. Najpierw wywiad, później badanie i w końcu upragnione usg. D. stoi za mną. Nic nie widzę, tam nic nie ma, miało coś być! „Jest, tutaj” – mówi ginekolog – „Pęcherzyk, taki malutki, proszę zobaczyć. Jeszcze w sumie nie jestem w stanie zobaczyć zarodka, ale raczej można już stwierdzić ciążę, zatrzymanie okresu, 3 pozytywne testy”. Nie mam jeszcze założonej karty ciąży, lekarz każe nadal łykać kwas foliowy i zapisuje mi jeszcze Jodid100. Mam zlecone badania – grupa krwi, TSH, glukoza, Toksoplazmoza. Następna wizyta za 2 tygodnie, żeby zobaczyć już tętno. „Jakby pani przyszła dzień wcześniej, to prawdopodobnie nic by jeszcze nie było widać, sam czuję niedosyt” – mówi lekarz. Ale to nic, myślałam, że będzie tętno, był pęcherzyk, ale za to najśliczniejszy pęcherzyk na świecie. D. też jest podekscytowany, to widać. Po powrocie do domu skanuję zdjęcie mojej kropki i rozsyłam po najbliższych, wszyscy się cieszą. Z D. rozmawiamy o remoncie, który nas czeka i o zmianach, które nadchodzą. Taka jestem szczęśliwa. Zdjęcie kropki biorę do łóżka, głaszczę się po brzuchu i dziękuję. Niech rośnie, niech się rozwija.

Wyniki badań w normie. Toksoplazmozy brak, glukoza super, tylko TSH w górnej granicy – 3,98 przy normie do 4,0. Za 2 tygodnie wizyta kontrolna – niech będzie tętno, proszę. No i było, piękna kijanka w moim brzuchu wyglądała jak mała gumisiowa żelka z poruszającym się pośrodku serduszkiem. Biło 163 razy na minutę. Jakie to piękne. Szybka analiza badań, lekarz poprosił, żebym TSH skonsultowała z endokrynologiem. Niby nie jest to zły wynik, ale w ciąży powinno być 2,5. Reszta jest bardzo dobrze. „Oby tak dalej” mówi lekarz na pożegnanie. Stawiałam, że to druga połowa 8 tygodnia, tak wychodziło z okresu. Z usg wyszedł początek 8 tygodnia, różnica ok. 3 dni.  „Musiała mieć pani jakoś później owulację” – mówi lekarz. „Matko, jak dobrze, że tak tego nie liczyłam, jak dobrze, że  nie polegałam na kalendarzyku, bo dziecka mogłoby nie być” – myślę. Czujemy się cudownie, wszyscy się cieszą. Mam w sobie drugie serce, moje dziecko, to niesamowite, nie potrafię nawet tego opisać. Po wizycie endokrynologa dowiaduję się, że ginekolodzy to panikarze i żeby się nie martwić. Wynik jest w górnych granicach normy, ale nie jest zły. Mam spożywać dużo jodu. „Biorę Jodid100” – informuję lekarza. „Jodid100? nie! tego nie brać, ja nie zalecam tego leku. Kup sobie dziecko witaminy dla kobiet w ciąży z jodem, wodę z jodem pij, w kuchni używaj soli jodowanej, jodidu nie bierz, to stary lek. Ale się nie martw, bo masz w porządku wyniki. Powtórz je za chwilę i zobaczymy”. Hmmm, przerwać jodid…endokrynolog, u którego byłam to ceniony specjalista, istny wymiatacz, no ale mój ginekolog też jest mega, to nie jego pierwsza ciąża, to on ją prowadzi. Wiadomo, co lekarz, to opinia, poszłabym do trzeciego, to zleciłby mi jeszcze inny sposób przyjmowania jodu, zostaję przy moim leku.

Robię kolejne badania, HIV, morfologia, mocz,  VDRL, Anty HCV, no i oczywiście TSH, FT3, FT4. TSH spadło, jest 3,18 – radość! Jod działa, nie mam niedoczynności!. Wszystkie inne wyniki bardzo dobre.

W pracy już wcześniej poinformowałam wszystkich, których powinnam, że niedługo mnie nie będzie. Kieruję dość dużym wydziałem, muszę zakończyć wszystkie sprawy. Podejmujemy decyzję, że pracuję do Wielkanocy. Później wezmę 2 tygodnie urlopu, żeby dostać pieniądze za wczasy pod gruszą, przed remontem każdy grosz się liczy, po 2 tygodniach urlopu mam wizytę kontrolną i poproszę o zwolnienie. Czuję się dobrze, ale dojeżdżam do pracy ponad 50 km w jedną stronę. Sama nie miałam nic przeciwko, teraz już myślę, że nie warto ryzykować, to nie chodzi tylko o mnie. Po świętach odpoczywam w domu, jest pięknie. Wstajemy razem rano, jemy śniadanie, sprzątam, mam czas na wypad na rynek, na rozmowę z koleżanką. To właśnie jest mi potrzebne teraz. Po 2 tygodniach urlopu mam  wizytę, miesiąc od poprzedniej.

Tydzień przed umówionym terminem coś się dzieje, nie mogę przestać myśleć o sercu mojego dziecka. „Nie bolą mnie piersi, ogólnie, nie mam żadnych objawów, ani jednego, wolałabym mieć”  – powtarzam wszystkim. D. i moja mama uważają, że przesadzam, powinnam się cieszyć, że nie siedzę nad kiblem cały dzień. No ale przecież się zmieniałam, a teraz jest jakoś dziwnie, mam lęki. Mówią, że to normalne w ciąży. Niech już będzie ta wizyta…

Od koleżanki dostałam wózek, piękny, w świetnym stanie. Taki prezent! Niesamowite! I kojec, prześliczny! Kojec stoi w pokoju, który będzie remontowany. Do siatki poprzyczepiane są upominki, które dostałam od znajomych – skarpetki, czapeczka, jeden zestaw ubranek. Nie wierzę w przesądy. Jeżeli ktoś tak się cieszy z naszego szczęścia, że chce nam i naszemu dziecku podarować już coś teraz, to niech daje, jak niby dobre gesty mogą zaszkodzić mojemu dziecku? To piękny czas, kocham być w ciąży.

W sobotę kochamy się z D. Jest cudownie, wyjątkowo nie bolą piersi. Po seksie przerażenie, co to za brązowa maź?! co to jest? To krew? nigdy nie było tego! Co to jest? Szybko dzwonię do ginekologa, opisuję co się stało. „Jeżeli Pani wytrzyma, to proszę poczekać do wizyty do poniedziałku. Dopóki to nie krew, czerwona, ze skrzepami, to wcale nie musi oznaczać czegoś groźnego. Proszę to obserwować. Jeżeli pani nie wytrzyma, to proszę jechać do szpitala, tam panią hospitalizują, jak pani uważa.” Postanowiłam obserwować, czy będzie nadal plamienie. Do wieczora nic, ani kropli. Może podczas seksu pękło jakieś naczyńko. Rano w niedzielę również spokój. Wszyscy radzą, żeby się nie martwić. To już 12 tydzień, jutro wizyta, takie rzeczy się zdarzają. Staram się myśleć pozytywnie, jednak niepokój jest, ogromny.

Przychodzi wyczekiwany poniedziałek. W telefonie dostaję wiadomość z aplikacji, jak codziennie. Dowiaduję się, że na tym etapie dzidziuś powinien być wielkości dużej śliwki. Mam w brzuchu dużą śliwkę, umieszczoną w pokaźnym grejpfrucie (jak dowiedziałam się z wiadomości dzień wcześniej). Przed wizytą idę pod prysznic, śpiewam piosenkę, boję się. Najchętniej zostałabym pod prysznicem na zawsze, nie chcę stąd wychodzić.

Jedziemy. W samochodzie rozmawiam z D. „Wiesz, mam takie dziwne uczucie, że nie chce tam iść, ale nie wiem, jak to wytłumaczyć. Po prostu zanim tam pójdę, to wszystko jest ok, ale jak już pójdę i usłyszę coś złego, to już tego nie cofnę, nie znajdę się znowu pod prysznicem śpiewając piosenki dla dziecka”. D. popatrzył na mnie z politowaniem. To jakieś tam prawo z fizyki kwantowej, próbował mi wytłumaczyć, coś o zdechłym kocie w pudełku, który przed otwarciem pokrywy dla wszystkich jest tak samo żywy jak i martwy. Średnie porównanie, jeżeli miało mnie uspokoić, ale znam D., w taki sposób się stara.

Jedziemy, dojechaliśmy, jesteśmy. Drobne opóźnienie, musimy czekać 0,5 h. Z jednej strony chcę już zobaczyć dziecko, jego serce, nóżki, rączki. Z drugiej strony, do czasu otwarcia pokrywy…

,
452 comments to “Starania i przygotowania do szczęścia”
 1. Pingback: can you buy chloroquine over the counter

 2. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 3. Pingback: viagra generic

 4. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!|

 5. tadalafil pronunciation tadalafil vs sildenafil tadalafil cialis tadalafil vs viagra tadalafil tablets

  tadalafil pronunciation tadalafil 20 mg prix cialis tadalafil generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil side effects

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil generic

  tadalafil tablets 20 mg tadalafil prix en pharmacie tadalafil reviews cheap tadalafil tadalafila

  tadalafil generic cialis 20 mg tadalafil 10 mg tadalafil cialis side effects for tadalafil cialis vs tadalafil generic

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 20 mg

 6. tadalafil cialis side effects for tadalafil liquid tadalafil tadalafil biogaran cheap tadalafil

  tadalafil 10mg cialis-impuissance tadalafil buy tadalafil online generic for cialis tadalafil tadalafil 20 mg best price

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  tadalafil vs sildenafil tadalafil online canadian pharmacy generic tadalafil buy tadalafil tadalafil dosage

  adcirca tadalafil tadalafil avis tadalafil reviews tadalafil 10mg tadalafil prix en pharmacie

  https://xtadalafilx.com/ – generic tadalafil

 7. Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!|

 8. generic cialis tadalafil 20 mg from india purchase peptides tadalafil tadalafil dosage tadalafil prix tadalafil tablets

  tadalafil biogaran tadalafil generique en pharmacie tadalafil generic tadalafil lilly 5mg prix tadalafil 10 mg

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil biogaran tadalafil 40 mg tadalafil generic tadalafil vs sildenafil tadalafil generic cialis 20 mg

  tadalafil vs viagra tadalafil prix en pharmacie tadalafil 5mg tadalafil cost tadalafil cost cvs

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 9. generic for cialis tadalafil tadalafil reviews tadalafil generic tadalafil generique en pharmacie tadalafil citrate

  cialis vs tadalafil generic tadalafil generic buy tadalafil online tadalafil canadian pharmacy tadalafil online canadian pharmacy

  https://supertadalafil.com/ – buy tadalafil online

  tadalafil cost cvs sildenafil vs tadalafil generic tadalafil tadalafil 10 mg tadalafil online

  tadalafil 10mg buy tadalafil tablets tadalafil liquid generic cialis tadalafil tadalafil 20mg

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil dosage

 10. I don’t even understand how I finished up right here, but I assumed this post was good. I do not realize who you might be but certainly you are going to a famous blogger if you happen to are not already. Cheers!|

 11. It’s actually a great and useful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

 12. tadalafil cost cvs tadalafil generic tadalafil cialis tadalafil tablets tadalafil generic cialis 20 mg

  buy tadalafil online tadalafil 5 mg tadalafil cialis tadalafil generic usa generic cialis tadalafil best buys

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil powder generic cialis tadalafil best buys tadalafil 20mg tadalafil citrate tadalafil 20 mg tablet

  tadalafil powder tadalafil generique en pharmacie tadalafil 20mg cialis generic cialis tadalafil tadalafil generic

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil cialis

 13. what is tadalafil tadalafil 10mg prix generic cialis tadalafil cialis vs tadalafil generic tadalafil tablets 20 mg

  tadalafil generic vs cialis side effects for tadalafil tadalafil 5mg cialis generic cialis tadalafil tadalafil cost

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20mg

  generic cialis tadalafil 40 mg generic tadalafil tadalafil reviews tadalafil biogaran tadalafil tablets 20 mg

  interactions for tadalafil vardenafil vs tadalafil tadalafil 20mg tadalafil 40 mg tadalafil 10mg

  https://xtadalafilx.com/ – liquid tadalafil

 14. tadalafil 20 mg tablet tadalafil pronunciation tadalafil 5mg cialis-impuissance tadalafil generic cialis tadalafil 40 mg

  tadalafil dosage tadalafil generic vs cialis cheap tadalafil tadalafil liquid tadalafil prix en pharmacie

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil generic

  generic for cialis tadalafil tadalafil biogaran prix tadalafil 20 mg tadalafil tablets tadalafil 20 mg best price

  generic cialis tadalafil 20 mg from india tadalafil biogaran prix generic tadalafil tadalafil 5 mg tadalafil 20 mg wirkungsdauer

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil 20mg

 15. vardenafil vs tadalafil tadalafil 10 mg buy tadalafil online tadalafil biogaran tadalafil 10mg prix

  tadalafil vs viagra generic cialis tadalafil best buys tadalafil 20 mg tadalafil cost tadalafil powder

  https://supertadalafil.com/ – cialis tadalafil

  tadalafil mylan tadalafil 20 mg wirkungsdauer tadalafil generic tadalafil cost cvs vardenafil vs tadalafil

  generic cialis tadalafil 20mg tadalafil 20mg generic tadalafil tadalafil for women interactions for tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – generic tadalafil

 16. tadalafil en ligne tadalafil lilly 5mg prix liquid tadalafil tadalafil generic usa cheap tadalafil

  generic for cialis tadalafil tadalafila generic tadalafil tadalafil 20 mg best price tadalafil tablets 20 mg

  https://supertadalafil.com/ – generic tadalafil

  tadalafil liquid tadalafil reviews tadalafil cialis tadalafil 10 mg tadalafil 20 mg tablet

  tadalafil liquid tadalafil vs sildenafil tadalafil 20 mg tadalafil prix en pharmacie generic cialis tadalafil best buys

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil reviews

 17. tadalafil 5mg tadalafil 40 mg tadalafil 5mg tadalafil side effects tadalafil 10 mg

  tadalafil mylan buy tadalafil online generic tadalafil tadalafil cost what is tadalafil

  https://supertadalafil.com/ – generic cialis tadalafil

  generic for cialis tadalafil side effects for tadalafil generic tadalafil generic tadalafil generic tadalafil

  tadalafil vs sildenafil buy tadalafil tadalafil cialis tadalafil 10 mg tadalafil liquid

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil cialis

 18. Pingback: generic cialis

 19. tadalafil 20 mg best price tadalafil 40 mg cheap tadalafil tadalafil tablets 20 mg generic cialis tadalafil 20mg

  tadalafil online cialis generic tadalafil tadalafil generic tadalafil vs viagra generic cialis tadalafil 40 mg

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20 mg

  tadalafil cost tadalafil 40 mg tadalafil 20 mg tadalafil pronunciation tadalafil 40 mg

  tadalafil generic usa tadalafil canadian pharmacy tadalafil reviews sildenafil vs tadalafil tadalafil 20 mg best price

  https://xtadalafilx.com/ – cheap tadalafil

 20. tadalafil 20mg avis tadalafil lilly liquid tadalafil tadalafil cialis tadalafil 20mg avis

  tadalafil powder buy cialis ebay find tadalafil tadalafil 20mg generic cialis tadalafil 20mg tadalafil vs sildenafil

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  buy tadalafil 20mg price tadalafil biogaran tadalafil dosage tadalafila tadalafil generic cialis 20 mg

  liquid tadalafil side effects for tadalafil tadalafil 20mg tadalafil 5 mg generic for cialis tadalafil

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil dosage

 21. tadalafil cost cvs tadalafil 20mg tadalafil cialis tadalafil 20mg avis mylan tadalafil

  tadalafil canadian pharmacy tadalafil cost cvs tadalafil 20mg tadalafil biogaran tadalafil biogaran

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil 20 mg

  tadalafil generique en pharmacie cialis generic cialis tadalafil tadalafil generic sildenafil vs tadalafil buy tadalafil online

  tadalafil 10mg prix tadalafil 20 mg generic tadalafil tadalafil generique tadalafil 5mg

  https://xtadalafilx.com/ – tadalafil dosage

 22. tadalafil online canadian pharmacy tadalafil cost cvs tadalafil 20mg tadalafil cost tadalafil vs viagra

  sildenafil vs tadalafil tadalafil 10 mg cialis tadalafil tadalafil tablets 20 mg tadalafil dosage

  https://supertadalafil.com/ – tadalafil liquid

  tadalafil 10mg tadalafil 20mg tadalafil liquid tadalafil biogaran side effects for tadalafil

  cialis generic cialis tadalafil tadalafil biogaran prix tadalafil reviews tadalafil dosage tadalafil lilly 5mg prix

  https://xtadalafilx.com/ – liquid tadalafil

 23. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.|

 24. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 25. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this submit and if I may just I wish to counsel you few attention-grabbing issues or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article. I wish to read even more issues about it!|

 26. Pingback: chloroquine 2020

 27. Pingback: online viagra

 28. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 29. Pingback: naltrexone over the counter usa

 30. Pingback: cialis over counter at walmart

 31. Pingback: what is viagra

 32. Pingback: cialis order online

 33. Pingback: chloroquine otc

 34. Pingback: viagra for sale

 35. Pingback: ciprofloxacin 500mg antibiotics walmart cost

 36. Pingback: generic viagra online pharmacy

 37. Pingback: buy cbd

 38. Pingback: pure cbd oil

 39. You really make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter to be actually something that I feel I would never understand. It seems too complicated and very large for me. I am looking forward for your subsequent post, I will try to get the grasp of it!|

 40. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear concept|

 41. A person essentially lend a hand to make significantly articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the research you made to create this actual post extraordinary. Fantastic job!|

 42. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I’ve really loved surfing around your blog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope you write again soon!|

 43. Pingback: doctor7online.com

 44. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!|

 45. Pingback: generic levitra

 46. Pingback: buy chloroquine phosphate 250mg

 47. I like the valuable information you provide for your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more right here regularly. I’m slightly sure I will be told plenty of new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 48. My programmer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of
  websites for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 49. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 50. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 51. Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this topic for
  ages and yours is the best I’ve found out so far.

  However, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?

 52. Hello, I think your website might be having browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening
  in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, wonderful blog!

 53. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thanks

 54. Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer,
  could check this? IE still is the marketplace leader and a big portion of other folks will omit
  your magnificent writing due to this problem.

 55. It’s appropriate time to make some plans for the longer term
  and it is time to be happy. I have read this put up and if
  I could I wish to recommend you some fascinating things or tips.
  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I desire to learn even more things approximately it!

 56. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my
  own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or
  suggestions? Thank you

 57. After I originally left a comment I appear to
  have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment.
  Is there a way you can remove me from that service? Cheers!

 58. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this
  is completely off topic but I had to tell someone!

 59. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be greatly appreciated!

 60. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.

  I’m hoping to contribute & help different customers like
  its aided me. Good job.

 61. I just like the valuable info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at once
  more here regularly. I am fairly sure I will be told a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the following!

 62. Greetings! I know this is kinda off topic but I
  was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 63. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep
  it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.